Prijava

Hteo bih da pitam ljude poput Sevasta koji misle da imaju ideju za bolji sistem od trenutnog kapitalizma, sta vas konkretno cini kvalifikovanim da menjate drustvo? Realno sad, da li biste uzeli da npr popravljate autoelektroniku nakon sto ste malo cituckali? Kontam da ne bi, a menjanje celokupnog ekonomskog modela je NEUPOREDIVO slozenije od toga. Procitas malo Marksa i jos poneku knjigu, gledas malo levicare na jutjubu i kao ajde sad da menjamo drustvo. Sta je to sto te zapravo cini kompetentnijim od ljudi koji trenutno vode ovaj sistem? Par knjiga? Mislis li da ti ljudi nisu procitali mnogo vise? E procitao sam Kapital ajde sad da menjamo sistem ja sam sada potkovan? Pa lol.

Lol, Gamby u centar. Likovi koji sanjaju da promene svet obično ne znaju da promene ni pregorelu sijalicu.

ima bernie sanders majicu u duginim bojama.

Hteo bih da pitam ljude poput Sevasta koji misle da imaju ideju za bolji sistem od trenutnog kapitalizma, sta vas konkretno cini kvalifikovanim da menjate drustvo? Realno sad, da li biste uzeli da npr popravljate autoelektroniku nakon sto ste malo cituckali? Kontam da ne bi, a menjanje celokupnog ekonomskog modela je NEUPOREDIVO slozenije od toga. Procitas malo Marksa i jos poneku knjigu, gledas malo levicare na jutjubu i kao ajde sad da menjamo drustvo. Sta je to sto te zapravo cini kompetentnijim od ljudi koji trenutno vode ovaj sistem? Par knjiga? Mislis li da ti ljudi nisu procitali mnogo vise? E procitao sam Kapital ajde sad da menjamo sistem ja sam sada potkovan? Pa lol.

Nisam ja ni rekao da imam resenje za sve ekonomske ili politicke probleme, niti da sam ja taj koji ima znanje ili snagu da promeni sistem. To prvo.

Drugo, potcenjujes me i vredjas ako mislis da svoj stav o trenutnom vladajucem ekonomskom modelu i politici formiram na osnovu par jutjub klipova i poglavlja iz "Kapitala", to je kao da ja tebi da kazem da si zakljucio da je citava levica sranje na osnovu 30 minuta Pitersona.

Trece, politika i, do izvesnog stepena, ekonomija se radikalno razlikuju od svake druge oblasti nauke i delanja jer se tice svih. Ne postoji skola za menjanje sistema. Ne postoje studije koje zavrsis, pa si onda sertifikovani system-changer. Postoje argumenti za i argumenti protiv i postoje delanja za i delanja protiv. A reci "ti nisi dovoljno obrazovan i ne znas dovoljno o tome, zato cuti" je vrlo, vrlo slab argument.

Cetvrto, da navedem primer zasto je slab argument. Uzmi bilo koju pobunu robova u istoriji, na primer. Da li su ikada robovi u istoriji bili obrazovaniji, nacitaniji, pa i pametniji od svojih gospodara? Verovatno ne. Da li bi oni, po tvom razmisljanju, bili pozvaniji da menjaju ekonomski sistem od onih koji su bili na vrhu hijerarhije? Pitanje robova je u velikoj meri uvek bilo i pitanje ekonomije. Da je po tvom nacinu rezonovanja, oni bi trebalo da cute i cekaju da neko ko je nacitaniji i obrazovaniji odluci da je ekonomski model bez robova bolji i prikladniji. Sto je glupost, ne moras biti ekonomski strucnjak da bi video nepravdu i izrabljivanje. Isto kao i danas, samo sto, srecom nismo u robovlasnickom sistemu, vec u jednom prihvatljivijem, koliko god los bio.

robovi su veoma isplativi ekonomski sta pricas ti

I na kraju, zivimo u ovakvom svetu, losem, ali koji bi mogao biti mnogo, mnogo gori nego sto je, zato sto je neko decenijama i vekovima dobijao pendrekom po bubrezima za neke od stvari koje mi uzimamo zdravo za gotovo - osmocasovno radno vreme, sloboda kretanja, zdravstvena nega i osnovno obrazovanje dostupno (skoro) svima, minimalna zarada (kakva-takva), penzija, itd. Ljudi su doslovno ubijani jer su trazili te stvari nekada u proslosti. I malo ko od njih je imao adekvatno obrazovanje u ekonomiji. Ali, ako je to ne znam koliko relevantno, a ja ne smatram da jeste, da, obrazovaniji sam i u ekonomiji i u politickoj teoriji vise nego bar 95% aktivnih na ovom forumu, a mozda i od svih.

Eru Ilúvatar
robovi su veoma isplativi ekonomski sta pricas ti

ajde nauci da citas retarde

malopre bas pomenu, iako je nisam celu procitao, mislim da bi ti koristila, zanimljive ideje pretstavlja:

https://en.wikipedia.org/wiki/Homo_Deus:_A_Brief_History_of_Tomorrow

sevast se iznervirao jer su mu devojka i njen decko otisli u grad bez njega

Lupas gluposto Sevast, kao sve sto smo dobili dobili smo na ulicama pod pendrekom.
Klasična mladi wanabi Čegevara iz srednje klase.
Penzije uveo Bizmark LOL jedan od najvecih konzervativaca ikad

Gambi, kapitalizam ti je bukvalno najneuređeniji sistem, znači zakon jačeg, moćnijeg, bogatijeg, ništa drugo, to slobodno tržište u koje se svi kunemo jeste dobro za evoluciju preduzetničkog duha, ali ima ono i svojih mana, isto tako slobodno možeš i da ukloniš konkurenciju ako imaš dovoljno para i dobar marketing, što je nepravedno, imaš obim proizvodnje firme koja zapošljava 100 hiljada radnika i posluje u 50 država, i imaš domaćeg proizvođača koji se tek probija na tržište, znači uspostavljanje monopola je prelagana misija itd...

zorane bombasevicu postoje direktive protiv toga o cemu ti pricas
samo da se sprovedu jos rigoroznije, ali i ovako je bolje uredjenje od socijalisticke utopije ne racunajuci nordijske zemlje koje delimicno implementiraju

eo jedan primer iz Berlina kad je u pitanju slobodno trziste, moze da posluzi za diskusiju:

Cene stanova su do pre par godina bile normalne, prilagodjene zivotnom standardu. Otkako je pocela navala dolazaka u grad, negde pre desetak godina, pocele su i cene da rastu. U poslednjih par godina je to bas uzelo maha, i slusao sam da ljudi placaju i po 1200-1300e s racunima za stanove od oko 40 kvadrata. Kontam da u mnogim bogatim gradovima na Zapadu to i nije iznenadjujuce, ali u Berlinu je zivotni standard i dalje nesto slabiji (trenutno je negde oko proseka u Nemackoj, godinama je bio ispod proseka; znaci i dalje daleko ispod Minhena ili Frankfurta npr). Ako imas neto platu od 2-2.5k evra, sto otprilike vecina ljudi ovde ima, vec je malo zajebano. Ako imas ispod 2k prakticno nemoguce, max garsonjera ili da delis stan.

E sad, gradska uprava u Berlinu, koju cine partije levice i levog centra, donosi kontroverzni zakon da se regulise cena izdavanja stanova u svim zgradama izgradjenim pre 2014. Dakle, investitori mogu da grade kolko hoce i da naplacuju kolko hoce, ali za sve starije zgrade cena se drasticno redukuje. Gomila ljudi je podrzala zakon i gomila ljudi se pobunila, vec u skladu sa licnim interesima i ekonomskim nacelima. Glavni argument onih koji su protiv je sledeci: ovim se krsi slobodno trziste, vracamo se u socijalizam kakav je bio u istocnoj Nemackoj, protivustavno je, itd. Ja sam izuzetno za ovaj zakon, al da ne bude da stalno sirim neku levicarsku propagandu, hteo sam samo da postavim jedno pitanje za one koji su prokapitalisticki i neoliberalno nastrojeni:

Sta je tacno to sto oni kojima se navodno sputava pravo na pristup slobodnog trzista donose tom trzistu? Rec je o starim stanovima, neretko iz prve polovine dvadesetog veka, u koje se ulaze malo ili nimalo (cesto mora da ulaze onaj koji iznajmi stan), koji se otkupe za odredjene pare i rentaju dalje do iznemoglosti. Znaci, nista novo ne izlazi na trziste. Nikakav proizvod, nikakva usluga, samo se akumuliraju pare na onome sto vec postoji, sto je izgradjeno pre xy godina. I gde idu te pare? Idu u ruke relativno malog broja ljudi i time se samo stvaraju ogromne socijalne razlike koje ce neminovno imati politicke posledice, jer dok ostali moraju da zive od prvog do poslednjeg u mesecu, drugi sticu krupni kapital da lobiraju u politici. Moje pitanje je, zar nije bolje, cak i iz ugla potrosackog drustva kakvo danasnji kapitalizam pokusava da stvori, da se cena stanova vestacki redukuje ako treba i da ljudi od svojih plata imaju vise novca za druge stvari? Na primer, da kupe nov automobil, da kupe vise odece svakog meseca, otputuju, itd. Time ne samo da ce njihov zivot biti kvalitetniji, vec se i ulazu znacajne pare u sektore koji donose nesto novo na trziste i koji zaposljavaju ljude koji nesto proizvode. Dakle, automobilska industrija i turizam bi profitirali, recimo. Ja kapiram u cemu je problem da drzava intervenise u automobilskoj industriji na primer i da nametne max cenu nekog automobila (sto ne znaci da ne smatram da postoje izuzeci kada je i takva intervencija opravdana). Ali voleo bih da mi neko objasni sta je tacno problem da se intervenise u sektoru izdavanja starih nekretnina, gde bukvalno postoji samo to da se muze lova ne radeci nista korisno za drustvo.

ma popusi kurac bre govno liberalno

ahahha eru jebem te usta skrbava pa ovo sto sam ja napisao je bas sve suprotno od onoga sto liberali u ekonomiji zastupaju

Sevast, to sto pominjes u Berlinu nije nista kontroverzno ili nenormalno ili novo. Bukvalno primer kako zlo zapadno demokratsko drustvo radi.
Svuda gde je navala na stanove imas neku vrstu kontrolisane kirije, tipa koliko mozes da povecas kiriju kad promenis stanara, kad mora smanjis (u skladu sa kreditnim stopama), da ne mozes tek tako da promenis kiriju kad ti dune i statiznam.
Ovde u svajc, u srcu kapitalizma, sve to sto pominjes vec postoji.

Hahahaha pa ne diktira cenu standard nego potražnja. ALO! Kog boli kurac kolke su plate, ako se više ljudi otima normalno da ide onome ko ponudi najviše.
Nisam ja jebao nikog da se doseljava u prenaseljenu metropolu, druže. To ti je prosto tako. Sam si rekao da je krenulo masovno naseljavanje.
Rešenje: ne navlači se tamo gde i sva ostala govna.
Ako ipak odlučiš svesno onda se pomiri s time da ces da smrdis u stanu sa 4 Rumuna od kojih je jedan Bugarin za neke imbecilne pare.

E sad, gradska uprava u Berlinu, koju cine partije levice i levog centra, donosi kontroverzni zakon da se regulise cena izdavanja stanova u svim zgradama izgradjenim pre 2014.

u svim zgradama izgradjenim pre 2014.

izgradjenim pre 2014

pre 2014

2014

Rec je o starim stanovima, neretko iz prve polovine dvadesetog veka

Erisha, ma nama je do jaja, samo još da ukapira ovaj ostatak što se batrga u mrzovolji nekoj, stvarno mi idu na kurac (daće Bog) žene koje pametuju u tom nekom smislu da ograničavaju muške intelektualne sposobnosti