Prijava

Nista posebno, bolji je meni It's All Gone Pete Tong

Папа, сдохни a.k.a. Why Don't You Just Die!

https://www.youtube.com/watch?v=SMYiH_yoxc8&t=9s

Ovaj film, čiji originalni naslov zapravo glasi CRKNI, ĆALE (Папа, сдохни), je bizarni, pankerski bezobrazni spoj Tarantina, ranog Bojla i (avaj, pokojnog) Balabanova, mladalački besan i rediteljski neverovatno nadahnut, vickast, duhovit (da! ruski film, a duhovit!), veoma krvav, dražesno morbidan i sa originalnim idejama za šok i zgražavanje! Dakle, i gegovi i geg refleks rade punom parom. Ima najmanje jedna baš-baš gadna, dosad neviđena scena, u kupatilu...

A još se 90% ovoga dešava u jednom stanu, sa samo par nekih skromnih extra lokacija izvan – dakle, nizak budžet, ali visoka kreativnost.

Nema šta ide na neverwatch listu bez jebemti

Ovaj Irelevant je neki kompjuterski algoritam koji generiše djubre preporuke

svi danas imamo po malo autizam, takvo je vreme jbg, ali lista sa prethodne strane mu nije loša, i jedan od retkih koji stavi kakav takav opis filma uz link, ma koliko delovao generički.
Jedino se pitam zašto baš dva predloga stavio na 48. mesto liste? Razumem kad se dvoumiš za mesto broj jedan pa imaš više pretendenata itd. ili za drugu i treću poziciju.
Ali dođeš sa nabrajanjem do 48 i onda upadneš u tešku muku koji od dva filma da staviš jer su ti oba taman 48-ica. I nakon dugog vaganja ipak odlučiš da oba smestiš na isto mesto.

https://www.youtube.com/watch?v=5LoWGwN4ToE

Ако некога занимају те каминг оф ејџ драме и тако то....

Zeljko Markovic
Prica ide ovako: (po toj knjizi i razvoju dogadjaja kroz film):

U jednom trenutku univerzum postaje nestabilan. Desi se cepanje univerzuma. Tada se on pocepa na tangentni unuverzum i primarni univerzum. Cepanje se ocitava po tome da je "objekat iz tangentnog univerzuma usao u primarni univerzum". To je onaj motor aviona koji ubija Donija na pocetku i kraju filma.
Ako se taj objekat ne vrati u univerzum iz koga je "uleteo u ovaj drugi", ceo univerzum , tj oba imaju da se uruse u sebe i sve da nestane. Da bi se to desilo, sam univerzum pravi DETERMINIZAM (dakle ceo film je zapravo o determinizmu) kako bi se popravio - tako sto manipulise ziv svet u njemu. Ali i mrtav.
Saznajemo da je Doni izabran da bude tzv "manipulated living" (tako pise u knjizi) tj IZMANIPULISANI ZIV STVOR.
Onaj Frank zec je - manipulated dead - "Manipulisani mrtvac". Njega univerzum tera da manipulise Donija, kako bi doni odradio ceo spektar dogadjaja.

Doni kao manipulisani ziv, ima mogucnost "osobina iz cetvrte dimenzije" - telepatiju, telekinezu i sl (on na kraju filma vraca telekinezom onaj motor aviona u pravi univerzum iz koga je iskocio.

Da bi on to sve uradio, on mora biti motivisan. Motivise ga smrt devojke one. Kada nema vise nje, on ce se razocarati i urusiti sebe i neke stvari uraditi kako bi ispravio cepanje univerzuma. Zato valjda onaj Frenk zec ubija njegovu devojku (tako je uredio univerzum namerno) a onda mu Doni puca u glavu, i zato kada on skida masku zeca vidi mu se rupa u oku!

Bukvalno su svi dogadjaju tako uzrocno-posledicno povezani da bi Doni na kraju filma otisao u sobu, legao i poginuo i telekinezom vratio taj motor aviona odakle je i dosao. Zato se i smeje - Jer zna sta radi i zna da je OVAJ UNIVERZUM tj radnja filma koju gledamo i sve dogadjaje zapravo PARALELNI UNIVERZUM, nesto sto se otcepilo od primarnog univerzuma.

E sad, mindfuck i temporalni paradox (kao i u vecini ovih filmova) je taj da se pitamo kako uopste i da otpadne motor aviona, a to je onaj avion u kome idu njegova sestra i majka - na takmicenje neko cini mi se sa skolskim timom ili tako nesto, a one idu samo zato sto je Doni provalio onog profesora-pedofila, da ga nije provalio, ne bi mu majka isla avionom, ne bi pukao motor aviona i ne bi dospeo u drugi univerzum koji se otcepio.

E taj deo filma nisam ni ja lepo zapamtio, tj te sve uzrocno-posledicne dogadjaje jer su jaaako ujebani za razumeti, i mora se bukvalno film gledati direktno, pa stavljati pauza, pa da se pisu komentari, da bi se svi dogadjaju ispovezali od A do S. :D

Ali dao sam vam bar grub prikaz filma, osnovu, esenciju o cemu se radi tu i sta je zapravo fora.

Dakle, Doni nije lud, namerno je reziser napravio da izgleda kao da ima shizofreniju i kao da je Frenk zec njegova projekcija i halucinacija. Onaj broj 28 dana, toliko i toliko sati - to je vreme kada ce svetu doci kraj - je vreme kada ce se univerzum sam u sebe urusiti i Doni upravo toliko ima vremena da vrati motor aviona u primarni univerzum iz koga je izasao.

Film je mnoogo mocan i cak ga je i sa Directors cuts jaako tesko razumeti - i glavnu liniju filma, a kamoli jos 20ak sporednih radnji koje ni ja nisam mogao provaliti "cemu sluze i sta je reziser hteo njima da kaze i u kom smeru da nas gurne da razmisljamo" - ali ni 1 scena nije bezveze, to vam kazem, jer sam provalio jos jedno 10ak maaalih scena, koje mislis da su bezveze, a npr kljucne su za povezivanje uzrocno-posledicnih dogadjaja - kao npr onoj debljoj ucenici kada Doni kaze "Bice sve u redu, ne brini", ili kaada Doni provaljuje profesora pedofila i kaze mu - Ja mislim da ste vi jebeni Antihrist!!", a pre toga ga je zec Frend naterao na zapali njegovu kucu! Da je nije zapalio ili poplavio, vatrogasni je ne bi gasili. Da je nisu gasili, ne bi nasli pedofilski sadrzaj onog profesora.

Dakle sve je povezano, na jedan prelepi uzrocno-posledicni nacin i svaka figura ima svoj UDEO U FILMU.

I jedina ziva osoba u filmu koja je svesna toga, pa je zbog toga i odlepila psihicki - je genijalna profesorka matematike valjda - Roberta Sperou, koja je znala da ce se to desiti i unapred celog svog zivota pisala pisma - Nasem Doniju ;). I zato je svakog dana otvarala sanduce ono, da l da salje pisma ili da vidi da li joj stiglo pismo.

Jako jako zanimljiv film, moj skoro pa najomiljeniji.

Ako sada imate dodatnih pitanja, postavite, pa cu odgledati te problematicne scene koje vas muce i pokusati odgovoriti. :)

Ako niste razumeli Doni Darka, neki lik objasnio. Prekinuo sam citanje na pola ovaj lik je lud. Tako da ne znam je l' objasnio uopste lol.

Thilmo Donnie Darko Director's Cut treba lansirati u svemir.

Samo bi levat mogao da stavi INXS-Never Tear Us Apart u uvodnu scenu. Killing Moon je mnogo bolji izbor. Nezaboravna scena.

Tačno me boli kurac da razumem Doni Darko

Moneyball super film. Sjećam se toga kad se dešavalo u stvarnosti. Ja se tek ufurao u bejzbol. Ljeto 2002

Volim horror filmove radjene po Kingovim i drugim romanima
Mizeri
Kudzo
Shining
Wicker man
Children of the corn
Pet cemetary

https://www.imdb.com/title/tt9772374/ Bloody Hell (2020) interesantan film, lepo je izmesana komedija, horor i akcija
https://www.imdb.com/title/tt0151137/ skroz ok.ima jednu temu istu kao u saint maud, a ovde je to mnogo bolje odradjeno