Prijava

Hmm ovo je relativno stariji film i zanima me da li je itko gledao taj film i vase misljenje o tom filmu. Po meni je taj film definitivno najgenijalniji film svih vremena, a imam doista jako filmsko iskustvo...

Ja ga već mesec dana držim pored računara, nikako da se odlučim, čekam pravo raspoloženje, znam da je Tarkovski zahtevan. Moja žena gledala bez mene, kaže da je genijalan, ali joj se više sviđa Nostalgija.

imam doista jako filmsko iskustvo...

Danasnji si pobednik i jedan si od jacih kandidata za oskara koji se dodeljuje na mesecnom nivou.

Skinuo sam ga odavno. Planiram brzo. Preporučio bih Svetu planinu, takođe Tarkovskog. A i da napomenem, iako nije tema, da su Bergmanovi filmovi, po meni, najgenijalniji svih vremena :). Mada se javljam kad odgledam ovo, pa ću sudim. ;)

Kad mislim da imam jako filmsko iskustvo mislim da sam pogledo dosta filmova :D

Cuo sam da i Solarys je odlican film od Tarskovskog. Sve u svemu imam dosta vremena da sve pregledam do 21.12.2012. :D

Ja sam gledao Stalkera, privucen zapletom odlicne igrice. Pokazalo se, naravno, da igrica nema puno dodirnih tacaka sa filmom, jer je film potpuno filozofski. Jeste fantastika, ali fantasticno je tu jedino u svrsi podloge za metafiziku, pomalo me takva metodologija podsetila na Borhesa.

Ne mogu da kazem da me je film ostavio bez daha, na momente me je pomalo zamarao razvuceni tempo filma, jer generalno je tesko "iz punog trka" (mislim na tempo zivota) prepustiti se sporijem tempu, pa makar to bila i atmosfera filma.

Ali svakako preporucujem film, najbolje je gledati ga za vreme nekog duzeg odmora, iz razloga koje sam vec naveo.

Meni se taj sporiji tempo mozda najvise svida, posto je bas u skladu sa filmom i dok gledas tako mislis da nema nista u toj Zoni da Stalker sve to izmislja i na kraju kada ona djevojcica prijmjenivati telekinezu na one case sve to povrgne. Definitivno kraj je najbolji dio filma!

Ja sam ga gledao kao stariji tinejdžer i ništa mi, logično, nije bilo jasno. Zato se spremam da ga pogledam sada kao mator čovek, jer inače jako volim Tarkovskog, a naročito "Rubljova", "Solaris" i "Ivanovo detinjstvo".

Можда је боље да си тему назвао само "Андреј Тарковски", да се ту може коментарисати о читавом његовом стваралаштву, а не само овако о једном филму, али добро.. Мене је овај филм запањио у позитивном смислу, дуго нисам могао доћи себи наком гледања. Волио бих поново бити на његовој пројекцији, али по могућности у неком биоскопу. Сјећам се да сам "Андреја Рубљова" много јаче доживио на великом платну.

@Šta_htjedoh_reći,

Што се тиче наслова "Света планина", мислим да си омануо, није то режирао Андреј Тарковски него Алехандро Хородовски.

Je l' taj film stvarno vredi gledati? Mislim, da ga ne skidam bezveze?

Pa nema univerzalnog odgovora, sve zavisi sta inace volis i koliko volis "intelektualne" filmove. Koliko te ja poznajem (a ne poznajem te), mislim da ce ti se svideti.

Da istina je da nije rezisiro Svetu Planinu Tarskovsky, a sto se tice naziva teme nisam osim Stalkera gledno ni jedan film od Tarskovskog a s obzirom da je ostavio jak dojam na mene i ostali njegovi filmovi idu na torrent listu... I jos sam pod utjecajem filma iako sam ga gledo prije mjesec dana i nisam mozda svario 30% ukupnog filma ali bit ce vremena da se jos koji put pogleda!

Ja sam ,,Stalkera" dva puta gledala, i još uvek ga raščitavam. :)
Možda bi film bio jasniji kada bi se pročitala i knjiga po kojoj je rađen (,,Piknik kraj puta", Arkadij i Boris Strugacki), mada ja to nisam uradila. Htela sam sama da rastumačim ono što nije toliko očigledno.
Tarkovskog obožavam, kao i rusku školu, uopšte. :)

Mr. Bungle,da si ih odgledao dosta(ma za to ne treba ni dosta,to je osnovno sto svako dete zna),prvo sto trebas znati je da ne govoris jebeni kraj filma kad ga prepricavas...eto upropasto si film meni koji sam hteo da odgledam hvala ti puno...evo da ne bi se upropastilo gledanje jos nekome,nek ne cita osmi post...kakva dileja jebote !

Braća Strugacki su napisali bezmalo sav SF Sovjetske Rusije, a to je jedan od najtežih SF-ova na svetu. Retko čitan, samo slučajno ili na preporuku, ali genijalno napisan.

Stalker je veoma razvučena priča koja opterećuje gledaoca, a ne pruža satisfakciju katarzičnog ispunjenja ishodištem filma. Bez obzira što je film snimljen u SSSR i što ga je snimio Sovjet na originalnim sovjetskim lokacijama i bez obzira što sam ja rusofil moja je preporuka da ovaj film pogledate samo ako ne želite da čitate braću Strugacke (što smatram greškom) i ako imate mnogo slobodnog vremena za ubijanje.

Ako želite besmislicu da vas opterećuje, ali ipak i zabavi, pogledajte Brazil ili Rat za vatru. I to su kultni filmovi ali u njima ima i golotinje.

Meni sad i ne vredi gledati ovo,jer je otvarac teme rekao kraj...ladno je lik napisao kraj filma u postu i jos se hvali da je gledao dosta filmova...pa ni najveci filmski noob ne govori kraj filma kad prepricava....

Stalker je veoma razvučena priča koja opterećuje gledaoca, a ne pruža satisfakciju katarzičnog ispunjenja ishodištem filma.

Tarkovski je imao sopstvenu poetiku, nije se držao Aristotela, katarze i starogrčke tragedije. On je liričar filma, Malarme! U stvari, ne Malarme, Rilke u Devinskim elegijama ! U stvari, nemam pojma, odoh ja daleko... Za mnoge njegove filmove mogla bi da važi ova tvoja konstatacija, na primer za Ogledalo. Toliko je nekomunikativno da to boli. I istovremeno genijalno. Čovek peva pesmu pomoću slika, kadrova. Poezija, lirika, na filmu, gde bi je najmanje očekivao! Nostalgija: isto to, samo zbijeno i malo jasnije. Sad, što je film na svojim samim počecima išao na predmetno-podražavalačku stranu, za to je odgovorna Amerika. Nije da remek-dela nisu nastala i na taj način, ali Tarkovski pokazuje šta bi film (ili šta je film) mogao da bude, rasterećen komercijalnih momenata, okrenut lirskoj dimenziji slike i pokreta.
EDIT: Mnogo ljudi i u književnosti mrzi "ruske klasike" zbog razvučenosti, a ja to volim da zovem zahtevnost.

Valdemare, ja ne kritikujem Tarkovskog, čovek je genijalan i tu se ne može ništa dodati. Uostalom, ko sam ja da kritikujem nečiji celokupan opus. Samo kažem da sam pročitao knjigu i odgledao film i da je, po mom mišljenju, film gubljenje vremena. Naravno, uvek postoje ljudi kojima je baš taj fazon odgovarajući i koji to vole iznad svega - i oni će se naći u mom postu, makar utoliko da im bude preporuka.

Čovek peva pesmu pomoću slika, kadrova. Poezija, lirika, na filmu, gde bi je najmanje očekivao! Nostalgija: isto to, samo zbijeno i malo jasnije.

Upravo to.

tonre, možeš ti film gledati i pored tog posta, nije to isto kao kad bi ti neko ispričao kraj filma "Šesto čulo", ovo je Rus pravio :)