Automobilizam

  1. U prevodu, treba ti debela veza?

  2. Ma jok, samo pre uvoza vidi jel ga imaju carinici u katalogu.:) Pretpostavljam da ovaj Skocimisov nemaju.

  3. Druže, razumem ja sve te zavrzlame, ali homologacije od 30000€? Budi realan :D

  4. A šta ako nemaju u katalog? Veza?

    Moraju i oni nekih 20 hiljada da zarade x)

  5. Oko 100000-150000 E ti kosta homologacija kad je placa diler/uvoznik, verovao ili ne PO MODELU. Pa sto mislis da Fiat godinama nije prodavao Alfu u USA? Ne bi mogla da opravda prodajom samo troskove homologacije, tamo su jos zesci.

    A šta ako nemaju u katalog? Veza?

    Ako nemaju u katalogu, onda vidis koji imaju, i onda odgovarajuca oznaka pozadi, i onda...
    ;)

    Ja svaki dan prolazim pored jednog, kako bih ga nazvao Van-a GMC-jevog (mada lici i na terenac), poklon Katarine Oksenberg zdravstvenoj stanici. Stoji vec deset godina, ne moze da se registruje.

  6. Ali zar Ford u Eseksu nije napravio kompletan institut i sada je mnogo lakše sve njihove modele prevesti na EU tržište? Njemačka, Danska, Švedska, oni su puni ovih fordovih kamiona, svi gone ture po ledu.

  7. Za koji ti tacno model pitas? Relativno brzo moze da se proveri jel ga ima na spisku ili nema kod nas, tj. kod tebe. Moj drugar je pre tri-cetiri godine kupio fordov pickup (jebem li ga koji model) na sajmu u BG samo taj jedan bio i on ga uzme. Taj jeste imao homologaciju, ali je stalno cekao za delove, pa se iznervirao i prodao.
    Za taj institut ne znam, ali recimo Ford Contour IMA homologaciju kod nas (sve pase od Mondea), ali koj ce kurac on nekome, nisi ga nikad video na ulici.

  8. Kontam da se sve može sredit' .
    Npr. na Golfa sam završio četvorocifrenu tablicu.

  9. Npr. na Golfa sam završio četvorocifrenu tablicu.

    Axaxaxaxaxax, brate meni na tablici piše prezime sa tim da ć nema kvačicu, nije moglo, dal je bilo zauzeto ili šta ne znam.

  10. Ako ste ozbiljni seljaci ste obojica.

  11. Ma to su bile stare tablice formata:
    NK-123-45, a prije njih su se koristile četvorocifrene. Mene pisalo u formatu NK-12-12 (naravno drugi brojevi).

  12. brate meni na tablici piše prezime sa tim da ć nema kvačicu

    jel ti naplatili porez na budale za tablicu?

  13. Nisu. Pohvalili su me što nisam pička da pobegnem iz zemlje nego živim i radim u Srbiji. 80 000 je otišlo za plate i penzije jbg, dobro delo za godinu dana.

  14. Jesu ti te tablice na marsovcu ili xsari?

  15. Verovatno ste vec culi o pojmu saobracajni bonton ili kultura ali da li ste se ikad zapitali sta to znaci i na koj nacin bi vozac u saobracaju trebao da se ponasa? Srz ove tematike je medjusobno razumevanje medju vozace i njihova komunikacija. Ali danas nije vise vreme kada su po drumovima kretale kocije a kocijasi mogli medjusobno govorom da se sporazumevaju. Danas se koriste zvucni i svetlosni signali a evo sta oni znace:

    ZNAKOVI KOJI SE DAJU UZ POMOC SVETLA

    -JEDAN KRATAK BLIC: najcesce se koristi kako bi se neko zahvalio drugom vozacu, moze se isto koristiti da bi ste pozdravili nekog ili u slucaju da se nalazite na raskrsnici da obavestite drugog vozaca da mu ustupate pravenstvo
    -JEDAN DUZI BLIC: najcesce se koristi kako bi se ukazalo drugom vozacu da vam smetaju njegova duga svetla. ipak sa vase strane nije ispravno kada da samo upalite duga svetla sve dok se ne mimoidjete jer bi ste mogli njega da zaslepite
    -DVA KRATKA BLICA: obicno se koristi da bi se upozorio vozac koji dolazi iz suprotnog smera da se ispred njega nalazi opasnost ili radarska kontrola, koristi se i u slucaju kada zelite da obavestite vozaca ispred vas da cete ga preticati ali niste sigurni da vas je on uvideo
    -TRI ILI CETRI KRATKA BLICA: na ovaj nacin se ukazuje drugom vozacu da je ucinio gresku i da vas je ugrozio svojim postupkom
    -SEDAM ILI OSAM KRATKA BLICA U VISE SERIJE: najcesce se koristi kako bi ste upozorili druge vozace da nesto nije u redu sa vasim vozilom (otkazao sistem za upravljanje ili za kocenje)
    -GASENJE ZATIM PONOVO PALJENJE POZICIONIH SVETLA: ovim se oznacava da vozac koji dolazi iz suprotnog pravca nije upalio svetla
    -GASENJE ZATIM PALJENJE SVETLA ZA MAGLU: ovim se upozorava vozac da se ispred njega nalazi deonica sa slabom vidljivoscu najcesce zbog magle koja se stvara na mostovima iznad recnih tokova

    ZNAKOVI KOJI SE DAJU ZVUCNIM SIGNALIMA

    -JEDAN KRATAK ZVUCNI SIGNAL: ovim se najcesce ukazuje vozacu ispred sebe da je svetlo na semaforu zeleno a on ipak stoji
    -JEDAN DUG ZVUCNI SIGNAL: na ovaj nacin se ukazuje drugom vozacu da je ucinio gresku i da vas je ugrozio svojim postupkom
    -DVA KRATKA ZVUCNA SIGNALA: ovim se obavestava vozac da je on ucino neku sitnu gresku
    -VISE KRATKIH ZVUCNA SIGNALA U VISE SERIJE: ovim se upozoravaju drugi vozaci da vam je vozilo neipsravno i najcesce se kombinuje sa svetlosnim signalima

    Jedna dodatna stvar je da se zvucni signali nikad ne koriste da bi se nekome zahvalili.

    ZNAKOVI KOJI SE DAJU UZ POMOC POKAZITELJA PRAVCA

    Pokazitelji pravca kako svako zna se koriste kako bi se nekom stavilo do znanja u kom pravcu zelite da se krecete, ali mnogima nije jasno sta sve mogu da znace upaljena sva cetri pokazitelja pravca. Kao prvo engleski naziv za upaljena pokazatelja pravca je "Hazzard light" sto znaci svetla za opasnost pa samim tim ova svetla se samo koriste u slucaju opasnosti.

    -UPALJENA CETRI POKAZITELJA PRAVCA DOK AUTOMOBIL MIRUJE: ovo ukazuje da je automobil nesposoban da se krece i da se ceka na pomoc, nikako se ne sme ostaviti auto na putu sa upaljena cetri pokazitelja pravca samo da bi ste otisli do obliznje trafike da kupite cigare jer se na taj nacin ne samo ugrozavaju drugi vozaci vec i pesaci
    -UPALJENA CETRI POKAZITELJA PRAVCA DOK AUTOMOBIL KOCI: ovo se najcesce primenjuje na autoputevima ili gde se vozi velikom brzinom da upozorite druge vozaci da naglo smanjujete brzinu zbog opasnosti kao naprimer zastoj zbog radova ili udesa. Inace istrazivanja u Francuskoj su dokazale da ako svaki vozac upali cetri pokazatelja pravca samo jednu sekundu nakon sto je onaj ispred njega upalio, moze se, za manje od trideset sekundi, da se svi vozaci koji se nalaze na deonici od 5km budu obavesteni o zastoju ispred njih i na taj nacin se spreci lancani sudar.
    -UPALJENA CETRI POKAZATELJA PRAVCA DOK VOZILO VUCE DRUGO VOZILO: na ovu temu ne treba mnogo diskutovati jer je ona i zakonom propisana
    -UPALJENA CETRI POKAZATELJA PRAVCA DOK SE VOZILO KRECE KROZ MAGLU: na ovaj nacin se moze dodatno oznaciti vozilo koje se krece kroz gustu maglu
    -UPALJENA CETRI POKAZATELJA PRAVCA NA KOLOVOZU PREKRIVENOM SNEGU: oznacava da se na tom delu nalazi poledica i da je preporucljivo da vozaci uspore na vreme
    -UPALJENA CETRI POKAZATELJA PRAVCA KOD AUTOBUSA ILI KAMIONA: na taj nacin vozac vozila cije su gabaritne mere velike oznacava da mu je potreban prostor za manevrisanje, najcesce se koristi u uskim krivinama i raskrsnica

    Evo ovo je bio prikaz o tome kako vozaci medjusobno komuniciraju. Nadam se da ce to koristiti nekom a i pozivam druge ucesnike da se pridruze svojim iskustvom. I za kraj ne zaboravite da morate da tolerisete druge vozace kako bi vas i oni tolerisali i na taj nacin se voznja pretvori u uzitak a ne u nocnu moru za nase nerve.

    Izvor Vrele Gume.

    Kad li su ovo smislili?
    Ja 2-3 puta blicam kad ima policije, a 5-6 puta ako vidim nekog koga poznajem, pa da ukoči da se ispričamo.

  16. Lidija Piroski nije dobila dnevnu dozu kurcine pa trabunja.

  17. Vamo se svakodnevno sam od sebe zapali autobus ili kamion. Eto koliko su novi i nerazrađeni.

  18. http://www.vrelegume.rs/test/opel-insignia-biturbo/
    195 KS :)
    Samo mi se ne sviđa što ima previše dugmića raspršenih po konzoli.

    Zvao me je lik za oglas (nijesu ga još sklonili) da mijenja Nivu 1600 uz moju doplatu za BMW.
    Mada, dobro bi mi doša' jedan terenac, ali kontam da je za ovakve "puteve" dovoljan i Golf.
    http://i1.ytimg.com/vi/9qwW_uXROow/maxresdefault.jpg

  19. Nije da je auto, ali uzeh Varia '99 za 5500eura. Ide farbanje spolja, kompletno sređivanje enterijera, zatamnjivanje stakala i to je to.
    http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c7/Mercedes-Benz_Vario_614D_in_Miech%C3%B3w.jpg

    Primjerci u dobrom stanju koštaju 15-tak hiljada.

    Koliko je ovaj tek ružan...
    http://www.vrelegume.rs/vesti/kia-predstavila-prvi-elektricni-soul-ev-noviteti/

Rekli o sajtu

Slavna Vukajlija. Ima glupih stvari, ima bezveznih, ali ima i jako puno brilijantnih. Neću previše dužiti, samo odite tam pa vidite sami. Samo jedno upozorenje - ima ponešto napisano i na ćirilici (iako smatram da svako, ko kolko-tolko drži do opće kulture zna ćirilicu).

Skodin blog · 04. Septembar 2010.