Prijava

Да ли је могуће средити друшво на тај начин, да смо сви скупштина?
Да се избори организују посебно за свако министарство (јер су сваки избори потчињени спољној политици и тиме се добијају/губе избори) јер је држава уређена на фазон форума/ фејса.
Брзина преноса информација електронским путем нам омогућава бољу и чешћу контролу над влашћу?
Ако има смисла како то урадити?

Narod je stoka. Nije moguće. Bez kralja ne valja.

Ja bih organizovao to recimo ovako:

Napravi se grupa na fejsbuku i svako ministarstvo ima svoju sliku, ili kad su predsjednički izbori svaki predsjednik i to, i onda ko više lajkova ima na sliku da bude predsjednik...

Imaš ono pozovi prijatelje select all i lagano, i oni glasaju i tako...

Хаха, занимљиво. То ко еРепублик :)
(лигњо, чијис'ти?)

švajcarski sistem i ćao. decentralizacija koja će dovesti do direktne demokratije i svima fino. svaka opština odlučuje za sebe. referendum za sva bitnija pitanja i ćao. Švajcarcima je lepo, al kod nas stoke, ne znam kako bi to funkcionisalo. :D

Па мислио сам не Facebook лично, него да се направи ''Држава софтвер'' који ће искористити све најбоље начине расправе (нпр. http://debatewise.org и укомбинујте фејс у то) и тако омогућити стварну владавину народа а не демократију.
Део мог питања и јесте: Да ли је народ толико стока, и можемо ли се научити бољем?

Па мислио сам не Facebook лично, него да се направи ''Држава софтвер'' који ће искористити све најбоље начине расправе (нпр. http://debatewise.org и укомбинујте фејс у то) и тако омогућити стварну владавину народа а не демократију.
Део мог питања и јесте: Да ли је народ толико стока, и можемо ли се научити бољем?

Ja ću da budem admin tamo i boli me kurac.

I onda dodje haker i jebe kevu državi s dva virusa.

Ne znam koliko smo napredni još uvek da to radimo preko računara, ali je onaj grčki oblik neposredne demokratije mnogo pravičniji od ovih, a i naš izborni sistem je govno.
Treba da se uredi kao u Engleskoj, svaka lokalna jedinica ima svog predstavnika koga šalje u parlament, taj predstavnik štiti interes svoje lokalne jedinice, a ne ko kod nas ti glasaš, a onaj tamo u stranci stavi svog teču za poslanika.

Па направиш одвојену мрежу (од интернета) за то, са посебном верзијом Линукса. Мислим да сигурност може да се реши.

Појединац био имао право гласа у свакој грани друштвене поделе којој припада: град, општина, област, и на крају република.
Ето савршене децентрализације.
Да проширим тему:
Како од тога направити стварност?

Брате, ако све може да се хакује, може и то, а замисли онда последице.

Da li kod naših ljudi postoji strah od decentralizacije zbog potencijalnog separatizma?

Opet pitanje, neko bi morao da vodi računa o tom sajtu, da bude administrator, moderator i opet se to pretvara u vladavinu nekolicine. U stvari kako god, uvek na kraju bude vladavina nekolicine, nezavisno od toga da li je ovaj sistem koji ti braniš ili neki drugi. Sve je to go kurac.

kažem. švicin sistem. zemlja je podeljena na katune. katuni su podeljeni na opštine. opštine se sastoje iz gradova i sela. svako selo i svaki grad odlučuju o stvarima koje se tiču njih glasanjem u gradskoj/seoskoj skupštini. Svaki grad/selo bira nekoliko predstavnika da ih predstavlja na skupštinama katuna recimo svakog meseca, i tamo mogu da zastupaju samo o onome što se pre raspravljalo na skupštini. i sad da ne ulazim u to, može jako lepo da se sredi. ali je potreban osećaj pravednosti i želja da se uradi najbolje za naciju.

Ali onda Toma ili Tadić ne bi mogli svoj pašenog da uglave u neki upravni odbor. Je l' razmišljaš o tome čoveče?

Ponavljam pitanje

Da li kod naših ljudi postoji strah od decentralizacije zbog potencijalnog separatizma?

Па ако је ко је администратор/модератор избор већине онда је ОК
Да швајцарска има добар систем али можда може и боље користећи електронски пренос података?
Ограничити овлашћења децентрализације да се онемогући сепаратизам и/или непоштавања мањина и републичких закона само зато што у неком селу има 51% Срба, Мађара, Бошњака, Шиптара или кога год.

Ja bi se iskreno uplašio kao građanin RS da se Sandžaku ili nekom delu Vojvodine sa većinskim mađarskim stanovništovm da decentralizovana moć upravljanja. Te autonomije se obiju o glavu a za to je glavni razlog puka ekonomija. Ako funkcionišu kao zajednica i to im donosi profit (Švajcarska, primer) nikom neće padati na pamet da se separatiše, ali čim se živi bedno svi će izlaz tražiti u separatizmu.

Ја сам покретањем теме имао и функционалну а не само просторну децентрализацију на уму. (Ако Чика Милорад има силно имање и успешно га води не значи да се разуме у здравство и образовање)

Па ако је ко је администратор/модератор избор већине онда је ОК

I predsednik je izbor većine.