Jevađelje po Tomi

  1. Добро бре људи, докле више јебем га?!
    Мислим, Лемаја ок, филм је оставио утисак на тебе, али не могу да се отргнем утиску да превише пријемнички гледате на те филмове сви ви које ових дана отварате дискусије о залудним темама. Не верујете у Бога, цркву, попове - ок, али све као да чекате да погледате неки филм, чујете неког ''научника'' како износи претпоставке, и онда скачете ''то је то! Знао сам, је све лаж, блала..''. Мислим, ок паламудите јер вам је вероватно досадно, али не видим сврху? Шта, неверни Тома, писао јеванђеље које црква не призна, уууууууаааааааааауууууу!!! Па, шта?
    Мислим, православље се не заснива ни на каквом чињеницама, тако да сваки покушај обарања истих (апсурд) пада у воду у старту. Не капирам како не капирате да неки људи једноставно поштују православље, не само као веру, већ као скуп неких вредностих на којима су васпитавани.

  2. Pa okej, poštuju, ali neki ljudi možda ne poštuju. I zato postoje ovakve teme. I ti treba to da poštuješ. Pravoslavlje nalaže ;)

  3. Мислим, православље се не заснива ни на каквом чињеницама, тако да сваки покушај обарања истих (апсурд) пада у воду у старту. Не капирам како не капирате да неки људи једноставно поштују православље, не само као веру, већ као скуп неких вредностих на којима су васпитавани.

    +!

  4. Pa okej, poštuju, ali neki ljudi možda ne poštuju

    ЛОЛО како на ово да одговорим.
    Ако не поштују, шта је л' покушавају да и нас одврате? Знао сам да нам се овде ради о глави.
    То је толко залудно, чак можда више и од оних глупих музичких препуцавања. Све у празно, све.

  5. Добро бре људи, докле више јебем га?!
    Мислим, Лемаја ок, филм је оставио утисак на тебе, али не могу да се отргнем утиску да превише пријемнички гледате на те филмове сви ви које ових дана отварате дискусије о залудним темама. Не верујете у Бога, цркву, попове - ок, али све као да чекате да погледате неки филм, чујете неког ''научника'' како износи претпоставке, и онда скачете ''то је то! Знао сам, је све лаж, блала..''. Мислим, ок паламудите јер вам је вероватно досадно, али не видим сврху? Шта, неверни Тома, писао јеванђеље које црква не призна, уууууууаааааааааауууууу!!! Па, шта?
    Мислим, православље се не заснива ни на каквом чињеницама, тако да сваки покушај обарања истих (апсурд) пада у воду у старту. Не капирам како не капирате да неки људи једноставно поштују православље, не само као веру, већ као скуп неких вредностих на којима су васпитавани.

    Ali ovde se ne radi o filmu, nego o jevandjelju, koje je tek na kraju flima pomenuto.

  6. Ne, nego prosto polemišu o stvarima koje poštuju i koje njih interesuju.
    Nisu oni tebi došli na temu o pravoslavlju da te odvrate, nego si ti došao njima na temu i pričaš o pravoslavlju. Što je skroz okej što se uključuješ u raspravu, ali ne možeš da se osećaš napadnuto što neko ima drugačija interesovanja, ako se sam trpaš u sfere van sopstvenog interesovanja.

  7. Mylyce, нисам уопште дошо да се препирем око тога. Само сам рекао да не видим поенту оваквих тема. Кад сам јебено рекао да се осећам јебено нападнуто?!?!? Шта, је л сам требо да ставим у претходном посту јебени смајли да би укапирала да се шалим?!?! ЕВО :D :) x) =)
    Не дижи одма гард, јбте.
    Добро ради се о јевањђељу. Ком? Је л га неко од вас прочитао? Је л зна наког ко га је прочитао? Је л неко зана неко ко зна неког ко 8 ..ко га је прочитао?
    Претпостављам да не. Дакле, хтео сам рећи да се расправља око информација из 132414-те руке, што је малко бзвз...
    :-)

  8. Мислим, православље се не заснива ни на каквом чињеницама, тако да сваки покушај обарања истих (апсурд) пада у воду у старту. Не капирам како не капирате да неки људи једноставно поштују православље, не само као веру, већ као скуп неких вредностих на којима су васпитавани.

    Poenta je da preispitamo te vrednosti koje se tako lako nameću novim generacijama. Da ih preispitamo, izazovemo, redefinišemo ili, ono što se čini najispravnijjim, odbacimo. Baš zato što se, kako si i sam rekao, ne zasnivaju ni na kakvim činjenicama.
    DIXI

  9. A ja rekoh da ne vidim zašto bi ti morao da vidiš poentu teme da bi se o njoj raspravljalo.
    Nisi rekao, ali pišeš o svom stavu kao osoba koja se brani od nečega. Gde se šališ? Nisam primetila ništa duhovito. Možda si samo bio neozbiljan, a to nije isto što i zbijati šale.

  10. Poenta je da preispitamo te vrednosti koje se tako lako nameću novim generacijama. Da ih preispitamo, izazovemo, redefinišemo ili, ono što se čini najispravnijjim, odbacimo. Baš zato što se, kako si i sam rekao, ne zasnivaju ni na kakvim činjenicama.

    КУРЧИНА?

    A ja rekoh da ne vidim zašto bi ti morao da vidiš poentu teme da bi se o njoj raspravljalo.

    и то што кажеш.

  11. džizez! mjsd, nije film na mene ostavio utisak, film je manje-više teško sranje, ali me podsetio da potražim ovo jevanđelje o kojem mi je ranije moj dečkić pričao. Takođe, jevanjđelje nije pisao "neverni toma" već samo toma, ajde, ako hoćeš pročitaj šta piše na vikipediji takođe, napisala sam da na vikipediji imaš linkove gde možeš pročitati to jevanđelje! znači uzmi slobodno i PROČITAJ, ako hoćeš... ako te ne interesuje tema, jebote nemoj je čitati! lepo reče mylyca, nisam ja tebe dovukla vamo....

    druga stvar, baš to mi se čini da se ovde crkva smatra nepotrebnom, da crkva nije uopšte potrebna da bi ti imao odnos sa bogom. ovo jevanđelje nekako čini crkvu, kao instituciju, suvišnom. takođe, ne mora da vas se sastaje dvojca, trijca da bi bog bio tu. bog je tu kad si i jedan sam, ma gde se nalazio.

    realno gledano, nama je hrišćanstvo nametnuto, imali smo mi svoju veru, onda došo sveti sava, koji je imao dil sa pravoslavnom crkvom, i pomešao naša paganska verovanja sa pravoslavljem.

    lično, imam svopstveno poimanje vere i ne treba mi nikakva crkva, nikakav hram, nikakvi običaji i obredi koje nekako automacki vršimo, da bih ja verovala u boga...

  12. Ok, ok... :-) Само сам прокоментарисао, ако нисам требао ево обрисаћу.
    Читао сам нешто о томе, гледао те филмове, кад ме занимало да ''истражујем'' на ту тему. И колко да сам жудео за неком сензацијом нисам је нашао.
    Да пуно паганских обичаја има у Хришћанству, то стоји. Има оних који их не признају, па их ови верници називају секташима(има и правих секташа који смишљају митове, али то су екстремни случаји). Искрено, ја се држим по страни. Поштујем цркву јер је она тековина православља и хришћанства уопште.
    Залудни поп и говеда крсти, а што је мени занимљиво, неки од најбруталнијих серијских убица су говорили како су убијали због вере. То има за циљ да скрене пажњу да се ТАЧНО зна шта је Хришћанство, а свако слободно схватање које одступа од тога, једноставно није то, или није у потпуности, тако да ако људи мисле да верују у Бога а блате Цркву(не поједине попове мафијаше) онда предлажем прелазак у будизам. То раде Амери у тренуцима доколице.
    А Црква, није објекат, није појединачни случај поповског досијеа које објави Блиц, већ скуп обичаја који славе Бога. Да ли су потребни или не није наше да расправљамо, једноставно тако је како је.

  13. nemoj brisati postove, nema potrebe... e, pa to, zašto ne bi bilo naše da raspravljamo? ti običaji često nemaju smisao, da li stvarno boga bole brige da li sam ofarbala jaja ili sam umesila česnicu? a crkva odavno nije objekat u koji odeš da budeš malo sam sa svojim mislima u miru i tišini, već je institucija koja sakuplja ogromne količine novca, i šalje ljude u rat...

  14. Оригинална хришћанска заједница еклесиа, није практиковала обреде у црквама јер храмове није ни поседовала, нешто касније су се обреди вршили и у приватним кућама. Опет, основно својство храма није слављење бога већ популаризовање религије. Да није било толико храмова, не би ни данас било толико хришћана. Цела идеја о проповедању без икаквих ограничења и хијерархије пада у воду јер:

    1. Унутар сваке заједнице долази до раслојавања, од клинаца који пикају фуцу у парку па све до заједнице верника, тако да је истакнутији слој запуцао на то да буде свештенички, што је сасвим логично.

    2. Изградња храмова је наслеђе које је хришћанство примило од старијих религија, тако да не постоји разлог због којег и само не би кренуло тим путем.

  15. da li stvarno boga bole brige da li sam ofarbala jaja ili sam umesila česnicu? a crkva odavno nije objekat u koji odeš da budeš malo sam sa svojim mislima u miru i tišini, već je institucija koja sakuplja ogromne količine novca, i šalje ljude u rat...

    има једна песмица о томе како се ствари сјебавају годинама а ми бленемо.
    http://www.yumidi.com/tekstovi-pesama/ekv/zajedno
    Све иде сигурним кораком у курац, и религија више није освртање на прошлост већ питање о будућности. Дакле је л' верујеш да је смак света следеће године? Је л' се плашиш? Или једноставно кажеш ''Господ брине''. То је нека суштина. Не знам шта је исправно, једноставно бираш страну и идеш до краја.
    Против поповске мафије исто као и против сваке друге, моткама, и о томе треба расправљати, али причати о неком Томи, Пери, Мити из бајке је...трол.
    Људи су криви за све што се људима догађа.

  16. Храм је физички појам, а Црква ипак нешто више, колко ја капирам. Не везујте је за храмове.

  17. Možda čitavu priču posmatramo iz ugla rimokatoličke crkve, koja ne pravi neku jasnu razliku između crkve kao institucije, i crkve kao zgrade...
    Kod nas, Srba (ne novopravoslavnih, već onih Arčibaldovih, sa narodnom religijom), situacija je malo približnija tominoj verziji.
    Prosti Srbi nikad nisu primili ''instituciolizovano'' hrišćanstvo, već su ga uklapali u svoju staru veru, praveći na taj način spoj između obožavanja prirode, i obožavanja Boga, uz dodatke svetaca, običaja itd.
    Drugim rečima... Kada nije bilo hramova (zgrada), na raspolaganju, Srbi bi se, bez problema, kao i njihovi staroslovenski preci, molili u prirodi, kraj nekog izvora, velikog drveta i sl...
    A ne možemo se ni pohvaliti nekim naročitim poštovanjem, prema sveštenicima, ili redovnom ispunjavanju kanonskih obaveza, dragovoljnom plaćanju crkvenih nameta... jednostavno, postupamo isto kao i naši preci - ''Bez nevolje, nema bogomolje''.

  18. Preporučujem svima da pročitaju iz Braće Karamazovih odlomak "Veliki Inkvizitor".

  19. A tu je i politika. Da bi se hrišćanstvo lakše širilo razne paganske stvari su hristijanizovane, da bi pagani lakše prihvatili hrišćanstvo, iako Bog ni u kom slučaju ne voli mješanje prave vjere sa paganizmom. I srpski običaj slavljenja slave, jeste pagansko naslijeđe i više ima veze sa nacioalnim folklorom nego sa religijom.

    Ja ne mogu da dodjem sebi od bezobrazluka kojim zrači ovaj post.

    iako Bog ni u kom slučaju ne voli mješanje prave vjere sa paganizmom.

    Šta, paganizam nije prava vera, a hrišćanstvo jeste? Ne razumem.

    I srpski običaj slavljenja slave, jeste pagansko naslijeđe i više ima veze sa nacioalnim folklorom nego sa religijom.

    Evo opet. Paganizam nije religija, već je samo hrišćanstvo religija.

    STRAŠNO!

  20. Pogledajte na National Geografic dokumentarac "Evandjelje po Mariji" i tek onda cete imati hiljade upitnika iznad glave.

    Licno ne volim zakljucke donositi na osnovu filmova (pogotovo Americkih, holivudskih sranja, koja su samo komercijalizovana i priblizena prosjecnom americkom idiotu/gledaocu, a najcesce nemaju veze sa istorijskim cinjenicama), a pogotovo ne na osnovu wikipedije gdje moze pisati ko sto hoce i kako hoce. Imao sam neki dan jedan razgovor s prijateljem profesorom istorije na Sarajevskom univerzitetu koji mi je prenio da su dokumenti koji se pojavljuju na wikipediji a ticu se religije i moderne istorije prilicno netacni i uglavnom se pisu iz ugla onog koji ih unosi, pa samim tim i nevjerodostojni. Istorija na wikipediji je uglavnom tacna za one dijelove istorije koji ne povrjedjuju niti jedan zivuci narod (dakle po mom brzom zakljucku samo za narode koji vise ne postoje) :)).

    Jos cu dodati da nikad ne ulazim u raspravu o vjeri, procitao sam sve sto mi je doslo pod ruku i Kuraan i Bibliju i pojasnjenja u vezi s tim od raznih autora (to je vjerovatno neka faza u zivotu kada mladog covjeka zainteresuje vjera i sta je taj opijat za narod). Izvukao sam svoje zakljucke, nisam vjernik, ali kao prije svega osoba sa visokim obrazovanjem i neko ko ima bar malo kucnog odgoja ne ulazim u rasprave o vjeri, ne namecem svoje misljenje, naprotiv postujem sve vjere i visoko cjenim svaku osobu koja u vjeru ulazi s cistim srcem i namjerama.