Prijava

У теби чучи верник каквога још видео ниси. :)

Nisam siguran sta si hteo da kazes. Ali u Boga ne verujem, u crkvu ne idem i ne krstim se. Bibliju jesam procitao, ali da bih dobio neka shvatanja o vernicima, i btw naisao sam na mnogo protivrecnosti u njoj (pirmer Noje je poslao gavrana, a posle pise da je poslao golubicu. Ili obrnuto). Covek je stvorio Boga, a ne obrnuto. A verovanje je put manjeg otopra, bez zelje za objasnjenjem, samo "tako je jer je Bog rekao". E pa nije!

Religija je zapravo izvor zla, a ljudi koji su vernici odbijaju da prihvate istinu koju nauka govori....Religija je i nastala da bi se bolje kontrolisao narod (Konstantin hriscanstvo i rimsko carstvo). Naravno uvek je kontrolisala one manje pamente (da ne kazem glupe), oni koji su bili pametni (i rekli da je nasa planeta okrugla bili su spaljeni) bili su izopsteni iz drustva.

Hajde sad pogledaj kakva je bila situacija sa komunizmom pod Staljinom, ili u Kambodži pod Polom Potom. Nikakva tu religija nije bila potrebna, zbog nje se gubila glava. Milioni su stradali. Je li religija tu kriva? Moraš se složiti da nije. Komunisti su krivili religiju za ugnjetavanje u carskoj Rusiji, pa je prognali i napravili pakao na zemlji. Ako za očajno stanje u nekom društvu okriviš jednu pojavu (kao što ti činiš sa religijom), pa onda odstraniš tu pojavu, a u društvu nastane još gore stanje, šta ti to govori o toj pojavi. Da li je doprinosila prvobitnom lošem stanju?

A kakvu istinu nauka govori? Nepobitnu, apsolutnu, jedninu.

Ova rečenica je školski primer slepog verovanja.

Hajde sad pogledaj kakva je bila situacija sa komunizmom pod Staljinom, ili u Kambodži pod Polom Potom. Nikakva tu religija nije bila potrebna, zbog nje se gubila glava. Milioni su stradali. Je li religija tu kriva? Moraš se složiti da nije. Komunisti su krivili religiju za ugnjetavanje u carskoj Rusiji, pa je prognali i napravili pakao na zemlji. Ako za očajno stanje u nekom društvu okriviš jednu pojavu (kao što ti činiš sa religijom), pa onda odstraniš tu pojavu, a u društvu nastane još gore stanje, šta ti to govori o toj pojavi. Da li je doprinosila prvobitnom lošem stanju?

Ne krivim ja samo religiju, vec ljude koji slepo veruju samo jednoj ideji, samo jednoj istini. "Treba se cuvati ljudi koje samo jedna misao vodi" - ne mogu da se setim ko je to rekao, ali je mudro. Moze se primeniti na Pota, Staljina, Hitlera itd. Postoji vise izvora zla, ali na kraju se sve svodi da je neko slepo verovao u nesto.

Hajde sad pogledaj kakva je bila situacija sa komunizmom pod Staljinom, ili u Kambodži pod Polom Potom.

Баш сам неки дан нашао књигу ``Злочиначки умови`` у едицији Политике, и прочитао нешто о Пол Потсу. Какав лик.

Баш сам неки дан нашао књигу ``Злочиначки умови`` у едицији Политике, и прочитао нешто о Пол Потсу. Какав лик.

Kazu ljudi i da se dan danas moze osetiti miris krvi u Potovim poljima smrti.

i btw naisao sam na mnogo protivrecnosti u njoj (pirmer Noje je poslao gavrana, a posle pise da je poslao golubicu. Ili obrnuto).

Nema tu nikakvih protivurečnosti, gavran i golubica nisu isto. Jedna ptica je vesnik mira, a druga nesreće.

Не. Догматизам је извор зла. Он може бити подједнако научни, колико и религијски. Какву то наука истину говори? Истину са великим И? Није ли то религија онда?
Све оно што наука зна вреди априорно, то стоји. Али априорно само за човека. Наука барата гомилом антропоморфизама, која ван човековог сазнања не вреде курцу. Стога, веровање да наука има посла са нечим ван човековог искуства је религија.

Za ime Kanta, u pravu si :-) samo bih dodao da iz ove tvoje filozofske perspektive i samo ovo "a priori" jeste terminološka fikcija koja vredi samo za filozofski diskurs i van njega PRAKTIČNO nema značaj, tako da tvoj perspektivizam po ugledu na brku s tvojega avatara, upada sam sebi u usta. Iz perspektive nauke koja barata svojom Istinom nema nikakvu vrednost. Nauka je noćna mora vas filozofa, jer vam je ukrala omiljenu zvečku za igranje - metafiziku. Sad možete samo da meta-jezičarite, da ne kažem palamudite

živimo u poli-shizofrenom svetu ličnih Istina buhahahaah

@MrRaleQ, ово је са теме о еутаназији.

Sloboda misli, da ne budes ogranicen religijom.

Па добро, кад си постао свјестан да размишљаш слободно? И да ли си ти нечим ограничен?

Vec sam rekao, ako je Biblija pogresila sa nastankom coveka zasto joj verovati u vezi bilo cega drugoga?

Ако је погријешила, не треба јој вјеровати. Али, гдје су аргументи за тврдњу да је она погријешила по питању настанка човјека?

Religija sprecava ljude da misle

Значи, чим изађе из религије човјек почиње да мисли? Како је могуће да водим дискусију с тобом, с обзиром да уопште не размишљам?

(najbolje se odrazava kroz katolicku religiju tokom srednjeg veka), mada mozes da vidis i danasnje ekstremiste koji ginu za Alaha ili nekog drugog boga, a za sta?

Мисинтерпретација религије од стране фанатика је нешто ште нема везе ни са религијом ни са вјером. Ти немој бити као они.
Ја, рецимо, не вјерујем у еволуцију. Али никада не бих потегао аргумент да је еволуција нетачна или лоша због тога што је њене принципе (мис)интерпретитрао Адолф Хитлер у периоду 1933-1945.

Nije Pol Pots nego Pol Pot.

Nije Pol Pots nego Pol Pot.

Да. Пише побједио на Британ`с гот талентс ЧД

Nema tu nikakvih protivurečnosti, gavran i golubica nisu isto. Jedna ptica je vesnik mira, a druga nesreće.

Hm, prvo pise da je poslao jednu pticu, pa pise da je poslao drugu pticu. To je protivrecnost.

A nasao sam listu drugih kontradikcija evo ti ovde pa procitaj.

Ако је погријешила, не треба јој вјеровати. Али, гдје су аргументи за тврдњу да је она погријешила по питању настанка човјека?

Vec sam napisao, ali moram ponovo. Citao sam u casopisu NIT (Nauka/Informatika/Tehnologija) da je dokazano da se interakcijom osnovnih materijala na Zemlji (vulkanski pepeo, voda, elementi iz zemlje) mogu stvoriti osnovni gradivni elementi svih bica: proteini, RNK i DNK. Eto ti...

Za ime Kanta, u pravu si :-) samo bih dodao da iz ove tvoje filozofske perspektive i samo ovo "a priori" jeste terminološka fikcija koja vredi samo za filozofski diskurs i van njega PRAKTIČNO nema značaj, tako da tvoj perspektivizam po ugledu na brku s tvojega avatara, upada sam sebi u usta. Iz perspektive nauke koja barata svojom Istinom nema nikakvu vrednost. Nauka je noćna mora vas filozofa, jer vam je ukrala omiljenu zvečku za igranje - metafiziku. Sad možete samo da meta-jezičarite, da ne kažem palamudite

živimo u poli-shizofrenom svetu ličnih Istina buhahahaah


Јежим се од тог термина "а приори", али шта ћу. Не могу баш све у складу са аватаром, није ни Он непогрешив. Мада ће ме упропастити. Наука није украла метафизику, она ју је отерала, у смислу да се наука више не темељи на њој, или бар не би требало. Али метафизика је, изгледа, и даље присутна у цивилизацијским тековинама. Слажем се да је то паламуђење.
Није да не можемо да сазнамо ствари зато што су нам оне недоступне и мрачне, већ, напротив, зато што је целокупност бића прејасна за нас. А тиме што све што искусимо "пакујемо" у речи и појмове, самима себи свет замрачујемо.
Тако нешто хтедох рећи.

Gore si rekao ovo:

A kakvu istinu nauka govori? Nepobitnu, apsolutnu, jedinu.

A niže ovo:

Ne krivim ja samo religiju, vec ljude koji slepo veruju samo jednoj ideji, samo jednoj istini.

Čini li se ovo čudno kad se stavi jedno pored drugog?

А тиме што све што искусимо "пакујемо" у речи и појмове, самима себи свет замрачујемо.

A kakav bi po tebi izgledao svetli hiperjezik gole egzistencije?

Nisam siguran sta si hteo da kazes. Ali u Boga ne verujem, u crkvu ne idem i ne krstim se. Bibliju jesam procitao, ali da bih dobio neka shvatanja o vernicima, i btw naisao sam na mnogo protivrecnosti u njoj (pirmer Noje je poslao gavrana, a posle pise da je poslao golubicu. Ili obrnuto). Covek je stvorio Boga, a ne obrnuto. A verovanje je put manjeg otopra, bez zelje za objasnjenjem, samo "tako je jer je Bog rekao". E pa nije!

A kakvu istinu nauka govori? Nepobitnu, apsolutnu, jedinu.

Да ли си сад сигуран? Управо оно што рекох - истина са велико И, апсолутна истина.

Citao sam u casopisu NIT

А ја сам читао у Библији нешто сасвим друго, али видиш, не тврдим као ти да могу емпиријски доказати оно што стоји у тексту. Напросто, вјерујем да је било као што књига Постања говори.

(Nauka/Informatika/Tehnologija) da je dokazano da se interakcijom osnovnih materijala na Zemlji (vulkanski pepeo, voda, elementi iz zemlje) mogu stvoriti osnovni gradivni elementi svih bica: proteini, RNK i DNK. Eto ti...

Рале, поштено од тебе што си ми дао референцу. Још да је описан механизам те интеракције била би то права ствар.
Чекај, ти си био свједок емпиријског потврђивања или си можда сам емпиријски потврдио оно што је изнесено у тексту НИТ-а? Или ће, ипак, бити да ти само вјерујеш у неке ствари као и ја? Што ће рећи да си вјерник. :)

A kakav bi po tebi izgledao svetli hiperjezik gole egzistencije?

Ценим да би то бијо Клинглонски.