Prijava

to za pol pozicije nije merodavno, Luis je odavno naučio kako se osvajaju šampionati a ne trke ili pol pozicije

On je rekorder po br pol pozicija i po mnogima najbolji "one lap" vozac tako da mu je taj segmen itekako bitan. Svakako ne objasnjava zasto bi dopustio da ga jedan valteri botas prati po broju pol pozicija u jednoj od najuzbudljivijih sezona ikad, a jos manje objasnjava kako moze goat da izgubi titulu od jednog rozberga, to mi nisi objasnio.

To je ekvivalent tome da je Barikelo oteo titulu Sumiju bar jednom i da ga je matchovao po broju pol pozicija. Ok jeste ga rubens pustao par puta ali nikada nije bio ni najmanja pretnja po titulu.

Ili da je Fizikela mogao da ugrozi Alonsa.

Ili da je cak i Veber mogaod a pobedi Vetela.

Na pravcu se otvara DRS (slika dole) da se smanji otpor vazduha i bolid ucini brzim, mislim da se automatski gasi kad pipnes kocnicu jer ne zelis manji otpor vazduha u krivinama.

Ovo je uvedeno iz razloga sto onaj ko prati vodeceg ima "prljav vazduh" i pneumatici i bolid se zagrejavaju previse ako si dugo iza na kratkom odstojanju. Zato su uveli DRS, kao ok ali si vec tako blizu, unutar 1 sekunde evo smanji otpor vazduha, budi brzi i pretekni ovog ispred sebe. Tako se trke vestacki cine zanimljivijima.

Navodno od sledece godine sa novim dizajnom bolida ovaj problem zbog koga je uveden DRS ce biti resem pa samim tim od sledece godine nece biti ovog otvaranja zadnjeg krilca nego ce bolidi bez problema moci da prate onog ispred.

https://i.kym-cdn.com/entries/icons/original/000/021/665/DpQ9YJl.png
pa ne bas.

ne zagreva se bolid zbog prljavog vazduha nego se gubi do 20-30% "downforce" sto si blize ili kako da ga prevedem, pritiska na dole da moze da vozi. samim tim u bilo kojim brzim krivinama je nemoguce prici ovom ispred jer cim pridjes krenes da klizas u stranu.
u sporim krivinama vise ne mozes da napadnes jer bolidi ogromni, a cim predjes preko ivicnjaka kazne te.

tako da ti ostaje pravac, i onda tu dali drs da se tu hiper-preticu umesto da se trkaju ovako skilom. tj da sva ona preticanja koja su bila po krivinama sad budu na pravcu, ili odmah posle pravca gde si svejedno "pobedio" pre toga.

sto je najgore na pravcu ti i ne smeta nesto taj "prljav" vazduh, ali svejedno bitno je da se preticu pa onda daj drs da "boostujes" to

a za prljav vazduh tek mogu da pricam kako su direktno pravila koja su namenjena tome da ucine da sve to bude zanimljivije imala efekta da ucine da f1 postane pickasti sport u kom ne moze da se trka, sto znaci da je fia danas sklop budala koje su konstantno 3 koraka iza inzinjera po timovima, i da ne postoji teorija kojom bi mogli zatezanjem pravila da ucine bilo sta osim da jos vise naprave sranje.

a vi se nadajte za narednu sezonu... jeste, u teoriji i ja se nadam da ce raditi. realnost je da ce raditi nekih 4-5 meseci.

mogu pisem do sutra kako se prljav vazduh stvara i kako je F1 keceri. donekle i iz prve ruke znam od ljudi koji pravili i organizovali to, doduse pre 10ak god. danas je 20x gore nego tad.

videcete, to ce za 5 god da lici na formulu E. tu su imali mogucnost da na otvorenm polju naprave nesto dobro, ali umesto toga publika "glasa smsom" i kog izglasaju najvise dobije "power boost" 2s ili kako bese.
sledece je da ima ono kao u super mariju da kad prodje preko chevrona dobije bust i da bacaju banane jedni drugima (ovo podrzavam doduse).

to ce biti f1. gledajte i ubedjujte se da je to dobro, vazi.

Mario Cart 64 > F1 2021+

al to su znaci bilo kakve umiruce organizacije. izgubi se vizija prvo, ideja zasto, onda krenes da reagujes i radis samo ono sto ti kupci pricaju da im treba (u ovom slucaju publika) onda najuris one sto ti bili inicijano podrska jer si promenio sustinu, onda odu i ovi novi sto pricali sta im je bitno i oblikovali sve to po svom ukusu, jer im dosadi.
onda kupe amerikanci ili azijati koji ce sve to da preokrenu magicno, al se zavsi samo u prebacivanju svega toga na drugo mesto i gasenje.

jer sustina je vrlo jednostavna. najbitnija su preticanja. to je poenta.

mada u principu ne moze bas ni pita od govana. zajebano je da se prodaje ideja "vrhunac tehnologije" ako danas imas automobile koji idu brze po autobanu od tog sto radis, ili sto vise ne mozes da sakrijes od vecine da sve to moze i brze al ne das. ostaju ti samo najgluplji da im prodajes, a glupima paznja kratko traje. mora da sija, varnici, da bucno i da radi bling bling

prodajes dobro skretanje. super, bravo za tebe.

kapiram sta si hteo da kazes celt, mozda nisam najsrecnije objasnio jer sam se fokusirao na DRS

"ne zagreva se bolid zbog prljavog vazduha nego se gubi do 20-30% "downforce"

Dirty air does, however, hamper the efficiency of the following car’s own aerodynamic surfaces, reducing downforce, making it slower in the turns, and limiting the effectiveness of the cooling system.

Samo naravno da kao sto si reko, veci je problem u krivinama nego na pravcu ali je i tu prisutan, zato nekad vidimo da na dugackom pravcu ako vozac nema nameru da pretekne onog ispred malo skrene levo ili desno da ohladi bolid. Na nekim stazama je generalno ogroman problem ako je temperatura staze i vazduha vec visoka, kao npr sad u meksiku kukali su da je ne moguce pratiti bolid ispred jer se gume tope a bolid postaje bukv vreo.

ono jes i to, ako turbulentan vazduh ispred i u hladjenje nece da ulazi dobro ako dizajnirano za laminarni protok. to nisam ocekivao da je toliki problem, al eto vidis.

oce to ako si pravio krilca velicine malog prsta bez kojih auto nece da ubaci u 3. brzinu i u pravilima definisan oblik neceg. nemas opciju da promenis ako ti to problem, nego optimizuj za idealne uslove.

naredne godine kao downfors ne zavisi od krila nego od ground efekta pa onda kao prljav vazduh ne smeta, posto mnogo veca povrsina pravi vecinu sile. u teoriji super, u praksi verovatno nesto drugo ce da fali.

ceo koncept gde neko ko nije tim koji se trka nego organizaciono telo pokaze kako ce da izgleda formula naredne god je pokvaren. ocigledno je izgled definisan blingom a ne potrebom, dakle zabava za decu.

od svih ovih do sad, jedino sto me je zainteresovalo je ono sto red bul pre neko vreme uzeo i pokazao, evo da nema pravila, mislim da bi smo ovako nekako pravili F1:
https://assets.catawiki.nl/assets/2017/12/7/d/3/0/d30697dc-2f9d-4409-92df-778c74ac5de2.jpg

verovatno nije bas da bi bilo tako, ali i meni izgleda kao nesto gde bi krenuo da optimizujem. imas lake a jake materijale sad, tako da je verovatno dobra ideja da pokrijes tockove i vecinu downforsa napravis ispod auta, i da napravis zavoreni kokpit.

ustvari najverovatnije ako bi se krenulo sad od pocetka da se pravi najbrzi auto, postoji sansa da ne bi izgledao uopste kao F1, sa krilom napred, nazad i to. imas materijale sad koje mozes da oblikujes na nacine koji su bili nezamislivi kad je trenutni dizajn F1 definisan.

al ne, jurimo to doba makar vestacki. sve naopako.

kao sto je motor postao deo strukture automobila, tako bi najverovatnije najefikasnije bilo da telo automobila bude aerodinamicno bez krila koja vire.
i najverovatnije, optimalno, bi trebao rep, kao na avionu, kao dodatan metod upravljanja. ultimativna kontrola zadnjeg dela.

zvuci blesavo, ali tako nesto bi bilo dosta zanimljivije za gledanje.

na zalost, bilo bi i dosta opasnije, tako da jebi ga.

mozda ako bi vozaci upravljali kao dronove?

ima milion stvari kako prirodno oterati F1 u buducnost, umesto ovoga.

Pneumatici pneumatici ko vas ne zna skupo bi vas platio xDD

Samo su Pirelli pneumatici - sve ostalo je boranija.

Jednom sam imao Pireli preumatike na Lanči, dok su nove najbolje su ali kratko traju.
Ili sam ja samo malo pre-ludački vozio u to vreme.

Jednom nisam imao Pireli prenumatike. Jednom.

crnac osvaja, tu nema boga nema pravde, poyy

bas me zanima kako ce red bull izvesti ovu, izgleda planiranu, taktiku na mekim gumama da ne kazem pneumaticima.

atmosfera je uzavrela idemooo

za nekoga pravila vaze i primenjuju se ako mora na silu, za nekoga ne. to je fia. ne znam jel vredi gledati ovo

izgl moze da se kuca gg wp

Kaze "the advantage has already been given back"
Pa mater im jebem