Prijava

Realno a sta je radio VuJaklija? Isto, skupljao i dodavao... Nema ovde nekih autorskih prava, ako nesto okacish na net, postaje svacija svojina...

I da, ovde se pre treba pozabaviti "prevedenim" i prepricanim defkama koje su plagijat vec postojecih...

"ako nesto okacish na net, postaje svacija svojina..." - nije to baš tako! Nije uopće tako!

Imam ispit iz pravne informatike za mesec dana pa se čujemo :)

@ Ivana
Jeste. Mozda nije pravno ispravno ali u praksi jeste tako.
Cik da vidim da neko spreci nekog da procita vic na netu i prosledi ga dalje. Ideja Vukajlije je razmena informacija, jednom pustene informacije se vise ne mogu kontrolisati.

Uostalom, svojina ovog sajta se sastoji u doprinosima raznih autora koji ne mogu da dokazu da je to njihova intelektualna svojina.

Da bi neko nesto ukrao to mora da bude necije vlasnistvo.
Tako da recimo prica o defki Cece Bojkovic od Gozpodzo zgazish me pada u vodu. Taj ko je to pomenuo u emisiji mozda nije to ni video na Vukajliji vec cuo od nekog ili video na trecem mestu....

Dobri fazoni nece ostati na ovom sajtu vec ce imati svoj samostalni zivot u pricanju, prepricavanju, kopi pejstovanju.. I mislim da treba da nam bude drago zbog toga. Takozvana pop kultura na delu.

Е, па не знам, људи. :)
Мени су можда 3 дефиниције плагијаторске од укупно 141. Било их је више, можда 7-8, али сам побрисао.

@Raven, shvaćam što govoriš, možda je Vukajlija specifičan sajt, možda ništa nije zaštićeno, međutim ima načina da se zaštiti i na mnogim sajtovima zaštita postoji pa shodno tome vlasnik-autor teksta, fotografije... može tužiti za krađu. Ja imam objavljene fotografije s CR (copyright) i kad bih ih našla npr. u nekim novinama bez naznake čije su i odakle su skinute, mogla bih tužiti. Isto tako imam i tekstove (priče, stručni radovi...) Kad bih pronašla da netko prepisuje moj stručni rad i potpisuje ga svojim imenom, vjeruj mi da bih dotičnog upoznala na sudu. Postoji i CC http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/hr/ itd. Neka Gvozde položi ispit pa neka nam malo bolje to objasni.
Naravno da je krađa intelektualnog vlasništva bilo i prije informatičkog doba. Prepisivale su se knjige, magisteriji doktorati... sve štima "dok te ne uvate" kao u svakoj krađi. Prepričavati priču, vic, dosjetku, anegdotu pročitanu na nekom sajtu nije krađa, ali objaviti to isto i potpisati svojim imenom jeste. Budući da je Internet još relativno mlad pa tu ima malo zbrke i pravne nedorečenosti, to ipak ne znači da je sve što se tu nađe "na izvolte".

Mislim da je jako teško zaštititi definicije sa Vukajlije, i dokazati da su originalne ili šta već, zato što su sve one deo nekog urbano/ruralnog govora, koji se širi u narodu, kroz priče i viceve, i jako brzo, ako su dobre postanu deo toga, ili pak poteknu odatle, i zato i ne bi trebali da se brinemo oko toga. Nije da smo plaćeni za definicije koje pišemo ili da nam je to životni poziv. Treba da nam bude drago kada vidimo negde neku foru sa Vukajlije, i da za to zadržimo onaj "E, kada sam ja to čuo na Vuki, ti si još pačja govna jeo" osmeh kada naletimo na tako nešto...
naravno ovo ne važi za slučajeve kada neko želi da zaradi pare koristeći definicije sa Vukajlije. Ili da naplaćuje pristup ili prodaja knjiga ili šta već. Defke su tu za sve slobodne i ne bi smeli da dozvolimo zloupotrebu, ali korišćenje je povoljno i treba ohrabriti. :D

Šteta što nemamo reputacioni sistem na forumu. Odmah bi ti approve-ovao post, piro. :)

Ја видо да су и по новинама почели да пишу дефиниције са вукајлије као "виц дана"... Сигурно ту може нешто да се уради... :/

Само да подигнем тему...

Krađe i plagijata će uvijek biti...nažalost