Prijava

i neki Kineski vladari ali dosadi to kao i sve drugo postane ti ko voznja bicikla i sl....

Još godine, pa prostata...

Stara kineska mudrost kaže da je čitanje gubljenje vremena onima koji za čitanje vremena nemaju i onima koji ne vole da čitaju. Eto. U suštini, tema je glupa. Ko čita, čitaće, ko ne čita, neće. Mnogi koji ne čitaju biće zbog toga siromašniji duhom, mnoge koji čitaju čitanje neće duhovno obogatiti.
I ne, nisam ovo nigde pročitao.

Što se tiče čitanja knjiga i morala, odnosno teze da nas čitanje čini boljim osobama, mislim da nije nužno tako, jer, kao što sam već rekla, sve zavisi od osobe do osobe. Na primer, poznajem devojku koja studira književnost, apsolvent je (a svi znamo koliko studenti književnosti moraju da pročitaju), koja, po mom mišljenju, nije osoba sa širokim pogledima na svet, a i u nekim situacijama se pokazalo da nije ni dobra kao čovek, da se tako izrazim. Znamo da se ličnost formira tokom čitavog života i da na to utiče mnogo različitih faktora. Kao što ima i nepismenih ljudi koji nisu pročitali nijednu knjigu, pa se za njih ne može reći da su nemoralni... Ali, istina je da čitanje daje određenu širinu i da oni koji uopšte ne čitaju bivaju uskraćeni za jedno duhovno sazrevanje koje književnost pruža. No, kao što rekoh, nije sve tako crno-belo...

Pomalo kasno se ukljucujem u temu, ali da kazem i ja poneku. Najpre da izrazim cudjenje, zaista je vrlo nesamokriticno od nekih autora sto misle da im necitanje knjiga nije nikakav hendikep. A ogroman je hendikep.

Sto se tice sustine ove teme, neporeciv je znacaj citanja knjiga za razvoj intelekta i misljenja uopste. Koliko god bili inteligentni, sa zdravom logikom, dobro informisani - bez citanja knjiga ostacete ograniceni. Ne zbog toga sto bi neke knjige nosile neku specijalnu informaciju, vec zbog sirenja vidika i nacina razmisljanja. Naravno, po principu "magarac u Bec, magarac iz Bec", mnogima ne moze pomoci ni 400 tomova najbolje svetske literature. Ali koliko sam ja shvatio, ovde ne govorimo o njima.

Iskren da budem, trenutno nemam puno vremena za citanje. Koliko god sticajem okolnosti imao slobodnog vremena na poslu, toliko ga kod kuce nemam, tj. i kada ga imam, previse ga je malo za citanje knjiga. A knjige se, slozicete se, tesko mogu citati u vremenski skucenom periodu.

Sto se tice "udaljavanja od zivota", knjige to s jedne strane i jesu, svojevrsni eskapizam, ali sa druge strane nam pokazuju zivot iz drugih i iz tudjih uglova. Tako da nas istovremeno i udaljavaju iz cesto bljutave i profane svakodnevice, ali nam mogu dati i potpuno novi ugao gledanja na nju, otkrivajuci neke njene kvalitete kojih nismo bili ni svesni. U nekim slucajevima ti kvaliteti nisu realni, ali to ne znaci obavezno da to umanjuje novootkrivenu vrednost.

Inace, i ja sam elitista sto se knjizevnosti tice (a i uopste), ne razumem taj rezon "neki su preko literature za domacice dosli do klasika". Osoba koja krece od literature za domacice (pod uslovom da ne govorimo o veoma mladoj osobi) "klasike" nikada ne moze shvatiti u punoj meri i iz njih izvuci punu vrednost.

Ne moram bas sve u jednom postu napisati, to be continued...

Slažem se sa tobom... Ja ne čitam sve što mi dođe pod ruku... Ispada da danas svako može biti pisac, novinari žute štampe pišu knjige, mislim, nemam reči za to... Zato smatram da neka selekcija treba da postoji, nije svaka knjiga vredna čitanja, ako mogu tako da kažem...

A 'svašta' se odnosi na...?

На неке ставове овде изнете.

Требало би закључати тему, свела се на покушаје двојице или тројице да изнервирају људе.

Tema je ok, mislim, što zbog njih da se zaključava? Uvek će biti onih koji će pokušati da iznerviraju nekoga, a da l' će uspeti, zavisi od te osobe...

Ви ћете да убеђујете њих (мени не пада на памет), а они ће наставити по своме и то ја за сада једина активност на овој теми.

Ja volim kada ovako dodjem pjan i citam kako ti "forget -me-not" pises ovde po forumu.,. Et to mi jeo no ko da sam u ekstazi

Шта се пије, колега? :)

Nikoga ja ne ubeđujem, samo pišem šta mislim...

Izvini, Remac, nisam razumela poslednju rečenicu?

SF nisu samo Ratovi zvezda i Zvezdane staze - Rej Bredberi, Stanislav Lem i Ursula Legvin su sjajni pisci i po merilima "mejnstrim" književnosti.

А што се СФ-а тиче, добра је и "Звезда Кец" од Циокловског.

Remac se samo zajebava, nezaboravku :) Ja sam previse umoran da bih nastavio sa pisanjem, u onom prvom sam hteo da napisem jos pola strane, a sad ne bih mogao ni jednu recenicu napisati. Jutro je pametnije od veceri, vidimo se sutra popodne ;)

Ne, ali stvarno nisam razumela, pomešao je neka slova... :))

jericho ala i ti mozes da seres, ne lazi ljude matere ti

moj licni utisak.

ja sam voleo da citam, naucnu fantastiku najvise, do kraja osnovne skole procitao sve sto sam mogao da nadjem od Zil Verna.

Citao sam i lektiru, ali uvek sa mukom, to se zadrzalo i kasnije i mozda bas zbog toga sam prestao da citam
(postojale su knjige koje sam belezio u notes za procitati a onda profa kaze da je ta knjiga za lektiru i ja je ne procitam, da li je to inat ili neki otpor prema nametima, ne znam).

Taj tampon period, tako da ga nazovem trajao je od prvog do sredine cetvrtog razreda srednje skole. Tad nisam procitao ama bas nijednu knjigu.

Moj cilj je samorazvoj i samounapredjenje
(zvucim kao neki budista, ali nisam :) ),
a jedan od mojih da kazem fetisa je sledeci.

Volim da ne vidim nekog coveka koga sam stvarno dobro upoznao po nekoliko meseci ili pak godinu dana pa onda da se sretim sa istim i vidim koliko se promenio.

Sreo sam par ljudi iz osnovne skole, u osnovnoj nisu mogli da mi prismrde, sad sam kaskao za njima. Nisu nista drugacije ziveli nego ja, osim sto su oni radili jednu stvar, oni su citali, ali ne samo lektiru...

Tako sam odlucio da se vratim. Mozda je razlog glup, ali ja sam ponovo poceo da citam.

Da bi pratio sopstveni razlog napisao sam samom sebi pismo.

Pismo sebi u buducnosti iz proslosti.
Da bih video koliko sam napredovao.
Da bi otvorio pismo zadao sam sebi zadatak da procitam 50 knjiga
(prve tri knjige su isle tesko, kasnije sam citao i po jednu knjigu dnevno, da kazem da sam se navukao. :) moj ritam nije konstantan, nekada za mesec dana ne procitam nijednu knjigu, a nekada sam citao i po deset. sve mi zavisi od raspolozenja i slobodnog vremena).

Juce sam to uradio(otvorio pismo).

Nisam se pokajao. Napredovao sam. Mnogo.

Sada drugi kaskaju.

dakle zakljucak> citanje se isplati.

moram da dodam da su mi Rusi bili najceci, Bukovski(od njega sam sve procitao), malo Italijani, Spanci, desetak nasih tezih knjiga i par nobelovaca.

imalo je par lakih stiva, ali sam birao uglavnom ona teza stiva.
rekao sam sebi, il pokojnik il pukovnik.