Prijava

Сутра имам писмени из математике, све сам набубао, само ми нису јасни реални и имагинарни бројеви. Јел има неко ко зна и ко је вољан да ми објасни? :)

Јеси ово ти на аватару?

Hugocavez не, то је Скот Едкинс, Реме, ево конкретно ћу ти дати задатак:
(8-3i)x + (5-2i)y = -i

Svarože batice, da ne ideš ti u prvu možda?
I ja imam sutra pismeni iz istih tih sranja.

kako bre ne znas ovo decxko:
oslobodis se zagrada, sve sto ti uz x i y ostavis lijevo, ostalo bacis desno, onda izjednacis realni dio lijevo i realni dio desno, i isto tako imaginarni i eto ga. OPA!

Svarože batice, da ne ideš ti u prvu možda?
I ja imam sutra pismeni iz istih tih sranja.

У прву економску.

evo vako...

za pocetaj taj zadatak je jedna jednacina sa dve nepoznate, tako da nema resenje, treba ti jos jedna jednacina (mislim). daj malo okolo detalja kako glasi zadatak.

koji si razred? osnovna?

Ovo je pickin dim, ali sam zaboravio pola sata nakon sto sam polozio matematiku 1. :D

i je kompleksan broj valjda? ne imaginaran?

eno, objasnio kolfild...

odavno sam ucio ovo bemulebac :)

i je kompleksan broj valjda? ne imaginaran?

Kompleksni brojevi se sastoje od realnih i imaginarnih. Imaginaran broj i je koren od -1.

2. сам година средње, капирам да на крају остане реалан и имагинаран, па онда идем преко оног система са две непознате. Ал шта је који курац Z?!

to je imaginarna jedinica. suštinski si u pravu.
svarog, to nema rješenja, za dvije nepoznate x i y moraš imati bar dvije jednačine.

z=x+y. kad dobijes x i y, dobio si i z...

sori celt, ne viđeh

Ал шта је који курац Z?!

Mi smo obicno sa Z obelezavali kompleksni broj. Npr. Z=2+3i.

(8 - 3i)x + (5 - 2i)y = -i
8x - 3ix + 5y - 2iy = -i
8x - 3ix + 5y - 2iy = -i
8x + 5y = o
-3ix - 2iy = -i

rijesis sistem. ovu drugu samo kvadriras i oslobodis se i, jer je i^2=-1

То треба овако да изгледа:
(8-3i)x + (5-2i)y = -i
-i: Re=o, Im=-1
Кад се реши једначина, испада да је Re=8x + 5y и Im= -3y-2y
И онда се иде преко система две непознате. То ми је јасно. Укапирао сам сам. Али ова теорија: z=a + ib |z| = корен из а на квадрат + б на квадрат. Још се појављује неки коњуговани комплексни број (z=a-ib). Који то курац има везе са задацима???