Prijava

На пример данас је св.Петка. Неки раде, неки не раде. Ко је у праву?

U pravu su oni koji rade. Klasican srpski patent, da se na neki praznik ne radi, i onda se to prosiri na 78 drugih praznika. Ne govorim ovo kao ateista, i da sam vernik, zalagao bih se protiv ovakvog praznoverja.

Слажем се за сваку недељу и ВЕЋЕ верске празнике. Све ово остало ми је некако... 12 сати радног времена на годишњем нивоу.
Изузетно велики друштвени паразит.

moje misljenje se radi na praznicima osim NG,Srspske NG uskrsa itd onim velikim praznicima...

Sv petka,Sv kurajber i ostali.. hmmh sto zbog njih da sedim kuci
kad mogu taj dan da zaradim nesto para..?

Ok je to kucni poslovi to je ok ali ne ici na posao... to vec nije..

Na kućne poslove i mislim pobogu. :))
Ne mislim na pekare, mesare, lekare i sve one od čijeg posla zavisi sistem.

Mislim na neke poslove koji nisu svakodnevni.

Možda sam komunjara, ali ja sam zato da se radi svaki dan. Jer ovo već spada u sujeverje, a ne u veru. Tebi ne treba da praznuješ da bi bio vernik.

Ako si zaposlen u nekoj firmi mozes da postujes praznike koliko hoces ali ako ti onaj iz fotelje kaze da radis onda moras da radis. Ako imas nekih poslova oko kuce, onda ne bih savjetovao da se radi.
Evo ja sam danas trebao da postavim neke lampe na terasi. Sisao sam u prizemlje i rekao svojima da cu to uraditi za 2-3 sata. Medjutim, baba je rekla da se danas ne radi (jer je crveno slovo u kalendaru) ako nema neke velike potrebe, a realno i nema bas neke potrebe da danas to burgijam.
Kada muslimani postuju neke nase praznike, sto ih mi ne bi mogli postovati?

Пази, ја апсолутно разумем да је неко верник и поштујем то. Свако има право да слави и обележава шта год хоће. Чак бих увео да по закону свако може да одреди себи 2-3 дана годишње кад ће да обележава рендом верски празник. Типа, фркне ми се да је 11. новембра дан смрдљивих чарапа и одлучим да тад носим смрдљиве чарапе и да не идем на посао. И хоћу да ме шеф испоштује, јер по закону имам право на то, као и они који славе свету Петку. То је што се тиче посла.

Што се тиче рада у кући, не видим поенту да се не ради. Моја мајка и баба су вернице и много ми је ишло на нерве кад узмем да радим нешто на празник, а оне почну да ми кењају због тога, па се посвађамо. Толико се далеко ишло у мојој кући, да веш ни машину нис смео да укључујеш на праник. Лудило.

Pa zato sto smo mi ateisti, jebe nam se za svako praznoverje :)

Pazi ovako, skoro sva crvena slova u pravoslavnom crkvenom kalendaru su datumi smrti svetaca. Osim Božića i mislim da ima još dva datuma, ne mog tačno da se setim. To praznovanje je isprva bilo kao neko odavanje počasti, iz poštovanja prema tom svecu ne radiš taj dan, ne stvaraš ništa, jer je taj dan crn. Kao i slava, naziv slava je nastao od onog 'slava mu', a ljudi to dovode u vezi sa slavljem.
I da, ne mislim da ne treba da se radi, treba upaliti sveću, ako već hoćeš da odaš neku počast, a rad nema nikakve veze s tim. Niti živimo tako stalno, pa da može nešto da se desi, niti poštujemo ostale običaje.

Mislim da ne postoji ovde odgovor ko je u pravu a ko ne. Svaki covjek je osoba za sebe, ako neces da radis onda neces, a ako hoces onda ces raditi i za vece praznike. Stvar je koliko ti sam hoces da vjerujes u to i da to prihvatis.

Ja sam ciljao na polemiku. Ne na isterivanje pravde. Zanimaju me mišljenja.

U Srbiji se dva sela udaljena 5 km ne poklapaju sa običajima, a kamoli svi državljani.

eto, a ja sa druge strane mislim da je lenjost greh i da treba da bude u zapovestima
11. Ne budi lenj. Kad imas nesto da uradis a ti uradi, nemoj da gubis vreme bezveze, a kad nemas a nisi umoran, nadji nesto.

Koliko se ja secam "Se7en", zar nije i lenjost u 10 grehova?

Pazi, ja nisam neki veliki vjernik, ali opet nemogu da ne postujem svoju vjeru, ima stvari koje postujem, a na obicaje ne gledam kao sastavni dio vjere. Obicaji su mi nesto tipa "ajd da smislimo nesto da radimo drugacije nego ostali"

Lenjost je u 7 smrtnih grehova :) Ovo za nerad, stvarno nema nikakvu duhovnu potporu niti veze sa verom. Kao što cigani više nemaju magijsku moć, jer ne žive takviim životom. Zato je magijska moć vlasa najmoćnija, jer žive dan danas po svim običajima.
Ranije je imao smisla to da se ne radi, jer je celo versko stado poštovalo neke rituale, išlo se u crkvu i sve to je poprimalo duhovnu jačinu, jer je veća grupa funkcionisala kao jedno i usklađivala svoju energiju ka tome, normalno da će da uspe. Ovo su sad neke druge teme, al ko je razumeo razumeo je :)
Mislim, aj da se radi ostalim danima, pa da kažeš da ovo smisla. Al kod nas ljudi boluju od hroničnog zapaljenja marljivosti, pa se leče lenjošću.

Које постове? Корле, немој да бришеш.

To u vezi ljenosti, celt, obuhvaćeno je 4. zapoviješću - "Šest dana radi i svršuj sve svoje poslove, a sedmi dan je odmor Gospodu Bogu tvome."

A inače po mom mišljenju, to što je neki svetac ili crveno slovo nema veze sa neradom, nigdje nije u Bibliji zapovijeđeno da se ne radi na dan kad je neki svetac umro, to je sve kasnije nastalo - postepene kanonizacije svetaca, uvođenje crvenih slova itd. Na kraju bi se tako moglo doći do situacije kad je svaki dan crveno slovo, pa se onda nikad ne bi ni radilo, dakle nema smisla.

Uostalom, već sad je svaki dan neki svetac, samo što nije crveno slovo. Sad znači ispade da su ovi bez crvenog slova manje važni, pa se tad može raditi, a ovi sa crvenim više, pa ne može. Nema smisla, realno.

mozda i jeste, eto kolki sam vernik :)
secam se eto samo kako su moji baba i deda radili kad ima nesto da se uradi pa neka je koji god praznik. a nisu bili komunisti, slavili smo slavu i sve regularno s popovima... jednostavno taj obicaj nisu postovali, pa to je. isto i moji cale i keva.
eto i ja sad... valjda se povuce iz vaspitanja to.

Nije se odnosilo na ovu temu, nego na sinocnju. A sad me mrzi da ti se iznova divim. Vidis sta si uradio, Korle, seljaku! Jos i na svetu Petku si otvorio novu temu, goreces u paklu za ovo!