Prijava

Nikada mi nije bilo jasno kako su baš sve kulture na svetu u svojim religijama objasnile postanak čoveka i svega na Zemlji skoro baš istom pričom?
Svi, ali svi su to objasnili pričom o nekome svemoćnom koji nas je sve stvorio.
I zove se Bog.

Pritom, nisu "prepisivali" tu teoriju jedni od drugih. Neki narodi su bili izolovani od drugih do modernih vremena a imali su isto takvo objašnjenje za svoj nastanak.

Kako nekome nije palo na pamet nešto drugo, neka druga teorija, a ne baš ta kako nas je Bog sve stvorio?
Da li je to direktan dokaz da Bog postoji?

zato sto je lakse za izmisljenim bicem koji ce nagradjivati i kaznjavati ljude za njihove postupke manipulisati masom...

To je dokaz da nisu smislili ništa pametnije, jer nisu ni znali za išta više osim: "Ima neka sila".

Pa razumem to...ali ne razumem kako SLUČAJNO neko nije smislio neku drugu priču, nego baš svi istu?

mozda jer je tacno?

sad cu da idem, pa pustam ateiste da se izivljavaju jebe mi se lolo

Pa nisu sve iste, imaš varijacije na temu, ali obično su bog/bogovi napravili svet, e sad da li su izdrkali u okean kao kod nekih ili seli i bacali komad po komad sedam dana, to je razlika.

nisu bas iste
isto je jedino da postoji natprirodno bice koje odredjuje pravila(naravno onako kako odgovara tima sto su izmislili)

Pa nisu sve iste, imaš varijacije na temu, ali obično su bog/bogovi napravili svet, e sad da li su izdrkali u okean kao kod nekih ili seli i bacali komad po komad sedam dana, to je razlika.

Ali opet je Bog to ili ono uradio, zar ne? Nije nekako drugačije...uvek je neki Bog tu, nekako.

Добра примедба Курде. Интересантно је то. Мада логично је да сви представе Бога у људском облику како би им био ближи. На пример, римски су Богови били анимистички и нестални, духови, а онда како се развијала религија узимали су људски облик, приближавали се човеку и постајали опуштенији, пријатељскији.

И не слушајте Чака он је обузет.

Ne slušajte Davida, on je obuzet.

Pa jeste bre, ali svi, ali baš svi imaju teoriju o Bogu ili boginji kao liku koji može sve i svašta, on stvara sve iz ničega, sve počinje sa njim i slično.

Niko nije smislio nešto drugo, bilo šta, bilo kako. Nikako mi nije jasno to poklapanje priča naroda koji nikada nisu imali međusobne kontakte...

Malo je čudno to, zar ne? :-)

nije cudno,to je isti recept sa natprirodnim bicem
sta drugo bi znali u to vreme da smisle da manipulisu masu?

Ali opet je Bog to ili ono uradio, zar ne? Nije nekako drugačije...uvek je neki Bog tu, nekako.

Elementarno, dragi moj doktore. Gledajući stvari oko sebe koje su stvorili svojim rukama logično je da ljudi pomisle kako je sve što postoji oko njih morao neko da stvori. A pošto čovek ne može da stvori mora i planine opet je logično da je to morao da bude neko svemoćan. Kako tvoj komša govedar sigurno nije svemoćan to je morao da bude neko transcendentan, u opštem slučaju neko ko izgleda drugačije, bavi se neki nezamislivim zanimanjem i možeš samo da nagađaš šta mu se vrzma po glavi.

Time machine + savremena tehnologija.
Ubaciti sve to u gomilu ranijih perioda u raznim civilizacijama.
Lepo izmešati i ostaviti da odstoji par hiljada godina.
=
BUM! Religija.

A vremenska mašina postoji. Video sam je!

</paranoia>

Ovo ja mislim da je u pitanju: prije, nekada davno, nisu postojali kontinenti nego jedan jedini KONTINENAT :), i tu je nastala teorija jednog Boga, onda se kontinenti rasparčali a priča ostala.

Јебо те колико неверника, ни у шта. Ја капирам да не верујеш у Исуса или Алаха или у Џедаје али да немаш ни сопствену визију Бога, односно да си сигуран да не постоји, је ретардирано, гордо, јер је ти не можеш то да знаш.

Opet mi nije jasno, to su hiljade i hiljade raznih religija i religijica, hiljade i hiljade ljudi koji su živeli po zabačenim ostrvcima, Australijama, Novim Zelandima i slično...a imaju svi baš istu priču.

Jbg...da li je uopšte, danas, moguće smisliti bolju priču i da li uopšte poistoji bolja, pod uslovom da izbacite onu naučno-zvaničnu teoriju(a ni ona sama ne deluje baš uverljivo)?

Ovo ja mislim da je u pitanju: prije, nekada davno, nisu postojali kontinenti nego jedan jedini KONTINENAT :), i tu je nastala teorija jednog Boga, onda se kontinenti rasparčali a priča ostala.

Pangea...ali naučnici kažu da su tada ljudi bili daleko od ljudi...teško da su mogli da razgovaraju tada, jbg. :-)