Prijava

Будући да је почело европско првенство у кошарци, а пошто нема теме за то (има о нашој кошаркашкој репрезентацији, ал' не о првенству), реко' да направим....
Ко ће проћи, ко су фаворити, ко су најбољи играчи и слично, слободно пишите....

Nemci su potcenjeni, kad pogledam kvote u kladionici, oni su 5. po redu favorit za osvajanje titule.. Izraelci, pih...mislio sam da ce nesto vise uraditi protiv Italijana, ali djoka...Italijani mi se ne svidjaju kako igraju uopste, mada ih nikad nisam ni voleo...Litvanci bi mogli nesto da naprave iznenadjenje, lepo su igrali protiv Britanaca...a sad. videcemo posle zavrsetke grupa.

Odličnu utakmicu odigraše Švabe i Žabari, napeto... nisam gledao Litvaniju i Francusku, al' planiram. Mislim da će Litvanci da osvoje...

Пробаћу укратко да анализирам екипе:
Шпанци су по именима убедљиво најквалитетнија екипа на овом турниру, дошли су им По Гасол, Хозе Калдерон и Серж Ибака (мада не верујем да ће имати неку велику улогу будући да дели позицију са Поом Гасолом), а да не помињем да су им од светског ту и Марк Гасол, Наваро и Фернандез, али им је отишао и Гарбахоса.... Попуњени су изузетно квалитетним играчима на свакој позицији, мада нису нешто бриљирали сада на почетку (+5 против Пољака и иако су добили Португал са +14, морали су то више), али мана ми је њихов тренер, Скариоло је нестрпљив и он ће редовно да губи од екипа сличног квалитета, што је и прошло светско показало ( редом Француска, Литванија, Србија и Аргентина), али опет овакав индивидални квалитет је једноставно перфектан....
Литванци су сјајна шутерска екипа код које ћемо гледати пуно поена, не играју им Клеиза, други Лавринович и Гецевичиус, али су им ту други Лавринович, Сонгајла, Јавтокас, Каукенас, Калнеитис и легендарни Јасикевичијус.... Домаћини су и то им је огромна предност и за мене имају сигурно место међу првих 6 екипа, а за нешто више видећемо како ће играти....
Турци ће, уколико не буде неких изненађења бити трећи који ће ићи даље из те групе, могу да победе Литванију, али Шпанију тешко, имају солидне играче у виду Иљасове и Туркоглуа, а верујем да ће добру улогу имати и Кантер, а могу да одскоче и Прелџић, Онан и Ашик.... Нимало наивна екипа која нам је дужна финале светског....
Пољаци би имали већу шансу да су им ту Гортат, Лампе и Логан, без њих немају неку шансу да прођу даље иако су пружили доста добар отпор Шпанцима, но пласман даље би био раван чуду јер једноставно немају такве играче на располагању, да им играју наведена тројица борили би се са Турцима за пролазак даље, овако можда добију Британце, а Португалце ће добити сигурно.... Највећи успех на овом турниру ће им бити солидна игра против Шпанаца....
Велика Британија има двојицу добрих кошаркаша, Денга и Фриленда, остали су труба, осим можда солидног Арчибалда, које ће свака иоле озбиљнија репрезентација у одбрани затворити без проблема, превише зависе од Денга, мада да им је дошао Гордон и Менса Бонсу можда би се могли борити за то треће место, овако мрка капа. мада имају доста талента у виду Кларка, ван Острума и Лоренса, али да они сазоре морају сачекати још неколико година....
Португал (занимљиво је да су против Турске и Шпаније добили оба пута задњу четвртину) је чиста екипа за кош разлику у овој групи, њима неће бити успех једна победа, већ утакмица коју неће изгубити са минимум 10 поена разлике.... Мањак неких квалитетнијих играча је очигледан, играче не бих пуно коментарисао јер су ми потпуна непознаница....

Швабе су превише зависни од Камана (исправно јесте Кејман, ал' навикао сам Каман) и Дирка, што се и показало против Италијана које су добили због њиховог добро познатог менталитета (имали су жабари +4 на 3 минута пре краја и напад ако се не варам, ал' онда су Швабе ушле у серију, а Италијани били превише нервозни) и тиме вероватно ушли у 3 екипе које иду у други круг....
Французи су ми доста извикани, зависе од Паркера као и Немци од Новицког и како он буде играо, тако ће и остали играти, мало је фалило да их Летонија изненади (управо их је Паркер извукао), они су екипа са дефанзиву, видећемо их против Немаца какви су, против Летоније и очајног Израела (исти би били са Каспијем, није он неки посебан играч, иако јесте у НБА лиги) ме нису нешто очарали....
Жабари су истог квалитета као и Немци, НБА асови су им сјајни, а остали ни упола толико добри, уосталом не би ни били на овом европском да није дошло до проширења тимова.... Поразом од Немаца су се вероватно опростили од другог круга (једино их може извући победа над Французима, што ће бити готово немогуће)....
Летонија је шутерска екипа, иста школа као и Литванија, само мало мање квалитетнија, ако не буде неких проблема, вероватно ће добити Израел, имају одређен квалитет, али недовољан за нека велика дела....
Израел је једина сигурна екипа за кош разлику у овој групи, можда се прича да им фали Омри Каспи, али далеко је он од квалитета који прави разлику, уосталом скоро свако европско су међу задњим....

Грци су први фаворити у овој групи, иако долазе са подмлађеном екипом, сјајни су у дефанзиви, а солидни шутери и даље ће проћи готово сам сигран са сва четири бода.... Зурос је талентован тренер који је направио сасвим лепу селекцију младих играча....
Хрвати спадају у екипе које нит смрде нит миришу, неће бити изненађење ако не оду у четвртфинале, али неће бити и ако не оду.... Вранковић је направио селекцију без Укића, Вујчића и Планинића који би им дали сјајан квалитет, али без обзира на то имају солидну центарску линију и доста младу екипу, видећемо шта ће бити....
Босанци ће се са Црногорцима и Македонцима борити за треће место за пролаз у други круг, ослонац ће им бити Телетовић, Ђедовић и Домеркант, али огромна мана им је слаба центарска линије (не знам зашто нема сасвим солидног Синановића из Уникахе)....
Македонци су по квалитету равни и Босанцима и Црногорцима, те не треба бити изненађење ако прођу даље у други круг, иако им је већина играча из њихове лиге, са Мекејлебом, Илиевским и Антићем је то једна сасвим солидна екипица за овакву групу....
Црна Гора је већ четврта екипа из бивше Југославије у овој групи и могу даље ако се потруде, три играча су изнад осталих, пре свих Пековић, затим и Кук и Дашић, остали су мање-више сличног квалитета, али да би урадили нешто више требају им и бољи играчи.... Могу до другог круга ако одиграју добро против ривала, али то ће им бити максимум....
Финска, екипа као Португал у првој и као Израел у другој, екипа за кош разлику, без неког већег имена, осим можда Копонена и маторог Мотоле.... Њима је велики успех ако упишу макар једну победу....

Русија ми је фаворит број један у целом овом делу жреба, будући да су Грци подмладили екипу.... Имају неколико заиста врхунских кошаркаша, а вратио им се и АК-47, а велики плус им је и парирање Американцима на задњем светском.... Не треба очекивати да дају пуно поена, али не треба ни очекивати ни да их примају пуно.... Јака дефанзивна екипа и по мени једина из овог дела жреба која може до финала....
Словенци су могли у далеко јачем тиму да дођу, али и овако могу бити неугодни са Драгићем, Лаковичем, Смодишем и Лорбеком, као и са Маљковићем на клупи.... Но, кад се узме у обзир да су могли играти и са Брезецом, Нахбаром, Беном Удрихом, па чак и са маторим Нестеровићем ово делује као доста мршава екипа.... Али, крајњи домет им је четвртфинале, ако дођу и дотле јер не показују неке добре партије, ал' можда се и то промени....
Грузија је екипа која може да представља изненађење овог турнира, главна предност им је јака центарска линија са Пачулијом и Шермадинијем, а ту су и Владимир Боиса, Саникадзе и Маркоишвили, но главна снага по мени им лежи у Игору Кокошкову, једном од наших најталентованијих тренера икада, који ће кроз неку годину, сигуран сам, преузети и неку НБА екипу...
Бугари су играчи без неког посебног играча који се издваја, осим можда Роланда и нама добро познатог Виденова.... Верујем да даље од ове фазе не могу, лошијег су квалитета од Грузије, па можда чак и од Украјине....
Украјина је екипа која је доста слаба и не припада кошаркашком крему, али жреб им је био више него наклоњен и уколико им се покаже срећа против Грузије (у шта не верујем) ће моћи даље, по квалитету су испред Бугара и Белгијанаца.... Имају Печерова, Фесенка, Лишчука и Берта који су по квалитету изнад остатка....
Белгија је добро играла у квалификацијама и доспела би на Еуробаскет и без проширења, али без обзира на то немају квалитет за други круг.... Свакако су им најзвучнија имена Томас ван ден Шпигел, некадашњи центар Реала и Ди Џеј Мбенга, НБА играч, али не са неком значајном минутажом и улогом.... Њима ће успех бити једна победа....

Hahaha, bas je kratko :)))

Poljaci, Britanci mogu da iznenade..i vise sam ocekivao od Crnogoraca..

Планирао сам раније да детаљно и појединачно по играчима анализирам екипе, ал' одустадох....
Но, овај начин жребовања се мора укинути, јер је просто срамота да се у истој половини жреба нађе оволико квалитетних екипа, а у другој нпр. у једној групи заврше Грузија, Бугарска, Белгија и Украјина.... Ал' има то и добрих страна, било ко из тог дела жреба нам лежи....

Pa to, pala nam se najteza grupa, po meni.

Да се не гужвамо, имамо тему о репрезентацији, пребаците тамо све приче о Еуробаскету и нашима. Нема потребе за две теме.