Prijava

Ljuta bitka se bije između ova dva giganta oko toga čijem će se carstvu mlada pokolenja prikloniti.Miki vs. Bleach, Tarzan vs. Naruto, Snežana sa svih sedam patuljaka vs. One Peace.(Mada ako ćemo pravo, ako ikada bude bilo makljaže između ovih likova Diznijevci su već mrtvi.)Neki ovu visokomoralnu podelu dele i na istok i zapad, što po meni samo pokazuje da Ameri od malena ispiraju mozgove svojoj dečici pričama o dobru(oni su dobro) i zlu(to bi bili svi ostali, pogotovo ako su ružni) koje detetu kasnije prave probleme u životu, jer odmah posle njih slede Ren i Stimpi!(Ova opaska se nije odnosila na bilo koji crtać, već na marketing i bolno očiglednu dvoličnost oko propagiranja i cenzurisanja.) Umesto da ih pravilno edukuju da nije ništa 100% crno ili belo, već je sve u nijansama sive, a po tom pitanju su, ruku na srce, Japanci mnogo realniji.
Da se razumemo ja VOLIM Diznijeve crtaće, a VOLIM i mangu i anime isto toliko!
Razlog mog postavljanja ove teme na forumu je da izmamim ostale ljubitelje istih, i da podstaknem raspravu o opredeljavanju za jedno od ova dva koje se nekako uvek nameće indirektno.
''Šta opet gledaš ove rogate na TV-u?'' je verujem najčešći komentar, ako gledam anime, ili ''Zar si beba da gledaš crtaće?'' ako gledam američku produkciju.
Izvinjavam se svima što mi stomak ne vari latinoameričke serije, pa kompenzujem.
Ja lično nikada neću odabrati jedno od ova dva, i gledaću sve, pa nek se dušebrižnici čude i zgražavaju nad mojim mentalnim statusom.
Braćo i sestre, ako ste kao i ja ostali dete u duši oglasite se.
Ako volite neki serijal posebno opet se oglasite i pišite o njemu.
(Ja sam lično zagriženi Narutard :) )
I molim sve koji imaju potrebu da pljuju po crtanim filmovima bilo koje produkcije da se suzdrže, ipak smo u delu predviđenom za kulturu...

Uuuuu... another debate thread... :)

Da vidim šta će drugi da kažu, pa se onda priključim. :)

Ja ođu u Crnu Goru nikad nisam vidio da se manga stripovi prodaju na trafiku, ili da ih neko čita. Nisam upoznat sa likovima iz mangaa što si navela, ali ja mislim da je manga u Kinu ili Japan popularna zato što se oni pale na nju, seksualno. Možda griješim, ne znam. Ovo važi i za anime. Nemam ništa protiv Diznija ili mangi/anima, samo iznosim svoje mišljenje.

Ne znam kako moze bilo ko da poredi kao ti ,,ova dva giganta``.Ocigledno nisi upoznat/a ni sa jednom kulturom-ako mozemo da kazemo za Diznijeve crtace da su kultura.... Inace sam veliki ljubitelj manga stripova i anime, i mogu ti reci da sigurnoscu da nema potrebe da se brinemo ko ce ,,osvojiti`` danasnju ili buducu omladinu.... Prosto kao sto svaki klinac ili klinka rade , a to je da prolaze kroz periode gde su zaokupirani Diznijevim ,,sarenilom`` a posle ako bog da da predju na ozbiljnije-to podrazumeva mangu....
Ima samo jedan problem oko svega toga,a to je opsta upucenost u japansku kulturu.... Ja sam bio do pre par godina totalno ne upucen u celu tu industriju ali nakon par ozbiljnijih mangi(normalno da covek prvo pocne da gleda animu,ali kada je ponestane onda predje na mangu) shvatio sam da to uopste nije za decurliju-normalno,zavisi od toga sta se cita ili gleda(prosto Japanci su napravili gresku pa su plasirali par idiotluka za ,i ovo naglasavam,IDIOTE)... Ljudi moraju prvo da se upoznaju sa njihovom istorijom i tek tada mogu da udju u taj svet..... Dizni je za decu.... Svi smo ih gledali.... Nazalost neki ih i danas gledaju.... ok necu da lazem,i mene riba natera ponekad da gledamo.... Sve u svemu,da ne duzim, ako se vec otvara tema/diskusija na to ja se nadam da ce svi pratiti tvoj i moj primer i gledati sve(cak i ako si nateran na to :) ). Samo da znate da nemate pojma sta propustate(ovo se odnosi na sve ljude koji nikada nisu citali mangu ali vole stripove,ZIVEO DC,MARVEL i ALAN FORD,naravno i svi francusko-belgijski stripovi).

"Nazalost neki ih i danas gledaju...."

Čemu to??? Ja i dan danas volim pogledati Diznijeve crtiće. Ljudi su odlično odradili bajke i to što kažeš borba dobra i zla, tako je i u originalu, zar su trebali mjenjati nešto? Dobro, npr. Mala sirena ima drugačiji kraj nego u bajci, ali šta misliš koliko bi dječurliji bilo krivo da su ostavili original?

Jedan od najjačih Diznijevih crtanih je "Poslednji jednorog". Uopšte ne liči na njihova dotadašnja izdanja i sama radnja priče je fenomenalna, a i kraj je tužan. Mada to je i jeste crtani za malo starije....

''Dizni je za decu...''

Ово уопште није тачно, без увреде.
Сваки, али буквално СВАКИ Дизнијев филм је прављен тако да може да се тумачи на више нивоа - да буде и за децу и за одрасле.
Кад сам био клинац, било ми је само забавно да гледам те цртаће. Нпр. Дамбо ми је био смешан, а кад сам га погледао пре пар месеци, после скоро 15 година, умало се нисам распилавио као мала беба колико су ме неке сцене у цртаном погодиле. А погодиле су ме јер сам први пут могао да разумем њихово право значење. То деца не виде. Она, гледајући цртани, посматрају ствари као конкретне појаве. Тек након 12-13. године, кад се мозак подели на хемисфере, деца стичу моћ апстрактног размишљања и могу дубински да анализирају ствари. То врло добро знају они који раде те филмове и то сигурно представља велики изазов за њих.
Готивим ја и мангу, али ипак дајем глас Дизнију.

Suosjećam sa Džimijem, kad gledaš kao klinac i kad gledaš kao stariji, to su dva različita pojma. Kad si mali, dobro pobjeđuje zlo i to je to, ali kad pogledaš kasnije taj isti crtani, ipak imaš drugačije mišljenje i opet ga možeš gledati sa novim kontanjem....Ako kontate šta hoću da kažem....

Ma nemoj... Jedini nacin da tumaci diznijeve crtace je tako sto ce sagledavati kakav uticaj oni imaju da decu..... Ko pokusava da protumaci likove i njihove psiholoske strane je krajnje imbecilno.... Naglasavam ponovo da nemam nista protiv njih ali samo mislim da ono sto coveka moze da ,,pogodi`` iz tih crtaca jeste ono sto je tebe pogodilo a to je povezivanje sa svojim unutrasnjim detetom,tj. vracanje u srecno detinjstvo-,,sarenilo``....Mnogo serem.... Nemam potrebu da dajem glas niti Dizniju niti mangi/animi.... prosto mislim da za sve postoji vreme i mesto.... Kad si mali Dizni kada si stariji manga/anima(naravno ako citas/gledas),ako ne, guras kontejnere....

nisam bas neki ljubitelj manga/anime ali meni se mnogo svideo jedan anime.VAMPIRE HUNTER D.rec je lovcu na vampire, nesto tipa blade.za ljubitelje vampira i avanture mislim da je ovo odlican anime

Ne upoređuj Vampire Hunter D sa Blade-om! VHD je umetničko delo.

Dajem glas anime/mangi. Berserk je nešto najbolje što sam video u životu na ekranu. A čitao sam i mangu koja je fascinirajuća. Nisam ljubitelj ni Naruta, ni Bleach-a, ni svakojakih Pokemona i Digimona koji su za mlađe uzraste, a ako bih poredio to sa Diznijem tu sam svakako za Dizni. Ove anime/mange koje ja gledam su traumatične za decu. :)

Anime, naravno! Najbolja koju sam gledao je Samurai Champloo. Naruto? Bleach? Mah! Traju beskonacno. Samurai Champloo je 24 epizode ciste akcije, zanimljiva radnja, fajt vrhunski a muzika fenomenalna. Moja preporuka svima.

http://www.youtube.com/watch?v=s3Gy6sc92Rc

Dizni. Jebeš sve te priče kako šalju pogrešne poruke i ne privikavaju decu na realnost... Uz Diznijeve filmove deca ostaju deca, u onom najboljem smislu nevinosti i bezazlenosti. A to je nešto što svetu jako fali.

Baj d vej: Džimi, letos sam sa mlađom sestrom gledala Damba i plakala k'o kiša :):)

Uz dizni sam odrastao bre...

Dizni,iako je bio matori rasista,ali crtani su pravi.

Mislim da se ne moze govoriti o bilo kakvoj bitci.Dizni bi trebalo da bude glavni tv program za manju decicu a da sa odrastanjem,ulaskom u pubertet dodju manga/anime.

Kada sam bio manji(3-6godina)stalno sam gledao disney i crtane poput duska dugouska,patka dace,tom&jerry i slicne,sada su deca potpuno,ajd da kazem sjebana,zato sto retko ko gleda te normalne crtane,a oni drugi crtani,koji nisu ni za debile,se pustaju masovno po televizijama.
Ja kazem isto da Disney moze uvek da se gleda,i stvarno svi njegovi crtani imaju neko dublje znacenje,i svi uzrasti mogu da gledaju. a i manga je ok,ali ne moze nju svako da cita,zato sto ipak ima nekih tezih scena koje ne mogu da se shvate u nekom ranijem dobu,i zbog toga kazem da je bolje u pubertetu da se pocne sa mangom/anime-om...

Глас за Дизнија, дефинитивно.