Prijava

ГЕНЕРАЛНА ДИСКУСИЈА - САВЕТОВАЛИШТЕ

Већ добрих три недеље се врпољим тражећи најбољу солуцију где бих могао по страни да одем да радим, осећам да ме гуши ово стање код нас, факс почео да досађује, нигде конкретног напретка не видим. Сузио сам избор, а прво место ми је крузер. Наравно, после Маестровог посла са улагањем од 2000 динара.

Ових дана сретнем рођака и сасвим случајно се задеси да је његов рођени отишао за Мајами. Ја се зачудио рекох шта бре Мајами кој курац, лик је блејач, једва средњу завршио, енглески набада, откуд он тамо. Каже отишао да ради на крузеру. Е сад, то ме је додатно мотивисало кад сам видео какви пајсери могу да оду и сад се већ озбиљно размишљам.

Пуно је стереотипа што се тиче рада на крузеру, зато бих волео да чујем савете и искуства која сте ви имали или неко од ваших пријатеља ко је радио тамо. Читао сам пар тема на редиту и одгледао пар неких снимака; ови на снимцима хвале до јаја тај посао док сви текстови које читам пишу углавном негативно - да се према вама понашају као према животињама, да је строжа дисциплина него у војсци и да су гости ко размажена деришта са својим захтевима.
70% запослених су Азијати који немају шта да изгубе па као путују светом

Разбијмо митове уз следећа питања:
- Да ли је истина да су Енглези највеће шкртице што се тиче бакшиша?
- Да ли је истина да се последњих година све плаћа картицама тако да бакшиша уопште и нема?
- Храна је за наше људе одвратна, буквално ниједан човек одавде није никад похвалио јело и сви се врате са 20 кила мањка?
- По ком принципу се узимају собе, да ли је могуће да западнем да са неким нашим?
- Аустралија, Америка или Медитеран?
- Да ли је истина да не смеш да имаш пријатељски однос са гостима већ мора строго професионално да све изгледа?

Занимљиво је то што ја радног искуства у угоститељству немам претарано, а одавде се најчешће траже три струке: рецепционар, конобар/шанкер или електричар. Зато контам да још не журим већ да на лето пробам три месеца у неком хотелу чисто да усавршим посао а до тад цепам неки курс енглеског јер ми фали мало разговора, забадам кад ми зафале неке речи јбг. Комуникативан сам, немог човека бих натерао да проговори и брзо се навикнем на нову околину, штавише ништа одавде ми неће недостајати тих осам месеци, евентуално Џој од вишње.

Контам да ће ми ово бити једно од највећих искустава у животу, првенствено што ћу посетити брдо земаља и разбити све баријере. Знам и свестан сам тога да сам ја само запослен ту и да се у том мору нећу окупати дуже од два сата али је свакако леп призор који ће остати зацртан навек.

Сваки савет је добродошао, анегдота, било шта. Мејл човека који "регрутује" ми је на столу као и мој ЦВ, зато спречите и посаветујте ову младу главу док још није касно. :Д

Licno nisam nikad radio na kruzeru pa uzmi sve s rezervom, medjutim po onome sto su mi ljudi pricali, nije tesko upasti. Jedan je otisao kao prodavac, a nije imao nekog velikog iskustva u toj bransi vec je samo isao po buticima i pitao ih da mu nazvrljaju nesto kao da je radio tu, jer je tvrdio kao da ne provjeravaju oni puno prethodno radno iskustvo. Engleski je do jaja bitan, jer znam ljude koji ga osrednje, solidno govore a nisu upali upravo zbog jezika. Sto se samog rada tice, djevojka koja je godinama radila kaze da jeste da ih eksploatisu, jebu da ne znaju dje je lijevo i tretiraju ko stoku, pa cak i da te pare koje zaradis su karina u odnosu na ono koliko bi trebalo, ali kaze obidjes svijeta, upoznas ljudi itd. Svakako, rekao si i sam da znas za slucajeve tih blejaca koji su upali, sto znaci da kriterijum nije previsok, a da je sve idealno, svi bi isli na kruzer i bolio bi ih kurac. Na tebi je da vidis sve pros i cons pa da sam prelomis, ja sam ti ovde napisao par nekih prica sto sam cuo, ima ih jos, ali otom potom

Nađi pravi posao dečko.

Sta je za vas pravi posao, autore Tilmo

Uh ne volim otvoreno more i nekontinentalne vidove prevoza, slab sam plivač.
Ako već hoćeš da ideš van, radpitaj se za plantaže marihuane u Americi. Dosta naših ljudi ide tamo pa ćeš brzo ostvariti kontakt s nekim da te ubaci tamo. Radi se na udaljenim farmama, najbliže naselje je minimum sat udaljeno, tu imaš smještaj, hranu i što je vrlo bitno, ne brineš o prevozu jer ga ni nema, tih par mjeseci radiš i živiš na poslu. Isto kao i na kruzeru, samo što tamo treba da budeš na usluzi bolesnim bogatašima, a ovamo ti je mozak na otavu.

Sačekaj Pezosa samo je on odavde bio, sve će ti lepo objasniti.

Ako radiš kao sobarica, kad svi izlaze sa broda, ti im pereš i čistiš gajbu. Izadješ na 5 min da se slikaš da tvoji ne skapiraju koliki si rob.

Hraniš se sa osobljem u odvojenom dwlu, ne smeš da se mešaš sa gostima jer si rob.

Živiš u boksu od 2m kvadratna gde kad spustiš montažni krevet, zauzme ti ceo boks. Prozor ti gleda na dno okeana, tj nemaš prozor jer si 20m ispod nivoa mora okeana. Ako ti pripadne muka, ispovraćaćeš pirinač ili neku instant hranu u prahu jer vama robovima nude samo to.

Eto, to sam čuo od par ljudi koji su bili iskreni.

Ostali su kenjali aaa kurve droga putovanja.

Bajo pali u SAD ili kanadu da gajiš vutru kruzeri su passé

Uzmes lepo pa se zaposlis u Zlatiborcu i boli te kurac budes gospodin

Mislim da je na kruzeru gore nego u logoru

Idi moze se svasta pojebati vrlo lako, inace su uslovi rada katastrofa za ne bas veliku kintu

Pa moze se pojebati ako si ja

Da, cak bi i ti mogao pojebati tamo

Post kao da je kopiran

Jedan od najboljih ortaka je bio i nabo menadzerku i polomio joj jagodicnu kost, prebio tog kolegu zbog kojeg je bio spor i “gurnuo” oficira koji je dosao da ih razdvoji u vodu. Ima jos 6 meseci zatvora i kaze da te na kruzeru samo sto ne sutiraju nogama u prolazu. Lik je totalna flegma ceo zivot i najneagresivniji od svih nas tako da ako je on toliko popizdeo kapiram da bi neko drugi posle 15 dana digao brod u vazduh rucno pravljenom bombom.

А наше њиве плачу, нема ко да их обрађује...

- Да ли је истина да су Енглези највеће шкртице што се тиче бакшиша?
- Да ли је истина да се последњих година све плаћа картицама тако да бакшиша уопште и нема?
- Храна је за наше људе одвратна, буквално ниједан човек одавде није никад похвалио јело и сви се врате са 20 кила мањка?
- По ком принципу се узимају собе, да ли је могуће да западнем да са неким нашим?
- Аустралија, Америка или Медитеран?
- Да ли је истина да не смеш да имаш пријатељски однос са гостима већ мора строго професионално да све изгледа?

-jesu najvece skrtice, al ce ti onni biti gosti samo ako radis kruzeve oko engleske, baltik i eventualno mediteran
-sve se placa karticama, ako ce neko da ti da baksis to ce ti dati na ruke....doduse samo ako si u baru imaces baksis, ili restoran ili sobar....al sobar svakako neces biti.
-hrana zavisi od mnogo toga....od menadzmenta, kuvara itd...nekad se desi da nema nista, desavalo se da nema nista, al cesce je bilo da imas sta oces od mesa, povrca itd itd..
-sobe ti dodele kad dodjes, kasnije mozes da se prebacujes, al samo sa ljudima uokviru tvog departmenta
-ne biras ti destinacije, zavisi od kompanije na koju konkurises i koji ti brod uvale...tu nemas da biras....pogotovo ne prvi put kad ides
-ovo dosta zavisi od posla koji radis na brodu....ako si u baru ili restoranu onda je i pozeljno da imas prijateljski odnos sa njima....al svakako su 90% njih za izbegavanje koji ce ti kurac

a ove druge stvari....dal ce da te sikaniraju i guze i maltretiraju to zaviasi od tebe kako se postavis, isto ko i kuci/na ulici itd...u principu si zasticen ko beli medved tako da za svako sikaniranje ako ne znas sam da se odbranis imas kome da se obratis...
sto se tice riba, ako jebes i kuci, onda ces da jebes i tamo, argentinke, brazilke, meksikanke, amerikanke, kurvetine sa ostrva, irkinje, engleskinje, ukrajinke, rumunke itd itd uglavnom jebaces ih sve osim nasih....ako ne jebes ni kuci onda jbg, nije ni tamo svedski sto sa ribama za neke nerdove

a u principu sve ti zavisi na koju kompaniju upadnes, pa onda na koji brod, svaki menadzment je drugaciji, moze ti biti ko na odmoru, a moze i pakao da ti bude zbog njih....ja sam bio na dve kompanije i dva razlicita posla sam radio...na prvom sam bio jebeni pool boy za nikakve pare, al opet nije bilo lose, sprdnja ribe i tako to nije bilo ni tesko...na drugom konobar u bar departmentu, bukvalno najbolja moguca pozicija koju mozes da radis na brodu i najopustenija i zavisi od itinerara moze dobar kes da se zaradi, tj zavisi od tebe, zaradjujes kolko radis...jedino po blejanju i bolu u kurcu moze da se poredi gift shop, al oni zaradjuju dosta manje

a ja sam npr najlenja osoba koju poznajem...i nisam imao nikakvih problema sa sutiranjem u dupe i maltretiranjem

al isto na svakom ugovoru se neko od zaposlenih ili ubio ili se tuko ili ovo ili ono, nema pravila svako drugacije reaguje na stres i novo okruzenje itd

i sve ovo sto sam rekao vazi ako imas do 25 god max....jer ces obici svet, zaraditi pare i def ces se oceliciti....ono ako sa 30 planiras da ides po brodovima onda jbg verovatno i nisi za bolje pa ono...idi xd