Jevađelje po Tomi

  1. Дотере, питам.

  2. Тома је ок лик.

  3. laki, odakle tebi ideja da ja pokusavam bilo koga da pokopam, pa cak i tebe? s kim se ti svadjas pobogu? svasta... okani me se dete... i okani se tema koje te ne zanimaju, u redu je dete, svi smo ukapirali da si mnogo opasan i nadrkan lik, i da tebe moramo da pitamo za dozvolu pre nego sto otvorimo neku temu...

    Ma šta mi napriča Culle. I šta si ti npr. naučio iz jevanđelja po Tomi? Ako ti ne možeš da odgovoriš tu je otvaračica teme pa neka nas ona prosvetli. Zbog čega je Tomino jevanđelje tako posebno da sad moramo ovde da padamo u nesvest zbog toga.

    dobrivoje, ko ti drma kavez? ko je rekao da treba da se pada u nesvest? osim toga, tomino jevandjelje je samo povod za neku siru pricu, pokazi mi makar jednu temu na forumu u kojoj se rasprava striktno drzi prvog posta.

    mnogo ste bre nadrkani. koga ne zanima tema ne mora da ulazi na nju.

  4. Cetvrto, postoje dobri ljudi koji nisu čuli ni za Hrista a kamoli za Tomino jevandjelje. Žive u nekim prašumama, ne tuku žene, ne kradu komšije i veruju u neku božansku silu koju dočaravaju na neke svoje načine. I sad svi ti dobri ljudi idu u pakao kao neznabošci? Sumnjam.

    Ja iskreno mislim, da dobri ljudi koji teoretski nisu imali mogućnosti da spoznaju Boga i Hrista, da će biti primljeni u Raj, zato što Bog prašta neznanje do koga nije došlo našom krivicom. Nema razloga da ti ljudi budu kažnjeni ako su čitav život bili dobri i ponašali se po nekim moralnim načelima. To je moj lični stav.

  5. Јовичићу, какво незнање?

  6. Pa neznanje o Hristu i Bogu, nepoznavanje religije. Ako oni nisu imali nikakve prilike da se sa tim znanjem susretnu, znači da do tog neznanja nije došlo njihovom krivicom, te bi im stoga trebalo biti oprošteno.

  7. Ja iskreno mislim, da dobri ljudi koji teoretski nisu imali mogućnosti da spoznaju Boga i Hrista, da će biti primljeni u Raj, zato što Bog prašta neznanje do koga nije došlo našom krivicom.

    Имаш неких који су и убијали из незнања. Тако можеш све да оправдаш. Нисам ја крив што сам лопов. Мама и тата ме нису васпитали како треба. И тако све до амеб... овај Адама. По томе нико није крив.

  8. koga ne zanima tema ne mora da ulazi na nju.

    Mene zanima i ja ću da ulazim u nju.

  9. GM Jovičić misli na ove božje hejtere, ali ne na ubice i silovatelje.

  10. Postoji razlika između neznanja vlastitom krivicom (npr. zato što neko ne želi ili nema volje da nešto nauči ili sazna) i neznanja do koga nije došlo vlastitom krivicom (dakle kad neko nema ni teoretske šanse da nešto nauči, jer se jednostavno sa tim ne može susresti).

    Dalje, ja govorim o dobrim i moralnim ljudima koji su živjeli po svojoj savjesti, a ne o ubicama. Ubica je ubica, sa znanjem ili bez njega, on je kriv. Mada i ubicama koje se iskreno pokaju može biti oprošteno, ali to je sad druga tema.

  11. Ал пазите ову ситуацију: неко племе живи у прашуми, потпуно одвојено од остатка света; практикује канибализам (добро, замислимо да није баш потпуно одвојено), инцест, обожава идоле итд. значи све што је у супротности са хришћанским моралом, али за њих је то нормално. Да ли би и њих онда Хевнли Фадер пустио у рај? Ако би - зашто би они били повлашћени у односу на остале канибале и невернике? Можда ни њих није имао ко да изведе на прави пут. А ако је крив васпитач, онда није ни он крив, већ његов васпитач, и тако све до Амебадама. Где повући границу?

  12. GM, otišli bi oni u raj jer to su zalutale ovčice bez pastira. Bog će to prepoznati imaj vere u njega sine moj. Bog vidi sve i prašta svakome ko to zasluži. A ko zaslužuje, e to Bog zna. Sve granice na zemlji i nebu Bog povlači A ti GM treba samo da imaš vere u njega i njegeve kartografske sposobnosti. Ne interesuj se za granice izazvačeš rat.

  13. Да ли би и њих онда Хевнли Фадер пустио у рај?

    Ne znam. Zavisi od toga kako je do takvih običaja kod njih došlo i šta za njih to predstavlja. Ako je neko ponašanje samo po sebi nemoralno, do njega nije moglo doći nekim normalnim putem, dakle vjerovatno se tu radi o nekom poremećaju i izopačenosti. A što se tiče postupaka pojedinaca u tim kulturama, mislim da će njima biti suđeno pojedinačno, tj. na osnovu njihovih unutrašnjih motiva, znanja, osjećaja i sl. Bog kao sveznajući tačno zna šta svako od nas misli, osjeća, i zbog čega radi to što radi. Ako su tim ljudima potpuno čisti motivi možda i njima bude oprošteno.

  14. А добро, пусти сад Бога. Ово може да се примени и на овоземаљске судове. Да ли је ОК осудити неког хипотетичког преживелог Астека који је ухваћен како жртвује људе Сунцу. За њега је то нормална ствар, никакав грех. Луд није, све синапсе у 'армонији, сви неурони на броју. Нема основа за лудницу, а за цивилизацију није. Да л' у творза? Није он крив што су га учили да тако треба. А ни они што су њега учили, јер су и њих тако учили и тако до.. Амебадама, опет.

  15. Bog kao sveznajući tačno zna šta svako od nas misli, osjeća, i zbog čega radi to što radi. Ako su tim ljudima potpuno čisti motivi možda i njima bude oprošteno.

    Ima Jova pravo. Evo ja znam za slučaj kanibalizma (čitao sam knjigu) kada su negde u andima neki ljudi preživeli avionsku nesreću i da bi preživeli morali su da pojedu stjuardese, pilota i kopilota. Ja sam siguran da ti ljudi neće odgovarati na Božjem sudu. Oni su samo jeli mrtva tela, proteine i masnoće da bi sačuvali svoja tela. Jer da Bog nije hteo da oni prežive oni bi poginuli još pri padu aviona i tako to.

    E sada, kanibalizam može biti kažnjiv na božjem sudu ako se dešava recimo iz seksualnih pobuda. Imamo primer onog Nemca koji je pojeo kurac svog partnera, a ima je pun frižider govedine, i ostalih namirnica. A ako mu se baš jeo kurac mogo je da kupi jedan magareći u mesari i da sve bude po božjim zapovestima. On ide u pakao.

  16. Ne bi ga trebalo osuditi dok god je to radio u svom plemenu i van civilizacije. Naše "civilizovano" zakonodavstvo nema nadležnost nad ljudima koji su van civilizacije. Međutim takve treba ili
    a) izolovati od civilizacije (strpati u rezervate ili šta već)
    ili
    b) civilizovati, tj. asimilovati. Ako hoće u civilizaciju MORA prestati sa žrtvovanjem ljudi i sličnim stvarima. Ako i dalje nastavi da se ponaša kao u svom plemenu, onda - u tvorza!

  17. Imamo primer onog Nemca koji je pojeo kurac svog partnera, a ima je pun frižider govedine, i ostalih namirnica.

    Замало да одгледам тај филм.

  18. Прешли сте са Јеванђеља на јеловник и рецепте.

  19. Učinilo mi se malopre da se tema zove "Jevanđelje po Jovičiću".lolo.

  20. Прешли сте са Јеванђеља на јеловник и рецепте.

    Sve ti je to božje delo koje Toma zabeleži i sačuva za nas i tebe koji to nisi znao.

Rekli o sajtu

Slavna Vukajlija. Ima glupih stvari, ima bezveznih, ali ima i jako puno brilijantnih. Neću previše dužiti, samo odite tam pa vidite sami. Samo jedno upozorenje - ima ponešto napisano i na ćirilici (iako smatram da svako, ko kolko-tolko drži do opće kulture zna ćirilicu).

Skodin blog · 04. Septembar 2010.