Језичке недоумице

  1. а мислим да језик не мора бити логичан, али граматика да. зато и постоји, да би се утврдила нека правила. оно што одступа су изузеци, што граматика такође подржава. мрзим размишљање: па запамти, супротно од логичног.

  2. Сугласници су носиоци значења у речи, самогласници праве разлике.

    У арапском нпр. се пишу само сугласници, а самогласници се обележавају оним тачкама испод и изнад.

    Пример (измишљен, зато што сам заборавио како стварно иде):

    Кнк.
    К(и)н(и)к - књига.
    К(а)н(е)к - писац.
    К(а)н(а)к - писати.
    К(а)н(и)к - писао сам.
    К(о)н(и)к - читати.

    Тако су функционисали сви првобитни језици, а касније су дошли наставци који се додају на основу речи и тиме праве разлику.

    Тако да у примерима умрети, умИрати, мрЕти, као и туф и тиф или врајт, вроут, вритн имамо остатке из таквог функционисања језика.

  3. И не зајебаватје више, сте чули???

    :D

  4. па немој се онда позивати на логику и здрав разум, ако га нема
    напиши лепо, сви греше, па ћемо да напишемо нов правопис где ћемо све грешке прихватити као правилне, да се не би више грешило!

    Nemo' da mi izvrćeš reči bre. :) Ako sama "greška" ima svoju logiku, može se prihvatiti kada postane dovoljno masovna. I prihvata se, jer nema smisla imati pravila koja niko ne poštuje zato što nam se osećaj kosi sa pravilom. To ne znači da se ista logika mora automatski do kraja sprovesti i u ostatku jezika, jer da je tako, svi bi govorili "prednji" umesto "prvi" a to nije slučaj.

  5. јао како је то занимљиво :) има бре да кренем мало на филфака, рекреативно..
    а шта кажеш за моје објашњење? логично је, само не функционише, не могу да провалим што... :) и шта је фора на крају са све и сво време? ја сам иначе учила да може оба

  6. Svašta se danas, uči, kao što je već rečeno ovdje na temi...

  7. Мене научише исто као и Лули - "сво" не постоји. Не знам другачије да објасним.

  8. Nikad nisam razumjela ŠTA tu treba da se objašnjava, al ajde...

  9. не ижврћем брее :)

    I prihvata se, jer nema smisla imati pravila koja niko ne poštuje zato što nam se osećaj kosi sa pravilom.

    али ја хоћу рећи да та грешка није логична, него ето, сви тако кажу па ти уђе у уши, па ти шатро логично. Као што ја кад кажем: "требало би да одемо" сви ме бледо гледају, па лепше је "требали би".. искрено мислим да се масовније користи задњи јер је креће него последњи, а логике без ;)

  10. "сво" не постоји. Не знам другачије да објасним.

    а што онда свИ мушкарци, а не све мушкарци, значи срењи род је буквално дискриминисан :) ајде ако не знате, да ги не давим више...

  11. а што онда свИ мушкарци, а не све мушкарци

    Nisi nikad čula za deklinaciju?

  12. Рговање (прелазак р у г) треба да се убаци у правопис.

  13. хахаххахах

  14. ајде лулаби да се не свађамо, кад се упристојиш с реченицама напиши нешто... и прочитај још који пут мој пост ;)

  15. НЕ ПГИЧАЈ СА ЊОМ, НАБОДИ ЈЕ!!!!

  16. OVAJ post?

    како је време средњег рода, требало би СВО време, као сво мастило, сво жбуње, а СВЕ жене, девојке, кутије... прц.. доказах супротно о.О не знам зашто све време

    Na bulažnjenja inače ne odgovaram, ovo je izuzetak.

  17. мојне вичеш, ишчилирај, и ајде онда без изузетака убудуће, хвала
    деклинација је иначе колико знам промена по падежима а ја причам о родовима
    али као што рекох, немој одговарати и нервирати се безвезе

  18. Леекси... касни ти мало? ШКК??? На коју год дођеш јебену тему правиш се паметна и нешто кењаш, па кад добијеш одоговор онда онако клиначи кажеш "који ми курац одговараш". Ај иди направи кајгану и смири се леба ти...

  19. пушим курац дотеру
    ја не капирам зашто појединци имају проблем са мном, само кажем своје мишљење, не правим се паметна. уосталом причали смо стивен и ја и не знам шта сте ви долазили упопште сем да ме напушите. одох

  20. мимимимими

Rekli o sajtu

U busu se devojka svadja preko fona da se ne kaze Vukajlija nego Vujaklija za recnik... ocaj na njenom licu kad je shvatila da ne moze objasniti

Mokoš · 11. Maj 2011.