Prijava

a o tome se radi fala henzo, a jbt imal iko da voli i jedan narod u smislu -filije

to samo drugosrbi padaju na svabe, engleze i slicne mantre.

to sad kao ja kad kazem da brat orb vodi dobru politku pa da me plidumir sutra isproziva kako sam madjarofil, idi vidi u peštu kakvi su djarmosi sta rade ima zivot da ti se zgadi

ta neka logika

vrv se ovaj uzorak naroda uzima negde na balkonu opere tako najlakse procenis do koje mere je odredjeni narod dostigo nivo supackog plemena

vrv se i avg srbo razocara kad vidi da ga random rujan ne jebe 2% samo zato jer je pripadnik brackog plemena lolo

xaxaxa senilni starac, ovaj ne bi bio dobar suparnik nasmrkanom cedi

Lol, i herkules je za trampa

Ovaj Bajden mora da je baš mnogo zgrešio kad ga ovako muče sa 80+ godina. Pustite starca da umre u miru.

bio sam ubedjen da ce matorog da ubiju i da podmetnu novog kandidata, mislim ja vise ne znam jel ovo stvarno bajden, STA je ovo, nerealno da se kandiduje covek koji sere u pelene na bini

evo moj pismeni zadatak na temu zasto deda bajden ne moze u penziju. jos.

demokratska stranka se trenutno trudi da ubode poentu u americi. dok je bilo bajno i sjajno jahali su po abortusu, gejevima, crnci, zene progressive gas, suri bika i slicno i to radilo fino, od obame. izazovu mrznju sa druge strane (zato tramp prvi put) al to ne traje.

u poslednje vreme dosta jaka socijalno ekonomska kriza tamo jebe srednju klasu, od malo pre kovida, a kovid i stampanje novca ih dotuklo. isto ko i u evropi, al gore posledice jer je drugacije drustvo.

i onda su uspeli da na tom talasu uvale bajdena. "free healthcare for all" i slicne socijalne stvari koje naravno da lobi tamo nikad nece ni da pomisli da dozvoli. naravno nakon 4 god nista se nije ni mrdnulo a ljudi sve vise pizde. sad je na foru, ok, ne radi socijalno aj sad dzobs, ekonomi, desnicarske ideje. i podrska trenutnom predsedniku bukvalno negativna.

te su resili da zrtvuju bajdena na izborima umesto da umre "prirodnom" smrcu, jer ove izbore demokrata jednostavno ne moze da pobedi. jahanje po pederima i liberties ne pali vise a socijalne mere svi vide da su prazna obecanja. jedino nisam siguran da su se nadali da ce ovamo opet da bude tramp. to jebem li ga. verovatno.

tako da, isterace deda do izbora a onda lepo u staracki dom da kenja u gace. svi sa 5g mozga vide da ne postoji ni promil sanse da dobije ove izbore.

tako ce i tramp za 4 god, on svejedno mora se povuce. ako ga ne ubiju ranije. naredni ce biti vec ozbiljniji izbori.

Ala je pao nisko taj vavilon, da je 300.000.000 ljudi spalo na to da bira između dva umiruća starca. Dobro, tamo Obama i Blinken vode politiku svejedno (rade šta im se kaže) tako da je Bajden nebitan, al ono, žalosno je za videti. Nestvarno žalosno. Da je mesto njega tu neki Trudo nešto, jahali bi još dva mandata, jer se masa glupavih klinaca tamo plaši džindžera da će da ih vrati u srednji vek i ostala sranja.

Inače Bajden jako koristan tu, sva sranja će svaliti na njega, a on jadan senilan, što je i normalno za njegove godine, uostalom vi ste ga birali da vodi zemlju itd. Da mogu da ga izguraju učinili bi to itekako, ovako, izgubio je sav kredibilitet.

ne bi, ne mogu demokrate da dobiju ove izbore, osim ako ne okrenu pricu potpuno na "they took r jobs", a to ne mogu urade jer ce oteraju ove glasace sto imaju na trenutnu pricu, a nove nece dobiju od konzervativaca.

kazem ti, socijala ne prolazi, jer su razocarani ljudi, a wokizam ne prolazi jer se sve teze kupuje hrana i osnovne stvari za zivot, za prosecnog amerikanca, tako da ima bitnije stvari od gej braka. a i izmodilo malo.

a to je jedino na sta demokrate igraju. sta sad bice im slogan iskren: "pokrecimo ratove - cuvajmo industriju" pa na to da idu :)

nema brate, ne dobija ni bog otac ispred demokrata sad. i manje vise su to znali mislim i jos pre 4 god kad su podmetli bajdena. 1 mandat.

Po meni bi socijala trebala da prolazi, a wokism ne. Demokrate pucaju jer nisu dovoljno radikalni po pitanju socijale. Jedini adekvatan odgovor na Republikansko desničarenje, je nešto poput Sirize. Ali je to u Americi isuviše dakelo od stvari koje spadaju u pristojan diskurs. Too outlandish for an American mind.

jeste, taj bi dobio izbore, al to je prevelika revolucija da bi se desilo za jedne izbore tamo.

aj mislim od osnovnog, zdravstvo postane univerzalno. regulisano.

pa dal bi se odrekle farmaceutske kuce toga da lekove prodaju po ceni do 100x vecoj u americi nego sto prodaju na drugim mestima tek tako? dal bi podrzali tog kandidata ili bi ulili kolko god mogu novca u onog ko nije to, i ko ce ovog prvog da blati.

to je jedan primer oko koga se lome. svako ko promovise socijalu sluzi da prikupi glasace, ali novac koji finansira obe stranke ne dozvoljava da bilo sta od toga postane realnost.

bar ne brzo.

amerika je pravljena po svajcarskom modelu, koji drzavi ne dozvoljava da donosi sama odluke vec mora da slusa industriju i ekonomiju.

izostavio sam narod jer ovaj tad senator ili ko bese u istoriji sto prepisivao svajcarski sistem kad se formirala USA izostavio opciju narodnog referenduma kao protivtezu tome.

Kod njih je sistem svakako vrlo komplikovan i vrlo specifičan. Interesantno je koliko početne postavke sistema mogu da determinišu kasniji tok situacije, čak i ako to nije bio cilj.

Sve stoji Celt, i nagonska mržnja koju neminovno osećam prema tom svetu tamo (čime se ne ponosim) primorava me da se nadam da će ovaj metuzalem dobiti još taj jedan mandat, da ih ugrobari skroz. No opet ovaj je obećao da će prekinuti snabdevanje Ukrajine (i možda čak donekle Izraela) čim dobije mandat, tako da bilo bi u redu da izaberu njega. A uostalom malo i trandžament da pati i roni gorke suze, osilili su se preko svake mere.

Mada krenule su demokrate već sad da pozivaju starca Foču da se izloguje iz kampanje, što čisto sumnjam da će se dogoditi jer nemaju baš nekog pametnog sad da ubace mesto njega. Kako god radujem se Trampovoj ponovnoj inaguraciji.

Kod njih je sistem svakako vrlo komplikovan i vrlo specifičan. Interesantno je koliko početne postavke sistema mogu da determinišu kasniji tok situacije, čak i ako to nije bio cilj.

zanimljivo je sto kazem, da je vrlo slican svajcarskom.

imas federaciju, sastavljenu od drzava (kantona). imas parlament koji predstavlja narodnu vecinu (izabran na drzavnom nivou), i parlament koji predstavlja drzave (tipa svaka drzava ima odredjena mesta, i popunjava je voljom gradjana te drzave. kod njih ustvari se ne zove parlament nego sad pogledah, senat i house of representatives. mora oba se sloze za zakon mislim, to vec ne znam kako je u americi ali verovatno je tako.

tu se onda razdvajaju i u americi onda te zakone aminuje predsednik mislim, a u svajcarskoj su automatski aminovani ako se ne pobuni narod i dodje do referenduma, gde to daje zadnju rec, tako da ovde i ne treba predsednik. odnosno i ne postoji nego ima ih 7 sto mora se sloze.

ustvari ne znam bas detalje americkog sistema, al mislim da je ovako nesto, mrzi me sad da citam.

kako god, poenta je da se svodi na lobiranje sve, kao i svuda na svetu, osim sto je kod njih to otvorena i javna rabota, nisu licimuri ko mi npr.

te drzavu vode oni sto najvise plate.

sto vidimo svi kako dovodi do problema da se bogati jos vise bogate, ako iskljucis narod. odnosno treba mnogo vise vremena da prodje dok se ne promeni nesto.

stabilan sistem.