Prijava

Teoriju znam, barem onoliko koliko mi dopustaju wikipedija i trener, a u praksi se jos praksam :)

Da, budoka je neko ko se bavi borilačkim veštinama, uopšte. Fellow warrior...

Moj glas dajem Ruskom Sistemu/Sistemi

Da ukratko objasnim i zašto :)

Sistema jeste preuzela stvari iz raznih pravaca (Ali i druge borilačke veštine su "uzimale" jedna iz druge) , ali ni u kom slučaju nije obogaljena. I mada je tačno da postoje ljudi koji žele da nauče samo određene tehnike radi poboljšanja svog posla u Sistemi ima mnogo više od toga. Sistem čine i parter, i grepling i udarci koji često služe kao istovremeni blok.

U sistemi se i uče određeni potezi ali i razvija instinkt, jer ti trener neće izbaciti tvoj instinktivni potez za odbranu (npr. kada krene da te udari i ti automatski podigneš ruke da se odbraniš, neće ti reći: E nemoj da ih podigneš tako, nego ih podigni ovako. Pre će ti objasniti kako da iz tog položaja probaš sam da napraviš neku polugu). To je deo biomehanike u kojoj Sistema vodi glavnu reč.

Sistema ima i vežbe za fizičko i mentalno jačanje koje odr. ljudi sa strane gledaju kao iživljavanje što u suštini nije. Mada se dešavalo da smo imali vežbe koje su zahtevale da istrpimo udarac u plexus, takve vežbe nikad nisu forsirane. U suštini vremenom se jačina udarca pojačava u onoj meri u kojoj je osoba sposobna da prihvati. Nikada takve vežbe nisu forsirane.

Moram da napomenem da je Sistema u suštini upravo borilačka veština i nema nikakve veze sa sportom baš zato što ne postoje prava takmičenja i zato što je dozvoljena svaka vrsta udarca.
Sistem je "uzimao" brojne stvari iz drugih borilačkih veština još u srednjem veku, ali je prilagođen i razvijen u specifičnu i jedinstvenu borilačku umetnost koji se razvija, i može da bude drugačiji za svakog pojedinca. Pored "osnovne" podele na Rjabkovu i Kadočnikovljevu verziju (koja je nastala iz one prve).

Mislim da, recimo, obezbeđenje može da ide na neki pojednostavljen kursić koji nema sveobuhvatnost Sisteme ni za crno ispod nokta.
Ljudi koji predaju kompletnu sistemu jednim ljudima, drugim ljudima daju najograničenije moguće predavanje samo ako oni sami traže da nešto nauče za par nedelja i nemaju nameru da se zaista bave time tj. postoje ljudi koji nisu uopšte zainteresovani da treniraju nego samo žele da poboljšaju svoje znanje radi posla.

jbg kraće nisam mogao :)

Skeptičan sam orema novim veštinama koje dolaze kod nas... Ne prema samim veštinama, već više prema majsorima i onome šta se uči... Posle par susreta sa krav magistima i kapoeristima... Totalno razočarenje.
(Ivana, ako čitaš ovo: Ne, ne mislim na tebe!)

Slažem se. Ali Sistem kao sistem i nije univerzalna veština i kao takva normalno može da ima veliku razliku. Ja sam išao na treninge u mojoj ulici gde smo vežbali Kadočnikovljevu verziju. U ulici koja seče ulicu u kojoj živim se takođe predaje ista verzija ali sa stvarno velikim razlikama. Da se tako izrazim, njihova verzija je bila mnogo blaža i drugačija.

Jes da nema veze s temom, ali moram da se pohvalim da sutra imam polaganje za floret :)

Jeste da nema veze sa temom ali sutra ću da jedem špagete! :D

Jao, sad mi se jedu spagete. Damn you, piro.

A sad malo sa moje tacke gledista:u danasjem svetu ne postoji najbolja vestina, po meni.ja ih delim u najbolnije,brze,razornije,korisnije i tako dalje.trenirao sam jiu-jutsu,MMA,kick box i jos neke,ali ono sto me je zaista odusevilo je wing chung kung fu,jako brzi pokreti,korisna vestina,lako se uci,kombinacije mozete i sami praviti,razvija stav!mada nije ni jedna za bacanje,ali nindzica mi je takodje super.Sve zavisi od vasih ciljeva i zelje sta zelite kao svoje odlike...
Evo i nekih konkretnih primera:aikido-dusu dao za tuce po splavovima i dioskacima;realni(nas srpski)aikido-za tuce u skoli kao i za odbranu od svakojakih oruzija;MMA(neki ga ne smatraju borilackom vestinom,ali to je u stvari mesavina raznih vestina pa onda mora biti i ovo!)-ako ga budete trenirali dugo,razvicete se u pravu zivotinju koja ne zna za strah(pogotovo ako vam je trener lud koa sto sam ja imao slucaj,pa su me zato roditelji i naterali da odustanem!),kao i tekwandoe;box(iako ga neki ne smatraju borilacnom vestinom)-ne volim box,previse je surov i traljav...medjutim kao beneficije ima dobru kondiciju,brzinu celog tela tj, ruke, noge i brzo reagovanje,ove beneficije cete izvuci samo ako ne budete isli na turnire,jer na turnirima ima i boljih od vas,a onda ide fraktura lobanje,potres mozga,nos-arkada i te stvari;karate-po meni nije nista posebno,pokreti su ostri,razvija veliku vuzicku snagu,brzinu ali ipak neko ko je trenirao bilo koju drugu vestinu i na istom je nivou razbice karatistu,praksa pokazala u mom slucaju.Karate je kod nas previse izvikan!
Postoje jos mnoge,ali me mrzi da pisem.Samo cu da napomenem da relativno nove "vestine" kao sto su krav maga ili kapoera nisu nista posebno protiv nekih tradicionalnih iz npr. Kine i Japana.Ne znam sta je sistem(na zalost nisam se susreo sa njom) niti sa jos nekim vestinama koje su nove i kod nas jos prilicno nepoznate...
Savetujuem svakom ko ima malo vremena da krene na bilo koju sem boxa,nece se pokajati!
Ako vec moram da biram najbolju kao sto je i bila tema,biram MMA, Wing chung kung fu i nindzicu! :D

zaboravih da kazem,takmicenja su glupa...zamislite samo takmicenje u okviru aikidoa...:)

Postoji...
U Tomiki aikidou, koga nema kod nas. Jako slicna dzudo takmicenjima.

Takmičenja u okviru tekvondoa su sranje, takođe.

slazem se Mirjana,a to nisam znao,lai sigurno sae ne primenljuju poluge...:D bilo bi vise slomljenih kostiju nego u saobracajci...

izvinite za greske u kucanju,malo mi je komp bagovao...:)

Malo je glupo reći za neku veštinu: mana. Svaka ima svoje mane. Ne postoji bolja veština ili bolji stil, postoje bolji borci. Sve zavisi od toga ko se gde našao. Neko će biti dobar u rvanju jer mu najviše odgovara, nekom će, ipak, više odgovarati, kung fu, muy thai, krav maga, ruski sistem... Najbolje je definisati sebi koja polja borbe želiš da pokriješ i onda se opredeliš za stilove koji to nude. Nije dobro ograničiti se samo na jedan stil.