Prijava

Jedino što mogu da ti kažem jeste da vojsku svako doživljava drugačije.

Pa, ko hoće, neka ide. Ukoliko dodje do profesionalizacije, niko ti ne brani, ali te niko ni ne tera. Možeš ti da odeš dobrovoljno. Ali zašto bi neko drugi išao, a ne želi, samo zato što ti hoćeš?

Zbog onoga što sam navela. Čovek (eh sad, kako koji) nauči neke korisne stvari u vojsci. Ali je čovek istovremeno i glup i ne shvata da mu je vojska od koristi. Zato ga na silu treba naterati da služi i uči, hteo to on ili ne.

Demokratija sucks. Život bi bio bolji kada bi smo živeli u monarhiji. Okej, spamujem.

Hteli mi to ili ne, živimo u (makar prividno) demokratskom društvu. E pa, ako je država demokratska, pojedinac može da udlučuje o tome da li hoće da ga neko jebe u zdrav mozak 6 meseci, ili neće.

Ne želim ni da počnem o tome koliko je obavezno služenje vojske zaista korisno.

Sve se tu svodi na zaobilaženje pisanih pravila i poštovanje nepisanih. Naučiš nešto što uopšte nije ni predvidjeno u toj obuci. To što stekneš prijatelje - možeš da ih stekneš u kafani, na poslu, u školi, dok bereš kukuruz... Dobri ljudi su dobri ljudi, nebitno je da li ih upoznaš u kafani ili u kasarni.

Dalje, 6 meseci je preteran vremenski period da naučiš da rukuješ puškom, pucaš i da legneš kada drugi pucaju. Ostale stvari vezane za vojsku, kao što je na primer strategija, ne bi mogle da se nauče ni da je vojni rok 2 godine, a ne pola.

Monarhija možda nije tako loše rešenje, ali je svakako prevazidjeno državno uredjenje. Tehnokratija je, bar po meni, idealna. Vladavina obrazovanih, a ne retardiranih i utripovanih spodoba koji se dernjaju "Kosovo je Srbija". Sposobni ljudi, koji su stručni za tu oblast treba da obavljaju funkciju, a ne stočari koji su zahvaljujući članstvu u nekoj stranci dospeli na mesto ministra prosvete.

Monarhija zvuči lepo, jer nas vraća u vreme kada smo bili neko i nešto, pa mislimo da bi kad bi i sad imali kralja bilo isto tako. Bilo bi, al' za malo.

Tu mi se ni ne svidja pomisao da bi u monarhiji državu vodio neki mali razmaženi pavijan koji je neko i nešto samo zato što mu je tata bio mudo.

Ne možemo se oslanjati isključivo na tuđa leđa, kroz istoriju se to x puta pokazalo kao fatalna greška. Nazovite me patriotom, šabanom ili kako god, ali mene bi bilo sramota da sedim i da molim boga da neki stranac ima interese vezane za moju zemlju i koji će mi možda pomoći u ratu (i to za ne znam koju cenu). Ne isplati se imati saveznike.
Vojska treba da bude još jača i zato sam za što veće ulaganje u nju. I naravno, za služenje vojnog roka sam. Vojska može čoveka napraviti boljom osobom.
Istina, čistiš, trčiš, vode te gde nećeš, a ne daju gde hoćeš. Ali napokon ŽIVIŠ, za dan kada ćeš otići kući kod svojih, ne prolaze ti dani tek onako, kako bi inače. Tvoje postojanje ima svrhu.
Sloboda je ograničena, živiš i radiš po pravilima koja određuju tvoje vreme i tvoje aktivnosti. Planiranje, samodisciplina, odricanje, istrajnost, stalno prilagođavanje novim i neočekivanim zahtevima traže tvoju neprekidnu svest o ciljevima i posledicama svakog pojedinačnog akta, tj. u svakom času moraš znati šta radiš i čemu te to vodi.
U vojsci se stiču prijatelji za ceo život. Sem toga, čovek se uči da opstaje bez podrške i bez čekanja na pomoć ili roditeljsku zaštitu. A to ga sprema za život kada će preuzeti odgovornost za svoju porodicu/četu/jedinicu. Vojska te uči da svoje odluke donosiš smelo, kada je teško, kada nema vremena i kada od toga zavise životi drugih ljudi. Zbog ovoga vredi ići u vojsku.
Dođavola, ako dođe do rata, bežim i ja u hajduke.

Apsolutno se ne slažem s tobom, iz svih razloga koje je i gamby naveo, jebeš ti takvu vojsku gde ćeš da postaneš ekspert za metle i ašov.

А волео бих да одслужим војни рок, али у нормалној војсци, где ће те учити правим стварима, а не да ми ломе кичму са оним комунистичким форама, или да ме убију зато што сам видео нешто што нисам смео, па ме после још и прикажу као самоубицу.

Kakvo latentno značenje rečenice koja se u stvari prevodi: "Vidite ovako, ja sam devojčica koja se boji oružja, autoriteta i rata, pa bih gledao da na bilo koji način izbegnem služenje vojnog roka, ali me je sramota da to priznam na ovaj način kao neki gej. Zato moram da izmislim priče o zaostatku komunističke brutalnosti u vojsci i teoriji zavere o kojekakvim ubistvima vojnika koji "suviše znaju", jer će se lakoverni uvek primiti na takve priče."
E pa vidiš, te nebuloze, kod nas koji smo služili vojsku godinu dana ne mogu da prođu. Iz vojske sam se vratio živ i zdrav, i bogatiji za jedno ogromno iskustvo.
Istina je Zeko, u toj vojsci je bilo svega: i urlanja oficira, ubuđalog hleba, odmeravanja kurčeva pod tuševima, tršenja trave pod snegom, puzanja u blatu, marširanja po kiši na najgoroj vetrometini, stražarenja na -17c... Ali sve se to preživi, a znaš li zašto?
Zato što je tu još 30 tvojih klasića koji preživljavaju sve to isto, koji sa tobom na tom mestu dele i dobro i zlo. Zato što je bilo bežanja u grad, devojčica koje su te verno čekale u kafićima, napijanja i bančenja do ujutru, zbog bureka preko ograde kada je za doručak cd i sapun, zbog naleta adrenalina kada spavaš na požarstvu a skontaš da dolazi kontrola, zbog večnih prijateljstava koje stekneš a koja ostaju do kraja života i nezaboravnih zajebancija sa klasićima, zbog činjenice da na kraju vojnog roka shvatiš da su ti oficiri ipak samo ljudi koji su radili svoj posao i da ti niko od njih ustavri nije želeo zlo. Zbog toga što se na kraju i sa njima ljudski izglriš, kada napuštaš kasarnu.
Ostaju samo lepa sećanja.
Vojska nije bauk i neće te ujesti. Sve zavisi isključivo SAMO OD TEBE. Ako se postaviš kao normalan od samog početka, vojska može da ti bude banja. Ako se budeš kurčio; jeb'o si ježa u leđa.
Ne želim da ovaj post shvatiš kao neku prozivku, jer nije. Samo sam želeo da ti ukažem da je to što si napisao, što se nalazi gore u citatu, čista zabluda. Nisam ja psihički stabilniji od tebe pa da sam to prošao k'o od šale. Izdrž'o bi ti to, veruj mi... ;)

E, ako se ukine ta vojska, jedino će da mi bude krivo što će pasti u zaborav takva umetnička dela kao što su:
1) Nemoj majko, da me pratiš od kućnoga praga dalje.
2) U armiju sutra ću poć.
3) Vojsko moja, vojsko moja, ne zovi me sada.
4) Da je s mojom dragom bio, dok sam vojsku ja služio.
5) Ustaj, sine, majka zove, ustaj sine, zora je...
6) Put me zove, put me zove, putovat se mora...
7) Sudbina me u (navedeš ime kasarne) šalje.
8) 323 džomba si ti...

i slične, baš su kul ti ispraćaji.

Ne možemo se oslanjati isključivo na tuđa leđa, kroz istoriju se to x puta pokazalo kao fatalna greška

Да, обично се показивало као грешка, зато што смо се стално ослањали на браћу Русе, а и када смо сарађивали са западом, увек је било прикривена намера да првом приликом приђемо Русима (сем у периоду од 1918 до 1941).

Nema veze ako narod nije u pravu, u demokratiji vlada većina. To je ono što nas jebe.

Што рече дебели крмак Черчил : "Демократија јесте рђав облик владавине, али је најбољи у односу на друге".

Проблем је што демократију у данашњем смислу, нема везе са правом демократијом, и што је данас преовлађујући облик владавине далеко одмакао од демократије.

Иначе, слажем се за монархију, ја сам иначе монархиста, али уредио би је као у скандинавским земљама. Односно, монрах се не би питао много, само би представљао државу. А ефективно би власт вршила Влада, и не би било блокаде државе са председником и премијером из супротних странака.

Што се тиче војске, не можеш ти данас да опстанеш без професионалне војске. Прво, технологија је толико напредовала (артиљерија, авиација...) да војном опремом не може више свако да рукује, па чак ни онај који је био 6 месеци на служењу војног рока. Друго, узмимо да Србија има 7 милиона становника, да су од тих 7, 2 и по милиона војно способни мушкарци (превелика цифра, ал ајде), од тог броја, бар 1 милион не би ишао у војску својом вољом. Шта хоћу да кажем? Када би се ми ослањали само на регрутну војску, ми би пукли. Боље је да ослањаш на 50.000 професионалних војника и (у случају рата) бар пола милиона добровољаца, него да се ослањаш на 2 милиона, од којих је бар четвртина од тог броја у војсци (рату) на силу и без воље.

Плус на то треба додати да ће цео Балкан ући у НАТО, и да смо ми буквално окружени њиме, ми неких великих опција немамо. Ко Дарвинова теорија, или се прилагоди и опстани, па нека се и твоји унуци магупирају како су Срби, или се мангупирај и изолуј па нека се твоји унуци (ако их буде било) мангупирају како су Мађари, Бугари или неке трећи.

Kakvo latentno značenje rečenice koja se u stvari prevodi: "Vidite ovako, ja sam devojčica koja se boji oružja, autoriteta i rata, pa bih gledao da na bilo koji način izbegnem služenje vojnog roka, ali me je sramota da to priznam na ovaj način kao neki gej. Zato moram da izmislim priče o zaostatku komunističke brutalnosti u vojsci i teoriji zavere o kojekakvim ubistvima vojnika koji "suviše znaju", jer će se lakoverni uvek primiti na takve priče."

Ахахахаааа... а да ти лепо кажеш да пиздиш од зависти због тога што неко сад неће морати у војску, а ти си морао. То је неправда!!!

Ахахахаааа... а да ти лепо кажеш да пиздиш од зависти због тога што неко сад неће морати у војску, а ти си морао. То је неправда!!!

Aj nek' bude kako ti kažeš...

Добро Минг, добро...ОК...ја сам геј.

И ја сам исто причао то што ти причаш, али срећом знам из прве руке пар прича о тим "војницима самоубицама", брат ми је био у војсци и морао је да чисти авионску писту четкицом за зубе, зато што није хтео да упуца џукца од 15 кила, а други буразер је имао проблем у касарни зато што је "црногорац" и "пизда издајичка", тако да ми је пун ђока српске војске, овакве каква је. Ако некад избије неко срање, мени није проблем да узмем и да урадим нешто, за то не морам да идем у војску. А о томе каква нам је војска, видим по овим ратним успесима у протеклих 25 година.

Али није битно, не желим да се расправљам, нити сам у било ком посту икога увредио нити сам циљао да некога вређам. Нити сам икоме рекао да је задрт и да не жели да прихвати истину, ма колико очигледна она била.
Немој да се љутиш, и да схватиш да ја имам нешто против тебе, али само сам хтео да кажем да ове ствари не пишем напамет, него да их знам из прве руке.

Opet kažem, želudac mi igra Vlaško kolo na sam pomen romantizovane verzije regrutske vojske gde je sve do jaja i cvetaju maslačci.

Добро Минг, добро...ОК...ја сам геј.

Jebi se... Znao sam da ćeš to da iscitiraš... :))
Zato sam i napisao ovo:

Ne želim da ovaj post shvatiš kao neku prozivku, jer nije. Samo sam želeo da ti ukažem da je to što si napisao, što se nalazi gore u citatu, čista zabluda.

Nisam to mislio stvarno, konkretno za tebe, jer znam da nisi jedan od tih... dukatlija. A ako ti izvinjenje nešto znači - izvini. :)

To što si naveo su banalnosti, koje sam i ja prošao. Da ne kažem gluposti. Postoje mnogo teži slučajevi, recimo kada su moji klasići išli na prugu da skupljaju u crnu kesu ostatke od vojnika, koga je voz razneo po pruzi. To je trauma.
Ali ipak su ostali normalni. Jel' tvoj burazer poludeo od tog posla sa četkicom...? Nije, bilo mu je smešno koliko je glupo. Isto kao i kada su mene poslali da trsim travu ispod pola metra dubokog snega. I evo me... zdrav i prav (bar mislim)... :)

А о томе каква нам је војска, видим по овим ратним успесима у протеклих 25 година.

Te "uspehe" ne možeš pripisati vojsci, nego politici.
Današnji ratovi su potpuno besmisleni i uzaludni, jer se unapred zna pobednik. Ratovi se ne dobijaju na bojištu nego za zelenim stolom. Srpska vojska je taktički bila superiornija u odnosu na hrvatsku, muslimansku i OVK paravojsku, ali je nažalost loša politika doprinela porazu. Nije to više borba prsa u prsa, kao 1389. na Gazimestanu, kada su vojnici znali zašto idu u boj...

Знате постоје ствари које се МИЛЕНИЈУМИМА не мењају. Један од њих је аксиом:

Ко неће да плаћа своју војску, плаћаће туђу

То су најстарије цивилизације добро научиле. Сад, то што смо ми морони, то је друга прича. Ако су Селеукидци пре питај-курац-колико миленијума знали да опстанка без одбране НЕМА, а ми се данас превимо паметни са све ножем у леђима (страна војска на делу територије) то је само наш проблем.

Чак ни одбрана (јака војска) НЕ ГАРАНТУЈЕ опстанак, али подиже цену напада на тебе и шансе да опстанеш.

* Да вас, који другачије мишљење упитам:
Ко ће на улици пре бити нападнут, стрмина од 195цм + 110 кг мишићне масе или девојче које ставља камење у џепове да је јак ветар не би одувао и на сав глас говори "не мојте молим вас, ја нећу ни са ким да се свађам, бијем, погледајте како сам слаба" итд.?

____________________________________________________________
Иначе, објашњавање зашто ми ни под једним условом не бисмо смели да приступимо НАТО пакту сматрам увредом самог разума одраслог нормалног човека, тако да се у то нећу упуштати.
Толико од мене.

Čekaj Ripli, ne razumem te uopšte... Da li ti kapiraš da čak i da smo najjača vojna sila na svetu (iako smo pre ogromna, prašnjava kutija džiadžojaca nego vojska) ne bi imali šanse ni u ratu Obalom Slonovače? Nema više onoga "moja vojska jača od tvoje, sad ću da te skenjam". Ne, sada je to kao i sve ostalo - ledja.

Možeš ti da budeš jak koliko god hoćeš i jači od države koja te drka u zdrav mozak i dvesta puta, ako ima gomilu saveznika za koje si ti, koliko god jak bio, smešan. Jebena bubašvaba koja čeka da bude zgažena. Koliko god tvrd njen oklop bio, dovoljan je jedan potez da je zalepi za pločice.

I da, "neću pričam o tome, samo kompletni moron ne može da shvati" argumenti su mi najjači.