Prijava

Čini li vam se da filmovi često izbjegavaju ovu temu?
Ne svi naravno. Ali postoji neka tendencija da se ova, po meni najbitnija tema izbjegava.

Previše je filmova koji su:

- istorijski (govore o daljoj prošlosti i time izgube poprilično na relevantnosti za današnje prilike)

- naučnofantastični (takođe, govore o budućnosti, na spekulativan način, izbjegava se suočavanje sa sadašnjom realnošću)

- horori (najčešće nemaju veze s pameću, osim što pružaju uzbudljiv doživljaj gledaocu)

- kriminalistički ( ovi su već malo bolji, mada činjenica je da uprkos sveprisutnosti kriminala u društvu, jako mali broj ljudi se u životu susreće sa onim što je glavna tema kriminalističkih filmova, mnogo češći oblici kriminala su korupcija, ubistva izazvana porodičnim problemima, nasilje u porodici i sl, a ne mafijaški obračuni niti pljače dijamanata, ne kažem da to ne postoji, postoji i te kako, ali to uglavnom nije sastavni dio života većine ljudi)

- čista fantazija (Hari Poter, Gospodar Prstenova...)

- romantične komedije (fokusiraju se samo na jedan mali aspekt života, i prikazuju ga na prilično nerealan, klišeizirani način)

- akcije (bum, bum, tras, tras, beng, beng, sranje)
- western (uglavnom klišeizirani)

Nemojte me pogrešno shvatiti. U svim od gorepomenutih žanrova postoje filmovi remek-djela, koji uspijevaju, iako se direktno ne bave normalnim životom, da na indirektan način kažu mnoge istine o životu i da zadovolje umjetničke kriterijume. Ali ipak izbjegavaju direktno suočavanje s tom problematikom.

E sad kad smo ove žanrove eliminisali ostaju žanrovi koji su po meni daleko značajniji, jer se bave pravim životom ljudi ovdje i sada.

U te značajnije žanrove spadaju drame, ozbiljniji ljubavni filmovi, ozbiljne komedije i tragikomedije, kao i drugi nezavisni i alternativni tipovi filmova, koji su fokusirani na psihološke i filozofske probleme likova, na primer psihološki trileri, filozofski filmovi, i sl.

E sad opet iz ove grupe, najviše me zanimaju oni koji se bave realnim problemima običnih ljudi na realan način i koji su smješteni u sadašnjost. Tj. u vrijeme podudarno sa vremenom snimanja (npr. film iz 80-ih koji prikazuje život u 80-ima, film iz 2010. koji prikazuje život u 2010-oj, a ne u bilo koje drugo vrijeme)

Eto dajte neke preporuke filmova koji bi se mogli svrstati u ovu kategoriju, a koje bi po vama vrijedilo pogledati.

Јовичићу, зато што је свакодневни реални живот досадан. И, пошто сам велики љубитељ хорора, рекла бих да је твоја тврдња да немају везе с памећу, потпуно нетачна, вероватно ниси чуо, а камоли гледао више од истеривача ђавола и сличних срања. :)

Озбиљне комедије?

Што обично и ради.

Milice, kao prvo, ne mislim da je realni život uvijek dosadan. Tj. možda za većinu ljudi i jeste dosadan, ali to ne znači da se o realnom životu ne može napraviti jako interesantan film.

Filmovi o realnom životu bi se bavili neobičnim, ali potpuno mogućim situacijama koje se mogu desiti normalnim ljudima. Taj element neobičnog i neočekivanog bi bio ono što ih čini interesantnima. Na primjer ispitivanje kako određene neočekivane okolnosti koje su sasvim moguće, mogu čovjeku obrnuti život za 180 stepeni. Ili na primjer film koji bi se bavio time kako određene ljudske sklonosti ili osobine (koje su inače vrlo česte i uobičajene) mogu imati poguban uticaj na čovjeka ako su malo više izražene.
Ili na primjer film o tome kako pogrešna provjena čovjeka može koštati glave. Ili film o tome kako se obični ljudi ponašaju u pomalo neobičnim okolnostima i kako onda sve njihove i dobre i loše osobine izlaze na vidjelo.
Ili, što je možda još i najbitnije, kako se ljudi suočavaju sa tom sveprisutnom dosadom. Koji su kreativni (i ne tako kreativni) načini za suočavanje sa dosadom i kako bi se to moglo na filmu prikazati na zanimljiv način? Ja da imam para i filmski studio možda bi snimio neki krajnje naturalistički film. U njemu bi do krajnjih granica ogolio privatni život ljudi. Farma bi bila mala maca. Prikazao bi kako se iza fasade uglađenosti i uljudnosti kriju mnoge mračne sklonosti.

A što se ozbiljnih komedija tiče, to su po meni komedije karaktera. Dakle na realan način prikazuju likove koji su sami po sebi komični uslijed neke svoje karakterne crte, bez previše karikiranja.

Malo karikiranja je neophodno da bi se postigao komični efekat, ali previše karikiranja prelazi u neukus.

A za horore sam rekao da su sranje zato što mislim da koriste šok radi šoka, pretjerivanje radi pretjerivanja, a često imaju i nerealne premise, tipa vampiri, vukodlaci, opsjednutost đavolom, duhovi, vještice, telekineza, monstrumi, mutanti i sl. paranormalne gluposti.

Što se tiče horor filmova koji na realan način prikazuju ponašanje psihopatskih ličnosti, za njih uopšte ne mislim da su sranje. Čak šta više, zainteresovan sam za preporuke takvih filmova.

The look (Milioni kamera postavljenih na sve strane beleže nam, praktično, svaki tren života(napolju).
Uživao sam i čak terao sebe da verujem da je zaista reč o dokumentarcu. Verujem da je Jovičić mislio i na ovako nešto...

Mnfrd, pogledaću to čim stignem, baš me zanima, hvala za preporuku.

The Life of David Gale (2003)

http://www.imdb.com/title/tt0289992/

Ne znam da li odgovara temi u potpunosti; neka stručni odluče.

Imao si na Slobodnoj zoni dosta ovakvih filmova. Sećam se "Chop shop", film o klincu koji preživljava time što prodaje čokoladice u metrou, radi sa radnicima na građevini, posle se zapošljava u auto radionici. Nema neku preteranu pentu, ili zaplet ili nešto tako već, se poptuno vodi njegovim svakodnevnim životom. Bio je i film o izgradnji brane na Jangceu i kako to utiče na živote ljudi, mada je bio više dokumetarni film. Ove godine mi se svideo film "Rusija 88" o skinsima u Rusiji, isto igrani, i "Srećna zemlja" o dve "ekskurzije" u Hrvatskoj, jedna ka Blajburgu, druga ka Kumrovcu. Taj je bio dokumetarni.

Promasio si temu, Pele, taj film nema nikakvu vezu sa realnim.

"The lake house", lagano štivo, melodrama na granici sna. Gledah ga tri puta u 15 dana. Glumci inače moji favoriti Sandra Bullock i Keanu Reeves. Potpun doživljaj, kao da sam bio tamo.

Тај филм воле тетке и геј људи. Јеботе, Кијану Ривс и Сандра... Да избљујеш сопствени устајали пролив на лицу места, а после да се убијеш од депресије у коју си пао за време гледања филма.

Nema ubijanja, klanja, odlična i nenametljiva muzika, kamera.

Такви филмови су најгори. Просто да пожелиш да извршиш неко насиље над неким или над самим собом. Филмови пуни насиља и са наметљивом музиком делују прочишћујуће на човека.

ima serija "breaking bad" stvarno odlicna drama vec sam preporucio u temi za serije tamo procitaj uvod
od filmova mi ne pada ni jedan na pamet

E sad opet iz ove grupe, najviše me zanimaju oni koji se bave realnim problemima običnih ljudi na realan način i koji su smješteni u sadašnjost. Tj. u vrijeme podudarno sa vremenom snimanja (npr. film iz 80-ih koji prikazuje život u 80-ima, film iz 2010. koji prikazuje život u 2010-oj, a ne u bilo koje drugo vrijeme)

Lepo kazem, promasio si temu. A film sam gledao, tako da znam o cemu se radi - dopisivanje kroz vreme, potpuno fantasticna prica, nikakve veze sa realnim zivotom! Za fenomen deja vu moraces da otvoris novu temu.

A Dzimi film verovatno nije ni gledao, nego te sacek'o iza coska na temi.

http://www.imdb.com/title/tt0454921/ ovaj sam skoro pogledao...dobar..mada mislim da je keva bila veca bicarka na pocetku ..a matori veci dzabolebaros..sve u svemu istinit...

Jovičiću, idi gledaj jugoslovenske socijal-realističke filmove: svi su o realnom životu i svi su über dosadni. (Doduše, nije sadašnje vreme, ali nije se ni mnogo toga promenilo... Ovaj narod je i dalje primitivan i povodljiv.)

zato ti gledaj star wars,ramba i ostala sranja
mi smo od obicne voznje autobusom napravili antologiski film pa sad ti gledaj dal je bolje to il americka nadrealna govna

http://www.imdb.com/title/tt0384680/
To mu dođe neki ovakav ? Mrzelo me da čitam prvi post...

@dušan1001: Američka nadrealna govna.

Mus, moja tetka rtaj film gleda svaki drugi dan.