Prijava

iz primera svajcarske: dosadasnje mere su dosta bezobrazne prema mladjoj populaciji, na racun stare. u mladju populaciju spada sve ono od srednje skole pa do porodica sa decom koja jos nisu tinejzeri pa su kuci, tj upravo oni koji kad se stavi sve na papir mogu lagano da se kockaju "ma ko ga jebe, necu umrem, bitniji mi je socijalni zivot".

penzioneri ne da imaju zastitu, nego mere ih i ne pogadjaju nesto posebno. obicno zive po 1-2 u stanu, mogu da im dolaze prijatelji (do 5 u zatvorenom prostoru), mogu da se prosetaju, do prodavnice, do parka, boli ih kurac. navise dobijaju merama a zivot promenili 2%.

studentarija: nema okupljanja vise od 5, nema fakulteta, nema izlaska, nema sporta, nista sto je zanimljivo ne radi. apsolutno nista ne dobijaju merama a promenili zivot skroz.

i sad neko uzme i upre prstom u ove druge. nije fer jebeno.

i nasa vlast opravdava ovo sto mora da svesno zrtvuje najveseliji deo populacije da bi zastitio najmizerniji tako sto krivicu prebacuje na njih. ne mozes tako, moras da preuzmes zrtvu necega, nije sve ni do toga sta radis, nego do toga sta ti se desi.

jos uvek cekam nekog politicara ko ce da izadje i da kaze "znamo i mi sve ovo, ali ne znamo sta da radimo pa moramo nekako. izvinite, velika je sansa da cemo da zaseremo, ali verujte nam da radimo iz najboljih interesa najbolje sto umemo, a to nije bas puno."

ne, uvek su neki novi sojevi koji napadaju i mlade sad, mi sve znamo al vi ste govna, svima nama je isto bilo mladi ili stari, svi moramo ovo ono.
matoro glasacko telo. ne smes da ga naljutis.

svuda u evropi je tako.

bukvalno, ne postoji najbolje resenje ako oces da ne naljutis nikog, tj da odrzis vlast.

kako je reseno u zemlji gde penzioneri ne lome vlast? prvo zakljucaj sve posto prpa da je opasno za sve, a znas niko nece da se buni, a onda se pravi da ne postoji kad vidis da je polu opasno i moze da se pretera na racun nekog.
pricam o kini koja i pocela sve ovo.

pa i ostale azijske zemlje sa tim mentalitetom zrtve za drustvo odjednom nemaju nikakvih problema a zive jedan drugom na glavi.

Ja uopste ne mislim da su nase mere bitno losije ili bolje nego neki prosek evropski. Mislim da je sve to tu negde, i da vlasti nigde ne eksperimentisu preterano. Konkretno mi je problem da se donose mere danas za sutra. Da ne pricam ranije sto je vucic od ponedeljka odlagao do petka kad ce da kaze do kad ce moci za vikend, pa se snuzdi, pa nas grdi i sl.

Sama ta ideja u petak u sest uvece nam kazes da skracujes radno vreme za vikend, al samo ta dva dana, pa cemo opet neko drugo radno vreme, al samo za trzne centre, oni do 2, ritejl park ce do 4, maksi do 6 pumpa do 8 trafika do 10.

Ako su danas veci brojevi to znaci da je pre 10 dana losa odluka bila, a ne da sutra treba stezati vise. I sama ta ideja karantina, pa zatvaranje celog grada/drzave je srednjevekovna tehnologija, jebiga ako u 2021 ne moze bolje od toga, u kurac. Ajde na pocetku dok stranci nisu znali previse, a srbi se branili prezivljavanjem bombardovanja, al brate ceo svet se upregao i najvise sto smo smislili jeste da ako nosis masku manja sansa da se zarazis.

Impresivno mi kako zdravi, pravi, civilizovani ljudi kritikuju mere i odluke koje im nameću vlade i krizni štabovi, kao da je ovima prevashodno stalo do zdravlja i dobrobiti njihovih naroda i uopšte ih zabole da li je nešto svrsishodno i slaže li se plebs sa tim.

i nasa vlast opravdava ovo sto mora da svesno zrtvuje najveseliji deo populacije da bi zastitio najmizerniji tako sto krivicu prebacuje na njih.

Takozvana medjugeneracijska solidarnost, isti razlog zasto frilenseri retroaktivno mora plate doprinose za zdravstveno iako nisu mogli da dobiju zdravstvenu negu haha Msm tema jeste kompleksnija dosta od toga, ova za poreze i to, al svodi se na isto

Pa ceo sistem je napravljen tako, naopako. Penzioneri su najbolje prosli, ali generalno se postavlja tako sistem. Ako svima vucic deli 50e, penzionerima 150e, ako studentska karta za gsp kosta 1300 mesecno, penzionerima 1300 godisnje. Ali sve to je posledica sto ce penzioner da izadje u 7:00 da glasa, uvek za vlast, a onaj od 25 ce ili da kenja nesto ili nece da glasa.

to je svuda tako doduse.
a najgora nepravda u svemu tome ce biti sto generacije iza bumera nece imati neke velike povlastice kao matori, iako ih to drzi sad da cesto prihvataju stvari koje nisu bas ok na foru straha od starosti i smrti, umesto da stanu na stranu mladjih. ovi u 40tim, 50tim.
nece ih biti verovatno toliko da swinguju izbore, nece da rade i doprinose, tako da prvo ce da rade duze da ne budu beskorisni, a onda posle malo i da istrpe ponesto za mladje :)

i nas to ceka. nada je da ce malo da se izbalansira sve, ali promene nailaze. penzija kao doba gde mozes da se odmoris, imas bastu i sve sto treba je glasas ce postati malo tezi pojam.

nego da se vratim na temu.

al brate ceo svet se upregao i najvise sto smo smislili jeste da ako nosis masku manja sansa da se zarazis.

to i vakcine, da se ne zajebavamo. ako smo napravili vakcine na novoj tehnologiji, koje su u stanju da sprece epidemiju novog respiratornog virusa, a uz to ne pobiju ocigledno ljude - sto se cini da jeste tako, to je dobra vest.

da ne ulazim u to nova tehnologija, (razumni) strah od nepoznatog i slicno, cini se da ce sve ovo da ucini mrnk vakcine mnogo prakticnijim, a to onda otvara dosta toga dobrog - kao sto su vakcine protiv autoimunih bolesti kao sto je rak, pored ostalih.

treba biti ponekad i optimista, svako sranje ima i svoje lepse lice

treba biti ponekad i optimista, svako sranje ima i svoje lepse lice

Angry Triforce nosies

kad smo kod vakcina, neko vreme sam pokusavao da nemam nikakvo misljenje jer su sve preradjene vesti nekako politicki motivisane, i nikako da nadjes nesto gde pise o tome, a da nije previse detaljno da ne razumes.

naso sam skoro ovaj artkl iz nature magazina (to ti je vrhunski magazin gde izlaze naucni radovi) koji prica o tome
https://www.nature.com/articles/nrd.2017.243

i dalje moram da budem svestan da ne razumem ni 10% ovoga, jer jebi ga, trudim se da ne upadnem u zamku "sve mi jasno, sad sve znam ovo je dobro/lose"

ono sto sam naucio:
- mrnk vakcine se ne razlikuju toliko od obicnih, jer oponasaju ono sto virus sam radi, ali se fokusiraju samo na proizvodnju nekih delova virusa da treniraju imuni sistem, bez da izazivaju blazi oblik zaraze. mogu da izazovu neku drugu imunu reakciju doduse (to im uzimaju kao nepoznato). al ono moze i virus.
- problem nije bio u tome da nisu znali kako da prave ove vakcine (RNK deo) nego kako ih napraviti da prezivi taj rnk transport i bocicu, i da na kraju nesto od toga udje u celije i da informaciju da prave nesto.
- virus radi isto to, samo sto da informaciju da celija pravi celi virus koji ce dalje da napada druge celije, kog onda imuni sistem napada. sve posledice koje ostavi mrnk moze i virus
- resili su to tako sto kombinuju mrnk sa nekim mastima i tako ga ubacuju u celije.
- vektor vakcine su vrlo slicne, samo sto ubacuju mrnk u postojeci virus koji vec ima dobre mehanizme da ubaci mrnk u celiju da bi se razmnozavao. pa uzmu bezazleni virus i dodaju mu ponesto da treniraju imuni sistem.
- ako se unapredi tehnologija, otvaraju se vrata lakoj proizvodnji velikog broja vakcina (afrika)
- ove vakcine u teoriji mogu da se iskoriste da treniraju imuni sistem da se bori protiv raka, i imali su uspesne eksperimente sa tim sa pacijentima u 3. ili cak 4. stadijumu melanoma. ovo mi je bio mali majndblower jer nisam znao za to

Pa uvek je tako, ako istrcis 10km, sutra imas upalu. Tako i bumeri, ziveli su ga do jaja, cim pozeli posao, eve ga, kroz par godina stan za dzabe, plata deset puta veca nego sto zasluzuje, price s jednom platom odem na more 20 dana druga ostane kuci. U penziju sa 50 godina ko ima malo beneficije.
Bumerov sin, najbolje godine na ratistu proveo, inflacija sankcije. Firma u kojoj je radio u stecaju, nepovezan staz, nema knjizicu jebenu, uzima bilo kakav posao za bilo kakvu platu, more ne vidi po 5-6 godina, a u penziju sa 67-68. Ni jedan ni drugi ne vide da je jedno povezano s drugim.

Prvi dan danas prica o titovom vremenu, drugi pljuje zute jer su zatvorili fabrike, i gladi brk na naslov u informeru da je vucic odbrusio trampu

to i vakcine, da se ne zajebavamo.

Tacno, ali vakcine nisu jos u masovnoj upotrebi da bismo rekli imamo i to. Ako bi se dnevno vakcinisalo 10 miliona ljudi trebalo bi nam dve godine da se vakcinise populacija. A koliko znam mnogo manje se vakcinise od tog broja.

Koliko znam, ostavljam prostor da gresim, to nije skroz nova tehnologija, nego ta tehnologija nije koriscena na ljudima. Znam da nisu isto konji i ljudi, ali hocu da kazem da nije bas od nule da se krenulo. A imaju i ove standardice vakcine. Slazem se da je super stvar, i da je ovo prebrzo da je svet dosao do vakcina, ali kilavo je generalno svet odgovorio pandemiji, i nece nauciti nista iz nje.

a misljenja koja su mi se promenila:

mrnk vakcine nisu toliko neprirodne da izazivaju nesto potpuno van onoga sto nas organizam radi, ali mogu da budu opasne jer mogu da istreniraju imuni sistem kod nekih ljudi da napadne nesto sto ne treba, ili privremeno ili trajno.
ali,
moze i virus isto sve to, kod nekih ljudi. jbt. svaki put kad imas neku novu prehladu ili slicno ti imas taj rizik. koronavirus najvise mislim i ubija na taj nacin, jer je nepoznat imunom sistemu i kod nekih ljudi u plucima izazove da krene sam imuni sistem da ih unistava.

sve se svodi na balans izmedju toga sta je gore. za sad se nauka dobro pokazala sa vakcinama, pa ne treba biti bas toliki tupadzija da mislis da ti zele sve najgore samo.

ono sto pozitivno isto kod mrnk je sto zbog razvoja i efekta isto mozda moze da se dodje to toga da se koriste terapeutski umesto svima.
sto je kul, realno. samo daleko smo od toga.

imam ja malo tu nekonzervativnu crtu da se hajpujem kad procitam nesto o novoj tehnologiji, al nije bre brate sve tako crno sa tim vakcinama...

Pričam baš pre neki dan sa čovekom (Japancem) koji je u San Diegu, radi u farmaciji (nekakav predstavnik). Čovek ne može da veruje da ljudi bilo gde u svetu mogu tek tako da odu negde i odaberu vakcinu po želji...Reko - šta misliš, ima li načina da Japan ikada uveze kinesku? Slošilo mu se na samu pomisao.

znaci taj covek od pozadine za to sto kaze ima to sto je japanac i radi kao predstavnik neke farmaceutske firme u san dijegu.

tj, misljenje mu je validno ko sto je moje i tvoje. plus je mozda i tendenciozan posto radi za neku farmaceutsku firmu.

opet ti pises, a kazes nista.

vrlo je bitno misljenje o vakcinama ljudi koji su japanci iz sandijega, kojima je posao da idu kod doktora da prezentuju neke lekove. to im daje kredibiliteta da njihovi zakljucci o vakcinama budu jako tacniji od ostatka sveta.

idi bre...

ili je poruka: ja sam svecki covek i pricam sa japancima iz sandijega, cujte moje misljenje o vakcinama koje je formirano u razgovoru sa pomenutim japancem.

ВЕСТИ ДАНА: "Коначно остварен контакт са Марсовцима, хиљадама година стара цивилизација интелигентних бића!"
Мелкијадес: "Баш јуче причам са једним Марсовцем, агент за некретнине из Хелас басена, каже не могу да верујем шта пишу ови твоји, па нас двојица смо у контакту годинама!"

ili je ona fora, sto videh negde, kazes nesto, pa zvucis previse mudro sebi, pa ces nadjes potvrdu tako sto si siguran da nisi ti to smislio vec si negde procitao jer je premudro, i onda kazes "kao sto videh negde tvoja orginalna misao" a onda obicno kasnije se setis te orginalne misli, ukapras da i nije bas mudra, vec poprilicno glupa, i kao slag na tortu nadjes da jeste orginalna, i ostanes sam u svojoj gluposti.

Ne, nego čovek ima 20 godina radnog iskustva i dovoljno je sposoban da ga kompanija pošalje preko kako bi im podigao ugled i zaradio neki novac. Kad mi bane neki nobelovac ili mejnstrim naučnik za kog svi znamo, snimiću ti video pa ću ga okačiti ovde.

Da dana pre toga imao sam onkologa, stariji čovek. Radi zračenja na pacijentima sa karcinomom itd. Reko - kakav je virus, kaže - virus je zajeban svakako, vakcinisaće se (fajzer), ali mu uopšte nije svejedno (nedovoljno testirana, nemamo pojma o dugoročnim efektima, nije radjena na klasičan način itd). Za kinesku neće ni da čuje. Ono - čisto delim sa tobom ovde pa uzmi iz toga nešto korisno ako iščeprkaš, to je sve.

Ja ću se vakcinišem ruskom vakcinom. Ne što volim Ruse, već zato što su je napravili old skul. Ako radi polio vakcina na tom principu onda radi i na ovo govno. Jebem ja njihove erenka i ostale eksperimentalne tehnologije. Ne verujem Fajzeru.