Koju knjigu trenutno čitaš?

  1. Meni se svidja, pisao sam dosta o njemu na temi pa potrazi a videcu i ja pa cu ti linkovati. Cini mi se da si bas ti pitao tada. Zanimljivo ali meni su se najmanje svidele njegove najpoznatije knjige a moguće da je bilo i do mog tadašnjeg raspoloženja.

  2. Lol moguce da jesam ali se ne secam.

  3. Hahaha, jebi se papete, nadjoh sad link i u principu isto je i tvoje pitanje i moj tadašnji odgovor.
    http://vukajlija.com/forum/teme/3494-koju-knjigu-trenutno-citas?strana=243#post_3406169

  4. Hahaha i ja upravo izguglah. Xd

    Igru staklenih perli ili stepskog vuka duzmem prvo?

  5. Stepskog ali bi ja pre te dve uzeo neke druge. Npr demijan, pod točkom, samovolja predstavlja zadovoljstvo, sidartu, narcisa i zlatoustog.

  6. Ja bih ti savetovao ili Stepskog vuka, Sidartu ili Demijana. Ostavi Igru staklenih perli za kasnije.

  7. Ako ti se sviđa budizam, hinduizam i tako to.

  8. Ne znam ja koja je o cemu ozb. Znam zapravo za vuka da je borba covekova fazon. Spoznaja svoje licnosti i to ako se ne varam.

  9. Znam zapravo za vuka da je borba covekova fazon. Spoznaja svoje licnosti i to ako se ne varam.

    Ukratko i grubo rečeno, da, ali kod njega je dosta romana u tom fazonu.

  10. Sidarta je do jaja knjiga

  11. procitao sam brt

  12. valdemar, u cemu je fora sa onim nebuloznim dijalozima u crvenom petlu.jel su to neke metafore, jel ima neko znacenje ili je samo u pitanju lirski stil.mislim na ono kad grobari i skitnice pricaju za petla da je srce

  13. Ja ti nudim seminarski, ti nećeš :)
    Evo nekakav odlomak o značenju petla.

    Слика његовог црвеног петлића који одлеће у небо је вишезначна. Прво, он служи као симбол Мухаремовог сиромаштва, јер петао је једино што он има, друго, постоји психолошка идентификација између њих двојице, а затим, појам петла бременит је разнородним митским значењима: од хтонске, преко жртвене, до соларне птице. У хришћанској симболици представља победу светлости и ускрснуће. Можда би се овде петао дао упоредити са каснијим Булатовићевим ватреним магарцем из романа „Рат је био бољи“. Обе животиње симболички су везане за мушки фалички принцип, име петла у неким језицима чак и дословно. Петао који нестаје у празном, нечовечанском небу, негативној трансценденцији, у доцнијем роману вратио се у гротескном аватару огњеног летећег магарца, који у блудном споју са фратром одозго плоди земљу својим семеном. Можда је могуће, у светлу ове паралеле, сигурније повезати лет Мухаремовог петла, схваћеног као његовог двојника, са Мухаремовом жељом „да постане човек“, да се ожени Иванком, чиме би се покренуо процес спајања неба и земље, оплођења, чега је свадбени обред и слика. Додуше, содомистични фратар и камере у сцени са магарцем упућују тумачење и на другу могућу страну, потирање сакралног и потенцирање ироничног и гротескног. Могуће је можда и паралелно постојање ова два плана. Магарац Лука никако не може да објасни петла, али даје додатног простора за његово тумачење. У сваком случају, уз помоћ петла роман превазилази привидна ограничења својих земаљских збивања и закорачује у фантастично. Петао сам остаје изнад гротеске. Слика устрељеног петла који се пење у небо надреална је, али гротескна никако.

    Mrzi me, brate, da pišem.

  14. aha dobro je to.ima petao mnogo znacenja.sad uzeo da citam boje prljavstine od kosrija.na pocetku knjige kao da pise o srbiji evo zanimljiv citat

    Neosetljiva na dramu
    i pustošenje, gomila je pronosila zadivljujuću raznolikost lica, uljuljkanih u svojoj dokolici; radnici
    bez posla, zanatlije bez mušterija, intelektualci kojima je slava udarila u glavu, državni činovnici
    proterani iz svojih kancelarija usled manjka stolica, diplomirani studenti poklekli pod bremenom
    svoje jalove nauke i, naravno, večiti podrugljivci, filozofi zaljubljeni u senke i u svoje spokojstvo,
    koji su smatrali da je ovo spektakularno upropašćavanje njihovog grada bilo naročito smišljeno kako
    bi izoštrilo njihov kritički duh. Horde doseljenika pristiglih iz cele unutrašnjosti - hranjenih bolesnim
    iluzijama o prosperitetu prestonice u obliku mravinjaka - srasle su sa autohtonim stanovništvom i
    praktikovale su zastrašujuće pitoreskni urbani nomadski život.

  15. Bil, heroj galaksije. Hari Harison. Zanimljiva SF trešerica, ne maestralno napisan roman, ali antiutopijski, antisistemski i antiratni sa dosta humora. Zabavno i edukativno štivo, to mi treba ovih dana.

  16. Nostromo, Dzozef Konrad, konacno je se dokopah.

Rekli o sajtu

Vukajlija, lijek koji je potisnuo iz upotrebe Edronax, Zoloft, Prozac, Aktivin H i ostale antidepresive. Nuspojave su: grčevi u trbušnim mišićima, suzenje očiju, ludački osmjeh i lako se navući na njega.

Psiholog · 20. Februar 2011.