Prijava

Ma bolje upisati ono sto volis,zavrsis i ako nemas,ili je slabo placen posao,nego da radis nesto sto prezires

e, ovo je recenica koja opisuje onaj srpski "glavom u zid" stav koji nas i vodi gde ne treba... mislim da nam to ostalo od turaka :(
EDIT: cini mi se da to ovi malo zapadniji nemaju, i da zbog toga malko bolje prolaze

zasto bi prezirao bilo kakav jebeni posao ako je posten i mogu da zivim od njega? jebemusve! preziranje posla nema veze sa oblasti u kojoj je posao, mogu ja da nadjem i posao u struci koji cu da prezirem.

Pazi Kelte, nisu toliko mladi, ako su na pragu da se odluce sta ce dalje u zivotu, onda je vrlo bitno da gledaju (ko sto gledaju) sta se desava oko njih. Naravo da ce da uzmu sve parametre u obzir i da vagaju.

bitno je saslusati sto vise ljudi i sa poslom i bez posla... isto se malo i raspitati o stanju

Naravno Celte, ni o jednom poslu ne treba srati ako te hrani, ali, ako ti radiš ceo dan posao koji ne voliš 10 sati dnevno, ti si jedna tempirana bomba, realno, moj buraz je sa 23 postao takav, pa znam. Ako si pozitivac, optimista, ti ćeš pokušati da završiš ono što voliš i posle pokušati da nađeš posao. Jer, možeš i da se zajebeš, kao jedam lik sa kojim sam trenirao, završio mašinski, kad ga je upisao je još moglo da se nađe nešto od posla, ali sad posle 3 godine od dobijanja diplome on ništa ne radi, a plus je završio fax koji ne voli. Tuga na kvadrat. Lepo si reko da sam ja mlad i zelen, šta ja znam, al eto, na primerima oko sebe sam stvorio nekakvo mišljenje...

mislim da nam to ostalo od turaka

Mislim da nije sad vreme da raspravljamo o pseudonaunom nasledju. Zasto je problem upisati i zavrsiti nesto sto zelis? Ja sam zavrsila nesto sto je na samom kraju spiska po trazenosti posla u Srbiji. Nijednog trenutka mi nije bilo zao sto tako izabrah. Sad, jeste da vidim drugu stranu medalje, koje sam bila svesna od starta, ali ja sam birala, nisam pustala nikoga da se mesa.

Murinjo, iz mog nekog iskustva (nem' mnogo al ima tu i tamo), mali procenat tvog zadovoljstva na poslu zavisi od toga u kojoj struci radis, a mnogo veci sta ustvari radis (to nema veze sa strukom). Takodje je mnooooogo bitnije kakva je sredina oko tebe od onog sto konkretno radis.

Pa jebemu, i na fakultetu, i u srednjoj skoli, profesor moze da ti zasere predmet koji ti se ucini interesantnim, kao i obrnuto. Isto vazi kasnije i na poslu, jebi ga.

Druga stvar je sto na bilo koji posao ne treba gledati kao u komunizmu, na nesto sto ces da radis celog zivota dok ne odes u penziju. Nema vise toga.
Treba ti posao koji povecava sanse da se nadje nesto srugo, bolje.

Zasto je problem upisati i zavrsiti nesto sto zelis? Ja sam zavrsila nesto sto je na samom kraju spiska po trazenosti posla u Srbiji.

nije to problem to donekle i treba da se radi, ali praksa mi govori da mnogo ljudi ponekad imaju neke grandiozne ideje kako izgleda neko zanimanje, a posle ga izduvaju na faksu i ostanu polu-dovrseni diplomirani stagod u nekoj struci koja nije potrebna.

po meni je polu-dovrseni inzinjer mnogo korisniji od polu-dovrsenog sociologa (izvinte socilozi, lupio sam, ima milion takvih zanimanja)

Srcem. Ako nije profitabilno, barem bi se neko vreme bavili onim sto zele.
Tesko je zavrsiti nesto sto te ni malo ne zanima. Pogotovo fakultet...

EDIT:
Ako ne racunamo mito i veze...

drugim recima, cini mi se da je sad stanje u Irskoj "mislim da bi ovo, al ne znam sigurno sta cu" - "aj elektroniku, ima poso za nju", dok je kod nas "mislim da bi ovo, al ne znam sigurno sta cu" - "aj ipak cu ovo, najvise mi se svidja"

Poludovrseni sociolog?? Is, kujo!

ti si mi pala na pamet :)
(mada ti si od onih sto cemo da gledamo na tv-u kako seru o nasoj buducnosti a nikad nista radili, smem da se kladim)

ok, uglavnom vi srednjoskolci i mladji glasate srcem.
sto bi voleo da se javi samo neko sto sad zavrsava fakultet ili trazi posao :)
ili neko malko stariji...

Najveće paćeništvo je kad neko umesto razumom ili srcem, bira fakultet, da prostite, kurcem. Tj. kad upisuje filološki zato što ima puno riba, ili ekonomski, pravni, filozofski. Kao, ne zna šta će, a čuo je da na pravnom ima rasnih riba, pa se nada da će nešto povaliti. Paćenici!

Ponovicu.. Is, kujo! :D
Elem tol'ko o coveku koji mi je rekao da upisem etf i da se provlacim na foru sto sam zensko.. Msm.. Grrr!
A sada ozbiljno.. Upisala bih ja etf kol'ko odma', ali sam tupava za prirodno-matematicko-tehnicke nauke, 'ebem li ga.

A cek, keltu, po tebi je razumno (i ok) da neko upise fax koji pruza profitabilno zanimanje i fejluje? o.0

e, ovo je recenica koja opisuje onaj srpski "glavom u zid" stav koji nas i vodi gde ne treba... mislim da nam to ostalo od turaka :(
EDIT: cini mi se da to ovi malo zapadniji nemaju, i da zbog toga malko bolje prolaze

Па да, ал се мени чини да они баш због тога постану мало чудни, или што се оно каже отуђени... Јеби га, ни немогу да буду баш нормални, кад већина њих ради оно што мора а не што воли...

И да... ниси у праву кад кажеш да ми немамо план. Од скоро је град Београд успео да из свог скромног буџета издвоји, како градоначелник каже, стотине милиона динара како би основци добили књиге о трошку града... и то наравно не један комплет, него чак два! (као у топшоп-у) Један за у школи а један за кући, да нам деца не искриве леђа случајно. Исто тако од септембра наши студенти, ће уколико желе да остану на буџету или да се на исти пребаце морати да очисте целу годину... Дакле да дају свих шездесет бодова. СЈАЈАН ПЛАН! Даћемо деци бојанке, па нек боје до миле воље, школоваћемо цигане и остале зајебанте, под изговором да улажемо у образовање, а људе који дођу до факултета ко јебе, с опроштењем...
па помислих да је Мурињо у праву:

Nekome u državi debelo odgovara da budemo glupi, mi mladi, ne bi li kasnije mogli da manipulišu nama i prave nas na majmune, kao što je propaganda to godinama radila u vreme Tita i Miloševića, pa se radilo na moralu i zaljubljivanju u jednog čoveka, dok ostali dižu pare.

Мислим да треба да се иде срцем јер се много тешко завршава оно што те не занима... А држава мора да ограничи места и тако уведе баланс између потреба и жеља, и уједно да каже онима који хоће срцем да упишу да морају баш да се потруде али и да их чека награда за тај труд. Глупо је да држава школује људе који јој не требају.

drugim recima, cini mi se da je sad stanje u Irskoj "mislim da bi ovo, al ne znam sigurno sta cu" - "aj elektroniku, ima poso za nju", dok je kod nas "mislim da bi ovo, al ne znam sigurno sta cu" - "aj ipak cu ovo, najvise mi se svidja"

Iskreno, meni vise lezi ovo drugo sto si napisao. Jbg, bolje je zavrsavati ono sto ti se svidja a ne ono gde kao imas posao. Ok, jeste i to bitno, ali ako se vodimo zapadnim sistemom onda to i nije preterano vazno, vec kako se jedinka snadje.
Mada, meni i dalje nije jasan primer Irske, tj. koja se misterija (?!) krije iza toga???? Jbg, sad nemamo izvestaje o ranijim godinama kod nas, al sigurno da je bilo primera interesovanja srednjoskolaca za nesto, pa bila navala, a mi propustili tu vest.

Mada, ja nisam u tom problemu. Tehnicke nauke su mi u interesovanju.
Problem je i u znaju ljudi koji su zavrsili te fakultete.
Neko ko je zavrsio ETF nece nositi baterije na repetitor mobilne telefonije za 800 evra, a bolji posao nece dobiti zato sto nema iskustva ili vezu.
Ali zato elektrotehnicar sa srednjom skolom, koji sa 30 godina rada ima znanje osobe sa fakulteta, nece dobiti posao inzinjera zato sto nema diplomu.
e, on ce morati da nosi gore pomenute baterije...

Mada, meni i dalje nije jasan primer Irske, tj. koja se misterija (?!) krije iza toga????

vidis da ni ovde ne znaju :)
jednostavno ove godine je flipnulo nesto i tehnicki fakulteti postali popularniji od drugih. mozda pomaze i veci izbor dobrih smerova poslednjih godina...
valjda svesni i irci da im dobar deo ekonomije zavisi od te tehnike i nauke.

Ili je i to propaganda Celt? Svega ima, najteže je danas ostati normalan...

celt, irci bese imaju dobru ekonomiju?