Prijava

Јел се неко сјећа неке пјесме о галебовима како лете изнад брода? Само се тога сјећам, сјећам и тога да је било лијепо писаније. Не знам дал је Киш или неко други писао.

Čitanke su kao odabrane definicije na Vukajliji - po difoltu pisci dobijaju pluseve i ako im je tekst bezvezan samo zato što su odabrani.

Ili kao modovi, neko postane mod, ode mu skor u nebo mo-men-tal-no :)
Što se tiče Rastka, on mi je genijalan u poeziji, proza manje-više. Njegova Burleska prvi put kad sam je čitao izazvala je samo intenzivno češanje po glavi tipa zbunjenosti.

Ili kao modovi, neko postane mod, ode mu skor u nebo mo-men-tal-no :)

Kurc, ja sam bio u top 20 i onda :)

Киш би био нешто као култни аутор кога схвата само мали део Вукајлије, али тај део га изузетно цени.

Одговорићу на питање питањем: Колико аутора на простору Србије јесте признато сходно учинку?

Киш би био као Мептаб на вукајлији.

Brus, Mogša valjda.

Одговорићу на питање питањем: Колико аутора на простору Србије јесте признато сходно учинку?

Ćosić, Andrić, Crnjanski, Njegoš, Selimović, Desnica, Isidora Sekulić, Desanka...

tebi Mogša, meni Ollanik - svako ima svog :)

Ja sam samo ''Rane jade'' pročitao i mislim da su sranje.

Ćosić, Andrić, Crnjanski, Njegoš, Selimović, Desnica, Isidora Sekulić, Desanka...

Neki su tu priznati malo više nego što su zaslužili.

Ćosić, Andrić, Crnjanski, Njegoš, Selimović, Desnica, Isidora Sekulić, Desanka...

ХАХАХА

Izbacite uljeze, hehe.

Neki su tu priznati malo više nego što su zaslužili.

Ko, na primer?
Po mom mišljenju je Ćosić odličan pisac i zaista je priznat koliko zaslužuje. Njegove vanknjiževne aktivnosti me ne zanimaju, može da bude i Hitler lično, ali ako je dobar pisac, dobar je.
Andrića ne bih ni da komentarišem, zaista je zasluženo dobio Nobela.
Crnjanskog lično ne volim, ali je izvršio veliki uticaj na našu književnost XX veka tako da zaista zaslužuje poštovanje kakvo ima danas.
Njegoš mi se takođe ne sviđa, ali kad imam u vidu kad su njegova dela nastala, vidi se njegov značaj. Tu si delimično u pravu da je malo precenjen.
Selimović je napisao verovatno najbolje delo na srpskom jeziku, "Derviš i smrt".
Desnica je...Pa dobro, Desnica nije nešto posebno značajan, zato i nije tako poznat, samo mi je pao na pamet, ali je cenjen koliko zaslužuje.
Isidora Sekulić je po meni vrlo dobra književnica, naročito zbog "Hronike palanačkog groblja". I ona je druga najpoznatija naša književnica (ove današnje ne računam).
A Desanka je odlična pesnikinja, naročito u kasnijoj fazi ("Tražim pomilovanje").

Ko, na primer?

Ajd, da kažem: što se mene tiče, Ćosić je mnogo precenjen, Andrić je malo napumpan, Meša odličan, Crnjanski zasluženo cenjen, Desnica mi je super, potcenjen je štaviše. Njegoš mi nekako van konkurencije, ko će danas da čita Njegoša van lektire, to je već istorija književnosti. Isidora - super, ali de nađe Desanku...

Nije se bre promenila lektira 100 godina. Ja npr. da čitam Glavu šećera i ostale slične 19vekovne kurce nisam hteo...

Ma-da... Kad pomisliš... u tim godinama pre 18, čitanje knjiga po mom mišljenju je potrebno da bi širio vokabular, a ne da koristiš 'brate, mentol, 'vo,'no' na minut. A ne da bi se saznavale neke istine, formirala ličnos'. Brate, ja kad sam imao 17, hteo sam da jebem i da gledam NBA zakucavanja, nisu me previše zanimala unutrašnja previranja Džem-Sultana... Ali opet sam čitao, i eto nekog benefita, rečnik mi je raznovrstan kao dijapazon seksualnih partnera Ave Karabatić.

EDIT - Danilo Kiš, shodno učinku.

Поменули сте на пар места "Ране јаде", потпуно сам заборавио на њих. То ми је била занимљивија лектира него "Енциклопедија мртвих", али опет терам своје, па ћу рећи да има таквих сличних књижица и од локалних писаца мог места. Наравно, све је то субјективно мишљење, али могу рећи да има дела тих писаца која ми се више допадају од "Раних јада".

па ћу рећи да има таквих сличних књижица и од локалних писаца мог места

Au, čoveče...

Desnica, Isidora Sekulić, Desanka...

Zaboravio si neprevazidjenog Dobricu Erica!