Prijava

Povrsina obradivog zemljista u Vojvodini iznosi 1.600.000 hektara. Tu povrsinu obradivog zemljista zajedno imaju Holandija, Belgija, Austrija i Luksemburg.

Vojvodjani trenutno proizvode kineske gume.

Pa kad je ovaj što vam drži Kk prodao Arapima zemlju

https://www.agroklub.rs/poljoprivredne-vesti/kako-je-holandija-postala-poljoprivredna-sila/35883/

Holandija ima 1,5 milion hektara. Nemoguće je da Belgija, Austrija i Luksemburg zajedno imaju samo 100.000 hektara.
Jedino ako Vojvodina ima više od 1,6 miliona.

Iako je jasna poenta.

"Vojvodina moze da nahrani ceo svet" je jedna meni nejasna sirotinjska spika koja se provlaci kroz generacije iz nekog razloga.

prvo, ni jedna jedina zemlja u poslednjih cca 100 god nije razvila svoju ekonomiju cistom poljoprivredom. na zalost, na dobro, nebitno, poenta je da nije.
drugo, danas se ko iz picke prenose milioni tona hrane sa jednog mesta na zemlji na drugo i kolko god da razvijemo poljoprivredu da budemo kompetitivni toliko ce kineski pasulj da bude jeftiniji, ako nemamo trziste koje ce da kontrolise uvoz. ako ocemo da izvezemo negde onda nam treba veliko zajednicko trziste koje ce da kontrolise uvoz (cisto ako se pitate sta radi eu). inace mozes da se slikas na otvorenom trzistu, i mozes da "izvozis" u srbiju samo, a za to ti treba cirka 20% vojvodine ili kako vec.

poljoprivreda je dobra. ako mozes da napravis da ti zemlja bude nezavisna od uvoza da prehranis stanovnistvo, jos bolje. al snovi, da ce cela nacija da zivi na nivou "razvijenog zapada" od plodne zemlje... to vec decenijama ne vazi.

nema Holandija 1.5 miliona, to je promašena informacija

evropa moze ko od zajebancije sama sebe da prehrani. i ako upadnes na to trziste, dobijes kvote sta i koliko mozes da proizvodis. ostatak radi kako oces proizvodi, izvozi, bacaj, bole ih kurac, al po evropskim cenama nikom neces prodati, i tu bilo ko iz evrope (ukljucujuci nas) upadne u vrlo zajebanu situaciju da na otvorenom svetskom trzistu ne moze da pokrije troskove sa onim sto ce da izveze, pa ostanu subvencije, jer se svaka zemlja u evropi zasebno zenta "sta u slucaju da se raspadnemo" pa niko nece bas da mu propadne poljoprivreda.

to se onda posle jebem li ga sta... izvozi u afriku, baca, hrani stoka, jebem li ga.

dosli smo kao svet u situaciju da subvencioniramo poljoprivredu, sto je lepa stvar, ima hrane tu gde smo, niko nije gladan.
al u tom stanju, nes se obogatiti proizvodnjom hrane. trgovinom mozda, proizvodnjom tesko.

naravno da nećeš ako radiš tri hektara kao 80 posto Srba. Kao i nigde u svetu. Ako radiš hiljadu, hoćeš, kao i svuda u svetu.

naravno da nećeš ako radiš tri hektara kao 80 posto Srba. Kao i nigde u svetu. Ako radiš hiljadu, hoćeš, kao i svuda u svetu.

ma nece nikako bombas, i da duplo vise zemlje imamo, ne bi nista posebno znacilo, ako nemas kom to da prodas po velikoj ceni, a da bi prodao po maloj i imao zaradu treba ti u picku materinu drugacija tehnologija i nacin proizvodnje, ko sto kazes, specijalizacija i tolerancija na sav rizik koji nosi to, koju u principu niko u evropi i ne radi.

da ne zvucim ko paor sto se zali, al mnogo posla i energije a malo novca da hranis druge. mnogo pametnije da si pravis dovoljno da se najedes pa da mozes da radis nesto sto vise placeno, da tako kazem.

ovo sto kazem ide duboko protiv ukorenjenih ubedjenja koja imam tim da sam kao i svi u srbiji, 100ta generacija zemljoradnika, ali kad malo ukljucim razum, iskljucim osecanja koja su vezana za temu, vidis, ima tu i nekog drugog ugla danas.

poljoprivreda mu dodje kao dodatna dobit, sta bi radio inace sa zemljom, dobro da imas neku sigurnost, ako prodas nesto nekome, super, ali da je to "the thing" da se obogatis, video bi mnogo vise ljudi u evropi i kod nas da se saltaju polagano sa usluga u obradjivanje zemlje. skuplje bi bio placen berac jagoda nego programer da kazem tako tupavo.

izgleda dekadentno. jeste. ali jedina buducnost u kojoj vidim da ce berac jagoda da bude placeniji od gambija je postapokalipsa gde niko nema da jede, a to mi se ne priziva.

tako da, da se vratim na ono sto sam prvo reko, sve moze da se sumarizuje tim da "Vojvodina moze da prehrani ceo svet a mi..." je teska sirotinjska spika.

Može se dobro zaraditi, čak i bez subvencija, čak i na manjem zemljištu (dobro, na 3ha skoro pa nemoguće). Ali ne može na istim kulturama kao i svi ostali. 90% Srbije pšenica i kukuruz. Voće je malo bolja priča, konkretno jagoda koju si pomenuo može baš dosta dobru lovu da donese.

Berač je fizički posao za koji ti ne treba obrazovanje, naravno da neće biti plaćen bog zna koliko. Mada mislim da nisu toliko loše plaćeni kada se ima u vidu da je prosečna plata u Srbiji 500 evra. Što ti dovoljno govori o tome da poljoprivreda nije toliko neprofitabilna, jer ako je dnevnica berača malina 20-30 evra, a dnevnica u rendom sranje privatnoj firmi u Srbiji uglavnom manja od 20. Ne možeš jednostavno uporediti IT i bavljenje malinom i reći da je malina sranje jer donosi manje para.

Ako gledas u kontekstu u kom je receno - vojvodjani prave gume umesto da rade na polju, itekako mogu da poredim poljoprivredu i nuklearnu fiziku

Jesi procitao uopste sta sam napisao? Ne kazem nigde da se od poljoprivrede ne zaradjuje, ali cinjenica je da na ulozenu energiju razvoj i sta ti znam manje doprinosi razvoju drustva nego dosta toga drugog

Jer od te poljoprivrede koju opisujete, profitabilne, a ne ovo, ciljno placamo da se nahranimo, ustvari mnogo manji broj ljudi moze da zivi kako tako nego od recimo jebene proizvodnje guma.

Pri cemu proizvodnja guma je poprilicno dno, ali i takva sa znatno manje prostora i energije “nahrani” vise ljudi ako me kapirate?

Jesi procitao uopste sta sam napisao? Ne kazem nigde da se od poljoprivrede ne zaradjuje,

Pročitao sam, ovo si rekao, između ostalog:

da ne zvucim ko paor sto se zali, al mnogo posla i energije a malo novca da hranis druge. mnogo pametnije da si pravis dovoljno da se najedes pa da mozes da radis nesto sto vise placeno, da tako kazem.

Pri cemu proizvodnja guma je poprilicno dno, ali i takva sa znatno manje prostora i energije “nahrani” vise ljudi ako me kapirate?

Kapiram, ali se ne slažem.

Ok je da se ne slazes. Ali daj malo argumenta, npr daj mi primere svetskih razvijenih ekonomija kod kojih najveci procenat gdpa je izvoz sirove hrane. Pa i preradjene