ПОПОВИ: Друштвени паразити или само стереотип?

  1. Možda je otvoren konkurs za novi dečački hor? :)

  2. I dalje mislim da Doter previše povezuje ograničenja sa postom. Što je pogrešno iz dva prosta razloga - post nije ograničenje, već, štaviše - ŠIRENJE duha i post je čišćenje od neprirodnih i nezdravih osećaja, a ne nagomilavanje istih kroz ograničavanje.

    Када се сетим корена речи религије не видим како то није ограничавање било чега. Увек ћу изабрати Епикура поврх свега јер је он објаснио неке ствари врло лепо и како треба да буде.
    Искрено, не видим неку велику разлику између поста и бичевања и сличних начина мучења тела. А колико знам сам Христ је рекао да се тело никада намерно не оштећује.

    ЕДИТ:

    Sta je lose u tome sto cu gledati "picke" i misliti o njima?

    Ако постим не значи да не смем да гледам у јеловник ;)

    Ne pozeli nista sto je tudje.

    Мислим да ово није тачно већ да треба да гласи: Не пожели ништа ближњега свог.
    Нека ме неко исправи ко се боље разуме у тематику.

    Како што многи кажу: Не лажи
    Али је заправо: Не сведочи лажно на ближњега свог.

    Исто нека ме неко исправи ако грешим.

  3. U pravu si i oko citiranja zapovesti i oko tumacenja istih.

    Ali nisi u pravu u vezi posta, niti shvatanja religije :)

    Misljenja su kao dupe, svako ga ima naravno. Tako i ja i ti imamo po svoje dupe. Eto slazemo se poptuno oko gledanja u jelovnik, ali religija...dobro ajde ovako da preformulisemo.

    Ja bih prvo napravio razliku izmedju religije i vere. Ja verujem, ali se ne drzim svih pravila koje mi moja religija propisuje, mada me i ne tera da ih se pridrzavam. Ne mislim da sam ista manje vernik, tacnije da je moja vera u Boga ista manja, od onih koji redovno poste, pricescuju se. Njima je to sve mozda dosta blize, mozda im to dosta pomaze u zivotu, ja ne znam jer zaista ne mogu se odreci nekih stvari, ali vera nam je svima isto jaka siguran sam. Ne moze covek verovati manje neko vise, ili verujes ili ne. Religija je prateca pojava vere da se tako izrazim, religija mu cak dodje i kao kult. Osim zapovesti Bog nista nije pisao drugo koliko ja znam, ili se varam?! Ostalo su sve pisali obicni ljudi, smrtnici, a na to donekle gledam kao na istoriju, pisu je pobednici. Ja se tih zapovesti pridrzavam koliko mogu, i smatram da je tako ispravno. U tim knjigama, barem nasim hriscanskim sigurno necemo nista lose ili ruzno procitati. Biblija nas ne tera da idemo u crkvu redovno i da postimo, vec nas uci sta je dobro, sta je zlo, zdrav razum, razmisljanje, neke normalne stvari i osobine koje covek treba da ima. Kasno mi je, umoran sam, ali eto, cisto da kazem nesto pre nego sto legnem.

    Laku noc <3

  4. Nekada su se hrišćani okupljali po katakombama, progonjeni od svih. Te prve hrišćanske zajednice su imale najjaču veru u Boga, a opet , sigurno nisu imale pravilnik posta kakav mi danas imamo. Služeći liturgiju , oni su to SRRCEM radili, a redovnim pričešćivanjem sjedinjavali se sa Njim. To SRCE I LJUBAV i jesu poenta Pravoslavlja . Upravo ta ljubav koju sam osetio prvi put kada sam izgovorio Isusovu molitvu , nagnala me da promenimm svoje dotadašnje mišljenje i postanem vernik. Danas se neki u crkvi svađaju oko banalnih stavri, da li su otvorene ili zatvorene dveri tokom liturgije, koje se molitve izgovaraju naglas a koje ne...Mnogo šablona , nigde ljubavi. Na svaku liturgiju se trudim da odem sa otvorenim srcem, a kako će neko služiti, apsolutno mi je nebitno. Pa ona mala , prva hrišćanska zajednica, u katakombama nije imala ni dveri, ni oltar, ni ikone , a njihova molitva bila je jača od hiljade onih koji su ih proganjali i ubijali samo zato jer VERUJU...
    A tek ispovest. Nekada je ona bila javna. Zamislite kolika je bila ljubav onih koji su Hrista radi gazili svoj ponos i iznosili javno svoje grehove. Koliko bi danas ljudi bilo spremno da u crkvi , javno, iznese svoje grehe?

    Matej 11
    28. Hodite ka meni svi koji ste umorni i natovarenii ja ću vas omoriti.
    29. Uzmite jaram moj na sebe i naučite se od mene ; jer ja sam krotak i smiren SRCEM , i naći ćete pokoj dušama svojim.
    30. Jer jaram je moj blag , i breme je moje lako.

  5. Evo jedne zanimljivosti, 11 satanističkih zapovesti:

    1. Немој износити своје мишљење или давати савет уколико те нико ништа не пита.
    2. Немој се јадати другима уколико ниси сигуран да то они желе чути.
    3. Кад си у туђој јазбини искажи власнику поштовање, или иди.
    4. Уколико те у твојој јазбини узнемирава неко од гостију, буди окрутан и без милости према њему.
    5. Не започињи секс са оним ко ти за то није дао подстицај.
    6. Не узимај оно што ти не припада, уколико то није другоме другоме терет и тај други жуди да га ослободиш од тог терета.
    7. Искажи поштовање магији након што си је успечно применио у сврху остварења својих жеља.
    8. Немој жалити због онога што те се не тиче.
    9. Немој повредити децу.
    10. Немој убијати животиње осим онда када си гладан или те оне нападну.
    11. Када ходаш по отвореном простору немој никога узнемиравати. Уколико тебе неко узнемирава, упозори га да престане. Уколико не престане, уништи га.

    Anton Sandor La Vey

  6. Ali nisi u pravu u vezi posta, niti shvatanja religije :)

    Религија није исто што и вера и никада неће бити. Јер је религија ограничавање, везивање и спутавања, док је вера ослобађање, блаженство, спокој, љубав итд.

    А да ли сам у праву што се тиче поста то нећемо сазнати док (хаха) не одемо горе (нека ми неко каже да ли сам био управу или не од вас што ћете отићи тамо).

    Никола, не могу да се не сложим са тобом на неки свој начин, а то је да је црква ругање изворном хришћанству (мислим на данашњу) и да ме је срамота отићи у то ругло вере да тражим неке тамо одговоре. Радије ћу сести са попом на клупу у парку и причати о вери него у измишљеној институцији данашњице.

    Увели су још и нека ретардирана правила облачења свештеника, па јебени жртвеник, и остала срања. Да не помињем да Исус стоји разапет свуда иако је васкрсо. Није доста што је крст "симбол" Хришћанства, него још и Исуса ту стављају да још увек умире на њему? Каква је то црква која ти спаситељу не да да се дигне у небо? Какви су то духовници (већина) који када ти дођу у кућу да ти свете водицу или нешто друго остану на 2 минута? Где је онај стари свештеник који би остао по неколико сати како би помогао и зближио људе? Где је онај стари свештеник који је водио евиденцију о благостању, болестима и могућностима кућа како би упутио друге куће на могућу помоћ и слично?

    Црква је постала сотонино место а не божији дом што се мене тиче.

  7. Bravo za postavljanje ovih zapovesti gamby. Neuporedivo su realističnije i usklađenije sa ljudskom prirodom i vremenom u kome živimo, za razliku od onih "božijih" koje su smislili lukavi ljudi kako bi krotili nepismenu i neuku ovčadiju pre 3000 godina.

  8. Религија није исто што и вера и никада неће бити. Јер је религија ограничавање, везивање и спутавања, док је вера ослобађање, блаженство, спокој, љубав итд.

    Pa to sam i rekao. Napraviti razliku izmedju ta dva. Samo sta bih dodao, kako je vera izbor, tako je i religija. Niko te ne tera ni na sta, sve je stvar slobodnog izbora.

  9. Crkva je najobicnija zgrada,vera je u srcu. Ja nisam vernik,ali znam da ne trebam da ubijam,lazem,kradem...
    http://vukajlija.com/manastir/212473

  10. Niknejm, taj slobodan izbor je najveća iluzija i najpodmuklija podvala hrišćanske crkve. Prvo, nemaš nikakav izbor da budeš npr budist na balkanu, a ko kaže da hrišćanstvo mora da bude jedina opcija i jedini izbor. Od malih nogu si upućen na to sa svih strana i iz čitavog okruženja. Da bi prevladao tu upućenost na odomaćene bajke koje se nazivaju hrišćanskom religijom, treba ti ogromna individualna snaga, koju mnogi ljudi ne poseduju, tako da oni nemaju nimalo slobode u svojoj odluci. Drugo, hrišćanstvo nudi navodu slobodu delovanja. Ali to je prosta kontadikcija jer sa druge strane postavlja zapovesti za koje kaže da ukoliko ne bivaju poštovane, onda sledi kazna. U tome je najveća iluzija slobode, jer praktično imaš slobodu da se povinuješ zapovestima. Prosto apsurdno ali za ljude koji se nikada ne upuštaju u to da promisle o glupostima u koje veruju, itekako delotvorno jer podilazi njihovoj psihi obećavanjem nebeske nagrade...

  11. Jel` postoji neka losa zapovest, ne razumem :S

    Vernik ili ne, kao sto rece detritus, covek ne treba da laze, krade, vara i slicno...

    Kao sto rekoh vec, misljenje je kao dupe, svako ga ima, a tvoje je ko guzica. Tebi je to glupost, meni nije. Smisao vere je verovati u nesto, bilo tebi to apsurdno ili ne, i ja verujem i to me ispunjava. Bio to placebo ili ne, meni pomaze i daje mi snagu, a to je dobro.

    Ne znam zasto neko ne bi mogao biti budista na Balkanu, i ne znam kako si zakljucio da je hriscanstvo jedina opcija, ali dobro, verovatno se ovi silni muslimani samo sprdaju, a zapravo su svi potajno Hriscani.

  12. Kako nije jedina opcija? Zašto se krste deca koja ne znaju ni da pričaju?

    Jebiga, ako je religija već stvar ličnog izbora, bio bi red da se krste samo punoletni.

  13. Niknejm, taj slobodan izbor je najveća iluzija i najpodmuklija podvala hrišćanske crkve.

    Хехе. Волим што сви ви знате шта је слободан избор па тако причате о њему. Слобоан избор није да радиш шта ти падне на памет као прво. Већ је слобода од сваког зла и могућност да увек изабереш добро и никада не погрешиш у томе. То је суштина слободног избора. Да знаш шта је лоше, а шта добро у свакој ситуацији и да увек изабереш добро.

  14. Niko tebi ne brani da se odrekneš krsta...

  15. Sve zapovesti su loše, ali to je teško za shvatiti.

    Pogrešio sam kada sam rekao na Balkanu, mislio sam kada se ono, rodiš kao SRBIN jebote.

    Sve ostalo je nažalost istina. Vera je poštapalica za glupe, malokrvne i slabe ljude koji nemaju hrabrosti da se udzaju u sebe i da se suoče sa svojom smrtnošću.

  16. Covek je i zivotinja i duhovno bice. Mora da se trudi da bude i jedno i drugo podjednako. Samo takav covek je zdrav.
    One zapovesti na koje je Gambi ukazao su isto deo nase prirode. I prirode u pravom smislu te reci.

  17. Filantropofobe, oplodi me!

  18. Никола СС
    Upravo zato ti i treba duhovnik(i to onaj pravi).

    Шта је то ''прави духовник''? Ја мислим да то не постоји. Човек је смртан и ограничен телом, и стога не може бити духован. Створен је да сере, једе, јебе и мозак му није развијен, те духовни живот није за смртника.

    Никола СС
    Džimi, to za meso sam i ja mislio. Ježio sam se kada pomislim kako ću bez mesa , jogurta i jaja. Ali veruj mi, kada istinski shvatiš veru apsolutno ne razmišljaš više o hrani.

    Није ствар у размишљању. Мени храна ТРЕБА физички. Пре две године сам имао 56 кила на својих 191 цм висине. Сад имам нормалну килажу, а то сам постигао уносом огромних количина хране. Чим почнем да једем мање, одмах смршам. Умем да смршам и по неколико кола за недељу дана. И занимљиво је да сам генерално здравији откако једем у енормним количинама (имам бољу крвну слику, а и отпоран сам генерално на разне прехладе, грипове итд.).

    Храна утиче на здравље, али није ствар у посту, већ у правилној равнотежи намирница које уносимо. Можеш да једеш огромне количине меса и масти и то је сасвим океј уколико једеш довољно поврћа уз то и бавиш се физичким активностима да то сагориш.

    А пост на хлебу, уљу и води... Имам само једну реч за то - ''Нездраво''.

    Мулуца

    A, izvini što te pitam, i ne moraš mi odgovoriti, da li poštujete vas dvoje u fizičkom smislu postove, ono kao? :) Znam jedan par koji kad se sve sračuna od 365 dana u godini, možda 20 dana imaju seks. I ooni na seks valdja gledaju kao na reprodukciju. Mada ja mislim da tu ima više nešto od reprodukcije, ipak je to velika razmena energija.

    Енергија није права реч за то, али се слажем. :) Али да ''бог'' није хтео да људи уживају у сексу, тј. да је замислио секс као алат за репродукцију, људи би имали терање једном у годину дана као панде, а не сваки дан. :))

    Čovek posti onoliko koliko je spreman da posti, a to procenjuje duhovnik.

    Колико неко треба да пости, треба да процени особа школована за то. У мом селу се то зове НУТРИЦИОНИСТА. А претходно треба да прође медицински преглед. Шта један ПОП може знати о правилној исхрани?

    Влатко
    I još jedna stvar, kad postim, nema teorije da se oslobodim nečasnih misli, jbg, imam 20+ godina, plus sam mnogo perverzan što se svega i svačega tiče, jer mi sve pada na pamet.

    То је опет плацебо. Људи узму да посте, па истрипују да су много бољи људи због тога и да су се очистили од грешних мисли. Јесу пимпек.

    НИКОЛА СС

    A tek ispovest. Nekada je ona bila javna. Zamislite kolika je bila ljubav onih koji su Hrista radi gazili svoj ponos i iznosili javno svoje grehove. Koliko bi danas ljudi bilo spremno da u crkvi , javno, iznese svoje grehe?

    А зашто би се неко исповедао пред људима, кад је 70% људи ретардирано? Ти што су то радили нису храбри, него су глупи.

    Гамби

    1. Немој износити своје мишљење или давати савет уколико те нико ништа не пита.
    2. Немој се јадати другима уколико ниси сигуран да то они желе чути.
    3. Кад си у туђој јазбини искажи власнику поштовање, или иди.
    4. Уколико те у твојој јазбини узнемирава неко од гостију, буди окрутан и без милости према њему.
    5. Не започињи секс са оним ко ти за то није дао подстицај.
    6. Не узимај оно што ти не припада, уколико то није другоме другоме терет и тај други жуди да га ослободиш од тог терета.
    7. Искажи поштовање магији након што си је успечно применио у сврху остварења својих жеља.
    8. Немој жалити због онога што те се не тиче.
    9. Немој повредити децу.
    10. Немој убијати животиње осим онда када си гладан или те оне нападну.
    11. Када ходаш по отвореном простору немој никога узнемиравати. Уколико тебе неко узнемирава, упозори га да престане. Уколико не престане, уништи га.

    Много лепше заповести него хришћанске.

    Дотер
    Црква је постала сотонино место а не божији дом што се мене тиче.

    Ворд.

    Детритус
    Crkva je najobicnija zgrada,vera je u srcu.

    Ворд.

    Филантропофоб
    Niknejm, taj slobodan izbor je najveća iluzija i najpodmuklija podvala hrišćanske crkve. Prvo, nemaš nikakav izbor da budeš npr budist na balkanu, a ko kaže da hrišćanstvo mora da bude jedina opcija i jedini izbor. Od malih nogu si upućen na to sa svih strana i iz čitavog okruženja. Da bi prevladao tu upućenost na odomaćene bajke koje se nazivaju hrišćanskom religijom, treba ti ogromna individualna snaga, koju mnogi ljudi ne poseduju, tako da oni nemaju nimalo slobode u svojoj odluci.

    А да не помињемо што се у школама изучава ВЕРОНАУКА (веронаука треба да се бави СВИМ религијама подједнако) која није веронаука, него поповско издркавање о хришћанству и о томе како је Дарвин дилеја и како геј људи иду у пакао.

    Гамби

    Kako nije jedina opcija? Zašto se krste deca koja ne znaju ni da pričaju?

    Jebiga, ako je religija već stvar ličnog izbora, bio bi red da se krste samo punoletni.

    АМИН!!! КАд будем дошао на власт, биће забрањено крштавање малолетних особа. Кад постанеш пунолетан, ако ти се бива хришћанин, а ти се крсти. Крштење деце бих подвео под злостављање и изједначио са силовањем.

  19. Умем да смршам и по неколико кола за недељу дана

    Твоја тежина се мери у аутомобилима?

  20. Хаха! :)) Који зајеб. :)

Rekli o sajtu

Kad je pre nekoliko dana osvanuo naslov u dnevnim novinama „Željko Mitrović: Trovali su me“, na samoproklamovanom rečniku slenga vukajlija.com odgovorili su mu bez mnogo pijeteta: „Pa dobro, i ti si nas, i još to radiš“.

Ekonom:east Magazin · 03. Februar 2011.