Prijava

Ваш став о томе.

Да ли мислите да је у реду спасити живот више особа тиме што ћете да завештате своје органе или бисте се боље осећали ако бисте их понели са собом под земљу.

Да ли мислите да би можда требало законски регулисати ову област, тако да се завештање органа законом подразумева, јер, реално, преминулом органи сигурно више нису потребни, а тиме може да се спаси много живота.

Nek uzmu sve što mogu od mene. Podavao bih sve što je zdravo.

mislim da je normalno da se zavještaju organi i da se spasi nekome život, pa makar to bila i samo jedna osoba...

ne znam, ali mislim da u srbiji čak i ima neki zakon o tome ili bar neka uredba ili tako nešto, pošto se ove neke poznate ličnosti kurče sa onim karticama...

jebote, mrmune, sinoć sanjam kako dajem bubreg nekoj levoj likuši, jedino čega je sećam je da je vukajlijaš'ca :D

daklem.. apsolutno za.

Ја бих то урадио, мислим да је врло племенито, али...

Знам да је ово мафијашка држава и није искључено да ће неко други сем одговорних служби да има приступ подацима о томе ко је завештао органе, које је органе завештао, као и целокупним медицинским досијеима људи који су завештали органе, што ме плаши. Шта на пример ако ја завештам рецимо срце и неком гузоњином сину притреба и на врху је на листи чекања, па добију информацију да би његово тело било компатибилно с мојим срцем, па ме рокну, јер му је хића за орган. Чуо сам за такве случајеве у свету.

Треба да буде регулисано законом, али не тако да се учини обавезним. Ја сам апсолутно за донирање органа, и радо ћу завештати своје органе некоме, али ако неко не жели, јебга, њихов проблем. Њима на част.
Проблем су могуће малверзације које постоје на том пољу.

Naravno da treba da se zavestaju organi,nikako ne treba prisiljavati ljude da ih zavestaju.Ipak je to krsenje slobodne volje,ma koliko ona sebicna bila.Ali definitivno treba sto vise apelovati na zavestanje.Tolko od mene.

Да ли мислите да је у реду...

Da.

Да ли мислите да би можда требало законски регулисати ову област, тако да се завештање органа законом подразумева,

Ne. Ne možeš nekome uzimati organe "zakonom" ni pre ni posle smrti ako on to sam ne dozvoli. Ne znam šta si tačno pod tim mislio. Ali moglo bi se sprovesti nešto poput akcije da se ljudi bolje upoznaju sa tim na selima i u manjim gradovima. Takodje bi bilo dobro kada bi na faksovima redovno imali akcije zaveštanja poput one davanja krvi.

Da svakako.
Od 18. nikako da se nakanim sa najboljom drugaricom da odem da zaveštamo organe. Trebalo bi da odem sad na leto konačno, posle ispita. Ona ima problem sa svojima, njenoj mami je to neprihvatljivo.
Mislim da je to nešto što bi dosta ljudi trebalo da uradi. I da se nekome u mojoj porodici nešto nesi, ne daj bože, uvek bih dala punu saglasnost za organe ukoliko su još u korisnom stanju.

ne bih dala. iz ne znam kog razloga. nisam preterano razmišljala o tome, ali neki unutrašnji osećaj mi govori da ne želim to da uradim....

uostalom, zar ne mogu da razviju novi organ iz matičnih ćelija ili tako nešto?

edit: kad kažem da ne bih dala, mislim na svoje organe ;))

je l' beše u španiji ljudi kada postanu punoletni treba da se izglase da neće da zaveštaju organe, ali većina zaboravi to da učini, tako da imaju izuzetno velik' broj donora. ma da l' je španija.. jbm li ga..

uostalom, zar ne mogu da razviju novi organ iz matičnih ćelija ili tako nešto?

Не може орган, могу само одређена ткива да се репарирају и тако то.

je l' beše u španiji ljudi kada postanu punoletni treba da se izglase da neće da zaveštaju organe,

To bi moglo kod nas da se sprovede. Da svako mora da se izjasni hoće ili neće da zavešta organe kad napuni 18. Ovako i oni koji to hoće, nikako da se nakane, mrzi ih, piški im se, blah.

Да ли мислите да је у реду спасити живот више особа тиме што ћете да завештате своје органе или бисте се боље осећали ако бисте их понели са собом под земљу.

Da.

Да ли мислите да би можда требало законски регулисати ову област, тако да се завештање органа законом подразумева, јер, реално, преминулом органи сигурно више нису потребни, а тиме може да се спаси много живота.

Ne.

e jebiga onda....

e, da, dala bih jedan bubreg, pola jetre, i tako to bez čega bih inače mogla da živim normalno....

Ako ja mojim potomcima, umesto imanja zaveštam organ... oni će još pre moje smrti da me rasprodaju u neku žutu kuću....:)))

e, da, dala bih jedan bubreg, pola jetre, i tako to bez čega bih inače mogla da živim normalno....

Е, до јаја је тај живот након што рикнеш. :)

Dobra tema, treba siriti svest o ovome. Naravno da cu zavestati organe, planiram to godinama, ali onim sistemom "ne mogu ove nedelje, evo sledece cu" nekako se zaboravi.

Evo korisnog linka, ima i broj telefona za informacije - http://www.vma.mod.gov.rs/cms/sr-lat/meni_link/11/strana/1/tekst/636/

meni je pomoći nekom najbolji filing na svetu.
i 'vako živa bih 100% dala neki organ, koštanu srž.. šta god (ne, ne dajem krv, jer imam trip od igle. veeeeliki trip o.o)

Знам да је ово мафијашка држава и није искључено да ће неко други сем одговорних служби да има приступ подацима о томе ко је завештао органе, које је органе завештао, као и целокупним медицинским досијеима људи који су завештали органе, што ме плаши. Шта на пример ако ја завештам рецимо срце и неком гузоњином сину притреба и на врху је на листи чекања, па добију информацију да би његово тело било компатибилно с мојим срцем, па ме рокну, јер му је хића за орган. Чуо сам за такве случајеве у свету.

Ахахахахахха, о овоме сам и ја размишљао.

Ne. Ne možeš nekome uzimati organe "zakonom" ni pre ni posle smrti ako on to sam ne dozvoli. Ne znam šta si tačno pod tim mislio.

Зашто не? Мислио сам да се донесе закон да су, уколико си "умро здрав" (далеко било), твоји органи аутоматски завештани и да иду онима којима су потребни. Јер шта ће ти више? Поготово у случају кремације.