Prijava

Hehe, jel mi verujes da nikad nisam probao da sviram drombulje? Kako to uopste ide?

http://www.youtube.com/watch?v=1hPZKarO1AI
polupas malo zube dok skontas..posle opusteno...

Uhvatio je za onaj deblji deo, a onaj deo sto viri okida tako da mu landara iznad usta?

Joj, jedno vreme sam hteo da kupim usnu harmoniku, bas gotivim taj instrument. U Mitrosu se krecu cene od 300 din. pa nadalje.

Gledaj. Ima jedan mali problem sa usnim harmonikama. Tim jeftinima.
Znas li po kom principu rade?
Dakle, imas rupu, gore i dole otvor. Na otvoru stoji perce. I na gornjem i na donjem. Dakle, kada duvas vazduh, gornje perce podrhtava, i cuje se ton X a kada uvlacis donje perce treperi i cuje se ton Y.
E sada. Postoji tehnika bendovanja, tj savijanja. To je kada na toj rupi gde su X i Y tonovi dobijes ton Z.
Do sedme rupe, savija se na uvlacenje, od sedme na duvanje. Problem je sto se perca habaju tako. I ako prejako savijes, povuces, itd. Perce moze da pukne. Dobro, treba da je arcis sto godina, i da je savijes ne znam koliko naglo i koliko jako. Samo postoji mogucnost. Ali to cudo moze da ti odleti u grlo. Zato je pametnije uzeti Honerovu harmoniku od 2k dinara nego da uzmes onu za 300. I jos nesnot. Vrlo je moguce da se na tim harmonikama jako tesko savijaju tonovi, da uopste i ne moze, da nisu nastimovane kako treba...
Uzmi honericu od 2000, neces se pokajati.
I tu inace postoji razlika po serijama. I po trzistu, takodje. Istocno i zapadno trziste ko nebo i zemlja.

Sto se tice cena za usnu,moj ortak je platio 120 evra.Tako da ne preporucujem tu od 300 dinara....

Jel znas koju je uzeo? Hromatsku, ja cu ti reci. Ona je tri puta veca od dijatonske. A one se i ne mogu naci za manje pare. Dakle, dijatonske su 25 i tu je tacka. Imate neke deluxe serije koje su 40e, i postoje neke zajdel koje su valjda 60, sa celicnim percima, i sta ti ja znam, ali klasicna usna harmonika, dijatonska, sa deset rupa, kosta 25e.

@Dio
Nije ta. Hohner Blues Harp, MS serija. Te ja imam.
Za obicnog sviraca, koji nije neka burzujcina i koji planira da svira na usnoj harmonici a ne da je drzi u regalu postoje dve opcije.
Hohner Blues Harp i Hohner Marine Band.
Prva je tvrdja harmonika, tonovi su se teze savijaju, ali je jaca, pouzdanija. Odlicna za mikrofon(onaj harmonikaski) posto mozes da naduvavas iz sve snage u nju.
Druga je dosta meksa, tonovi se savijaju mnogo lepse, lakse, divno zvuci akusticno, na pevackom mikrofonu, ali kad je stavis na harmonikaski mikrofon, zvuci neubedljivo.

Marin bend je neznatno skuplja, i ona je kao standard, na njoj su svirali grdni poznati harmonikasi.
Da, postoji marine bend deluxe. Kosta 40e. Jos je meksa od marine benda, i jos lepse zvuci i sve, i cini mi se jos neubedljivija od marine benda.
Sto se tezine sviranja tice, sto je elektricna gitara prema akusticnoj, to je marin bend prema bluz harpu. Tezi je prelaz sa marina na bluz harp, obrnuto je cudno, jer je marin dosta laka harmonika.

Da. Ja volim kad na instrumentu ima drveta. Ne volim cisto metalne, osim ako nisu trube i saksofoni, a plastike se uzasavam na instrumentu. Cini da se osecam kao da je instrument jeftina igracka.
Cak ne volim plasticne zice na gitari. Mislim, to lakse preguram, jer je kao, potrosni materijal, ali metalne MNOOOOGOOO vise volim.

Lu93,

Lijepa tema, biće sigurno još dosta dobrih postova, jer znam da na Vuki ima dobrih usnoharmonikaša koji se još nisu oglasili... Da li si imao priliku da čuješ malog Sonija-Gileta iz Novog Sada? Tip je iznenađujuće mlad i baš je uspio da za kratko vrijeme nauči jako dobro da svira usnjak tako da nije prošlo više od par godina od kako ga je prvi put uzeo u ruke a već je zasvirao sa Pera Džo-om u Modžo klubu u Senti. Poznavao sam njegovog pokojnog učitelja koji je takođe bio izuzetan na svoj način...

http://www.youtube.com/user/milojimx#p/u/15/1FFslVACbw4

Е, мрзи ме да читам, вероватно је неко постовао...За колико се пара може начи јефтина усна хармоника? Оно, за почетнике?

Двадесет еура сасвим добра. Има и јафтиније, али узмеш ово и миран си. Прочешљај митрос или неки други сајт, види шта ти одговара.

Gore sam ti ispisao opise harmonika koje mozes da kupis.
@zeljcek
Zato se i trudim da odrzim ovu temu zivom, kako bi se ti ljudi oglasili. To bi bilo strava, pa da mogu da cujem i njihova misljenja, da razmenjujemo rifove, melodije... Mnogo dobrih stvari moze da se radi ovako...

@Lu93,

Ишчитао сам тему још једном пажљивије, и видим да си прилично упућен у инструмент, па имам нека питања. Много година прије него што сам научио да свирам гитару, пред крај основне школе и пред почетак рата купио сам на пијаци кинеску усну хармонику "HЕRO" из Ц кључа, неку баш велику са два реда рупица. Према слици коју си поставио, могло би се рећи да је тремоло. Занима ме за шта су те тремоло хармонике тачно намјењене, за коју врсту музике и има ли велике разлике у техници свирања ње и блуз харпа/марина нпр? Ја нисам имао од кога да учим, тако да сам пар година самоуко пирио у ту кинеску и врло брзо просвирао све познатије мелодије које су ми пале на памет. Кад сам сконтао да ми за неке ствари фали тонова на њој мало сам се разочарао и чак то приписивао сопственом недостатку слуха. Елем, кад се у мом животу појавила гитара, већ деценију скоро да је нисам ни узимао, али ево јутрос сам тражио нешто у фиоци и налетио на ту моју прву и једину хармонику у футроли, извадио је и засвирао да се присјетим. Баш ми је одушевило што и даље на њој могу да скинем мелодију за десетак секунди, то изгледа не може да се заборави. Волио бих да усавршим свирање на њој, никад није касно а и сад могу себи да приуштим прави инструмент или чак њих више ради других скала и тоналитета.
Шта ми препоручујеш да купим, осим сталка наравно - да бих могао да свирам два инструмента одједном, можда тај "marin" јер кажеш да је лакши? Пробао бих да научим завијање тонова да бих могао пичити блуз али ме интересују и остали музички жанрови. Шта бих конретно добио са том хроматском, знам да је компликованије али бих волио да ми неко баш прецизира које су њене предности и недостаци?

Imam ja neku PDF knjigu za ucenje usne harmonike u kompu tako da ako ti treba :) ja sam uz pomoc takvih knjiga poceo da ucim gitaru ;)

Tremolo je za 'Po šumama i gorama' i partizanske stvar...
Zvuči previše kantri, meni krene krv na nos kada neko stvara bluz na tremolo harmonikama. A ne možeš bendovati tonove tako da si u startu zakinut za esenciju bluza.
Inače, ja imam Hohner Big valley tremolo i kupio sam je iz čiste radoznalosti. Zanimljiva harmonikica (sudeći po veličini i težini - i nije, ja joj samo tepam). Cijepaj kantri, ne'š pogriješit'!

Nađoh negdje na netu pa ako ti zatreba....

-----------------------------------------------------------
|C |d |E |g |G |b |C |d |E |f |G |a |C |b |E |d |G |f |C |a |
|C |d |E |g |G |b |C |d |E |f |G |a |C |b |E |d |G |f |C |a |
-----------------------------------------------------------

@Kecap

Možeš li postaviti ovde link za učenje usne harmonike?

Bio bih ti vrlo zahvalan,kao i svi ostali!

joj ja to tako volim, baš. imam i nekoliko komada kod kuće, pokojni deda je svojevremeno svirao.
ali nikada nisam naučila. kako? :/

Џанки, је л' ти познат лик иза Цанета? :))
http://img811.imageshack.us/img811/7555/41069736.png