Prijava

Jedno prehrambeno-tehnološko pitanje. Možda banalna stvar, ali mi prolete kroz glavu jutros...

Da li ste se ikad pitali kako je industrijski majonez tako beo, a domaći žućkast?

Naime, po nekom domaćem receptu, majonez se pravi od ulja, jaja, doda se malo senfa, soli, i čini mi se, malo sirćeta. Možda još nešto, ali to nije ni bitno toliko... Takav majonez je potpuno istog ukusa kao i kupovni (Dijamant, PolimRAk, Vital...), ali zbog žumanaca iz jaja i senfa ima žutu boju, dok je kupovni snežno beo.

Kako to? Da li prolazi kroz neki proces izbeljivanja, kao što je slučaj sa kristal šećerom, na primer, ili je nešto drugo u pitanju?

Naravno, mislim da nema potrebe da napominjem da me ovo ozbiljno zanima, pa ako neko nema šta pametno da kaže, molio bih da se suzdrži od spema.

Pomislila sam da je taj industrijski belji jer se možda pravi od jaja u prahu...možda, ne znam, ali i mene baš zanima.
A da li tebe zanima kako se pravi posni majonez? Šta je to onda, samo umućeno ulje i začini, m?

Možda ga razvodnjavaju da bi ga imalo više šta znam...

Зар се мајонез не добија из чибуље?!

Извини, било јаче од мене...
:)))

A da li tebe zanima kako se pravi posni majonez? Šta je to onda, samo umućeno ulje i začini, m?

E, i to.

Урош

Зар се мајонез не добија из чибуље?!

Извини, било јаче од мене...
:)))

Eto... Ko će koga, ako ne... :P

Industrijski je opran u Ace-tu.

Фора је у јајима. Сломи једно домаче и једно куповно, тј индустријско, немерљива су по боји.

Ni kupovna nije potpuno bijela, ali je puno svjetlija.
Zbog masovnosti proizvodnje i održanja ekonomičnosti proizvoda koriste se različiti supstituti. Uglavnom za jaja. Dugovječniji je i jeftiniji od pravih jaja, ali ne tako intenzivne boje kao što ga majka kokoš snese.
Postoje tvrtke koje se isključivo bave proizvodnjom supstituta. Tako je nastao margarin! Trebao je biti hrana za brzo tovljenje purana u SAD-u. Inače, samo jednu molekulu se razlikuje od plastike!! Umjesto u puricama završio kod nas na stolu...opet zbog ekonomije...

Hmmm... Zanimljivo. Znači, industrijski majonez je belji od domaćeg, jer se umesto pravih jaja koriste različite zamene? Znao sam da je neka hemija u pitanjE :)

Uglavnom za jaja. Dugovječniji je i jeftiniji od pravih jaja, ali ne tako intenzivne boje kao što ga majka kokoš snese.

Upravo to, ovde imaš analizu tržišta u Srbiji i palamuđenje o svakom brendu koji možeš kod nas da nađeš, vodećem, kako oni kažu.
Recepti okvirno i to.

http://www.crier.co.rs/www/media/arhiva/44_U%20fokusu%20majonez.pdf

Možda su brojke tačke, ali "sveža žumanca i visokokvalitetno biljno ulje" ne piju vodu.
Uostalom ti jaja kupuješ kod nek babe na pijaci, a oni?

Ali...pa ne čuvaju kokoške svi koji prave domaći majonez, ono desi se da kupiš jaja sumnjivog kvaliteta...

Da, ali jaja lošijeg kvaliteta, tamo neke žnj klase, + slini oni emulgatori, što izgleda kad pogledaš bilo koju etiketu kao da čitaš koji autobusi prolaze pored železničke stanice i + sredstva za konzerviranje.

Koliko je rok domaćem majonezu a koliko industrijskom?
I uostalom koliki je rok bilo čemu sa jajima, ne baš dug, složićeš se.

Hemija radi svoje. Otkud znamo, možda je belji samo zbog tih silnih konzervansa.
Ali verujem da ceo deo sa sastojcima igra ulogu.

A šta bi sa posnim majonezom? Od čega se pobogu pravi?

Ja znam samo da mi se od običnog majoneza povraća, dok delikates mogu gutati u kilama.

dok delikates mogu gutati u kilama.

http://vukajlija.com/forum/teme/24773-sta-mislite-o-gutanju

Ovde je trebalo da se izjasniš o tome, Kostiće.

A postoji i domaći majonez???

Gledaj ga kako se čudi. Naravno da postoji :)

Знам да дијамант користи жуманца у праху али нисам сигруна шта то заправо значи тј. који је састав тог праха, гарант их секу неким говнима.

verovatno ima čtav arsenal onih "E"

Jebiga. Tako ti je sa tim bojama. Verovatno je iz istog razloga i domaća kola svetlije crna od ove industrijske.