Prijava

Овако... Купио сам данас буразеру лаптоп (HP Presario CQ56-110SM) и преузео на себе задатак да инсталирам све како треба, како би могао да га користи, јер он тиме наравно не жели да се смара. Е, сад, лаптоп има инсталиран Линукс. Он није неки фан Линукса, не би да га користи, па је хтео Windows. Међутим, не могу да инсталирам Windows XP, јер у биосу рачунара не постоји опција да променим AHCI у IDE, а мени се стварно не смара да сад скидам Windows 7, па ћу ипак да оставим Linux на крају, a накнадно ћу да додам Windows кад набавим седмицу. Пошто ни ја никада нисам користио Линукс, имам пар питања...

1. Који програм се користи за прављење партиција на хард диску? Да ли Линукс има неку апликацију, или морам да скидм нешто друго? Partition Magic неће радити на Линуксу, је л' да?
2. Који плејер за пуштање музике да скинем?
3. Је л' ваља онај Open Office у односу на Microsoft Office?
4. Каква је процедура за инсталирање Windows-a, а да остане Linux и да можеш приликом укњучења рачунара да одабереш жељени систем?

3. Може све што може и МС Офис, с тим што је МС Офис сада другачији од старих верзија (и Опен Офиса), па би се можда у почетку теже сналазио, ако је навикнут на нови изглед МС Офиса.
(неке старе МС Офис документе уме мало чудније да прикаже (О. Офис), али ништа страшно)

Е, ако ти треба линк за даулоад седмице, дам ти на пвт. Одлично одрађено све, савршен пират. Ја га користим већ 4 месеца, и нисам имао ни најмањи проблем са компом.

Хвала, ГМ.
Пеки, бацај линак на ПВТ.

Džimi skini gParted program za participaciju.
Sve će ti najjednostavnije ići s njim, moći ćeš da središ particije, da vidiš lepo gde šta, da ih formatiraš, prepravljaš.
Dok sam koristila Linux, 2 godine sam koristila gParted, nikad ni jedan problem.

Plejer = xmms je klon winampa 2.9, ja ga najvise koristim.

Preporucujem ti audacios, isto klon, ili xmms2, dok je sveti gral Amarok, nesto kao Itunes, veoma dobar plejer.

Slobodno instaliraj windows, ali vodi racuna da ne obrises linux particije. Windows boot loader (ntldr) ce automatski prepoznati linux i pre boota ces imati ponudjen ekran.
Ako ipak dodje do neke greske prlikom instalacije, i bootloader ne prepozna linux, to se da veoma lako resiti uz linux live cd te distribucije koju koristis.

ako te mrzi da se zajebavas sa particijama, mozes da instaliras virtual box, i u njemu windows....
jedino je problem sto neces moci da igras igrice, osima ako nemas bas jaku graficku...

Ako imaš dve particije kao što je normalno, možeš da instaliraš XP ili Win 7 na drugoj particiji. Windows se ne podnosi sa Linuxom, pa ako imaš samo jednu particiju Windows obriše Linux. Mada Win 7 na početku instalacije nudi opciju da sačuva postojeću kofiguraciju. Nisam siguran da li bi Linux ostao.
Što se tiče virtuelne mašine, mnogo dobra stvar, ali jede memoriju. Dobra je za obuku korisnika, a ako želiš i Linux čisto iz zezanja, najbolje je da njega podigneš na virtuelnoj mašini i gotovo.

Windows se ne podnosi sa Linuxom, pa ako imaš samo jednu particiju Windows obriše Linux.


Apsurdno je to reci, jer korisnik bira gde ce sta da instalira.
Windows ce prepoznati Linux i staviti ga u svoj bootloader, i obratno, zavisi koji sistem se zadnji instalira, pa on gura svoj bootloader u MBR.

Apsurdno je to reci

Nije apsurdno. Dobro je rekao, ako ima samo jednu particiju i ako na nju instalira Windows, izbrisace Linux. Ako ima 2 particije i instalira Windows na onu drugu gde nije instaliran Linux dobice da bira koji od ta 2 ce da se startuje.

Има три партиције већ. Али не могу да инсталирам XP. Као што рекох, у Биосу не постоји опција промене AHCI у IDE, па сам ја нешто муљао и преко NLite направио модификовану инсталацију Њињдоњса која садржи тај драјвер и направио бутабилну флешку. АЛИ. Кад дође до корака кад се излиставају партиције, пријави ми само једну партицију, и то не целу, већ слободан простор на њој, па кад је одаберем, обустави инсталацију и каже да је партиција ''corrupted''. А није сјебана партиција, јер све савршено и брзо ради кад подигнеш фабрички инсталиран Линукс.

E malo sam cunjao po netu i naišao na neke linkove, koga ne mrzi neka čita. Inače ja sam se prešao kad sam rekao da Windows obriše Linux, jer ne možeš da instaliraš Windows na istu particiju na kojoj je i Linux. Ja sam imao Win98 i 2000 na jednoj particiji, neko vreme je radilo, pri paljenju me pita koji sistem želim da izaberem. Onda je 98 jednostavno nestala. Ali to samo meni može da se desi, opušteno.

http://www.linux.hr/modules/newbb/viewtopic.php?topic_id=1259

http://arhiva.elitesecurity.org/t421334-Pomoc-ne-mogu-instalirati-Windows-posle-Linuxa

http://www.elitesecurity.org/t65131-Instalacija-linuxa-windowsa-na-prazni-HDD-sav

Generalno treba pobrisati sve particije, formatirati hard disk i napraviti nove particije. Na jednu instalirati Windows po želji i onda se igrati sa Linuxom. Jednostavno to su dva OS-a koja su totalno različita.

Čekaj Linuxu trebaju dve particije valjda, znači ona treća je verovatno prazna?

Još jedan link http://serbianforum.org/tutorijali/29876-instalacija-linuxa-u-windows-xp-ili-visti.html

Да, да. Трећа је празна. Мрзи ме сад да палим лаптоп, мислим да једна има око 20 гига, друга око 10, а та празна све остало.

Da sam na tvom mestu ja bih koristio "staljinističko rešenje" - pobio govna, tj. formatirao hard disk, napravio nove particije i gotovo. Pošto ja ponekad preterujem, probaj da nađeš na ovim forumima nešto korisno, na primer neki programčić ili tako nešto. Lično preporučujem Hiren 's BootCD, ima gomilu opcija za formatiranje i što je najbolje vrlo kratko traje. Možeš i da praviš nove particije, brišeš stare, menjaš im veličinu. Ako imaš vremena skini sa neta pa eksperimentiši, to je najbolji način da nešto naučiš.

imam i ja problem:

imam i windows i linux na kompu...
pokrecem ih preko gnu necega, kada ukljucim racunar....
problem je to sto, kada reinstaliram windows, pri pokretanju racunara nece da pokrene gnu, tj. odmah startuje win!
linux je idalje na svojoj particiji (vidim preko partition magic-a), ali neznam kako da ga pokrenem...

ima li neko resenje?

kerber,nazalost reinstall linuxa ti je resenje

zevonja nemoj navoditi ljude na glupa resenja...
taj sistem ne deli istu osnovu kao winblows i glupo je razmisljati kao da je windows gde se svaki problem resava reinstalacijom.
kerber, nije GNU, nego GRUB, jedan od popularnijih boot loadera.

deder mi reci koju distribuciju si imao, pa da vidimo kako to srediti, uglavnom svaka distribucija ima manje vise isti nacin sredjivanja tog problema koji traje par minuta.

@zevonja
to je bilo i moje resenje ali je uzimalo jako mnogo vremena i puno nerava :)

@tatoo

imam ubuntu 9.10, ako si na to mislio (malo sam u bedaku sa terminologijom)
jeste GRUB

tatto,ma daj.. zar se treba cimati sa boot loaderom i povecati sansu da odjebes i postojece sto imas posto covek nema iskustva sa tim,nego ubaciti cd ili flash i za 20minuta instalirati distribuciju? a bar danas nije tesko povratiti sve programe koje je covek imao instalirane,apt get i cao.. pa sledeci put kada instalira sve programe neka napravi repository pa ako nesto prsne,da uvek ima backup svega sto mu treba