Šta najviše volite a šta vam najviše smeta kod Srba

  1. Ниси ме разумео. Тамо ти се у 90 одсто случајева неће дести да у аутобусу заподенеш опуштену конверзацију са рандом бабом, на пример, или ћеш далеко теже наћи човека да ти помогне да однесеш ствари са пијаце до гајба, оћу да ти кажем да су међуљудски односи много затегнути уштогљени по неким правилима неприсни на одстојању свако свој посо и тако некако без везе. То сигурно. Говорим генерално наравно, није да је то тамо немогуће али далеко теже свакако.

    a u beogradu si se sve zaleteo da razgovaras sa random babama u autobusu. bolje zapocni razgovor sa nekom ribom :)

    ocu da ti kazem da irska (i engleska) baba ili deda (pogotovo ako su sa sela, a vecina ljudi kao i svuda jeste), ako ih pogledas slucajno u oci na ulici, ti se jave sa "hello". Da ne pricam sto su jos 20x dosadniji od nasih ako te zapricaju po busu ili u redu ili tako nesto.

    te price o ustogljenosti stranaca ste se naslusali od nasih gastarbajtera koji su otisli da istovaruju malter, druzeci se samo sa srbima, ne znajuci ni jednu jedinu rec stranog jezika, sami ostavljajuci utisak ljudi koji nikada ne bi zeleli ikakav kontakt sa bilo kim, a prilikom razgovora sa nekim uvek imaju taj "munem stranac" stav. naravno da ce taj ko pokusa da ima kontakt sa takvom osobom biti ustogljen i jedva cekati da se makne od njega. i ja bi.
    i to se sad prepricava sa kolena na koleno, i dolazi do tupave ksenofobije koja po pravilu deluje na obe strane, i kod stranaca i kod srba.

    brate, ako hoces da neko bude otvoren i zanimljiv sa tobom, moras prvo i ti sa njim...

  2. Ma izmešali se narodi pa ima svega i svuda, prosečno dolazimo na isto. Opet, ima veze način života, u toplijim krajevima ljudi će sigurno više da paze na izgled nego u hladnijim gde veći deo vremena šetaju umotani, kod Amera sigurno procentualno ima manje privlačnih devojaka zbog velikog procenta gojaznosti.

    Ја могу да напишем рад о томе зашто се овде рађа велики број лепих жена. Није то нека случајност. Много фактора је утицало на то. Рељеф, исхрана, клима, историја, мешање народа, па из свега тога менталитет, друштво итд итд.

  3. brate, ako hoces da neko bude otvoren i zanimljiv sa tobom, moras prvo i ti sa njim...

    Eto, baš zato stranci odavde nose utisak da smo mi pričljivi i predusretljivi, siti se ispričaju s našim taksistima. Osobito ako ovaj ne zna jezik.

    http://www.youtube.com/watch?v=hupG55t6dW8

  4. ocu da ti kazem da irska (i engleska) baba ili deda (pogotovo ako su sa sela, a vecina ljudi kao i svuda jeste), ako ih pogledas slucajno u oci na ulici, ti se jave sa "hello". Da ne pricam sto su jos 20x dosadniji od nasih ako te zapricaju po busu ili u redu ili tako nesto.

    te price o ustogljenosti stranaca ste se naslusali od nasih gastarbajtera koji su otisli da istovaruju malter, druzeci se samo sa srbima, ne znajuci ni jednu jedinu rec stranog jezika, sami ostavljajuci utisak ljudi koji nikada ne bi zeleli ikakav kontakt sa bilo kim, a prilikom razgovora sa nekim uvek imaju taj "munem stranac" stav. naravno da ce taj ko pokusa da ima kontakt sa takvom osobom biti ustogljen i jedva cekati da se makne od njega. i ja bi.
    i to se sad prepricava sa kolena na koleno, i dolazi do tupave ksenofobije koja po pravilu deluje na obe strane, i kod stranaca i kod srba.

    Tačno, svi koji seru o uštogljenosti stranaca i poremećenosti odnosa na Zapadu su od inostranstva videlu Paraliju i još 3 hotela na ekskurzijama.

  5. Да, заборавио сам да је ово подневље изузетно погодно за држање српског високолетача, птице са најбољом вертикалном магнетном орјентацијом на свету! Само у Србији можеш себи приуштити да лежиш по цео дан и гледаш њихове летове...:-))
    Зато и волим ову земљу!:-)))

  6. Могу ићи. Доктрина се развија и тумачи, не узима се Библија нпр. здраво за готово па да можеш простом логиком да оповргнеш постојање Бога тако што ћеш да нађеш нелогичност у Библији. На пример.

    Ја никад нисам оповргавао постојање Бога. Бог постоји.
    Али је хришћанско поимање Бога потпуно смешно и погрешно.
    А на Библију гледам као на једно необично књижевно дело, ништа више од тога. Но, није то тема, да не спемујем.

    te price o ustogljenosti stranaca ste se naslusali od nasih gastarbajtera koji su otisli da istovaruju malter, druzeci se samo sa srbima, ne znajuci ni jednu jedinu rec stranog jezika, sami ostavljajuci utisak ljudi koji nikada ne bi zeleli ikakav kontakt sa bilo kim, a prilikom razgovora sa nekim uvek imaju taj "munem stranac" stav.

    Апсолутно тачно.
    Или оно 'Швеђани су хладни'. Од Швеђана нема пријатељскијих људи и спремнијих да изађу у сусрет. А ако су хладни према некоме, то је вероватно зато што се тај понашао као дивљак, што није искључено кад су Срби гастарбајтери у питању.

  7. Рељеф, исхрана, клима, историја, мешање народа, па из свега тога менталитет, друштво итд итд.

    E, ovaj deo "mešanje naroda" ti je ključan, nema ko kroz balkan nije prošao i ostavio genetski materijal, zato smo i ovako žilavi ko ker mešanac i ima nas kojekakvih.

    U staro doba je bilo jednostavno, grbav nos - rimljanin, prav nos - kelt.

  8. a u beogradu si se sve zaleteo da razgovaras sa random babama u autobusu. bolje zapocni razgovor sa nekom ribom :)

    ocu da ti kazem da irska (i engleska) baba ili deda (pogotovo ako su sa sela, a vecina ljudi kao i svuda jeste), ako ih pogledas slucajno u oci na ulici, ti se jave sa "hello". Da ne pricam sto su jos 20x dosadniji od nasih ako te zapricaju po busu ili u redu ili tako nesto.

    te price o ustogljenosti stranaca ste se naslusali od nasih gastarbajtera koji su otisli da istovaruju malter, druzeci se samo sa srbima, ne znajuci ni jednu jedinu rec stranog jezika, sami ostavljajuci utisak ljudi koji nikada ne bi zeleli ikakav kontakt sa bilo kim, a prilikom razgovora sa nekim uvek imaju taj "munem stranac" stav. naravno da ce taj ko pokusa da ima kontakt sa takvom osobom biti ustogljen i jedva cekati da se makne od njega. i ja bi.
    i to se sad prepricava sa kolena na koleno, i dolazi do tupave ksenofobije koja po pravilu deluje na obe strane, i kod stranaca i kod srba.

    brate, ako hoces da neko bude otvoren i zanimljiv sa tobom, moras prvo i ti sa njim...

    Ма бабе су опуштеније од чки, отворене за ћаскање, а ове даве, ал онда виде како је мени и баби лепо кад причамо па се укључе :))
    Пази ја сам и даље сигуран да је народ тамо резервисан и затворен, људи су много у се и у своје кљусе, јер их је тако живот натеро. Цела концепција егзистенције се заснива на томе. Гледам гомилу људи из иностранства, Срба, који ми долазе на гајбу, а живе тамо негде. Они су постали много уздржани, мање се смеју, у свему гледају и траже некакву корист, озбиљни су. Неам појма, ретко је да се неко жртвује за другог, да ти тамо типа другар да 2000 евра на дођем ти. Тако је то развијено капиталистичко друштво утицало, на то резоновање да мора да се заради пуно и тако то.

  9. Inače, na temu "uštogljenosti i hladnoće"...ovde gde živim se smatra za jako nekulturno ne javiti se prolazniku na ulici. Mislim da to kod nas postoji još samo kada se dvojica sretnu u planini.
    Takođe, nema šanse da ti neko ne stane kolima da pređeš ulicu, da te ne puste da se uključiš u saobraćaj kada ideš sa parkinga, itd, itd...

    Mislim da mi imamo previše kul mišljenje o svojoj zemlji u kojoj se ljudi ubijaju ili umiru na ulici a prolaznici se prave da to ne vide, npr...
    Kriza je učinila svoje. Već više od 20 godina traje i to je ostavilo posledice.

  10. Tačno, svi koji seru o uštogljenosti stranaca i poremećenosti odnosa na Zapadu su od inostranstva videlu Paraliju i još 3 hotela na ekskurzijama.

    Не сери, Чаче, јебала те та твоја прозивка, немој да ти набрајам де сам све био. И немој ми набијате ко да ја ту говорим о сто посто популације остатка света, не, него о већини.

  11. Retardirana je implikacija da ima kolektivnih osobina srba. I ne razumem ove postove. Kad kažeš, smeta mi što mislimo da smo dobri, jel recimo feget iz kruga dvojke koji uređuje rubriku e-novina misle da su srbi dobri?

    tema je, ono, taman naišla da ubije vreme izmedju prepodnevne masturbacije i reprize utiska nedelje na b92 info.

  12. Inače, na temu "uštogljenosti i hladnoće"...ovde gde živim se smatra za jako nekulturno ne javiti se prolazniku na ulici. Mislim da to kod nas postoji još samo kada se dvojica sretnu u planini.
    Takođe, nema šanse da ti neko ne stane kolima da pređeš ulicu, da te ne puste da se uključiš u saobraćaj kada ideš sa parkinga, itd, itd...

    То је све класична исфорсираност. Као нека обавеза, а не од срца.

  13. Pro-religijska orijentisanost, i srednjovekovna povezanost crkve sa apsolutno svakiom delatnosti. Smeta mi sektaška "dete, bog je tvoj drugar" propaganda i deljenje nebrojenih kreacionističkih letaka i časopisa po osnovnim školama. Prvo, jer narednim generacijama nakaradno i pogrešno objašnjavaju pojave počev od evolucije, pa do vremenskih nepogoda, a deca ni izdaleka nisu u stanju da svare kontradiktorne informacije kojima ih bombarduju. Drugo, jer pravoslavna zajednica unazađuje nepojmljivo čitavu naciju zarad čiste sopstvene dobiti, pojedinačno, i radi eventualnog uticaja u ovom plemenski organizovanom brlogu od zemlje, grupno.

    Jasno mi je da je to posledica ekonomske nerazvijenosti, ali postoji toliko razvijenijih zemalja od kojih bismo mogli pokupiti i doraditi model. Čovek sa iole prisutnom kritičkom svesti ne može da ne bude revoltiran. Bataliti religiju. Bataliti segment tradicije koji uslovljava primitivnu zajednicu. Bataliti neproduktivnu propagandu.

    Smeta mi još mnogo toga, stvarno, ali juče sam razlgedao jedan od tih časopisa.

  14. То је све класична исфорсираност. Као нека обавеза, а не од срца.

    Jeste, tako je...kod nas sve puca od srdačnosti. U rafalima.

  15. A da ne pričam o tome kolko su cicije.....prisistvovao sam rođendanu u jednom kafić-restoranu gde je svako plaćao za sebe, a slavljenica nije ni flašu vina častila. Šta bre, jel me zajebava neko...i to je kao nanormalnije tamo.
    Onda, pošto mi je devojka iz inostranstva, odem sa njom kod njene drugarice i njenog dečka, i sad treba da stignu neki njegovi drugovi, njih troica-četvorica, i siđe on dole da uzme piće. Vraća se sa litar i po piva u staklenoj flaši.
    Ko se sretao sa jevrejima, to je tek užas. Ali bukvalno užas, toliko nemaju sramote da se bukvalno grbave za svaki cent, a kad treba oni da zavuku ruku u džep naćiće sto načina da izbegnu.

    A komšinica ima sina u holandiji on tamo živi sa porodicom, i ova ide često kod njega.
    Kaže, najnormalnija stvar je da kad neko god nekog ide u goste, da se najavi jedno dve nedelje unapred, i ovaj što je domaćin pita ''oćeš piti kafu kad dođeš ili čaj da kupim ili neki sok'', i kultura je da kad dođeš kod nekoga ne ideš u wc da ne bi morao da puštaš vodu i tako mu praviš trošak.

  16. Jeste, tako je...kod nas sve puca od srdačnosti. U rafalima.

    Па да, драже ми је да ми не стане на прелаз јер је то обавеза, а да после мож се смеје на фору и разговара и ради неке ствари ван тог образца пристојности који је присутан у иностранству, који је обавеза, да изађе из тог "дозвољеног контакта".

  17. Retardirana je implikacija da ima kolektivnih osobina srba.

    Нису то колективне особине, него ''култура''. Постоји наука која се бави тиме, зове се ''културологија''.

    tema je, ono, taman naišla da ubije vreme izmedju prepodnevne masturbacije i reprize utiska nedelje na b92 info.

    У реду је, схватили смо да много мастурбираш. Аман.

  18. A da ne pričam o tome kolko su cicije.....prisistvovao sam rođendanu u jednom kafić-restoranu gde je svako plaćao za sebe, a slavljenica nije ni flašu vina častila. Šta bre, jel me zajebava neko...i to je kao nanormalnije tamo.
    Onda, pošto mi je devojka iz inostranstva, odem sa njom kod njene drugarice i njenog dečka, i sad treba da stignu neki njegovi drugovi, njih troica-četvorica, i siđe on dole da uzme piće. Vraća se sa litar i po piva u staklenoj flaši.
    Ko se sretao sa jevrejima, to je tek užas. Ali bukvalno užas, toliko nemaju sramote da se bukvalno grbave za svaki cent, a kad treba oni da zavuku ruku u džep naćiće sto načina da izbegnu.

    A komšinica ima sina u holandiji on tamo živi sa porodicom, i ova ide često kod njega.
    Kaže, najnormalnija stvar je da kad neko god nekog ide u goste, da se najavi jedno dve nedelje unapred, i ovaj što je domaćin pita ''oćeš piti kafu kad dođeš ili čaj da kupim ili neki sok'', i kultura je da kad dođeš kod nekoga ne ideš u wc da ne bi morao da puštaš vodu i tako mu praviš trošak.

    То! То је то! То су ти образци понашања, и таква изфорсирана шатро култура. Е то је срање. Та правила идиотска, да будеш уљудан а ти у ствари ниси него то радиш јер шатро "тако треба".

  19. Ovo mi sve liči na onu čuvenu jugoslovensku priču o Slovencima koji uvek sami sebi plaćaju račune i svim ostalima iz SFRJ koji su "đentlmeni"... :-)

  20. Нису то колективне особине, него ''култура''. Постоји наука која се бави тиме, зове се ''културологија''.

    Jeste, razbilo se pričajuči o kulturi.

    Čije su bolje pičke i ko se više maže govnima.

    Vrh.

"Bez ikakve pompe, Vukajlija se pojavila tokom ove godine i zabilježila skoro deset hiljada rječi u rječniku žargona koje su definisali sami posjetioci. Uzimajući za ime učestalu grešku u govoru kad ljudi zapravo žele da kažu Vujaklija, stvorena je zajednica stvaraoca slenga srpskog jezika i mjesto na kojem posjetioci treniraju svoju kreativnost. Ovaj kreativni ventil vas samo tako usisa i očas posla možete da izgubite sate vremena čitajući duhovite opaske kojim su definisani brojni izrazi iz popularne kulture i govora

Pozicionirajući se između ozbiljnih sajtova kao što su Metak i Vokabular na jednoj, i zabavnih Srbovanje i Kobaja Grande na drugoj strani, Vukajlija je dokazala da famozni “user-created content” (sadržaj kreiran od strane korisnika) može sasvim lijepo da zaživi i na ovim prostorima. Ovogodišnja nagrada za najbolji sajt prema izboru Biznisbloga odlazi ovom istinskom Web 2.0 projektu kojem u definicijama nije izmakla ni domaća blogosfera!"

BiznisBlog | 26. decembar 2007.