Техникалије- олдскул против дигиталаца

  1. Дакле, какво је ваше мишљење? Да ли и даље гајите приврженост олдскул аналогним уређајима за репродукцију (грамофони, магнетофони, касетофони и слично), или сте пак приврженији дигиталној технологији (ЦД, ДВД, САЦД плејери и тако даље)?
    Или сте чак нашли начин да некако укомбинујете?

  2. Meni je žao što nemam gramofon, čuo sam da je prirodan zvuk, a imam ploču skroz novu Miladina Šobića, ali nikako da čujem......
    Nekako je greota bačit sve te analogne uređaje iza sebe....
    Recimo fotoaparat....
    Tv nikako, jer je svakako prirodnija slika na CRT ekranima...

  3. Doktore trebao si na IT sektoru da otvoriš temu. Ma nema veze.
    Pazi ta stara čuda su realno pravljena da traju sto godina i da daju vrhunski zvuk (gramofoni, stare linije za puštanje audio cd-ova) i sliku (stari aparati). Ja imam neki stari gramofon/kasetofon/radio Gorenje iz 70-ih sa dva dobra zvučnika i voleo bih da ga povežem sa kompom. E sad što je to zajebano za uraditi, to je druga strana medalje.

  4. Ја сам на ћалетовом касеташу из 1980. очистио контакте и прикачио га на комп уместо звучника. Жао ми је јако што ми је једном (пре 2 године) замало самлео неку пиратску касету Генерације 5.
    Имам још један касетофон из 91.-92., дупли дек и сараунд звучници (иначе, дошверцован са границе кад је почела фрка око распада Југославије), тај ради и дан данас и стоји на почасном месту- у кујни :))
    Од дигиталаца, имам ЦД плејер из 2002., али тај је од поузданијих примерака, ради беспрекорно, и њега сам прикачио на комп. Свеукупно, музика ми из компа преко касеташа и плејера грува на 4 звучника, кад се све сабере :))

  5. Ja imam kasetofon jako je star, to je majka kad je bila u Poljskoj kupila, radi i danas, samo mu ne radi ovaj potenciometar za radio :)

  6. Mislim da mogu, ček da pitam nekoga.

  7. Ja imam neki stari gramofon/kasetofon/radio Gorenje iz 70-ih sa dva dobra zvučnika i voleo bih da ga povežem sa kompom. E sad što je to zajebano za uraditi, to je druga strana medalje.

    На старим уређајима, аудио улаз са задње стране можеш увек преправити да иде на чинчеве, па онда повежеш са AUX каблом до аудио излаза на компу. Наравно, на самом уређају, имаш предње дугме које окренеш на опцију GR-MG/PHONO/AUX (све зависи од уређаја) и онда, шта год пустиш на компу, иде ти преко уређаја.

  8. Mogu, mogu, nije problem

  9. Doktore nema to audio ulaz, ima samo izlaze za zvučnike, ulaz za sluške i čini mi se za mikrofon, to još moram da vidim. Fora je što bi morao da se razbuca da bi se našao ulaz u pojačalo i odatle kablić u komp. E sad ne znam da li bi moglo preko ulaza za zvučnik, verovatno bi. Umesto zvučnika prikačim komp.

  10. Sto se tice zvuka, po meni, bolji su digitalni formati. Sto se tice videa, takodje. ono HD itd...
    Takodje mi je slika na LCD-u mnogo kvalitetnija i prirodnija od CRT. Ko tvrdi suprotno, nije video dobar LCD.

    Jedino sto ne volim digitalno je foto-aparat. Nekako je lepse kada ne vidis slike pre nego sto ih za koji dan razvijes. A i lepse je kad ostanu na papiru, nego kad ti se cela kolekcija izgubi kad ti rikne disk.
    A i cela ova fama sa digi fotografijom + fotosopom mi ide na kurac.

  11. Можеш да пробаш и преко улаза за микрофон, мада то не бих препоручио, могуће је да онда нешто страда због разлике у отпору.
    Да ли си добро проверио са задње стране? Нема никакав аудио улаз? Провери колико ома отпора имају звучници, онда можеш на пијаци или тако негде наћи сличан уређај са истим бројем ома отпора, али да има аудио улаз са задње стране.
    Тако је мој ујак искористио звучнике од пољског магнетофона UNITRA, прикачио их на гитарску миксету, а миксету прикачио у комп и ето.

  12. Što se tiče slike u HD rezoluciji, stvarno je sto godina ispred CRT-a. Sećam se pre par godina u video studiju na višoj, mi iz srednje bili na bloku i uleteli smo dok su gledali Šreka. Fantazija od slike.
    Mada mislim da mp3 ne može da priđe Audio zvuku sa neke stare linije.

  13. Nisam rekao za HD rezoluciju naravno...

  14. mp3 je govno.... Sve što imam mogućnost, imam u .flac

  15. sto se mp3 tice po mom misljenju je neprimetno losiji od bilo cega drugog.
    tu kvalitet skoro skroz odredjuju zvucnici i nacin snimanja.

  16. za zvuk mislim da je najaci neki 32bit digitalni kurac palac (ne znam koliko je, samo da pokriva sve od 20 do 20000Hz) u razlicitim kanalima za svaki instrument u studiju.

    Opet kazem, nije to toliko stvar kompresije koliko kvalitetnih zvucnika i kvalitetnog snimanja.

  17. sto se mp3 tice po mom misljenju je neprimetno losiji od bilo cega drugog.
    tu kvalitet skoro skroz odredjuju zvucnici i nacin snimanja.

    Та проблематика. Боље појачало и бољи звучници донекле могу да учине то да се не примети тако. Мр3 звук је обично испразан ако не појачате басове и пискаве тонове,а стишате средње (који су најиритантнији за људско уво).

  18. Pa čovekovo uho primećuje one sitne nijanse u nekim granicama. Van njih možeš da radiš šta hoćeš.

    Znam doktore, mogu ja da odem do radio kluba i za 20 jura kupim pojačalo i sklopim ga sam. Fora je što hoću sve u kompletu, ipak je to čudo staro 40 godina. Jbte čak ima i senzore, nešto na fazon tačpeda.

  19. Jbte čak ima i senzore, nešto na fazon tačpeda.

    Онда знам на који уређај мислиш. То је вероватно она велика, положена музичка линија са сензорима?

  20. Da ga jebem doktore, nije to linija, ali jeste položeno je i ima 20 kila u njemu. Ti nazovi senzori su zelene boje. A zvučnici su trosistemci, onako solidan zvuk daju.

Rekli o sajtu

Slavna Vukajlija. Ima glupih stvari, ima bezveznih, ali ima i jako puno brilijantnih. Neću previše dužiti, samo odite tam pa vidite sami. Samo jedno upozorenje - ima ponešto napisano i na ćirilici (iako smatram da svako, ko kolko-tolko drži do opće kulture zna ćirilicu).

Skodin blog · 04. Septembar 2010.