Religija: Društveni parazit ili samo stereotip?

  1. Ja sustinu danasnje podele na ateiste i teiste vidim kao klasicni binarni sistem. Postoji i izvesna nuznost postojanja ove podele da bi se sam sistem odrzao.

    Čekaj, a kakva podela na ateiste i teiste može da postoji osim binarne?
    Kao, da se uvede i treća opcija, ateistički teista? lololo

  2. Religija je oružije kojim pojedinci upravljaju slabijim umovima. To jest igraju su nečijim uverenjima kao što jahač povlači uzde dok jaše konja. Crkvene organizacije su političke stranke koje neplaćaju porez i kriju se iza zavese "tradicije". Od srednjeg vek sa crkvenom desetinom pa do današnjih dana oni nalaze način da uzimaju nešto od nas a za uzvrat nam daju utehu, pokajanje i iskupljenje pred imaginarnim bićem koje ćemo svi da upoznamo kada otegnemo papke. Drugim rečima religija nam prodaje maglu od kada je sveta i veka.

    Ako običnom čoveku koji u životu nije pročitao celu jednu stranu knjige kažete da nesme da krade jer mu tako država kaže on će da se pobuni bez razmišljanja jer su tu državu stvorili obični smrtnici kao i on. Sa druge stran mu kažeš da će ga nevidljiva sila mučiti do kraja vremena kada umre ako ukrade on će da posluša i da se nada nagradi ako ostane veran.

    Crkva pa i u celosti bilo koja religija za krajnji cilj ima kontrolu stanovništva. Tada dolazimo do pitanja, koja osoba je bolja religiozna osoba koja nečini rđavo drugima zato što se plaši Boga ili ateista koji se drži moralnih pravila koji je sam postavio i njih se drži bez nade da će dobiti nagradu ako se tako ponaša?

  3. @CrazyAjvar
    Imamo ekstremno slične argumente.
    Pogledaj malo. :)

  4. Питање за Ајвара:

    Зашто сматраш да свако ко није прочито књигу верује у Бога, или да свако ко јесте много не верује?

    Скроз се уздражавам комента на овакве теме :) Нико ту не зна о чему расправља, религији, Богу, цркви или црквеним учењима.

  5. -"Vernici kažu: 'Ateisti nemaju dokaza da Bog ne postoji'"
    Logički ne možeš da dokažeš negativ. Teret dokaza je na vernicima. Nisu uspeli u tome sve ove vekove. Jbg.

    Uzgred... Na račun podela:
    http://29.media.tumblr.com/tumblr_lerqorC6SG1qabgb9o1_400.jpg

    Ima li iko dovoljni mentalni kapacitet da pokaže kako evolucija NE osporava postojanje boga? Ja sam vrlo jasno pokazao zašto osporava. Hej, možda nije najbolji argument u univerzumu, ali sam barem pružio kakav-takav jebeni argument.
    Da li može neko isto tako da učini za svoju tvrdnju? "Teorija evolucije ne osporava Boga". TRŠ! Kako? To je kao da kažeš: "Naučno dokazana nemogućnost da se momentalno poraste od jedenja pečurki ne osporava da Super Mario postoji."
    Kada ćete shvatiti da opovrgavanje avramovskog boga uopšte nije takav problem, jer sve što znaš o njemu - dolazi iz Biblije. A Biblija je knjiga mitova pisana od strane ljudi od pre 3000 godina otprilike koji nisu znali ni za sapun. Biblijski mitovi nisu NI ISTORIJSKI, NI NAUČNO tačni. Opovrgneš Bibliju - opvrgnuo si hrišćanstvo/Boga. Toliko je jednostavno! Garantujem da svako na ovom forumu zna milion puta bolje kako svet funkcionše od pisaca Biblije. Kišu ne stvara Bog, za to je zaslužno isparavanje vode. Zemljostrese ne stvara Bog, već sudaranje tektonskih ploča. Sunce nije nastalo tako što je Bog pucnuo prstima, već je nastalo u nebuli kondenzovanjem čega-već (nisam kosmolog, jbg). Čoveka nije storio Bog od zemlje, već je evoluirao postepeno kroz milione godina akumulativnih promena od nižih vrsta primata.

    Ako neko sad krene da razglaba kako je Biblija samo metaforična (a biće takvih, mogu da se kladim), znaš šta? Ti onda nemaš veze sa hrišćanstvom. Ti si onda samo deista (o čemu sam već pisao). ←

  6. opet ovaj!!!!!!!!! alo alo alo te tektonske ploce i ta voda nisu nastale same od sebe a ni te jedinke stare milijardu godina koje su kasnije evoluirale tu tebe! kad sajdzija napravi sat in ne gura zupcanike non-stop da bi sat radio!

    ja imam dokaz da bog postoji ali niko ne trazi da ga iznesem.

  7. Andonov, jesi li ti prava osoba? -_- Nadrealan si skroz.

  8. naravno da sam prava osoba,sto nebih bio? ne uklapam se u teoriju?

  9. Кажи слободно ако си ти Бог, немој да тролујеш...

  10. nisam bre bog
    nisam mu ni crno ispod nokta
    prah...

  11. Čekaj, a kakva podela na ateiste i teiste može da postoji osim binarne?
    Kao, da se uvede i treća opcija, ateistički teista? lololo

    Ja sustinu danasnje podele na ateiste i teiste vidim kao klasicni binarni sistem. Postoji i izvesna nuznost postojanja ove podele da bi se sam sistem odrzao.

    Dakle ponavljam, sama podela je vidjena kao binarni sistem i to u neophodnoj ravnotezi, sto u stvari i jeste. Ateiste i teiste je nepotrebno dalje deliti, oni su vec podeljeni.

    Na kraju, nije iskljuceno ni postojanje drugih filozofija koje uopste ne razmatraju problematiku Boga u nijednom kontekstu. Ateisti su (po naslovu i definiciji) u svojoj filozofiji prinudjeni da negiraju postojanje Boga i da trose svoje mentalne kapacitete na beskrajne i jalove diskusije sa teistima.

  12. Na kraju, nije iskljuceno ni postojanje drugih filozofija koje uopste ne razmatraju problematiku Boga u nijednom kontekstu. Ateisti su (po naslovu i definiciji) u svojoj filozofiji prinudjeni da negiraju postojanje Boga i da trose svoje mentalne kapacitete na beskrajne i jalove diskusije sa teistima.

    Au, koliko je ovo tačno, toliko je i žalosno što je tako.

  13. En_Dotter, evolucija nije dokazana?! Molim te, idi uzmi nekoliko pilula cijanida, nije ti dobro.
    Ne, stvarno, zašto se uopšte trudim, kad imam ovakve sagovornike.
    Ljudi imaju žestoku potrebu da osporavaju nešto u šta nisu upućeni.

    Само ћу рећи да ми је сутра последње предавање из тог предмета.

  14. Гамби ,којој од наведених група ти припадаш?Нисам баш пратио али учинило ми се да се слажеш са свима .......

  15. Зашто би било ко морао да припада у групе?

    Ја се, на пример, не изјашњавам уопште. Ни као атеиста, ни као антитеиста, ни као овај ни као онај... Чему?

  16. Него, шта сам онда ја ако не верујем ни у постојање бога пуног љубавинити у терорију еволуције.Не оспоравам постојање бога јер не могу доказати нити једно нити друго, али сам 101% сигуран да хришћански бог не постоји.

  17. Е сад сам убеђен у своје претходне постове ...............

  18. Све ове расправе показују како је човек, уствари, још увек мали у души, јер ниједна расправа не може да прође без подела на ,,наше и њиове''.

  19. Ми смо ограничена бића, а око нас је много тајни, и сами себи смо огромна тајна, јер нам је откривен само мали део онога што би требало да знамо о дубинама света.
    Зашто је то тајна? Зато, што је Бог тајна за сва створења, и за Анђеле. А Бог се открива само смиреним и кротким душама. Када душа дође себи,кад се помири са свима,онда у њој настаје мир и тишина, па кад зажели нешто да сазна казује јој се. Дубина саме тајне живота не може да се искаже језиком нити речима. Апостол нам каже: ''Духовни разуме свакога, а онај који није духован не може разумети духовног!''
    Бог је тајна зато што смо ми тајна себи самима. Ми бисмо волели да видимо како наше срце ради, али не можемо. То је могуће једино када се сјединимо са Господом и тада нам се открива тајна. Нисмо студирали ни медицину ни физику,а нама се објаснило. Ето то је чудно. А то је тако јер је у Богу свезнање!