Prijava

Само да кажем да Пинк Флојд НИЈЕ најбољи бенд икада и да онај ко је то рекао се није наслушао добре музике вероватно.

Само да кажем да Пинк Флојд НИЈЕ најбољи бенд икада и да онај ко је то рекао се није наслушао добре музике вероватно.

Само да кажем да Пинк Флојд НИЈЕ најбољи бенд икада и да онај ко је то рекао се није наслушао добре музике вероватно.

Naprotiv, za ono što je "kroz moje uši prošlo" broj ne postoji. Ali nebitno.

Pjer, brate ova slika je ludilo. Bravo.

Dakle da pocnem. Pjer, vjerojatno jedna od najpopularnijih slika koja postoji vezana za njih. Genijalna je. :) U sobi imam poster sa svim coverima albuma na zaidu. Prekrasan je. Ocu i tu s tetama i body paintingom.

Ajmo sada dalje. Nedavno sam procitala "Kad svinje polete", u originalu "When Pigs Fly", biografiju Floyda, vjerojatno najdetaljniju koja postoji. I bila sam odusevljena informacijama koje sam saznala. Od toga kako su stvarali muziku, pretvaranja iz "underground" benda do sastava koji je srusio sve granice javnih nastupa i granice stvaranja muzike. Ja se njima divim. :)
Uz par opaski naravno. Dakle Floydi sa Sydom... To mi ne ide. Poznata je stvar da se Syd drogirao, ali prvih par albuma su jednostavno prepsihodelicni za moj ukus. Tamo od Obscured by Clouds vec mozemo pricati (to mi je zapravo jedan od najdrazih). A opet mi je drago za njegovo postojanje jer cijeli Wish You Were Here je nastao bas zbog Syda, a pjesma isoimenog albuma mi je jedna od drazih.
Smatram da je Waters njihov glavni pokretac, makar on se postavio kao da stvara muziku i ima bend koji izvodu njegovu glazbu. Ali svi clanovi su jednostavno bile ili jos jesu prevelikei jako kreativne persone da bi mu tako nesto uspjelo.
Mogla bih im sada tu pisati hvalospjeve, a to nece apsolutno nikome pomoci. Samo mogu reci (moram se malo pokurciti), da Waters dolazi u Zagreb 13.04., ja naravno imam karte i idem. <3 Vjerujem da ce mi The Wall biti koncert zivota, i po spektaklu koji ce on pripremiti i po samoj cinjenici da su mi Floydi, a Waters kao velik dio njih, jedan od najdrazih bendova.

Један од мени најомиљенијих бендова. Ето, ових дана се слуша ''Saucefull of secrets'', а управо гледам у плочу ''Wish you were here''. Једноставно, они су много постигли у оном што су радили.

Lavender Girl, vidi se da si studiozno prišla prikupljanju znanja o Flojdu i da u mnogim aspektima razmišljaš ispravno. I ja sam mišljenja da je Flojd postao ono što jeste tek sa dolaskom Gilmora odnosno sa odlaskom Bereta. Izgleda da je Beret bio na neki način prenaporan za bend i sva je prilika da Flojd nikada ne bi uzleteo do tih visina da nije bilo Gilmora, no priču o tome šta je Gilmor zapravo radio sa Votersovim idejama ću izneti u nekom od sledećih postova.
http://www.youtube.com/watch?v=EPx5oatgxO8
Breath in the air, Gilmor i Rajt na delu. Jedna od mojih najdražih.

Иначе, ја сам читао неку њихову стару биографију из 81.
Из те књижице запамтио сам једну реченицу:
''Роџер Вотерс би могао да се прошета у мајици Пинк Флојда насред препуног стадиона Кнебворт и да га нико не види, толико је неприметан човек.''
Надам се да то нешто говори.

Надам се да то нешто говори.

Govori i to mnogo. Ali razotkrićemo mi ovde ceo, kako ja to zovem, organizam Pink Floyd i nadam se utvrditi prilično tačno poziciju svakog člana u bendu.

Иначе, нисам знао да је Ричард Рајт умро...

Umro Septembra 2008, a evo ga ovde uživo kako cepa hamondicu

http://www.youtube.com/watch?v=BLKiMbC6s2k

a gde će žena da svira saksofon, ako ti se muda ne napumpaju vazduhom ništa od svirke.

Što se tiče konačnog sastava Floyda koji je izbacio najviše muzike, Ričard Rajt mi deluje značajnije po bend nego Gilmor i Voters zajedno. Stravično dobar klavijaturista. Slušao sam TAPFS u sava centru kada su nastupali, zvuče preslikano - čak su im i vokali približno isti. Ove godine planiram da odem u Budimpeštu na The wall.

S druge strane, Sid je pokrenuo Floyd i daleko je genijalniji od 90% muzičara koji su stvarali muziku u poslednja dva veka, uključujući i kasniji rad Floyda. Možete pogledati njegove solo albume na jutjubu. Legnu u trenutcima kada deluje da ti život visi o koncu, spas ili sahrana.

Jedan autor mi je nedavno skrenuo pažnju na to da su Flojdi zajedno sa bitlsima izdavali za istu muzičku kuću, i da su ih pritiskali da se popularizuju (što je Sid odbijao) jer su bitlsi bili u padu, a ovi su, kako se verovalo mogli da ih zamene. Postoje i navodi članova benda da je Sidova muzika bila fantastična, ali nemoguća za sviranje.

Sid je bez sumnje stavio Flojd na kolsek undergrounda i na neki način trasirao u grubim crtama pravac kretanja benda. Kombinacija bolesti i narkotika ga je potpuno udaljila iz benda i otvorila vrata Gilmoru koji je snažno dunuo i jedra Flojda i konačno ga izvukao iz lokalnih okvira.
http://www.youtube.com/watch?v=5ZaZaWcdtbY
Udaljavanjem Sida iz benda nije došlo samo do promene na poziciji gitariste, došlo je i do promene na poziciji, nazovimo to, idejnog vođe. Voters je onako tih, i iz senke, počeo da protura ne tekstove, nego čiatava scenarija za Flojdovu muziku. Večito pod utiskom rane pogibje oca u drugom svetskom ratu i ne tako lakog detinjstva, kao i grandiozne figure svoje majke Voters je iskazao svoju kreativnost koju su Rajt i Gilmor majstorski prevodili u tonove.
http://www.youtube.com/watch?v=M9Go0WKS2NE

Branko genije! Bravo! Uvek mi je bilo tesko da zamislim Floyd bez Gilmorovog glasa.

Jbt kako su bili mladi, Voters mi liči na Stivena Hokinga.

Normalno, ne osporavam Gilmoura. Smatram da je genijalan i kreativan te opcenito pomogao bendu da se popnu tamo gdje danas jesu. Da je Syd ostao, sumnjam da bi potencijal bio iskoristen kao sto jest bio kada je Gilmour dosao. Opet cu reci, Syd mi je teska psihodelija. :/ Bas ono para usi. Cak je u ovoj njihovoj biografiji bilo opisa da kad je Gilmour zauzeo njegovo mjesto u bendu, on je dolazio na koncerte i bijesno ih gledao. Ma znam, nisam normalna, ali meni je to komican detalj. :D
Sto se tice Wrighta, slusala sam neke njegove solo albume. Jao sto on radi po klavijaturama. Aaaaaa! Prebrutalno. :D
I jeste stvarno, sto je netko napomenuo u isto vrijeme izdavali kad i Beatlesi i u istoj kuci (EMI), u isto vrijeme je izasao The Piper at the Gates of Dawn i Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band. :D Odusevljena sam kolicinom bespotrebnih informacija kojom raspolazem.
A meni danas Waters malo lici na Richard Gerea. :D
Jednostavno:
http://www.youtube.com/watch?v=sinqbaeO-j8
"And if the band you're in starts playing different tunes, I'll see you on the dark side of the moon." <3 (oprostit cete mi srceko, ipak sam picka)