Prijava

Imam jedan ozbiljan problem, naime danas sam pokusao da instaliram linux, na particiji na kojoj se nalazio windows, a htio sam da imam kombinovano. Slucajno prilikom instalacije nesta sam pritisno, ni sam ne znam sta, tako da su mi se one particije(bilo ih je dvije + sistemska) na kojoj nije bio siststem sastavile i ostao je jedan mali dio sa hard diska skoro 3 GB sa kojeg sam jedva podigo XP i instaliro drajvere za net. ZA ovo sastavljanje znam jer kad udjem u BIOS pise da postoje dvije particije, jedna je ova na kojoj je sistem a ostala na kojoj su fajlovi i pise da na njoj ima malo slobodnog prostora dakle nisu izbrisani podaci. Kad sam podigo sistem ja samo vidim jednu particiju tj. sistemsku ova druga kao da ne postoji, postoji li sansa da vratim tu particiju da je vidim bez gubljenja podataka i kako to izvesti, u cmd sam ga pokusao pronoaci ali ni tu ga nema.
Molio bih bez spama, ako mozete pomoci pomozite a ako ne hvala vam sto ne postujete.

ne vidš je ni iz linuxa ni iz wina?

Sad pokreto linux preko CD ne vidim je, a iz win na kojem sam sad takodjer je ne vidim, ali je vidim kada hocu ponovo da formatiram hard disk, tu pise da je ima i da ima malo slobodnog prostora(sto bi i trebalo jer je hard disk prije svega ovog bio pun).

Sad pokreto linux preko CD ne vidim je, a iz win na kojem sam sad takodjer je ne vidim, ali je vidim kada hocu ponovo da formatiram hard disk, tu pise da je ima i da ima malo slobodnog prostora(sto bi i trebalo jer je hard disk prije svega ovog bio pun).

Sad pokreto linux preko CD ne vidim je, a iz win na kojem sam sad takodjer je ne vidim, ali je vidim kada hocu ponovo da formatiram hard disk, tu pise da je ima i da ima malo slobodnog prostora(sto bi i trebalo jer je hard disk prije svega ovog bio pun).

Sad pokreto linux preko CD ne vidim je, a iz win na kojem sam sad takodjer je ne vidim, ali je vidim kada hocu ponovo da formatiram hard disk, tu pise da je ima i da ima malo slobodnog prostora(sto bi i trebalo jer je hard disk prije svega ovog bio pun).

Sad pokreto linux preko CD ne vidim je, a iz win na kojem sam sad takodjer je ne vidim, ali je vidim kada hocu ponovo da formatiram hard disk, tu pise da je ima i da ima malo slobodnog prostora(sto bi i trebalo jer je hard disk prije svega ovog bio pun).

Iz ovog što si napisao i ne vidi se baš šta se ustvari odigralo. Jedino što je moglo da se desi ako ti je sastavio particije je da si mu rekao da za linux koristi čitav hard disk u slučaju čega su ti podaci otišli u džehenem.

Ako je izvedena neka druga mutljavina i particije se samo ne vide iz windowsa, najlakše možeš da izvučeš podatke baš pomoću linuxa, skini ubuntu livecd, butuj ga na brzaka direktno s cd-a bez instalacije sistema (try ubuntu) pa vidi tu šta je preživelo od particija.

Ako je u pitanju baš ono prvo odozgo sistemska particija ne bi mogla potpuno da se vrati jer je instalacija linuxa najverovatnije prepisala taj prostor na kojem je bila ali najverovatnije mogu one dve s podacima jer su bile na kraju diska. Treba ti samo neki dobar softver za vraćanje particija. Možeš da probaš iz windowsa programčetom "Partition Find And Mount", ako ne uspeš njim imaš na Hirens bootcd-u dosta dobrih programa.

I ako nisi siguran šta radiš daj najbolje nekom drugom da ti to obavi.

Neka moderator pobrise ovaj spam, jebe me ovo nemam ni plugina za sajt, jedva sam na netu.

Kada instaliraš linux moras da imas jednu particiju za linux i jednu za takozvani swap area.
Kad upališ u linuxu taj swap area se nigde ne vidi sem u biosu ili recimo iz vindovsa (nekad, ne mora uvek). Može biti da ti je daj veliki deo koji ti nedostaje zapravo određen za swap area.
Kako da rešiš: obriši linux, ostavi samo vindovs

Baguješ, i to žestoko.

Linux nije ni instaliran, nikako, imam ovo malo parce od skoro 3 GB na kojem sam jedva uspio instalirati XP

Pokusaj da sacuvas datoteke i ceo HDD formatiras, instaliras clean XP ili win7, to je to.

Pa šta još imaš pored tog parčeta od 3gb? Unallocated space? Dummy partition? Gummy bear?

Pronasao particije sa "Partition Find And Mount", kako sada da ih vratim

Evo ti uputstvo s njihovog sajta - u slikama
http://findandmount.com/tour/

Kad nađe te particije i ti ih mountuješ, on ih nije vratio za stalno nego samo okačio kao virtuelni volume, to ti je samo da izvučeš najbitnije podatke sa harda na nešto drugo. Ako imaš neki drugi hard ili neki eksterni.

Jeli trebam ovo da ih unmuntujem

Pa ako ti linux nije instaliran onda nemam pojma šta se sjebalo. Ovom prilikom savetujem svima da instalirati linux nije plug and play kao windows, i da to ne treba pokušavati ako ne znate, ne možete da se "snađete sami od sebe", jer ćete dobiti nešto ovako kao što piše u prvom postu teme.

Koliko se ja razumem Linux je sjebao particiju, Win pri startu instalacije je vidi kao punu, što ne znači da je na njoj sve ono što ti očekuješ. Zajebano je kad dozvoliš Linuxu da petlja po Win particijama, a ti si upravo todozvolio. Probaj sa Live Ubuntu da pronađeš programe, fajlove,direktorijume. Ako ne može, prekrsti se i pomiri se da su otišli negde u etar. I obavezno kaži Amin.

http://www.youtube.com/watch?v=S3jvx5AW8-I
Ovako bi trebalo da mozes da vidis particiju (i da joj pristupis), ako jos uvek postoji. Ako su podaci "izbrisani" (dopusten overwrite preko tih segmenata diska) onda http://www.pcworld.com/downloads/file/fid,23069-order,4/description.html
Sve ovo radis ako znas sta radis. Sta si zabrljao pojma nemam, pa sve prvo dobro pregledaj, razmisli i postupi na sopstvenu odgovornost.