Prijava

monopol na vukajliji!? to bi znacilo da neki ljudi namerno i sistematski sprecavaju razvoj novih clanova, ideja, misljenja, koristeci metode dostupne na ovom sajtu. kome to ide u korist, mislim, na cast?! iskreno sam uveren da je monopol na vukajliji misaoni pojam, a ne nesto sto zaista postoji. e sad, zanima me vase misljenje o ovome.
neko je stavio ovaj pojam u 'trazene izraze'.

Ako se ne vezuje za materijalnu korist, monopol uglavnom nema lošu konotaciju. Na Vukajliji ne može da postoji zato što ima mnogo moderatora koji dupe odraše trudeći se da sajt učine boljim. Od ostalih članova se monopol ne može očekivati jer nisu u poziciji moći. Kaizen kao admin jedini ima pravo da drži monopol, što i radi, ali zbog svoje liberalnosti i potrebe da napravi baš ovakav sajt, o monopolu kao nečem lošem nema ni govora. Naravno, stanovnici ovog matriksa moraju da poštuju postojeća pravila koja su tu da ne bi sve otišlo u majčinu zbog toga što se pre ili kasnije sloboda uvek pretvori u anarhiju čime bi se smisao dragog nam sajta izgubio.

Ako nemaš ništa protiv stavio bih lock na ovu temu jer je bespredmetna.

Ja nisam stekao takav utisak, mada jeste bilo nekih nesporazuma izmedju starih i novih clanova na vuki u zadnje vreme. Pre bih rekao da pokusavaju da zadrze staru sliku sajta, ali svako ima pravo na svoje misljenje. Mislim da su se u proslosti desavale i mnogo gore stvari od rasprave oko neke obrisane definicije ili nekog hejta, pa je i to prevazidjeno. A sad, vezano za sadasnje vreme, situacija je po meni ovakva: Stari clanovi, kao sto je i logicno, sve manje pisu, ispucali su svoju hiperinspiraciju odavno, pa sad s vremena na vreme napisu ponesto i gledaju da to bude kvalitetno. Logicno je da imaju stroge kriterijume, dok nasuprot njima, novi clanovi (po pravilu) u startu imaju visak, paaa, ne bas inspiracije, vec nagona za pisanjem (i ja sam tako nekad). Starima se cini da je vecina novih def bledunjava, novima se cini da ih ugrozavaju starci, bla, bla, bla... A u stvari, sve ce se to resiti za mesec-dva-tri, pa ce svi biti na istom, i moci ce zajednickim snagama da udare na NOVE sveze pristigle mlade snage. I iskreno, ja jos nisam video da je neko nov sa extra dobrim definicijama bio lose tretiran. I da, jos jedna primedba, na sajtu je poplava nekako plitkih, bledunjavih, osrednjih definicija, koje nicemu ne sluze osim sakupljanju nekih sitnih plusica i eventualnom zadovoljavanju ega spisatelja. Mnoge od njih su pisane tako da covek jednostavno ne moze da im da minus, ali ih zaboravi za 10 sekundi.

Quuja, ja mislim da treba da ostane tema

Korektna observacija. Al' kakve to ima veze sa monopolom? Monopol u pravom smislu te reči ne može da postoji. Zato sam mislio da treba lock, jer samo kaizen može da ima monopol.

to i mislim. nije frka. mozes staviti lock. samo me zanimalo i neko drugo misljenje. hvala, pozz! :-)

ps-ako neko drugi isto zeli da postuje, mozda bi onda trebalo ostaviti. ne znam, ti si mod, odluci.

Slažem se sa svojim instinktom.

Ne, u smislu da stari clanovi pokusavaju da drze stvari pod svojom kontrolom, naustrb novih, ako sam dobro razumeo. Realno, moze i da se preformulise, koliko starim clanovima smeta (i da li im smeta) sto neki novi clanovi mnogo brze napreduju?

Odstojaće malo, pa ako ako još neko bude offtopicovao kao ovaj iznad, ili rekao nešto što je već rečeno, ide lock.

Stari članovi su odavno zanemarili svoju popularnost i ne smeta im što novi brzo skupljaju plusiće, to garantujem. Monopol može da postoji samo ako stari članovi poseduju izvesnu moć (čitaj ako su moderatori), ali i njih ima isuviše da bi se o monopolu moglo govoriti.

Hm, plusici, to je bas lepo receno. Nekad mi se cini da bi trebalo smanjiti dnevnu kvotu na 3, jos nisam video da je neko napisao 5 dobrih def za jedan dan

Pa slazem se sa tobom, zyc, ali mislim da to ide postepeno i uvek ce biti gluposti, jer ne mozes da zakljucas sajt, da ne dolaze novi clanovi :))) Ti si za moj ukus previse radikalan (iako se u 90% slucajeva slazem sa tobom) :))))) Pogledaj Vuleta npr, kad je dosao, bio je nevidjena napast. A sad zvuci ko da je 5 godina stariji. To je izmedju ostalog poenta sajta, a radikalan pristup bi takve "neotkrivene talente" rasterao. A za brisanje starih losih definicija, slazem se u potpunosti sa tobom.

I ja sam za to da se totalni kreteni odstrane :))))

Jap, kao sto rekoh, sa tim se slazem. Jedino je pitanje gde postaviti granicu, jer po meni, bolje sto krivih da se izvuku, nego jedan nevin da strada.

Ostanite u topiku, pilz. Ovakvih tema ima mnogo na forumu, a ovo što se sada priča već umnogome nema veze sa naslovom.

Ovo jeste u sklopu teme, jer je moguce da govorimo o monopolu na kriterijume. uglavnom, ja sam izneo svoje misljenje, zanima me misljenje ostalih

a što bre vrtite jednu istu priču 'iljadu puta?

ja tenutno mislim da je jedini monopol koji predstavlja problem ne samo novim, već svim članovima (ali naročito novim), aktuelno društvance. Znači, nebitno je koji je to period i ko je član društva u datom trenutku, bitno je da postoji grupica od ne više od 15-20 ljudi, koji su najaktivniji na sajtu. Ovde ne mislim na definsianje, već na forum/čet/komentare.
Ti ljudi su potpuno nevini i ne treba ih kriviti nizašta, ali jednostavno stvaraju određeni humor, i postavljaju kriterijume koji se njima dopadaju na osnovu svojih preferencija, što je normalno. Svi ostali članovi su obično na udaru te grupe i njihova prvobitna inspiracija prolazi kroz fazu "nasilnog usmeravanja" kako bi taj proizvod, definicija bila u skladu sa nekim normama koje to trenutno društvo očekuje da pročita. Time se smanjuje šansa za slobodnim izražavanjem, potšo se većina pokušaja da se "definisanju" pristupi na drugačiji način obično u startu ubija.

Kako to da 20ak ljudi može da utiče na sve to? Veoma lako. Tih 15-20 stalno aktivnih ljudi prvi će dati palac dole ili gore, u zavisnosti od osobe koju ocenjuju (to je još jedan problem, uglavnom se ocenjuje osoba, a ne definicja, pošto je osoba - drugar sa četa i mnogo se teže daje minus, i mnogo lakše plus). Tih prvih 10ak pluseva ili minuseva uglavnom u 90% slučajeva odrede sudbinu izraza pošto su ljudi povodljiva vrsta koja lako usvaja neke sugestije i voli da se slaže sa masom.

Popularnost kao takva većini ubrzo prestane da igra bitnu ulogu, ali ona je novim članovima itekako bitna. Taj rast popularnosti može da bude negativno propraćen od strane "društva" tako što će na silu regulisati raspored na lestvici, kako bi "drugar" bio iznad onog ko nije, ali to je već manj više nebitno, i ne predstavlja neki sad problem.

znači, ako ima monopola, to je verovatno neki oligopol od njih 15ak koji se menjaju na redovnoj bazi. Ti ljudi su uglavnom na sajtu manje od pola godine a duže od recimo mesec dana i imaju još njih par koji samo čekaju da upadnu u tu grupu (iako nevezano, ali gotovo uvek istiskajući nekoga napolje).

Ovo je nemoguće rešiti i promeniti, pošto niko zapravo ne radi ništa loše, već je sve tako, sjebano po neke, a opet do jaja za druge. Oni koji u na sajtu zbog druženja, ispaštaće ako nisu u toj grupi, ili će uživati ako jesu, a ostali koji su tu samo radi definicija, neće imati većih problema da potpuno zanemare sve ovo i definisaće i čitaće tuđe izraze bez nekog petljanja u neku poentu sajta, višu pravdu ili doprinos i ispravnost bilo čega.

šteta je samo što kad već postoje ti palčevi gore i dole kao neka mera kvaliteta definicije, što nisu adekvatno iskorišćeni, već paradiraju predstavljajući nešto što malo ko može zapravo u potpuosti da razume.

njah.

slika=http://img.thesun.co.uk/multimedia/archive/00378/beerBoobs_378494a.jpg

Surovi, u pravu si! I ja spadam u te kampere na sajtu, i ima logike kad razmislim o tome... Jedino, nadam se da pluseve dajem po savesti, mada, sigurno sam se nekad zajebo da dam plus nekom kog gotivim. A resenje: Slobodno nam se prikljucite :)))))

Surovi...jel' si to ti na sliKi?