Prijava

Npr. tajkuni, politicari, kriminalni klanovi, prevaranti na internetu, itd. Nije kradja samo kad ti neko zavuce ruku u dzep. Jel i to do temperamenta/gena

Pa, delimicno jeste. Odnosno, sklonost ka rizicnom ponasanju je genetska, temperamentna, sto kaze kelt. Opet, ne vidim sto bi pomenuo ponasanje koje je izuzetak kod belaca, da pokazes da nesto sto je pravilo kod cigana, nije urodjeno

vi me ladno izignorisate ovo sto reko, a upravo pricam o tome

Pomenuo sam te Kelte editovao sam post

A, tvoj posao mi je previse doktorski da odgovorim sa tim formulama xD zbunjujuc je

nije, sto?
genetika (donekle samo doduse, 50%) ti odredjuje kako ces emotivno da reagujes u nekoj situaciji, i koju ces opciju od vise ponudjenih da izaberes.

opcije koje imas na raspolaganju su obicno negenetsko nasletstvo od roditelja, kroz vaspitanje i status i sta ti dali.

mislim, ti uvek imas opciju da prosis ili da ukrades nesto, al ako ti od malena pricali da je nesto lose, to je poprilicno duboko u tebi, i trazices alternativu tome, koju mozes da racionalizujes, a sto je sve to komplikovanije to je i "legalnije"... tako nekako.

Ne mislim da tako malu ulogu igraju geni, a i nauka je prilicno neusaglasena jos uvek po tom pitanju, nije dovoljno istrazena oblast. Ja verujem da geni mnogo vecu ulogu imaju od tih 10%, a da se to moze korigovati vaspitanjem i sredinom. Tipa mozda 50% posto geni, 50% sredina, ili 40/60

po meni geni imaju veze sa tim dal ces da imas nekih zdravstvenih problema sto mentalnih sto fizickih, sto definitivno utice na psihu i inteligenciju, ali ne oblikuje coveka.

ono, ne mozes da korigujes nekog ko ima mentalnih problema mnogo, al prosek, sta ga znam, nema neka sad ogromna razlika izmedju usvojene (male) zdrave dece i njihovih ne-bioloskih roditelja.
temperament, sklonost riziku, sirova inteligencija, jeste, geni (zdravlje). odluke i kud ces da upotrebis to mozga sto imas, to je po meni 100% vaspitanje i sredina u kojoj odrastas.

sugava sredina cak moze i mentalno da te sjebe tako sto ces kao mali da pokupis bolestine sto ne bi ovako.

u pravu je gambi sto se tice ovoga za neusaglasenost nauke, on je zapravo jos i umeren u stavu jer ima likova (tzv. sociobiologija i bioloski determinizam) koji misle da geni 100% ili blizu 100% odredjuju neke oblike ponasanja

za nas koji se ne bavimo time detaljno ovo je vise pitanje intuicije i vrednosnog sistema nego nesto sto se moze razresiti argumentima jer skoro svaku situaciju mozes da objasnis pozivanjem i na gene, i na sredinu

ja sam skloniji celtovoj proceni da geni igraju relativno malu ulogu u poredjenju s vaspitanjem, obrazovanjem, materijalnim uslovima, itd

u svakom slucaju geni nisu nesto sto je zacrtano u kamenu, to se menja kroz evoluciju, a i da se modifikovati i ukrotiti, sto kroz tehnologiju, sto kroz drustvo

mozda najbolji primer za ono sto hocu da kazem je slucaj dve koreje

isti narod i genetski kod, razlika u nacinu zivota ko izmedju nas i cigana

moc sredine je ogromna

nauka o ovome je zajebana stvar. najbolji primer je ono ispitivanje sto su radili gde su merili inteligenciju i neke objektivne zdravstvene parametre ljudi, i dosli do zakljucka da su visokointeligentni ljudi po pravilu boljeg zdravlja od niskointeligentnih i onda krenuli od teorija: ok, moguce da inteligencija ima uticaj na ishranu, na nacin kako se paze zdravstevno lalala, itd itd.
na kraju se naso neko ko razmislja i resio ovo najjednostavnijim odgovorom: zdravi ljudi, sa zdravijim detinjstvom su inteligentniji a ne obrnuto.

mislis u africi, dete koje odrasta stalno gladno, sa malarijom i parazitima ima neke sanse da razvije sav svoj mentalni potencijal, ako genetski moze da dogura do 150IQ?

Haha, tema gde ljudi mrze cigane koliko i ja? Prelepo

Pricali smo vec o tome, 99% polazi od kuce stvari, ne od genetskih predispozicija. Dobar je primer o dve koreje. Ili to da l ce neko da krade, ili nece. U maksiju kad odes, ti imas opciju da budes cigan i krades tamo cokoladice, ili da ne budes cigan i ne krades. To nije do situacije da l imas priliku da ukrades, nego da l zelis da budes cigan. To je stvar kako si odrastao, a ne da l ti je deda ubio turcina, ili da l ti u slusalicama zvoni da u tebi tece terijerska krv.

Inace ceo intervju jelena kao da oce da jebe galeba

Odnos okoline i gena 99:1 je apsolutno nemoguc po mom misljenju, a pitanje je pravi odnos i to moze da bude izmedju 90 i 50% za okolinu i 10 i 50% za gene. Ali kad vec pomenu terijere, evo ti i dokaz - dzek rasel npr ce bez ikakvog treninga kad bacis lopticu otici po nju i doneti ti (4/4 slucaja znam ovakva), a mesanac ili neki ovcar nece, osim ako ga naucis. To je dzek raselu ponasanje u genima zacrtano. Zapravo psi su super pokazatelj ovoga jer sve rase imaju tipicne, karakteristicne osobine i ponasanja, a ne vaspitavaju ih roditelji vec vlasnici. To vlasnici mogu da koriguju ako im se ne svidja negativnom ili pozitivnom stimulacijom, ali bez toga ce haski preskakati ograde i bezati da trci i lovi, pa da ga jebes.

EDIT:

Mnogo toga je genetski uslovljeno, dakle, kod pasa, a mi sa njima delimo vecinu genetskog materijala, preko 90%.

I, ja ne mrzim cigane, ne bih imao nista protiv cigana koji su cisti, ne prave robove od svoje dece i imaju posao i minimum srednjoskolsko obrazovanje.

pa brate sevaste ti si isto ekstrem. svaki put dajem primer bratovljeve dece, ima ih troje, svi u potpuno istim uslovima odrasli, potpuno isto vaspitani bez ikakvih favorita povlastica i izuzetaka, a 3 su totalno drugačije osobe, do te mere da je jedno pakosno i povučeno, drugo druželjubivo i energično, treće ekstremno povučeno ali duša, bubreg bi ti dao. da genetika ne igra veliku ulogu oni bi bili iste osobe.

jel sva tri idu u skolu i otprilike su tu negde? i ne kradu?
sve to sto si naveo su emotivne osobine, i na to deluje genetika. ili horoskop. ili stagod, al se ne vaspitava nego koriguje ako oces.
ovde prica da neko ima genetske predispozicije da bude lopov.

jel sva tri idu u skolu i otprilike su tu negde? i ne kradu?

Pa, nisu cigani. :)