ПОПОВИ: Друштвени паразити или само стереотип?

  1. А какав је то пост где се једе риба и уље? Најбоље сад ко католици ублажимо пост и пилетином... Јесам мало попрек што се тиче ублажавања поста, јер ако нешто радиш, е вала ради како ваља, а нарочито ово важи за трениране људе. Разумем почетинике да ублажавају пост, али кад видим попа како једе рубу и кило уља преко ње, дође ми да запалим попа и цркву.

    Него, кад смо код поста. Живех својевремено са 2 теолога студента, и постих велики пост без проблема. Не зато што сам желео или шта већ, него што да се праве 2 различита оброка. Мислим да сам се само омрсио када нису били ту. Могу вам рећи да ми ништа боље није од тог поста, ни физични ни психички. А и онако слабо једем месо. Али мас тучем ко нездрав.

  2. Ја сам само ждрала ајвар и хлеб, а рибу сам избегавала. Али, какве везе има уље с тим? На води се пости ако ћеш баш све биљно да избациш. А опет, и у хлебу има биљног. На основу чега се избацује уље, а хлеб не?

  3. Ček bre, ako izbaciš biljno i životinjsko, koj' moj onda jedeš? :)

  4. Зато што је хлеб тело Исусово. А уље је јбг... уље... Морски плодови су "посни" јер тамо није нешто било обрадивих површина, па су људи морали да једу. Мада је риба ублажавање поста. Искрено ме мрзи да пишем о овоме. Сем ако некога баш интересује, а опет нисам баш много компатибилан (да не кажем компетентан) по том питању.

  5. Једеш курац, он је од сунђера.

  6. Ма капирам ја то све, зато сам ја и пила јогурт прве недеље и подводим то под пост. Да би се ишчистио духовно и ментално, мораш и физички.

  7. Milice to što si tada pila jogurt ni malo ne umanjuje tvoj post. En Dotter ne slažem se sa tobom da sad treba da se posti samo na "hlebu i vodi" da bi to bio pravi post. Upravo zato ti i treba duhovnik(i to onaj pravi). Recimo, kada smo ulazili u veru , za početak smo supruga i ja samo izbacili meso, potom mlečne proizvode da bi recimo postili tek zadnje 3 godine u potpunosti. Madaopet ne pridržavamo se baš striktno kalendara. Dobili smo blagoslov da kada treniramo (ja teretana, supruga fitnes) ne postimo na vodi, ili recimo kada radim reportaže o golubovima (urednik sam golubarskog časopisa) mogu u postu da jedem ribu (a šta drugo da mi spreme). Nelagodno je da sada odeš kod nekog u goste i tražiš da ti sprema na vodi. Čovek posti onoliko koliko je spreman da posti, a to procenjuje duhovnik. Džaba post ako ćeš ti umesto molitve da stalno misliš kako bi nešto pojeo.
    Džimi, to za meso sam i ja mislio. Ježio sam se kada pomislim kako ću bez mesa , jogurta i jaja. Ali veruj mi, kada istinski shvatiš veru apsolutno ne razmišljaš više o hrani. Možeš roštilj da jedeš pored mene, ako je sreda ili petak ili post-jednostavno ne primećujem. Ali zato VAN POSTA, VRLO RADO TAMANIM MESO!.

  8. A, izvini što te pitam, i ne moraš mi odgovoriti, da li poštujete vas dvoje u fizičkom smislu postove, ono kao? :) Znam jedan par koji kad se sve sračuna od 365 dana u godini, možda 20 dana imaju seks. I ooni na seks valdja gledaju kao na reprodukciju. Mada ja mislim da tu ima više nešto od reprodukcije, ipak je to velika razmena energija.

  9. . Čovek posti onoliko koliko je spreman da posti, a to procenjuje duhovnik. Džaba post ako ćeš ti umesto molitve da stalno misliš kako bi nešto pojeo.

    Као што рекох, пост је пост на води и тачка и ово нисам ја смислио. Не знам ко је тебе лагао али ок. Све остало је "ублажење" поста или није пост (као нпр. јогурт).

    И као што сам рекао већ, пост се ублажава док се не навикнеш.
    Ја који никад не постим сам цео велки пост постио да нисам ни приметио, а већином је било на води, али не само леб и вода наравно.
    Извини, а како то да не мислим на свакојаку храну ако тек почињем да постим? Очекујеш ли од мене да сад одем и трчим маратон и да будем у првих 10? Врло лоша констатација. Тренинг, тренинг и тренинг - исто важи и за пост.

    Не мораш ни јести код тих људи, већ једи пре него што одеш, или их благовремено обавести. Ја колико знам, не иде се у било чију кућу да би обедовао са њима, већ код пријатеља. Ако пријатељ није спреман да ти направи попару на води какав је то пријатељ?

    Е сада што сам ја велико борац против болесних постова од више недеља то нема везе. То што ми требају есенцијалне масне киселине то ће ми Бог подарити за време поста? То што ми требају есенцијалне аминокиселине да неће и то?

    ЕДИТ:

    Čovek posti onoliko koliko je spreman da posti, a to procenjuje duhovnik.

    Да невидиш неки error fundamentalis у овој изјави? Како може духовник да зна колико си ти спреман да постиш? Духовник није ту да ти каже једи то и то, већ да ти каже како да се припремиш за прави пост који ћеш моћи да "издржиш" касније, ако будеш желао да стварно постиш. Прави духовник ти никада неће рећи да ублажаваш пост сваки пут, већ ће ти сваки пут "ускраћивати" храну како би достигао оно што треба.
    А то што попове заболе курчина гибаничарска, па не знају ни ко им је на парохији то је друга ствар.

  10. Fanatizam, fa-na-tizam...

  11. Као што рекох, пост је пост на води и тачка и ово нисам ја смислио. Не знам ко је тебе лагао али ок. Све остало је "ублажење" поста или није пост (као нпр. јогурт).

    O kakva glupost.

    Da postis na hlebu i vodi 40 dana? Pa to u manastiru ne rade vise ja mislim. Postoje dani kada se posti na vodi, postoje dani kada se posti na ulju, postoje dani kada se posti na mesu (trapava nedelja), postoje dani kada se posti ali je dozvoljeno uzimanje jaja i mlecnih proizvoda (siropusne nedelje)...uostalo, sve pise lepo pa izvolte:

    PRAVILA CRKVENOG POSTA

    Crkva uči da je post važno sredstvo za duhovni i telesni život i zdravlje.

    Telesni post ne koristi ako nije vezan sa duhovnim postom kaže Sveti Jovan Zlatousti: "Ne govori mi: Toliko dana sam postio, nisam jeo ovo ili ono, nisam pio vina, išao sam u gruboj haljini; nego kaži nam da li si od gnevnog čoveka postao tih, od žestokog - blag. Ako si iznutra pun zlobe, zašto si telo mučio? Ako je u tebi zavist i ljubav prema sticanju, da li je od koristi što si pio samo vodu? Ako je duša, koja je gospodarica tela, zabludela, zašto kažnjavaš slugu njezinog - svoje telo? Ne hvali se telesnim postom, jer on sam ne uzdiže na nebo bez molitve i milostinje ".
    Na pitanje: koja je mera posta? - Sv. Vasilije Veliki odgovara: "U duhovnom postu mera je jedna i važi za sve - potpuno udaljenje od svega što vodi grehu. A što se tiče uzdržavanja od hrane, tu su mera i način upotrebe različiti: zavise kod svakoga od njegovog uzrasta, zanimanja i stanja tela. Zato je nemoguće podvesti podjedno pravilo za sve koji se nalaze u školi pobožnosti. No, odredivši meru uzdržanja za zdrave podvi-žnike, mi prepuštamo razboritosti nastojatelja (duhovnika) da u tome vrši pametne izmene. Hranu pak bolesniku, ili umornome od teških radova, ili onome koji ide na težak rad, na put ili na kakav bilo težak posao, nastojatelji su dužni udešavati prema potrebi. Jer nije pametno, uzimajući hranu za održavanje tela, tom istom hranom vojevati protiv tela i smetati mu u vršenju zapovesti. U svakoj vrsti hrane treba pretpostavljati ovu koja se lakše nabavlja, da se ne bismo, pod izgovorom posta, paštili oko spremanja omiljenih i skupih jela".

    Sveta Crkva je još od apostolskih vremena ustanovila ove postove, i pravila za post:

    1) Opšte postove obavezne za sve Hrišćane. To su: Vaskršnji post, Apostolski, Bogorodičin i Božićni post, zatim sreda i petak preko cele godine, Vozdviženje Časnog Krsta, Usekovanje i navečerje Bogojavljenja (Krstovdan).

    2) Mesni (pomesni) post ustanovljen na pojedinim mestima povodom kakve nesreće, poplave, bolesti i sl.

    3) Poseban post po naročitom običaju ili po nalogu duhovnika.

    Vaskršnji post

    Ovaj post se još zove Sveta Četrdesetnica ili Časni post. Uz ovaj post Crkva vezuje i post Strasne Sedmice, u spomen stradanja i smrti Gospoda našeg Isusa Hrista.
    U toku ovog posta ne jedemo meso, sir, jaja, ribu ni ulje. Samo se subotom i nedeljom razrešava ulje i vino. Ribu pak jedemo samo na Blagovesti (ukoliko ne padnu u Strasnu sedmicu) i na Cveti. Ako Blagovesti padnu pre Cveti, dan pred Bla-govesti razrešava se na zejtin i vino (Tipik, 32 gl.).


    Apostolski post

    Ovaj post se zove se još i Petrovski, Petro-pavlovski post. U ovom postu 3 dana (ponedeljak, sreda i petak) ne jede se ulje i ne pije vino. U utorak i četvrtak se ne jede riba, ali se upotrebljava ulje i vino. U subotu i nedelju razrešeni su riba, ulje i vino.
    Ako u toku ovog posta u ponedeljak, utorak i četvrtak padne Sveti sa velikim slavoslovljem, razrešava se post na ribu, a ako padne u sredu i petak razrešava se samo na ulje. Ako u sredu i petak padne praznik Svetitelja sa bdenijem ili pak Sveti čiji je hram, razrešeni su ulje, vino i riba (Tipik, gl. 33).

    Bogorodični post

    Zove se još i Uspenski ili Gospojinski. Po strogosti ovaj post dolazi odmah iza Uskršnjeg. A riba se jede samo na Preobraženje (Tipik, gl. 33).

    Božićni post

    Pošto crkveni ustav smatra Rođenje Hristovo kao drugu Pashu, to post pred Božić traje takođe 40 dana.

    Po strogosti ovaj post se može uporediti s Apostolskim. U Božićnom postu strogo se posti u ponedeljak, sredu i petak. Utorkom i četvrtkom razrešava se zejtin i vino, a subotom i nedeljom i riba. Na Vavedenje uvek se razrešava riba. Od 20. do 24. decembra post postaje strožiji i nema razrešenja na ribu. Najstroži post je 24. decembra, uoči Božića, na badnji dan (Tipik, 14. novembra).

    Post sredom i petkom

    Sredu i petak tokom godine treba postiti uglavnom bez zejtina, ukoliko nije razrešeno drukčije.

    Na praznik Vozdviženija Časnog Krsta (14. septembra) razrešava se na zejtin i vino.

    Na Krstovdan (5. januara) najstroži post; jede se jednom dnevno, bez zejtina i razume se, bez vina; ko može toga dana, ne jede ništa, na praznik Usekovanja glave Sv. Jovana Krstitelja obavezan je post.

    Razrešenja od posta na Gospodnje i Bogorodičine praznike kada padnu u postan dan

    Blagovesti ako padnu pre Cveti razrešava se na ulje, vino, ribu; ako padnu u vreme Strasne sedmice - samo na ulje; ako padnu na Veliki Petak na ulje, vino.
    Bogojavljenje za monahe: sir, jaja; za mirjane: i meso.
    Božić za monahe: sir, jaja; za mirjane: i meso.
    Vavedenje, Velika Gospojina, Mala Gospojina, Preo-braženje i Sretenje kada padnu u postan dan (sredom ili petkom) razrešava se na ulje, vino, ribu.

    Trapave sedmice

    Post je razrešen sredom i petkom:
    1) Od Božića do Krstovdana (25. decembra do 5. januara) za monahe: sir, jaja; za mirjaneČ i meso.
    2) Iza Nedelje mitra i fariseja, za monahe: sir, jaja; za mirjane: i meso.
    3) Siropusna nedelja, za sve: samo sir i jaja.
    4) Svetla nedelja (po Vaskrsu) za monahe: sir, jaja; za mirjane: i meso.
    5) Nedelja posle Duhova za monahe: sir, jaja; za mir-jane: i meso.

    Razrešenja od posta na praznike Svetitelja kada padnu u postan dan

    Januar
    7.1. Sabor Sv. Jovana Krstitelja: ulje, vino;
    11.1. Sv. Teodosije Veliki: ulje, vino;
    14.1. Sv. Sava Srpski: ulje, vino, riba;
    16.1. Pokl. časn. verigama Sv. ap. Petra: ulje, vino;
    17.1. Sv. Antonije Veliki: ulje, vino;
    18.1. Sv. Atanasije, Maksim Srpski: ulje, vino:
    20.1. Prep. Jevtimije Veliki: ulje, vino;
    22.1. Sv. ap. Timotej: ulje, vino;
    25.1. Sv. Grigorije Bogoslov: ulje, vino;
    27.1. Prenos moštiju Sv. J.Zlatoustog: ulje, vino;
    30.1. Sv. Tri Jerarha: ulje, vino.

    Februar
    8.2. Sv. velmuč. Teodor Stratilat: ulje, vino;
    11.2. Sv. muč. Vasilije Stratilat: ulje, vino;
    13.2. Prep. Simeon Mirotočivi - Nemanja: ulje, vino;
    17.2. Sv. velmuč Teodor Tiron: ulje, vino;
    24.2. Obret. glave Sv. Jovana Krstitelja: ulje, vino.

    Mart
    9.3. Sv. 40 mučenika (Mladenci): ulje, vino;
    26.3. Sabor Sv. Arh. Gavrila: ulje, vino.

    April
    23.4. Sv. velmuč. Georgije: ulje, vino, riba; 25.4. Sv. ap. i jev. Marko: ulje, vino; 30.4. Sv. ap. Jakov: ulje, vino.

    Maj
    2.5. Sv. Atanasije Veliki: ulje, vino; riba; riba.ko slavi;
    8.5. Sv. ap. i jev. Jovan Bogoslov: ulje, vino;
    11.5. Sv. Ćirilo i Metodije: ulje, vino, riba;
    15.5. Sv. Pahomije Veliki: ulje, vino;
    21.5. Sv. car Konstantin i Jelena: ulje, vino;
    24.5. Prep. Simeon Divnogorac: ulje, vino;
    25.5. Š obret. glave Sv. Jovana Krstitelja: ulje, vino.

    Juni
    8.6. Sv. velmuč. Teodor Stratilat: ulje, vino;
    11.6. Sv. ap. Vartolomej i Varnava; ulje, vino;
    24.6. Rođ. Sv. Jovana Preteče (Ivanjdan): ulje, vino, riba
    29.6. Sv. ap. Petar i Pavle (Petrovdan); ulje, vino, riba

    Juli
    1.7. Sv. besrebrnici Kosma i Damjan: ulje, vino, riba ko slavi
    2.7. Polaganje Rize Presv. Bogorodice: ulje, vino;
    17.7. Sv. velmuč. Marina: ulje, vino;
    20.7. Sv. prorok Ilija: ulje, vino, riba;
    22.7. Sv. ravnoap. Magdalina: ulje, vino;
    25.7. Uspenje Sv. Ane: ulje, vino;
    30.7. Prep. Mati Angelina: ulje, vino.

    Avgust
    29.8. Usekovanje glave Sv. Jovana Krstitelja: ulje, vino.

    Septembar
    1.9. Početak crkvene godine: ulje, vino;
    6.9. Čudo Sv. Arh. Mihaila: ulje, vino;
    9.9. Sv. Joakim i Ana: ulje, vino;
    13.9. Osvećenje hrama Vaskrsenja u Jerusalimu: ulje, vino
    20.9. Sv. muč. Evstatije: ulje, vino;
    23.9. Začeće Sv. Jovana Krstitelja: ulje, vino;
    26.9. Sv. ap. i jev. Jovan Bogoslov: ulje, vino.

    Oktobar
    6.10. Sv. ap. Toma: ulje, vino;
    9.10. Sv. Stefan (Slepi): ulje, vino;
    18.10. Sv. ap. i jev. Luka: ulje, vino;
    23.10. Sv. ap. Jakov brat Gospodnji: ulje, vino;
    26.10. Sv. velmuč. Dimitrije: ulje, vino, riba.

    Novembar
    1.11. Sv. Kozma i Damjan - Vrači: ulje, vino;
    8.11. Sabor Sv. Arh. Mihaila: ulje, vino, riba;
    12.11. Sv. Jovan Milostivi: ulje, vino;
    13.11. Sv. Jovan Zlatousti: ulje, vino;
    14.11. Sv. ap. Filip: ulje, vino;
    16.11. Sv. ap. Matej: ulje, vino;
    24.11. Sv. muč. Ekaterina i Merkurije: ulje, vino;
    30.11. Sv. ap. Andrej: ulje, vino.

    Decembar
    4.12. Sv. velmuč. Varvara: ulje, vino;
    5.12. Sv. Sava Osvećeni: ulje, vino;
    6.12. Sv. Nikolaj Čudotvorac: ulje, vino. riba:
    9.12. Začeće Sv. Ane: ulje. vino:
    12.12. Sv. Spiridon Čudotvorac: ulje, vino;
    13.12. Sv. muč. Evstratije: ulje, vino;
    17.12. Sv. prorok Danilo: ulje, vino;
    20.12. Sv. Ignjatije Bogonosac: ulje, vino. riba.

    1. Ako ko slavi neki od ovih praznika razrešava se i riba

    2. Datumi praznika su po pravoslavnom kalendaru.

    3. Svako narušavanje posta bez prethodnog blagoslova duhovnika jeste greh. Naročito je loše prekidati propisane višednevne postove.

    Za zdrave članove Crkve, za one koji su u mogućnosti, post je obavezan. Razrešenje od posta uglavnom se daje samo onemoćalim osobama, uzrok za narušavanje posta, dakle, može biti samo bolest, starost, detinjstvo (uopšte, slabost). Ali, treba naglasiti da se duhovni post ne smanjuje tj. uzdržanje od greha, da se tvore dela milosrđa i ljubavi, da se, koliko može, revnosno moli i ide u hram Božiji.

    Iz knjige “POST PUT KA TRPEZI BOGA ŽIVOGA“

    E sad, ne mora se covek pridrzavati ovog striktno, ja sam za to da svako posti koliko moze, da mu to ne bude obaveza vec izbor kako bi se lepo osecao. Naravno konsultovati se sa duhovnikom pre toga, kako bi skinuo eto teret sa sebe, ukoliko ne mozes izdrzati.

    Mnogo je bitnije covek duhom da se cisti, i da zdravo misli, a sta ce da jede, meni je potpuno nebitno jos uvek, mozda cu drugacije misliti kasnije.

  12. http://www.youtube.com/watch?v=NuJRTJsP4PU

    Pogledajte ovo. Ovo je za mene veliki duhovnik. Ima više delova pa ko želi nek odgleda.

    En Dotter , post takav kakav jeste, pisan je za manastirski život , a ne za običan svet. Dakle, o tome ne možemo raspljavljati. I dalje mislim da je veću žrtvu pred Bogom uradila Milica koja se odlučila da posti i koristila jogurt u prvoj nedelji, ako je to radila srcem, nego neko ko posti na vodi ceo post a pri tome recimo ima zle misli ili postupke. Post je jedna vrsta uzrastanja vere. Ako ti uspeš da postiš na vodi, da nemaš nikakve zle postupke i pomisli , ja ti skidam kapu. Ipak mislim da je uzrastanje u veri vrlo mukotrpan i spor proces, ali je svaki pomak, pa i najmanji , veoma dobar.

    Milice, mogu da ti odgovorim samo za moj slučaj. Supruga i ja se borimo protiv steriliteta(ja sam ozračen-nemamo dece) i imamo blagoslov da uvek možemo da vodimo ljubav, osim veče pred liturgiju.

  13. Au, jbg, žao mi je.
    I dalje mislim da Doter previše povezuje ograničenja sa postom. Što je pogrešno iz dva prosta razloga - post nije ograničenje, već, štaviše - ŠIRENJE duha i post je čišćenje od neprirodnih i nezdravih osećaja, a ne nagomilavanje istih kroz ograničavanje.
    Ne mislim da je odricanje hrane išta veće mučenje od prežderavanja od iste.
    Ne mislim da je jedan monah išta veći mučenik od običnog čoveka, štaviše, monah je više izolovan od iskušenja. Olakšavanje posta je zapravo obrnuto - izbacivanje hrane koja te čini besnim, energičnim. Mnogo je teže ljudima koji svaki dan jedu meso da se izbore sa svojim demonima, besom i da budu dobri i smireni.

  14. Mnogo je bitnije covek duhom da se cisti, i da zdravo misli, a sta ce da jede, meni je potpuno nebitno jos uvek, mozda cu drugacije misliti kasnije.

    Šta znači zdravo misliti?
    Možeš se celog života suzdržavati od "bolesnih" misli, ništa nećeš postići. I u 80 godina ćeš gledati pičke i misliti isto što i sad, veruj mi, tu trening ne pomaže.

    Mnogo je teže ljudima koji svaki dan jedu meso da se izbore sa svojim demonima, besom i da budu dobri i smireni.

    A šta ako ja ne želim da budem dobar i smiren? :)

  15. Ko te jebe onda, umri od trihineloze.

  16. Šta znači zdravo misliti?
    Možeš se celog života suzdržavati od "bolesnih" misli, ništa nećeš postići. I u 80 godina ćeš gledati pičke i misliti isto što i sad, veruj mi, tu trening ne pomaže.

    Sta je lose u tome sto cu gledati "picke" i misliti o njima?

    Meni to nisu bolesne misli, ako gresim bicujte me.

    Kamo lepe srece da zaista sa 80 godina budem gledao "picke" i mislio o njima.

    Meni je dosada daleko gresnija misao od toga sto si naveo. Mogu da nabrajam i dalje, ali valjda shvatas poentu... a ako ne

    Ko te jebe onda, umri od trihineloze.

  17. Sta je lose u tome sto cu gledati "picke" i misliti o njima?

    Ovo sam samo pretpostavio šta za tebe nije zdrava misao(pošto za većinu nije). Ali ti možeš da mi napraviš spisak ako hoćeš. :)

    Trihineloza...HAHAHA :D

  18. Cekaj, za vecinu nije zdrava misao, da misli o devojci nekoj, ili devojka o momku?!

    :S

  19. Ovo je tako tačno:

    Ne mislim da je jedan monah išta veći mučenik od običnog čoveka, štaviše, monah je više izolovan od iskušenja.

    Ja, lično, ako kažem, tad i tad postim, ma može čovek da me gađa pljeskavicama ja to eću da okusim. I još jedna stvar, kad postim, nema teorije da se oslobodim nečasnih misli, jbg, imam 20+ godina, plus sam mnogo perverzan što se svega i svačega tiče, jer mi sve pada na pamet.
    S moje strane, kad sam ovo izneo, post nema nikakav smisao, iako ga se nekad pridržavam, i to uvek, uvek, kad kažem postim (hrana), ja ispunim, a i nekako mi je jašarski da neko ne posti Veliki Petak i Badnji Dan.

  20. Ne zaboravite nikad da smo mi od krvi i mesa. O cemu covek da razmislja ako ne razmislja o tim nekim normalnim stvarima? Sta sad, ako postim ne smem da se zaljubim?! :)

Rekli o sajtu

Kada pitate dva čoveka o nečemu, dobićete više od dva mišljenja. Na toj osnovi je stvoren Vukajlija. Rečnik slenga i idioma.

Kompjuterska Biblioteka · 7. Maj 2009.