Prijava

mensa "grupa gradjana" ko i svaka druga. skupe se ljudi na jedno mesto pa pricaju sto je to sto rade bolje/drugacije itd od drugih sto rade, i razmenjuju iskustva :)
meni ok te grupe, mozda bi mogle i za druge stvari da se prave, umesto da ljudi sede i gledaju tv. vade malo zivot u gradu i cine ga nekako slicnijim zivotu pre dok smo bili majmuni.
dok si klinac imas razlicite sportove i kurce, i ides, posle nekako zajebemo.
posto rekoh to, ja licno nikad nisam bio fan da budem u tim grupama/klubovima, mnogo mi posla to, jos jedna obaveza. iako moze mnogo korisno da bude za coveka.

sto bi pogresno shvatio, zanimljiva je prica?

Zato sto Vukajlija, tanka je linija izmedju diskutovanja i napusavanja, pa cisto da bude jasno da je kezual prica

Ugl se slazem, ranije sam negde pisao o tome, i cijelom intelligent underachiever modelu koji se grebe od roditelje cijeli zivot i drka kurac, al je kao inteligentan, po testovima. Ili sto bi se reklo "dzaba ti inteligencija kad si glup ko kurac".

S tim da bih rekao da je inteligentna budala daleko opasnija od prosjecne.

Koliko god klise zvucala prica, mislim da sve polazi od djetinjstva, i to ne samo u onom standardnom otac-alkoholicar-majka-kurva smislu, nego cak i sitnice da mogu poslije stvoriti svakakve efekte i predispozicije za dalju manipulaciju ili ubacivanje u neki tor

uhu, nemas pojma koliko dalekosezne posledice ima recenica "samo ti dobar budi u skoli pa se ne sekiraj" ili npr "drzavna sluzba je bolja, kaplje svaki mesec" ili "ma nama treba samo gvozdena ruka" na dete od 7 godina na primer. posto ne razumes, samo prihvatis, a onda posle dok isteras tako nesto iz glave bude bolno.
ovo samo nabrojah 3 primera koje sam ja cuo dok sam bio mali, od sire familije/prijatelja, a ima mnogo toga.
tek kasnije, kad pocnes da razumes, pocnes da prihvatas i menjas te ideje u neke kao svoje orginalne (kurac svoje i to al ajd), ali to ide tesko.

ovo su primeri koji kasnije imaju mnogo los uticaj na drustvo, gde kao posledica ispadne vucic. ima mnogo vise ovako licnih ili porodicnih. tu srbi jos i nisu toliko losi sa savetima, narodno predanje fejluje kad se dodje do drustva, ekonomije i politike.

ona grupa bese sa kanarincem sto pije kafu, tu su dobro povadili te ideje koje smo mi slusali kao mali, pa neki i dalje ponavljaju, a neki se zajebavaju kao "haha ja sam iznad toga" (kurac moj)

Inteligencija bi trebala biti sposobnost da na sto bolji nacin, za sto krace vreme resis neki problem, usvajanjem nekih novih vestina ili iskustava, znanja, opet sto brze sto bolje.

Ali mislim da je od te neke vrednosti kojoj su nadenuli ime IQ, vaznije postojanje pozitivnog okruzenja, stimulisuceg, narocito u ranijem periodu, npr. od trece/cetvrte do devete/desete godine. Da ce mnogo bolje da prodje dete sa nesto manjim IQ ali sa odlicnim "osnovama" koje je dobio kao mali, nego u teoriji genije, ali sa destruktivnom sredinom.

Ovo sto celt pominje, ja msm da je svako od nas cuo. Neke koje su meni jebale kevu su npr. covek sve mora da zna, ili cuti, ne talasaj, svi trpe samo tebi ne valja, i takva govna. I ti neki stavovi koji ubijaju ambiciju, volju i to, nego kao dovoljno je da zivis averedz zivot. Jebeno je pretesko da se covek odrekne tih pogleda (ne u smislu da shvati da su to kurceve rabote, nego generalno da promeni ponasanje).

kazu da kad postanes svestan toga na pola puta si. tipa do 40te postanes svestan, onda to popravis do 80te, i onda si spreman da promenis zivot :)

Mislim da ljudi cesto imaju pogresno shvatanje toga sta je IQ i sta povlaci za sobom, a sta ne. Ako imas (cak i znacajno) veci IQ od nekoga, ne znaci da si pametniji u onom smislu u kojem se pojam "pamet" najcesce upotrebljava u svakodnevnom zivotu. To znaci samo to da ces odredjene zadatke i probleme, prevashodno logicke prirode, resiti brze i bolje od nekoga sa manjim IQ. I to je izuzetno vazna i korisna vestina, da se razumemo, i super je da imas veci IQ od vecine ljudi.

Ali, to je samo jedan od oblika inteligencije. Drugi oblici inteligencije ticu se semantike, socijalnih odnosa, "snalazljivosti", itd. Primeri: necija sposobnost da bolje od drugih ume da raspozna razlicita znacenja koju naizgled slicni izrazi imaju ili sposobnost da procenis datu socijalnu situaciju u kojoj se nalazis i sta je najbolje da uradis/kazes. IQ testovi retko mere ove sposobnosti (pogotovo ovo za socijalnu sposobnost). Razlog je taj sto je takve stvari jako tesko precizno izmeriti i postoje velika neslaganja vec u pogledu metoda. Ali sve to skupa jeste ono sto cini inteligenciju.Reci da je neki covek pametniji od drugog jer ima IQ 125, a ovaj 120 je vrlo grubo i pogresno pojednostavljivanje. Naravno, u vecini slucajeva kada je razlika u IQ velika ce biti tacno da osoba koja ima veci IQ, zahvaljujuci primeni tih logickih vestina, ima i neke druge oblike inteligencije razvijenije, ali ne nuzno.

Na sve to, treba imati u vidu da socijalno okruzenje moze drasticno da utice i na "iznos" IQ-a, i na ostale oblike inteligencije. Inteligencija nije, suprotno onome sto mnogi misle, nesto s cime si rodjen i zapecacen za sva vremena, bar ne u vecini slucajeva.

Poenta je: nemamo jasne kriterijume da kazemo ko je pametniji; nekada je to potpuno jasno, ali onda kada nije jasno, ne moze se jednostavno uraditi neki test i u zavisnosti od cifre konstatovati ko je pametniji. To su gluposti. Eto, cisto da se ta stvar rascisti.

A to da inteligencija (sta god pod tim podrazumevali) nije kriterijum necije vrednosti ili dobrote i postenja je van diskusije. Mozes da budes genije koji je tezak govnar ili zeli da unisti svet i mozes da budes polu-retardirani lik koji zeli da pomogne svakome ko je tuzan. Ja bih ovog drugog uvek radije izabrao kao clana drzave, sto bi rekao Mustafa.

Srbi ?!
Pa kako?

Oslanjam se na Hokingovu definiciju: Inteligencija je sposobnost prilagođavanja promjenama.

Imam vise ili jednako seksa u doba korone, mora da sam mnogo pametan

pa intelighentan ce brze i lakse da se obrazuje od gluperde.mislim i da nije moguce da neko ko je dosta inteligentan bude neobrazovan.tako da ima ljudi sa niskim formalnim obrazovanjem koji su mnogo obrazovaniji od nekih doktora recimo.a srbi ocigledno nisu inteligentni a ne mogu da budu ni obrazovani jer je obrazovni sistem u kurcu totalnom

Meni je ta fora sa inteligencijom skroz neproporcijalna stvarnom stanju stvari.

Sad imaš nekog agorafobičnog frika, visi uz komp, fizički nejak, pobedio bi ga u svakom sportu koji se ne igra preko neta, neoženjen, nosi izgužvanu polo majicu zakopčanu do grla i oker somotne pantalone sa onim brazdama.

I takvom liku daš test tipa "nastavi niz..." pomeri jednu šibicu da dobiješ kurac, i kad stignu rezultati...VAO OVAJ JE INTELIGENTAN DAJTE MU KARTICU MENSE I DA SE UGLEDAMO NA NJEGA.

Da vam kažem ja nešto, Bohor koji je svojim radom stekao BMW i tetovažu Ostroga na leđima, ili Šomi jagoda koji radi pravi posao, su za mene veći članovi mense od svih ostalih.

baka prase i gastoz medju najbistrijim ljudima u srbiji, imaju pare, uzivaju u zivotu.deca ih vole, a koga deca vole taj ne moze da bude los covek jer deca imaju intuiciju.gastoza zovu u vilu da se druzi sa ljudima, sve mu obezbedjeno i jos ga plate.pa to ni anstajnu ne bi poslo za rukom

tesla bio glup ko kurac umro u najvecoj bedi.jednom ga sreo stari poznanik i pitao ga kako zivi.a tesla mu reko, tesko brate nema se.nekad nemam ni golubove da nahranim a kamoli sebe

Sevast I kelt koliko vidim jedini visecelijski organizmi ovde što su ostali lolo

A sad ozb da smo pametan narod ne bismo ga drkali na autoritarne vodje, čast, junaštvo, obraz i slične jednoroge. Nego bismo radili na sebi, obrazovanju, karijeri i poboljšali kako svoj, tako i kolektivni kvalitet života. Ali nece menadžer sam da se igra plus vucicupederu