Prijava

Ja tražih, čini mi se da nema ovakve teme.
Elem, ranije sam negde bila čula za izraz lucidni snovi, ali nisam znala šta tačno znači. Međutim u poslednje vreme mi se veoma često dešavalo da sam svesna da sanjam. Nakon mog sinošnjeg sna, koji je izgledao ovako:

U snu ležim u svom krevetu, tek sam se probudila i svesna sam da sanjam. Ne mogu da se pomerim, ali upinjem svom snagom i odjedom se nekako nađem u poziciji da padam sa kreveta licem prema podu. Gledam u tepih i pokušavam da se setim da je to samo san. Govorim sebi: “Ovo je san. Sve je moguće. Zamisli nešto.” Zamišljam čokoladu. Snažno želim da se materijalizuje. I dalje ne mogu da se pomerim I gledam u tepih. U tepihu vidim mnoštvo malih čokolada. Ovaj put se izgleda budim i opet sam u krevetu. Na trenutak razmišljam o snu, a onda opet zaspim. Tek kad sam se ujutro probudila, shvatila sam da je i tzv. buđenje ustvari bio deo sna.

odlučila sam da malo proguglam i saznala da su to lucidni snovi. Vele da je stepen kontrole nad snom kod raznih sanjača drugačiji, ali da se može povećati raznim vežbama, bla, bla.. Pitanje je, je li imao neko slična iskustva, je li namerno pokušavao da lucidno sanja (jer ja nisam), koliko ste imali kontrolu nad onim što se dešava itd.

Треба да оставиш доп.

Ja sam čula glasove, to je ono između sna i jave, pa se probudim i vidim da me neko stvarno zove.

Jbt,ovo se i meni dešavalo >>> Ne mogu da se pomerim, ali upinjem svom snagom <<<
Fora je u tome da sam imao osećaj kao da sam u avionu i polećem.

Ja sam par puta pokušavao namjerno da imam lucidne snove i par puta sam i uspio. Najveća šansa za tako nešto je u popodnevnoj dremki. Meni lično kontrola nad snom nije bila velika. Najčešće bi san počinjao u sobi u kojoj spavam. Uvijek sam htio što prije izaći iz kuće da nešto ludo radim, ali dok bi došao do vrata i krenuo da otključavam u tom bi se obično probudio. Postoje razne tehnike za lucidne snove, većina njih je prekomplikovana. Ja sam se samo pri lijeganju u krevet koncentrisao na to da ću uskoro sanjati. I kad fiksiram um na to onda nije toliko teško prepoznati da je ono što slijedi zaista san.

Ja sam čula glasove

Ovo ti i nije baš pohvalno :)

Lucidni snovi se mogu uvežbati, to se sedamdesetih i osamdesetih često radilo. Problem sa uvežbavanjem lucidnog sanjanja je sličan kao i sa esidom - javljaju se fleševi u budnom stanju kad na trenutak niste sigurni da li je u pitanju java ili lucidni san. Nije lepo iskustvo.

Ja sam čula glasove, to je ono između sna i jave, pa se probudim i vidim da me neko stvarno zove.

Nije to to, ovde se radi o snu gde si svestan da sanjaš, nevezano za spoljašnje uticaje.

Jbt,ovo se i meni dešavalo >>> Ne mogu da se pomerim, ali upinjem svom snagom <<<

Da, ali ključno je da si svestan da sanjaš. Meni se to i ranije dešavalo, ali sad sam se prvi put pomerila iz kreveta. rethodnih puta mi je samo bio cilj da se probudim.

Ja sam par puta pokušavao namjerno da imam lucidne snove i par puta sam i uspio. Najveća šansa za tako nešto je u popodnevnoj dremki. Meni lično kontrola nad snom nije bila velika. Najčešće bi san počinjao u sobi u kojoj spavam. Uvijek sam htio što prije izaći iz kuće da nešto ludo radim, ali dok bi došao do vrata i krenuo da otključavam u tom bi se obično probudio. Postoje razne tehnike za lucidne snove, većina njih je prekomplikovana. Ja sam se samo pri lijeganju u krevet koncentrisao na to da ću uskoro sanjati. I kad fiksiram um na to onda nije toliko teško prepoznati da je ono što slijedi zaista san.

Da, i meni uvek počinje scenom kako ležim u krevetu, eventualno nekad ustanem i sednem. Mislim da ću da pogledam na netu te tehnike pa da probam.

Problem sa uvežbavanjem lucidnog sanjanja je sličan kao i sa esidom - javljaju se fleševi u budnom stanju kad na trenutak niste sigurni da li je u pitanju java ili lucidni san. Nije lepo iskustvo.

To me podseti na film Inception .. dream within a dream within a dream.. :)
Kad malo bolje razmislim, ja sinoć i jesam imala dream within a dream.

Ovo ti i nije baš pohvalno :)

:PPP

Nije to to, ovde se radi o snu gde si svestan da sanjaš, nevezano za spoljašnje uticaje.

Još mi se to nije dogodilo. :) Pokušala sam nekoliko puta kad počnem da sanjam i uvek se probudim. :)

Upravo o tome se i radi, mozak kroz snove procesira dnevne događaje, moglo bi se reći da "čisti sistem" i "defragmentuje disk". Kroz kontrolisane lucidne snove ti pokušavaš da se igraš sa tim procesom i to može da traje neko vreme, ali pre ili kasnije ti pukne ili sistem ili hard pa se skineš go i prošetaš centrom grada kao onaj lik u KG. Inače, poznajem jednog i u mom selu koji je to uradio...

ja sam imao kontra efekat. Dok sam bio budan ,dozivljavao sam snove i pricao njihovu fabulu umesto neceg sto sam hteo da kazem.
BIo na ekskurziji, nisam spavao 4 dana, valjda se mozak preopteretio.

ali pre ili kasnije ti pukne ili sistem ili hard pa se skineš go i prošetaš centrom grada kao onaj lik u KG. Inače, poznajem jednog i u mom selu koji je to uradio...

Mislim da nije baš toliko opasno, ali istina je da se ne treba previše igrati sa umom, raznim stanjima svijesti i sl. Mislim da je ljudima u srednjim godinama manje opasno da to rade nego mladima, jer je mladima još psiha u razvoju i nedovoljno stabilna i čvrsta. Ko je 50 godina bio normalan rijetko poludi, osim ako nema neku organsku bolest mozga ili tešku traumu.

Ja cuo da to niposto nije zdravo, da moze da te malo zajebava u zivotu kasnije neki tripovi i to

Zašto lucidno sanjati?

Lucidno sanjanje je prisutno kroz cijelu našu povijest, ali tek od nedavno ono je privuklo i pažnju znanstvenih istraživanja. Mnogi će se upitati u čemu je tolika važnost biti svjestan u snovima? Onaj tko je imao iskustvo lucidnog sna, zna koliko je to iskustvo ispunjavajuće i kolika je njegova moć. Oni koji nisu imali takvo iskustvo, trebaju ga iskusiti za sebe. Sva sredstva potrebna za to su nadohvat ruke svakom od nas u ovom trenutku. Sve što je potrebno je želja da se koriste. Ako ste potpuno lucidni u snu, možete doći do shvaćanja da je cijeli svijet snova vaša vlastita kreacija, kreacija vašeg uma, a ta spoznaja izaziva neopisiv osjećaj slobode. Ništa izvanjsko, nikakvi društveni ili fizički zakoni, ne mogu ograničiti vaše iskustvo; možete učiniti sve što možete zamisliti. Ograničeni ste jedino virtualnim granicama vašeg vlastitog uma. Njegovanjem svjesnosti u snovima i učenjem kako to znanje praktično primijeniti, moguće je dodati više života u naše živote.

Ovo mi zvuči malo nerealno. Ali me veoma privlači.. Ja imam osamnaest godina... Je l' to sigurno da će me trajno oštetiti? :D

Moja stara ni ne zna za pojam lucidnih snova niti za bilo kakve tehnike, a pričala mi je nekoliko puta da joj se desilo da sanja, a zna da sanja. Znači ako to može i spontano da se desi, onda ne bi trebalo biti toliko opasno.

Mada, ako postoje tehnike s kojima bi se postigla mnogo veća kontrola sna i s kojom bi to stanje moglo da se produži, onda je to druga stvar.

Slažem se s tim, samo navodim što sam negde nekom prilikom pročitao o opasnostima. Inače, igralo se tamo negde osamdesetih sa tim psihosranjima, čak sam i vatreno pokušavao da sledim učenja Gurđijeva i Uspenskog i da pokušam umom kontrolisati vlastita raspoloženja i raspoloženja ljudi oko mene. Jebiga, nije bilo interneta, a TV imala samo dva kanala...

Bio sam par puta svjestan da sanjam, ali u zadnje vrijeme oupšte slabo pamtim šta sam sanjao...

Znači ako to može i spontano da se desi, onda ne bi trebalo biti toliko opasno.

Pa meni se desilo spontano, i to puno puta. I onda kad ispričam nekome, ljudi me belo gledaju.. Jednom je to bio jako traumatičan san, gde se sve što zamislim materijalizovalo izopačeno.. recimo zamislim svog brata i iz mraka mi se pojavi njegova glava nekako demonski izobličena s krvavim očima.. taj san me nasmrt isprepadao.

Ovo mi zvuči malo nerealno. Ali me veoma privlači.. Ja imam osamnaest godina... Je l' to sigurno da će me trajno oštetiti? :D

Ja bi ti savjetovao da ne pretjeruješ ni sa tim tehnikama i snovima, a ni sa brigom i tripovanjem oko toga, jer ni to nije zdravo.