Kviz opšte kulture i informisanosti

  1. Aleksandra...
    Eeee, jebaga, bukvalno sam pre par dana čitala o tome. Nešto na foru da je Zemlja manja od Meseca 40 puta, a upravo toliko je i Mesec manji od Sunca. Tehnički rečeno, optička varka. :)

    Па то смо сви рекли, рачунајући и оног који је поставио питање. :) Он тражи неко друго објашњење.

  2. Коинциденција. Антропски принцип је голема заблуда и подмукли антропоцентризам. Пу!

  3. Можда настанак човека не би био могућ да је Месец/Сунце ближи/даљи? Због утицаја на Земљину ротацију, климу, зрачење и та чуда.

  4. Daj bre neko drugo pitanje, niko ne zna ovo bez pretrage..

  5. Ali, ja sam se setila tih četere's puta! :P

    Drugo objašnjenje...?
    Sunce i Mesec su simboli dana i noći, dobra i zla, Boga i Sotone. U davna vremena ljudi bejahu mnogo naklonjeniji dobru no zlu, te nam je stoga i Mesec delovao udaljenije. A u današnje vreme, zlo/Sotona nam se sve više približava, pa i bukvalno, u obličju Meseca. Može? xD

  6. Ово и није баш ствар опште културе.

    Живот вероватно не би настао да је однос Сунце-Месец другачији, ко зна шта би било.
    Зашто би то требало посматрати тако финално и сврховито? Да су се на Марсу остварили такви услови, Марсовци би томе придавали божански значај. Не прилагођава се свемир животу, већ живот свемиру.

    едит: Дај Велдимаре нешто општекултурније :)

  7. Можда настанак човека не би био могућ да је Месец/Сунце ближи/даљи? Због утицаја на Земљину ротацију, климу, зрачење и та чуда.

    Pa, otprilike, ovo ima smisla u svetlu pitanja. Ako posmatrač primećuje čudnu slučajnost, ili skup čudnih slučajnosti oko sebe, pre će ispasti da je on tu upravo zbog tog sticaja okolnosti nego da je sticaj okolnosti tu zbog toga da bi on to opažao. Tako da će pre ispasti da naša mogućnost posmatranja tog fenomena u ovom vremenu ima više veze sa činjenicom da taj fenomen postoji nego sa činjenicom da mi postojimo. GM, preuzimaj.

  8. Коинциденција. Антропски принцип је голема заблуда и подмукли антропоцентризам. Пу!

    Imaš više antropskih principa, to jest više interpretacije te ideje. Ja mislim da je najbolji način da se objasni sklop svih neverovatnih koincidencija koje nas okružuju: jednostavno konstatovanje da ni u kakvom drugom sklopu okolnosti ne bi postojao posmatrač tipa čoveka, dakle i smo tu i vidimo taj sklop okolnosti samo zato što nam taj sklop okolnosti omogućava da postojimo. Ja ne vidim manjeg antropocentrizma.

    Да су се на Марсу остварили такви услови, Марсовци би томе придавали божански значај.

    Ne pričam ni o kakvom božanskom značaju. Da su se na Marsu ostvarili takvi uslovi, Marsovci bi verovatno postojali.

  9. Дај друго питање јел' може ?

  10. Написан је у средњем веку непознатим писмом, на непознатом језику. У последњих стотинак година, разни, врхунски криптографи су безуспешно покушавали да га дешифрују. О ком спису се ради?

  11. Неки кодекс, беше?

  12. Био је у забавнику чак тај, Војничев кодекс ?

  13. Можда га неко и зове кодексом, али не знам на основу чега то чини. Не зна се шта је написано у њему :)
    Штавише има неких који сматрају да је само гомила неповезаних знакова.
    А има и неких психоделичних слика у њему.

  14. znam ovo, al ubi me ako mogu da mu se setim imena...

  15. jeste sto kaze trisa... vojnik neki :)

  16. Помоћ: назив има словенски призвук.

  17. Јесте, Војнићев рукопис.
    Нисам видео едит.

  18. jel mogu ja da postavim pitanje? triso?

  19. Италија?

Rekli o sajtu

Bez ikakve pompe, Vukajlija se pojavila tokom ove godine i zabilježila skoro deset hiljada rječi u rječniku žargona koje su definisali sami posjetioci. Uzimajući za ime učestalu grešku u govoru kad ljudi zapravo žele da kažu Vujaklija, stvorena je zajednica stvaraoca slenga srpskog jezika i mjesto na kojem posjetioci treniraju svoju kreativnost. Ovaj kreativni ventil vas samo tako usisa i očas posla možete da izgubite sate vremena čitajući duhovite opaske kojim su definisani brojni izrazi iz popularne kulture i govora. Pozicionirajući se između ozbiljnih sajtova kao što su "Metak" i "Vokabular" na jednoj, i zabavnih "Srbovanje", "Kobaja Grande" na drugoj strani, Vukajlija je dokazala da famozni "user-created content" (sadržaj kreiran od strane korisnika) može sasvim lijepo da zaživi i na ovim prostorima. Ovogodišnja nagrada za najbolji sajt prema izboru Biznisbloga odlazi ovom istinskom Web 2.0 projektu kojem u definicijama nije izmakla ni domaća blogosfera!

Biznisblog · 26. Decembar 2007.