Najbolja borilačka vestina

  1. Moja greška. U prvoj rečenici sam hteo da kažem "mama".

  2. Klasicna greska. Postoje odredjeni blokovi i takticka razmisljanja koja su danas jednostavno prevazidjena. Bokser je uskraćen za noge, dzudista ne zna šta da radi sa protivnikom dok mu ne dodje na odgovarajuću distancu, a tekvondoka je najebo ako pusti protivnika isuviše blizu. Ako jedna veština nema efikasan odbrambeno-napadački odgovor na svim distancama, ona moze da se pozdravi sa betonom na ulici. Ne znam da li znas, ali mnogi kung fu stilovi su danas smejurija zato sto nekad davno nisu imali jake argumente protiv Mae Taija. Jedino sto vredi danas a da dolazi iz Kine su sanda, vushu(u uzem smislu), chen tai chi, wing chun i choy lay fut.
    I dalje si u pravu u jednoj stvari: postoje bolji borci. Ali ako se bore dva jednako dobra borca (nikad ne mogu biti potpuno jednaki, ali mogu da dovoljno priblizno jednaki), presudu odnosi efikasnost njihove vestine.

  3. Mi smo učili sve tri distance :D

  4. Ookej, ja sam ucio da ima 5 distanci xD
    Mozda su nam neke distance rasclanjene, koje distance se uce u Sistemu?

    Ps: Dobar je i Xing i, to sam zaboravio da spomenem.

  5. Ja nisam ucio distance,mene su ucili kako da ostanem u jednom komadu u tuci,gde da udarim,kako i kako ce me koji borac udariti ili blokirati kao i kako da se izvucem iz kragne ili slicnih situacija u parteru...nisam neki teoreticar,vise volim praksu!Ali za divno cudo mrzim tucu!
    @Otaku:
    "Bokser je uskraćen za noge, dzudista ne zna šta da radi sa protivnikom dok mu ne dodje na odgovarajuću distancu, a tekvondoka je najebo ako pusti protivnika isuviše blizu. Ako jedna veština nema efikasan odbrambeno-napadački odgovor na svim distancama, ona moze da se pozdravi sa betonom na ulici."

    Ovo je stereotip sa kojim se slazem,ali ovo ne mora da bude pravilo,razliciti ljudi imaju razlicite tehmike kao da prevazidju ove mane.Ako si se tukao sa karatistima i tekvondistima ili bokserima i aikidistima videces iz prve ruke sta su im slabosti,a sta mane.Ipak,ako se nadju dobar borac slabije(sa manje tehnika) vestine npr. boks i los nindza pobedice bolji borac.Posto sam poceo da treniram tekvondo i imao borbu sa jendim dobrim borcem nedavno,vidim da tekvondista nije uskracen mnogo ako je blizu,postoje forme(kao kate u karateu) i razni udarci i blokovi rukama s tim da na ktakmicenjima su dozvoljeni samo udarci nogama...U svim ostalim vestinama mane se nadoknadjuju vrlinama(bokser-brze i jake ruke i tako dalje,e sad to sto nista ne radi nogama,pa probaj ti nekom dobrom bokseru ili aikidisti da pogodis glavu nogom(primer:ja nisam bokser ali sam zato vezbao MMA i otkrio sam da nije lako ni mom drugu iz kluba koji je sjajan da izvede nerio i da me pogodi(udarac u glavu odozgo jos se zove i "AXE KICK")!Udarac rukom je 3 puta brzi nego udarac nogom,ovo sam nedavno procitao u novinama.) A sto se tice aikidista i dzudista i cinjenice da nisu dobri na distancu,filozofija ovih vestina je takva da nikad ne napadaju prvi(zanima me da li se slazem sa ovim).
    "Ako jedna veština nema efikasan odbrambeno-napadački odgovor na svim distancama, ona moze da se pozdravi sa betonom na ulici."
    Tacno,ali samo ako se boris sa nekom tvog ranga!U ringu su svi priblizno jednaki(zato valjda i postoje kategorije),a na betonu razlika medju "borcima" je cesto velika!

  6. "Ovo je stereotip sa kojim se slazem,ali ovo ne mora da bude pravilo,razliciti ljudi imaju razlicite tehmike kao da prevazidju ove mane."

    Ja sam mislio na klubove i vestine u kojima se takve tehnike ne uce, ili postoje, ali su neefikasne, a takvih klubova ima. I malo je cudno reci "ovo je stereotip sa kojim se slazem" posto kad je nesto stereotip, to nikad nije tacno i pozitivno, ali dobro sad ;).
    Boks sam nepravedno ocrnio, priznajem, i ne mislim da je vestina slabija ako ima manje tehnika u sebi, posto Sistem na primer nema zaista neke zacrtane tehnike u sebi. Fora sa bokserima i kik bokserima je sto neko ko jako kratko trenira boks moze da sredi bilo koga ko trenira neku borilacku vestinu pet-sest godina. Ali posle tog perioda, bokser nema sta vise da nauci, a ovaj drugi borac ima i te kako jos toga da uci. Verujem da to pravilo (cuj pravilo, aj da kazemo "stereotip" ;) vazi i za kikboks, na primer. Da, u pravu si, svakako je vazan faktor i iskustvo, odnosno godine treniranja (ako sam dobro shvatio, to je ono na sta si hteo da ukazes).

    "A sto se tice aikidista i dzudista i cinjenice da nisu dobri na distancu,filozofija ovih vestina je takva da nikad ne napadaju prvi(zanima me da li se slazem sa ovim)."
    Nemas pojma koliko se slazem sa ovim, ali iz mog iskustva, ako gresim, ispravi me, nece svaki aikido klub (u stvari, voleo bih da dodjem da vidim taj klub) ili dzudo klub pricati mnogo o svojoj filozofiji. Nece je cak ni implicirati! U mom aikido klubu je sve bilo jako agresivno, jako napadacki, trener je to cak i dopustao, nista na mekocu, nista na laganicu!

    "Tacno,ali samo ako se boris sa nekom tvog ranga!U ringu su svi priblizno jednaki(zato valjda i postoje kategorije),a na betonu razlika medju "borcima" je cesto velika!"

    Ovo sam, manje-vise vec odgovorio, u pravu si, bitno je i iskustvo borca, potpuno se slazem sa tobom.

  7. E, cini mi se da smo nepravedno izostavili brazilsku dziudzicu :D

  8. Da, hteo bih jos da spomenem: i ja ucim kako da ostanem citav, kako da napadnem i kako da blokiram udarac, teorija nema smisla bez prakse i zato sam ja, ma koliko kenjao ovde, i dalje relativno neiskusan, vise nekakav enciklopedista i fajterski segrt... mozda napredniji segrt :D.

  9. Upisah brazilsku džiudžicu. Prvi trening je tek sledeće nedelje. Otaku, možda znaš klub, nalazi se u Lješkoj.

  10. Ne znam, ali mi je drago zbog tebe, to je dobra vestina :)

  11. Fala :)

    Streljaštvo + mačevanje, morala sam i neku borilačku veštinu, čisto da pokrijem sve oblasti :)

  12. Htedoh reci da vec postojece misljenje koje je bez razmisljanja prihvaceno od strane drugih ljudi.(stereotip valjda majku li mu :)) i tacno da je netacno,ali samo ako se kaze onako kako si ti to rekao...;)
    'ajmo redom:slazem se da ima klubova koji te ne uce kako da nadoknadis nedostatke...
    e pa Otaku,moram ti reci da se slazem sa tobom najvise u ovome da si pogresno ocrnio boks(tacno je da bokseri i kick bokseri nauce skoro sve za 2 do 3 godine,iz mog iskustva, ali zasto onda nastavljaju da treniraju?nije vazno samo znanje vec i praksa!znaci oni vezbaju dalje da bi naucili kako da citaju protivnika,da sami uoce kako da poboljsaju neke stvari,steknu vecu brzinu i tako dalje).
    I za aikido i dzudo si potpuno u pravu...nazalost
    Uf brazilska dziudzica(jesi li znao da dziudzica znaci "nezna umetnost"?,a ima tehnika da se useres od bolova...:D znam to jer sam trenirao)
    e sd to se tice ovoga da si ti napredniji segrt,to samo ti mozes znati,ja nemam bas mnogo teorijskog znanja ali dobro citam protivnike :) i zato ti moram reci da ti ni teorija ni praksa nece mnogo pomoci ako nemas fajterski stav(samuraji su to stanje uma zvali mushin tj. da ne mislis kad si u tuci vec samo da reagujes onako kako ti tvoji instinkti govore i onako kako si ucen(na to se oslanja ruski system) ali ovo se postize samo vezbom.segrte siguran sam da ovo vec znas ali morao sam da napisem.:D
    I jos jedna stvar sto se tice borbi slicnih ljudi a razlicitih vestina koja potvrdjuje tvoju pricu da pobedjuje bolja vestina,a i moju da nije samo znanje bitno.
    Moj slucaj je ovakav(tukao sam se nekolio puta i svaki put sdo sada pobedio ;) )
    kad sam trenirao dziudzicu vise smo vremena provodili u parteru nego uceci i vezbajuci udarce i suteve kao i blokove.Vezbali smo i poluge,ciscenja i bacanja dosta takodje.Moj drug je trenirao karate i bio je veci pojac od mene(ja bio zuti,a on plavi),bio je laksi,brzi i okretniji od mene,zato kad smo se potukli napadao je sa distance, nisam bio neki bloker pa sam ga zato odmah uhvatio u klinc i udario par puta kolenom u stomak,kad sam mu izbio vazduh malo se presamitio i bilo mi je lako da ga oborim na mermerni pod i onda sam na udario par puta u glavu i poceo da ga gusim(na treningu umalo nisam ugusio nekog decka,bio sam strasno dobar!).Jedva su nas razdvojili.Ono sto hocu da shvatis jeste da nije bitno koliko znas vec kako si uvezban(bitno je i znanje ali onaj koji vise zna i onaj uvezbaniji,sta mislis koji ce pobediti?)
    Smatram da sam ga dobio jer sam odmah shvatio sta mi valja ciniti.Nisam samo bezumni ucenjak ali cinjenica je da kad se boris protiv odredjenih obraca moras da znas slabosti i vrline vestine koju taj borac trenira.

    PS:ako imas vremena za gubljenje i ako te zanima da cujes od srednjeg praktikanta sta ja smatram da treba ciniti kad se nadjes protiv npr. karatiskte,boksera i tako dalje navedi ovde vestine koje te zanimaju,a ja cu ostaviti moje skromno iskustvo...vecinu stvari vec sigurno znas ali raspitaj se malo i prosiri glasine da si "opasan" dovol;jno je samo da kazes da treniras nesto opasno bila to laz ili istina i pokazi neku zajebanu tehniku,to ce te spasti tuce ako mrzis tucu kao ja...:D

  13. Mene nece primiti na streljastvo jos godinu dana...:(( aj mi pozajmi pistolj ili jos bolje snajper ako imas!:D

  14. Hah, ja pucam iz vazdušne! :D

    Gde te to neće primiti?

  15. pa kod mene mozes samo ako si punoletan,jel to po zakonu ili...e jbg vazdusne mozes i na pijaci da kupis...:)

  16. pa i kod mene je tako, ali sreća te je drugar mog ćaleta potpredsednik kluba na JNA, pa sam odmalena išla u streljanu...

  17. hehehe al imas srece!!!:D

  18. da... imam sreće što sam ogluvela u streljani... ;)

  19. Mislim da sam uglavnom odgovorio na pvt-u, shady.

Rekli o sajtu

Definiše se sve i svašta. Tako se mogu pročitati definicije baksuza, alapače, čitulje, smrti, rezervoara za smeh, kolateralne štete, Živojinović Velimira, zvanog Bate, dnevne svetlosti, gospođe džem!, Brus Lija… „Je l’ ti puši ćale?”, „Je l’ mogu u WC?”, „Chuck Norrisisati” i još mnogo toga može se naći na ovoj internet stranici. Zato ne iznenađuje što se mnogi kad jednom dođu, ponovo vraćaju na nju. Neki čak postaju i zavisnici, pa traže od moderatora da ih banuju, poput jednog studenta koji je zahtevao da mu zabrane pristup na nedelju, dve dana da bi mogao da uči.

Status Magazin · April 2009.