ПОПОВИ: Друштвени паразити или само стереотип?

  1. Prvo kažeš

    Čovek prvo treba da spozna sebe i da pokuša da bude još bolji.

    a onda da da nisi veličao hrišćanstvo. A ja kažem : Ideju da se čovek radja grešan, nesavršen ili šta već su nametnuli hrišćani.(možda ne konkretno oni, ali ti religiozni ljudi)Ljudi ne shvataju da se najviše rukovode mislima grčkih filozofa i učenjem Hrista.(i svih drugih uticajnijih filozofa i religijskih učitelja)

    Šteta je što u mojim rečima vidiš bilo šta što prejudicira na neku hrišćansku zaveru, na neko nametanje bilo čega.

    Ne mora konkretno biti hrišćanska zavera, samo primećujem da i samozvani ateisti i agnostici u 99,99999% slučajeva imaju isti sistem vrednosti kao i hrišćani.
    Povede se neka rasprava o religiji i sličnom(ili o bilo čemu) i uvek se javi neki lik koji kaže: -Ma, najbitnije je da si ti dobar čovek.
    Poenta je da oni koji se zalažu za uništavanje svih predrasuda i podela uvek imaju na kraju tu podelu: Dobar čovek, i loš čovek.(kriterijume za dobro i loše uzimaju iz religije)
    Pozdrav!

  2. http://www.youtube.com/watch?v=685zm8dbutA

    Koliko zdravo razmišlja ovaj duhovnik. Ja bih voleo da ga oslušaju do kraja i oni koji ne veruju... Žao mi je što se takav duhovnik upokojio.

    Ovde se vidi koliko je Pravoslavlje široko razmišljanje prepuno ljubavi, a ne zilotsko kažnjavanje, kako ga pojedini šire i prikazuju!

  3. Шта знам, не могу да проценим, пошто се није изјашњавао превише о шкакљивим питањима. Мало се просрао за ово за депресију, да је изазива неучење и нерад. Да није тачно показују све статистике. А и узроци депресије су много компликованији од тога.

  4. Nikola, hvala na linku, i na onim prethodnim postovima! Za depresiju se duhovnik ogradio, "to je tema za umne ljude", rekao je. Sjajan je njegov stav o zenama. Slobodno ovo moze da se postavi i na temu "Zenska prava". Rasudjivanje mu je progresivnije od razmisljanja mnogih, da tako kazem, "prosveceno liberalnih ateista".
    Otac Justin je neki kul lik. hahaha

  5. Izašla je divna knjiga o Ocu Justinu.Veruj mi da sam je pročitao barem 10 puta i uvek uočim nešto novo i još poučnije. Kolko je taj čovek imao zdravo razmišljanje i približavao te Bogu kroz najprostije primere. Hvala Bogu da sam upoznao njegovovog naslednika koji je isto takvog duha i koji je danas duhovnik meni i mojoj supruzi. Ne znam da li bih ikada prihvatio srcem Pravoslavlje da me u veru uveo neki od ovih što Pravoslavlje "bičem" uteruju. Ali, malo je pravih duhovnika...

  6. Nikola, kako se zove ta knjiga? Volela bih da je nabavim.

  7. Arhimandrit Justin Tasić (iguman "Dečana" i "Savine")

    "Životopis Besede Pouke"

    Mislim da ima da se kupi u "Sabornoj crkvi" ili u crkvi "Sv. Marka" u Beogradu. Ako ne nađeš dogovorićemo se preko PVT-a da ti nekako poklonim jednu. Citiraću ti par stavri , da te zainteresujem :-)

    "Ako ti dođe neka mrzija u pamet, ako ti dođe neka besmislena misao ili pomisao o samoubistvu, treba odmah izaći u prirodu, u park-čuješ ptice , vidiš bubicu, leptira, vidiš bolesnog, vidiš zdravog...Zašto da se ubijem, pa nisam lud?"

    "Najbolji savet za dobro mentalno i fizičko zdravlje jeste smeh, a pesma je lek za dušu, naročito kad je čovek setan ili tužan."

    " Smisao života je uveseliti nekoga. uveseliti bližnjeg svoga, ženu , roditelje, decu...Izmiri se sa komšijom, veselite se , prođe život brzo...Zašto bi smo ikoga unesretili? Radujmo se vaskrsenju!"

    Kada bi ispitivali Oca Justina mogu li se na čoveka baciti zle čini i kako se tome odupreti, on bi pokazao bocu sa vodom na stolu i rekao: "Duša je kao ova boca - ako je prazna , u nju možeš svašta staviti. Ispunite duše dobrim i ne plašite se!"

    "Kad se čovek ispoveda češće i pričešćuje, onda manje greši, onda on postane kao ptica lastavica, samo pjeva, blaguje , uživa i čeka vaskrsenje mrtvih.I to je divota Božija. To je naša vjera Pravoslavna, fina, meka, vjera koja prašta."

    " Treba više raditi. Malo se radi. Šest dana radi a sedmi dan odmaraj- to je Božija zapovest i treba je držati. Sedmi dan treba odlaziti u crkvu, to će nam doneti mir u duši. Zašto seštenik priprema Svetu pričest? Zamislite sebe , pozovete u kuću na svadbu ili na slavu puno ljudi, oni dođu, vide - sve je lepo, pogledaju i odu! Zar vam ne bi bilo žao?"

    " Ne treba ići daleko sa pitanjima šta će biti sa ovim ili onim, šta opet sa celim svetom. ..Treba misliti kako da spasavaš sebe. Ako spasavaš sebe, spasićeš i one oko sebe. Ne treba biti maja za sve oko sebe. Slepac slepca može odvesti samo u propast, zato moramo stalno ići u crkvu, učiti, opismenjavati se usavršavati. Ne treba biti isključiv i smatrati :mi smo mi, a sav drugi svet oko nas je ništa"

    "Čovek je kao drvokoje granu na granu oslanja. Tako treba i čovek na čoveka da se oslanja...Kako ćeš formirati porodicu ako nemaš dobru učiteljicu, kako ćeš se izlečiti ako nemaš dobrog lekara, kako ćeš biti moralan ako nemaš dobrog, moralnog sveštenika..."

    "Glava ima vrat, a vrat je pokretan. Okreni glavu na drugu stranu, ako vidiš nešto što ne valja.Oči imaju očne kapke - kao škure - kapci na prozorima. Ono što nije za gledanje, zatvori oči, tako se spasavaj..."

    " Kad se sutra oženiš. pa izrodiš puno dece sa ženom svojom , nemoj nikada ćerkama svojim kupiti lepšu i skuplju haljinu nego svojoj supruzi. Uvek je poštuj , a njeno mesto niko da ne zauzima".

    " Kada budete napravili kuću, pa je toliko budete napunili dobrom da ne bude mesta da se u nju ama baš ništa unese, a vi onda sedite , pustite muziku , pa počnite DA RAZBIJATE tanjire kao što rade Grci, da bi ste napravili mesta za nove. To je daleko bolje nego da se bijete i lomite sudove, bacajući ih u svađi jedno na drugo"

    " AKO SU NAŠI PRIJATELJI SKRENULI SA PRAVOG PUTAILI NIKADA NISU NI IŠLI DOBRIM PUTEM,MI SMO DUŽNI DA IH NAUČIMO, DA IM POKAŽEMO. Treba imati strpljenja , jer je za to potrebno mnogo, mnogo vremena. NAJBOLJI NAČIN JE DA IM TO SVOJIM ŽIVOTOM PROPOVEDAMO, POKAŽEMO. Lepo opštiti sa okolinom, otrpeti neku uvredu, primerom im pomoći da izađu na pravi put. Dati im dobru knjigu, pozvati ih kod dobrih prijatelja, pozvati u crkvu, skloniti ih od loših ljudi. Ne treba im dozvoliti da greše. Trpljenjem i ljubavlju imaćemo uspeha."

  8. Ево га и један од мојих духовника. Има браду, мало ћелави у последње време, али нема везе. Тај човек уме да објасни шта је дух:

    http://www.youtube.com/watch?v=Bx3UfkwQRTc

  9. Džimi slušao sam "predavanja" tvog "duhovnika"...

  10. Музиком се може објаснити много више него речима. Ипак, ретки су људи који то умеју. :/

  11. 'Ej ljudovi...
    A šta je sa popovima ostalih religija!? To je diskriminacija prema nama muslimanima, jevrejima, katolicima, budistima i hindusima!

  12. Ово је постала тема са рекордним бројем постова на овом подфоруму.

    Елем, не знам, медикусе, сувише мало контаката сам имао са муслиманским и осталим поповима, да бих знао. Али верујем да су иста говна. Поп најчешће не постаје поп да би помогао људима (част изузецима), него да би се најео леба без мотике.

    Избацио бих будисте из ових које си навео, пошто будизам није религија у правом смислу те речи, већ учење, и ставови им се много разликују од нпр. хришћанства и ислама који за себе сматрају да су једине праве религије. Будизам признаје друге религије и пропагира учење, за разлику од нпр. хришћанства које пропагира незнање и приземност и ислама који пропагира екстремизам. Мада, и хришћанство је доста било екстремно одувек, кад погледаш колико је људи убијено зарад Бога.

  13. Ogradimo se od istraživanja kakva je koja religija.

    Sveštenici, bilo koje religije bi po difoltu trebali biti mudri, učeni, pošteni i pravedni ljudi.
    I teško da se može naći izuzetak od tog načela.

    A da li su zaista takvi. Pa to nema smisla komentarisati.
    Da li su sve sudije pravdoljubive
    Da li su svi trgovci pošteni
    Da li su svi naučnici mudri
    Da li su svi lekari ... he he... (naravno da jesmo)

    Rekao bih da u svakom žitu ima kukolja, i dodao da je dovoljno vrlo malo kukolja, da brašno promeni ukus.

  14. Medicus veoma mudro zbori!
    @Nikola Procitala sam, i vidim da me osecaj nije prevario u vezi te knjige. Reci su zaista pune lepote.

  15. e ovako, pročitala sam sve, od prve do poslednje strane, sve postove.
    mogu da vam kažem, svaka čast! džimi, ti me oduševljavaš! čitajući post po post, razmišljala sam šta bih mogla reći na kraju, ali, nema potrebe. ti si najbolje objasnio. takođe, jako uvažavam ciklonovo mišljenje.
    džimi, ako se ikad budeš kandidovao za preCednika, imaš moj glas :)))

    nego, ovde su svi, manje - više, istomišljenici. ok, ovo je vukajlija, mesto gde dolazi, uglavnom, prosvetljen svet.
    imam predlog:
    bilo bi pametno i korisno, da se organizujete i napravite neki sajt koji će govoriti o ovom problemu. nešto, zabavno - informativnog karaktera, koji će da privuče ljude raznih profila.
    ja nikada nisam pogledala taj klip, ili šta je već, digitalni anđeo. a čula sam dosta o njemu. tj, pokušavali su da me ubeđuju pojedini zaluđenici da verujem u te gluposti koje propagiraju neki popovi.
    ovim hoću da kažem da oni imaju jaku propagandu a narod je svakako glup da je to počelo pomalo da me plaši.
    ljudi jednostavno veruju. ne razmišljaju, samo veruju. a logike ni za leka nema!
    ovako, kad bi postajao neki kontra sajt, možda bi moglo nešto da se učini i da se ljudi "otrezne".
    a koliko vidim, na ta pitanja koja ste im vi postavljali, ne odgovaraju. i neće, boli ih kurac.
    hvala na pažnji:)

  16. hahah '' i neće, boli ih kurac'' hahaha
    ma digitalni anđeo je neviđena glupost do sada, svako ko vjeruje u to je retardiran...

  17. ma digitalni anđeo je neviđena glupost do sada, svako ko vjeruje u to je retardiran...

    znaš koliko je retardiranih.....
    a mislim da nije neki problem razuveriti rulju samo ako se hoće

Rekli o sajtu

U subotu, 27. novembra 2010. u Klubu studenata tehnike biće održana smotra sadržaja popularnog šaljivog sajta. Vukajlija je mesto gde se Internet zajednica okuplja kako bi na duhovit i originalan način definisala reči i izraze, sleng termine, našu svakodnevnicu i aktuelne događaje, po paroli - „Ovde možete da definišete sve ono što ste oduvek želeli, a nije imao ko da vas pita”.

Mondo · 25. Novembar 2010.