Tripovanje svemira

  1. Pazi, Pazl (umalo da napravim vic), ono što se dešava na nivou subjektivnog dešava se samo za subjektivno, a ako subjektivno odluči da svoje subjektivne namere pretvori u objektivno ustrojstvo, onda može da se priča i o objektivnom. Informacije mogu od početka do kraja vremena stajati u nekoj tamo besmrtnoj tegli, a iste informacije mogu se nalaziti u umu svemogućeg bića spremnog za akciju: znači akcija je ono što se traži! Pa ono što ostaje subjektivno, bez uticaja na stvarnost, jeste stvarno, ali neostvareno. Na primer, mozak u tegli na kraju svemira. Ali ista ideja u umu božanskog bića? Zar je to isto?

  2. Ja sam samo rekao da je način na koju percepiramo stvarnost oko nas, sačuvan u materijalnom obliku u našem organizmu i da je kao takav dio univerzuma a ne da je ta percepcija ista za sve nas pa i za božansko biće, kako ti reče.
    U suštini samo sam govorio o materijalnoj prirodi stvari koje ljudi doživljavaju kao isključivo duhovne.

    u umu božanskog bića?

    Za početak mi je nezamislivo da božansko biće bude materijalno jer ne razumijem kako bi onda stvorilo univerzum koji je upravo materijalan (kapiram da zvuči možda čak i kontradiktorno ali ne razumijem kako je mogla postojati materija prije materije). Samim tim što nije materijalno, ne može imati um kakav je naš (ograničen), pa je to dvoje neuporedivo.

  3. tema plače za nekim fizičarem, ili još bolje fizičarkom:)

  4. Не постоји ништа ИСКЉУЧИВО духовно. Све што постоји мора да ПОСТОЈИ.

  5. Све што постоји мора да ПОСТОЈИ.

    Ja nisam baš toliko siguran u to. Možda je sve ovo oko nas duhovno, a materija samo iluzija našeg duha? Ni jedno ni drugo ne možeš dokazati. Jednostavno, možda smo putem manjeg otpora krenuli ka materijalnom, i duhovno kao princip egzistencije ostalo je dostupno samo misticima, popovima i pesnicima. Pitanje je, da li smo krenuli putem materijalizma zato što smo morali, pošto je on jedini istinit i tačan, ili tako danas glasi samo naše opravdanje: morali smo, pošto je to jedino istinito i tačno (a posle nekoliko stotina godina materijalističke i štatijaznam dijalektičke misli normalno je da ne znamo drugačije da razmišljamo). Pitam se šta bi se desilo da smo napredovali na etičkom i estetičkom nivou, umesto na mehaničkom...

  6. Прихватањем материјализма не одбацујеш у потпуности етику, морал и духовност. Све то произлази из материје нашег мозга. Људи као најнапреднија бића имају космичку одговорност према планети и свемиру и свем осталом животу, без уплитања виших сила и богова.

  7. Naravno, ali iza sebe imamo jedno trista godina materijalističke spike, koja nam je oblikovala umove. Pre toga imali smo drugačiju. Šta je trista godina? Zašto si siguran u to što si napisao? Ja nisam. Zašto ti jesi?

  8. Naravno, ali iza sebe imamo jedno trista godina materijalističke spike

    FIZIČARI javite se, objasnite! dajte spiku o tamnoj energiji kosmosa, objasnite liku da se i nematerijalne stvari definišu i objašnjavaju, dajte formulu neke sile, pretvaranje materije u energiju i te stvarčice, dualizam elementarnih čestica, bilo šta što ima veze s mozgom, od ovih duhovnjaka što koriste internete i ostala tehnička čuda mi se baca pegla, ali ona prava, materijalna, direkt u plazma monitor!

  9. FIZIČARI javite se, objasnite! dajte spiku o tamnoj energiji kosmosa, objasnite liku da se i nematerijalne stvari definišu i objašnjavaju, dajte formulu neke sile, pretvaranje materije u energiju i te stvarčice, dualizam elementarnih čestica, bilo šta što ima veze s mozgom, od ovih duhovnjaka što koriste internete i ostala tehnička čuda mi se baca pegla, ali ona prava, materijalna, direkt u plazma monitor!

    To kao da si u šesnaestom veku rekao: naučevnjaci, javite ovom o etrima i sferama kojima se kreću zvezde stajaćice i zvezde lutalice, i kako crni žuč u čoveku izaziva melanholiju, a spiriti lako raspoloženje.
    Ja nisam "duhovnjak", samo ne volim vulgarni materijalizam. Znam taj dualizam, kvantna fizika, teorija struna, mačka živa mrtva, vremeprostorkontinuum pizda materina, samo gledam na granice i ograničenje ljudskog saznanja, i pitam se koliko je sve to izraz naše moći ili nemoći da opišemo svet oko sebe. Čitao sam jednom priču, neki SF, došla dva ljudska kosmonauta nekim čudom kod nekog bića za koje su sve naprednije milijardu puta vanzemaljske rase utvrdile da je Bog. Sa velikim B. I šta se dešava, došli, i toliko su uzbuđeni bili usput što će ga sresti, da im sve objasni, a kad su stigli, jednostavno nisu znali šta bi ga pitali. Svejedno, nemoć ljudskog duha ja ne tražim u ljudskoj malenkosti prema nekom višem biću, već vidim njegova ograničenja u svakodnevnom životu. Ko ne vidi, taj je slep, koliko god prizivao pozitivizam, darvinizam, Ajnštajna, veliki hadronski sudarač ili bilo šta.

  10. vulgarni materijalizam

    brkaš fizički materijalizam i metaforičan opis materijalističkog potrošačkog predprazničnog ponašanja ljudi.

  11. aj ne lupajte jebene gluposti

  12. Svemir je stanje uma kada nemaš gdje ni kuda i onda si ostavljen sam da razmišljaš kako je nešto nastalo i da se uvlačiš u te vode i znaš da nikada nećeš izaći iz te rupe jer sve što te interesuje je u toj vodi i konstantno ostaješ tu u nadi da ćeš saznati bilo šta ali samo bilo šta vezano za stanje svoje i stanje svemira i pokušavaćeš da povežeš te dve činjenice ali bezuspešno jer ne možeš da se koncentrišeš na jednu stavku a da drugu zaboraviš jer ti je mozak tek sazreo i željan si istraživanja i razmišljanja vezanih za svemir i tvoje stanje uma kao i stanje uma ljudi oko tebe i u svemiru.

  13. da sam uzeo da čitam nešto na kineskom uspeo bih da ukapiram bar neki simbol, neki falusoidni znak i rekao bih e ovo je psovka, ali u veselkovim postovima ništa. Kao da je uzeo da nasumično izvlači reči iz rečnika, i samo ih nekako povezuje veznicima i rečcama da to onako deluje kao da ima nekog smisla. Apstrakcija totalna. Roršahova mrlja. Ko zna, možda se neka riba i naloži pa mu pusti pvt.

  14. da sam uzeo da čitam nešto na kineskom uspeo bih da ukapiram bar neki simbol, neki falusoidni znak i rekao bih e ovo je psovka, ali u veselkovim postovima ništa. Kao da je uzeo da nasumično izvlači reči iz rečnika, i samo ih nekako povezuje veznicima i rečcama da to onako deluje kao da ima nekog smisla.

    Veznike i rečce najlakše je razumeti. Da pokažeš starom Slovenu današnju štampanu ploču, verovatno bi on rekao: jeste, to je nešto, ali Svarog će znati šta, verovatno ništa smisleno :)

  15. Mogu da zamislim kako je ponosna tvoja profesorka filozofije dok razmenjuje sa tobom ideje o obliku zemlje, postanku svemira, bića i nebića, nemoći ljudskog uma da dokuči svoju plitkoću.a ostatak učionice je u fazonu wtf!? možda i trolujes, ko te zna iz koje si priče i koja te muka naterala da lupetaš o stvarima koje se uglavnom znaju samo su u nekim drugim i dosadnim knjigama.uvek je lakše pogledati matriks nego rešavati diferencijalne jednacine.zato je i ovoliko nebuloza na temi.

  16. Moja profesorka filozofije bila je gadura koja je terala da zapisujemo dok je diktirala, ko nije zapisivao, dobijao je keca. Ja sam sve vreme pisao: Mrzim Marinu (tako se ona zove). Posle sam na faksu imao dobrog profesora filozofije, a udžbenik toliko loš da mi je bilo lakše da neke filozofe čitam u origalu nego da shvatim šta je pisac udžbenika hteo da kaže. Ono gore što sam pisao, to je jedan legitiman i priznat (u tim dosadnim knjigama), filozofski skepticizam. Nisam ga ja izmislio, ali mi se sviđa, ne trolujem, samo volim ponekad zakukuljeno da se izražavam, to mi je fetiš. Neću više :)

  17. Eh, a moja je bila tako zgodna i lepa. Ali kad je rekla citiram: Kako mislite da je čovek nastao od majmuna ako i dalje postoje majmuni, zašto sada neki majmun ne rodi čoveka, to je bilo to, mislim i dalje me je privlačila ali mi je odbila svaku volju za učenjem njenog predmeta.
    Generalni problem društvenjaka je smeštanje čoveka u centar svih centara univerzuma, i stavljanje okolnih elemenata u neki blurovani bekgraund, koji su totalno nebitni i eto stvoreni su da bi bili ukras nama ljudima. uvek su mi interesantne ovakve debate, samo što verovatno smore većinu forumaša ali jbg, to je kolateralna šteta.

  18. Филозофи превише серу. Не спознајемо ми свмир умом и чулима него науком и машинама, тако да нисмо ограничени. Да си прочитао или погледао мало више од два документарца о свемиру знао би нешто.

  19. Generalni problem društvenjaka je smeštanje čoveka u centar svih centara univerzuma, i stavljanje okolnih elemenata u neki blurovani bekgraund, koji su totalno nebitni i eto stvoreni su da bi bili ukras nama ljudima. uvek su mi interesantne ovakve debate, samo što verovatno smore većinu forumaša ali jbg, to je kolateralna šteta.

    Управо. Превише акцента стављају на људску интерпретацију свемира, уместо на математику која је тачна без обзира на људе и на веровање.

  20. Nema slobodne volje! Svi smo mi samo zbrka jednačina kvantne mehanike!

Rekli o sajtu

Vukajlija, lijek koji je potisnuo iz upotrebe Edronax, Zoloft, Prozac, Aktivin H i ostale antidepresive. Nuspojave su: grčevi u trbušnim mišićima, suzenje očiju, ludački osmjeh i lako se navući na njega.

Psiholog · 20. Februar 2011.