Prijava

Kurde, naš mozak je tako postavljen da ako verujemo u nešto, moramo mu dati ime, a ako je to nešto stvorilo nas logično je da ćemo da ga nazvati Bogom pa da ga jebeš.

Види Курде, то је природан след ствари и тако људи по инерцији веровања на крају обликују Бога по себи. Начи то није толико чудно. Мада може да се каже да иде у прилог постојању Бога, тим пре што је ова научно званична теорија исто несигурна, непроверена, да не кажем нереална.

Pojma nemam...meni izgleda kao da je svima nama ugrađeno isto u glavu, samim našim postankom. Svest o Bogu.

Da li IKO može da smisli ikakvu teoriju sada, bilo kakvu, a da nije ta sa Bogom?
Opet ponavljam, pod uslovom da zaboravi na Big Bang teoriju. Mislim da ne može. Ja makar ne mogu.

то је природан след ствари и тако људи по инерцији веровања на крају обликују Бога по себи.

e, ovo je još bolje objašnjenje od mog...

setim se one rase iz A.Vodiča kroz G. koja je nastala iz nosne sluzi, a plaše se dolaska đavola koji se zove velika bela maramica :)

ja iskreno mislim da je sve slučajnost :)

Opet mi nije jasno, to su hiljade i hiljade raznih religija i religijica, hiljade i hiljade ljudi koji su živeli po zabačenim ostrvcima, Australijama, Novim Zelandima i slično...a imaju svi baš istu priču.

Rekoh da je logično, uostalom, nemaju svi baš istu priču, imaju sličnu priču u gomili varijacija, tačno koliko je i varijacija da opišeš kako je "nastalo nešto što nisi imao prilike da vidiš". Eto grčka legenda o postanju ide: "Prvo bi Mrak, iz njega je iskočio Haos, i tako dalje..." Više liči na Big Bang teoriju nego na hrišćanski početak.

Jbt Grofe, pa to nisu 10 raznih naroda i teorija, pa se pogodilo, nego na hiljade. :-)
A ja sam baš pustio mašti na volju da smislim priču kako bih mojim domorodcima objasnio kako je nastao svet a i oni sa njim bez Boga i Big Bang-a, pa nikako da smislim.

Mora sa Bogom i tačka! :-))

Aj sad da budem malo ozbiljan.
Kinezi nisu imali mit (nazovimo religiju mitom) o kreatoru. Imali su mit o tom događaju koji je prouzrokovao stvaranje života, što može vrlo lako da se poveže sa teorijom velikog praska.

Kao i mnoga plemena u Brazilu, koja nemaju boga, nemaju umetnost, ne veruju ni u šta što ne mogu da vide i ne žele da veruju u išta što ne mogu da vide. Iako ih hrišćanski misionari već više od 200 godina izvode "na pravi put".

Sad, neko je spomenuo na prethodnoj strani da čovek ne može shvatiti kako niko nije nešto stvorio, kada to nešto postoji.
Što se recimo može povezati sa zvezdom padalicom, gromom ili kišom. Bilo kojom banalnoj stvari, koja je nekada u jednoj civilizaciji stvorila ideju o nečemu iznad, što je stvorilo prirodu i sve oko nas same. I tako, hiljade civilizacija, hiljade bogova i hiljade mitova prouzrokovanih hiljadama sitnih ili krupnih događaja, elementarnim nepogodama ili čime već.

Ne razumijem zasto se toliko pokusa negirati postojanje Boga...ZIVO BICE NE MOZE NASTATI IZ NICEGA...mogu ovi zagovornici Darvina i sta ti ja znam pricati sta hoce, ali to je jednostavno tako...

..meni izgleda kao da je svima nama ugrađeno isto u glavu, samim našim postankom. Svest o Bogu.

TOETO

Kao i mnoga plemena u Brazilu, koja nemaju boga, nemaju umetnost, ne veruju ni u šta što ne mogu da vide i ne žele da veruju u išta što ne mogu da vide.

Mislim da ne postoji narod na ovom svetu bez svoje religije, ma koliko da je mali i zaostao. Svi je imaju i to je to što me čudi. :-)

Mislim da ne postoji narod na ovom svetu bez svoje religije, ma koliko da je mali i zaostao. Svi je imaju i to je to što me čudi. :-)

Pokušaću kasnije da nađem neke članke koje sam čitao o tome. :)

Много ви који сте шатро сигурни да Бог не постоји, много ви немате појма у суштини а понашате се као да сте присуствовали стварању света. То је толико горд став да ја немам речи, ти не можеш бити сигуран у непостојање Бога или ичег вишег.

,,Ili cete da me slusate ili cu unistiti Sunce,,
taj neki fazon sve to nastaje

Mislim da ne postoji narod na ovom svetu bez svoje religije, ma koliko da je mali i zaostao. Svi je imaju i to je to što me čudi. :-)

To nije baš tačno, dok je svet bio podeljeniji bilo je dosta naroda bez neke konvencionalne religije, u najboljem slučaju veruju u to da se oko njih vrzmaju duhovi predaka i to je uglavnom to.
Bilo je naroda i sa shvatanjima koja su nam danas neobična, recimo odaberu jednog između sebe, proglase ga za boga i klanjaju mu se, iako evidentno nema natprirodne moći već je čisto zato da mu se vladavina ne dovodi u pitanje, jako praktično. Bilo ih je i koji odaberu čudan kamen ili lobanju mamuta i klanjaju joj se i traže sreću u lovu, da im je vazda tvrd i uspravan i tome slično.

Glupo je da mi danas u ovo doba globalizacije tvrdimo: "E svuda je ovako i uvek je bilo".

све то Грујане што си ти написао је религија, анимизам, шаманизам итд.

Bilo je naroda i sa shvatanjima koja su nam danas neobična, recimo odaberu jednog između sebe, proglase ga za boga

Pa to bre i pričam...kako god da bude pa opet Bog. :-)

I...jel neko smislio neku priču a da nije u njoj Bog, a bez da se poziva na Big Bang? Ja nemam šanse, a baš se trudim.

све то Грујане што си ти написао је религија, анимизам, шаманизам итд.

Vidim da ovde u temi tvrde da svako instinktivno veruje u to da je bog stvorio svet, e pa nije baš tako, u stvari nije ni približno tako. Postoji dosta verovanja bez centralne figure, postoji i dosta verovanja koja uopšte ne mogu da se svrstaju u religije već su više skup običaja.

Aj i da raščistimo kad smo već tu, meni lično se tačno jebe čije maslo je ovaj svet, da li ga je neko stvorio ili je iskočio kao čupoglavac iz kutije totalno mi svejedno. Tu je i takav je, za boga ostavljam prostora za svaki slučaj i to je to.

Kurd: Svi, ali svi su to objasnili pričom o nekome svemoćnom koji nas je sve stvorio.
I zove se Bog. (bas mi i ne ide citiranje)

Ovo je netacno, jedan od najranijih oblika religije je totemizam gde clanovi plemena veruju da su nastali od odredjene zivotinje, biljke pa cak i od predmeta.

Tu je i takav je, za boga ostavljam prostora za svaki slučaj i to je to.

Pa to ti kažem...nekako je to svim ljudima ugrađeno u svest, negde. Ta svest o Bogu.
Ljudi se bore protiv toga, pokušavaju da to izbace iz sebe, ali na kraju opet bude da izjave nešto kao Niče na kraju života, a skoro beše i Stiven Hoking nešto tako izjavio...

Edit:
Totemizam
http://sr.wikipedia.org/sr/%D0%A2%D0%BE%D1%82%D0%B5%D0%BC
Opet neki tamo mitski predak, duh...opet neki mali Bogić, jbg... :-)

Pokajte se bezboznici, kraj je blizu.