Prijava

Srbija je u svetskom vrhu po broju natprosečno inteligentnih ljudi. Procenjuje se da je Mensa SCG treća u svetu po svom uticaju. Samo dva odsto populacije ima priliku da bude deo ove svetske organizacije, koja okuplja ljude kojima je na testu izmeren koeficijent inteligencije veći od 148 po Katelovoj skali. Prosečan čovek ima IQ od 90 i 110. Mensa Srbije i Crne Gore ima 1326 članova. Uskoro menja ime u Mensu Srbije, a zvanično je osnovana 1989. godine. Mensa je društvo jednakih, bez razlika po verskoj, polnoj, rasnoj ili bilo kojoj drugoj osnovi, a cilj je da prepozna i pomogne razvoj inteligencije i stvaranje stimulativnog okruženja za svoje članove, kaže Ed Vinset, izvršni direktor međunarodne Mense, koji je prisustvovao godišnjoj skupštini Mense Srbije i Crne Gore.
„Ljudi iz Mense su potpuno normalni ljudi, venčavaju se, razvode, gaje decu, idu na posao. Ali kroz različite programe, u skladu sa svojim interesovanjima, razvijaju svoje talente i veoma su velikodušni da ta svoja znanja podele sa širom zajednicom”, objašnjava Vinsent.

Mensa radi na principu sigova, grupa specijalnog interesa. Ljudi koji imaju posebna interesovanja - u nauci, lingvistici, obrazovanju, IT tehnologijama, sebi stvaraju okruženje za napredak. Najnoviji projekat Mense u Srbiji je centar Nikola Tesla, koji okuplja najtalentovanije učenike i studente iz Srbije koji se školuju u inostranstvu - Jejlu, Harvardu, Oksfordu i povezuje ih sa maticom.

„Mi smo treća Mensa u svetu po uticaju, iza Engleske i Amerike, koje su brojnije i starije. Mi vodimo ovaj deo Evrope - Sloveniju, Makedoniju, Ukrajinu, sad radimo na Mensi Rusije”, objašnjava predsednik Mense Srbije Ljubomir Kustudić.

Testiranje za Mensu obavlja se nekoliko * godišnje. Novi testovi rade se 20 minuta i imaju 45 zadataka. Čovek najviše tri* može da se testira. Rezultati su strogo poverljivi i šalju se na kućnu adresu.

U Mensi kažu da javne ličnosti izbegavaju da se testiraju zbog mogućnosti da se razočaraju u rezultat, ali dodaju da je to isto kao i merenje visine i težine, činjenica koji nije garant uspeha. Madona i Đina Dejvis, članice Mense, svoj potencijal jesu iskoristile.

Čika bulja hahaha

nije, recimo da je svuda, gde deca i ljudi imaju hranu da jedu, isti procenat vrlo visoko i nisko inteligentnih, po onome sto mensa definise inteligenciju.
za pismene je druga prica. tu vec ima malo razlika.

Jest, ekstremno, vidi se po izborima, i po cijeloj ovoj situaciji oko Korona virusa, prsti inteligencija iz ljudi

inteligencija != pismenost, objektivnost, iskustvo, vaspitanje itd

Cuj Srbija, vidi samo vukajliju, koliko bistrih, visprenih i iskusnih glavica!

Mozda, ali inteligencija sadrzi i logiku, samosvijest, sposobnost ucenja i prilagodjavanja itd.

A kad te jebu i zavrcu ti usi 30 godina, lazu te u ponoc da sunce sija napolju, i ti pored svega popusis svaku novu pricu koja ti se servira i vjerujes ljudima za koje znas da su slagali svaki put kad su otvorili usta, reklo bi se da nema tu mjesta ni inteligenciji u uzem smislu

ama bre inteligencija nema ni trunku povezanosti sa ljudskom vrednoscu. bolje bre brate da si neinteligentan i da si svestan da ne znas, nego da si inteligentan i mislis da sve znas.

bolje za tebe samog, da ne pricam za sve oko tebe

nije, recimo da je svuda, gde deca i ljudi imaju hranu da jedu, isti procenat vrlo visoko i nisko inteligentnih, po onome sto mensa definise inteligenciju.
za pismene je druga prica. tu vec ima malo razlika.

Ovo nesto i ja msm. Pre par brojeva u nedeljniku bio tekst koji je pravio paralelu izmedju nas, i nekih zapadnih zemalja, u pogledu pismenosti, slagacu za procente, ali otprilike da u istom periodu, te neke zemlje (amerika ili britanija i to) su imale preko 90% i muskarce i zene pismene, dok je kod nas bio jedva 40-ak posto za muskarce, za zene oko 10%.

Tekst je pisan u kontekstu "i posle nama nesto ameri krivi ili ti odvratni englezi".

Znam da je na poslednjem popisu bilo skoro milion ipo ljudi bez zavrsene osnovne skole (imaju ili 0 ili nekoliko razreda osnovne, iako bi trebalo da su davno zavrsili skolu, znaci izuzimaju se deca) sto bi otprilike bilo 20% odraslih, mozda i vise.

A i oni koji zvanicno imaju zavrsenu osnovnu, upitni su, nije mnogo proslo od onog pisa testiranja... :(

I onda stvarno ne moze nista da te cudi

bolje bre brate da si neinteligentan i da si svestan da ne znas, nego da si inteligentan i mislis da sve znas.

Vise ide obrnuto, sto je neko manje inteligentan to je veca sansa da umisli da zna sve ili da je nesto pametan, sjeti se one Sokratove (valjda) "tek sad znam da nista ne znam"

Back to Srbija, zato ovdje i svako zna istinu svijeta, i sta rade i planiraju i Rusi i Amerikanci i ovi i oni, a sve to bez da su otisli dalje od Malog Mokrog Luga

bolje bre brate da si neinteligentan i da si svestan da ne znas, nego da si inteligentan i mislis da sve znas.

kod nas neinteligentni misle da sve znaju.daning krugerov efekat ovde caruje.
kod nas je varijanta kada na silu zelis da zavrnes neki navoj,a on nece,pa moras da silis kako bi uspeo da navrnes.i na kraju uspes to da uradis,sav ponosan.sve to stoji kao kurac i nece dugo izdrzati,ali si ti ponosan jer si manji fi divljacki navrnuo na veci.jebote sto sam inovativan.to se raspadne za dva dana.odjebes ih sve i kazes da je radilo kada si ti to odradio.
figurativno govoreci...

imamo razlicite definicije inteligencije. ja je definisem po mensi - sposobnost da resavas probleme brzo. ti mi se cini da je povezujes sa obrazovanjem.

recimo, djokovic je primer vrlo visoko inteligentne osobe (prove me wrong), koja je ulozila sve to u udaranje loptice. rezultat je da izadje i na yutub prica ono sto mu rekla zena koja je jos gluplja a misli da sve zna.
vucic, garant nekom merom ima tipa 300+ inteligenciju ako je 100 prosek.
ovom prvom fali pismenost, ovom drugom fali vaspitanje.

ma mozes bre da imas ajnstajna, ako raste u porodici gde mu od malena pune glavu nekim idiotskim idejama, samo ce posle efikasnije da bude idiot.

Aha, tako da, to se slazem, nije inteligencija sama po sebi dovoljna da bi neko bio normalan/dobar/stagod, spoljasnji faktori jesu kljucni.

Al opet ono, i ako uzmemo Djovaka i Vucica kao primjere neke inteligencije, i dalje su bar napravili nesto sa svojim zivotima, odnosno ako ces po mensi, rijesili su neke svoje probleme brzo. Da su naivno duvali isti kurac 30 godina ko prosjecna srbenda, tesko da bi i napravili i sklek, a kamoli karijere. Na stranu postenje, utisak koji ostavljaju i svi ti ostali faktori

Nemoj me pogresno shvatiti, ne pokusavam da pokrenem neku diskusiju itd, usputno komentarisem, nije ni bitno da se slozimo

sto bi pogresno shvatio, zanimljiva je prica?

svi koji su ekstermno inteligentni obicno naprave nesto sa zivotom mislim. bar mi se cini. samo pocetni ciljevi tu dosta opisuju da li je taj drustveno napravio nesto sa zivotom. mozda je nekom cilj da sa najmanje napora dobro zivi. samim tim, tom cilj nije skola ili svesno unapredjenje sebe. taj ce da bude privucen snsom, vremenom da bude funkcioner itditd. ili da bude na neki nacin parazit oko sebe (porodica dok moze, posle drustvo okolo ili statiznam). uspeo je u svojim ciljevima, samo je pitanje jel su mu oni dobri. a to mislim da malo zavisi od nas, tj, lako se ugradjuju u glavu dok si mali - roditelji, ili malo veci - okolina, a tesko menjaju kad si mator (iako nije nemoguce)

mnogo toga zavisi od toga u kakvoj si sredini. neka moze vremenom da podigne ovu logicku inteligenciju, neka da ugusi. ali to opet nema veze sa idejama koje ti se ubacuju u glavu. u principu, cvrsto se drzim ovoga, ako si inteligentan, a budala, samo ces da budes budala sa manje truda.

u poredjenju sam primetio da se mozda u srbiji vise razvijaju ekstremi. tipa da ako u skoli neko dete pokaze da mu lakse ide, mnogo vise se gura da radi stvari, a ako nekom ne ide, zapostave ga svi. u evropi (skandinaviji posebno) se trude nekako da vuku "glupe" na racun "pametnih".
sta je bolje, nemam pojma.
sve ovo samo na foru skolstva, nema veze sa vaspitanjem, i idejama i ciljevima koje neko u zivotu ima.

ja mislim da vremenom provaljujem moje ciljeve, koje mi je neko ugradjivao u glavu godinama, i sto vise dolazim do neke kao samospoznaje, sve gluplji motivi isplivljavaju. oni sto sa 20 god mislis "ne ja sam bolji od toga"

Који је смисао постојања Менсе сем да добијеш сертификат да га окачиш на зид, и да после заједно са другима који имају тај папир circlejerk-ујеш? Шта, треба да си члан удружења да би набављао боље слагалице?

Разумео бих да се ради о неком тајном друштву ко ламинати неки, па да оће да праве планове да тако интелигентни завладају светом, ал они ће светом да завладају таман кад и СНС. С тим што СНС и има макар теоретске шансе.

Дакле, у чему је смисао постојања Менсе, ако се по страни стави наплата тестова и чланарине за сујету?

Imam ortaka koji je član mense i stvarno deluje ko neko uzvišeno biće iako nikada to ne potencira ali provaljuje se i on i par člannova sa kojima visi upoznao sam neke, svi su teške dijabole, ovaj ortak je sčak i ok volim ga ko brata jbg i uvek na vreme mu vraćam pozajmice.

svako ko da za mensin test 30e ili koliiko već košta testiranje u startu je pao isti.