Prijava

Е, до јаја је тај живот након што рикнеш. :)

pravo zezanje počinje tek u zagrobnom životu! :P

meni je pomoći nekom najbolji filing na svetu.

e ima u nekoj epizodi freindsa kada, čini mi se, džoi kaže fibi kako ne postoji "nesebično pomaganje" jer ako to pomaganje čini da se osećaš dobro, onda to nije nesebično, pa se ona polomila da nađe neki čin nesebčnog pomaganja :)

mrmune, ne možeš nekome seckati leš ako ti nije dozvolio pre smrti. to se jednostavno ne radi. tačka. da meni to neko uradi, vratila bih se kao duh i proganjala do kraja njegovog života!

sam ja jedina koja postuje na ovoj temi, jebote?! onda lock?

meni je pomoći nekom najbolji filing na svetu.

И мени је, ал' кад помогнеш неком одабраном. А замисли завешташ орган, па нека жгадија доживи саобраћајку и уграде твоју јетру, рецимо у Младена Обрадовића или тако неког патника и он настави да живи захваљујући теби.

Неким људима ћу само курац да завештам.

Да ли мислите да је у реду спасити живот више особа тиме што ћете да завештате своје органе или бисте се боље осећали ако бисте их понели са собом под земљу.

Da.

Да ли мислите да би можда требало законски регулисати ову област, тако да се завештање органа законом подразумева, јер, реално, преминулом органи сигурно више нису потребни, а тиме може да се спаси много живота.

Ne, ali bi olaksao vise. Kada sam vadio americki ID tamo sam prakticno zavestao organe jer kada sam popunjavao formular imao sam opciju sa pitanjem da li zelim to da ucinim i da stikliram, tako da sam ih prakticno zavestao u drugoj zemlji (u tom momentu sam mislio da je do mozda olaksanje za dobijanje ID, pa da ne rizikujem)...ovde me to malo mrzi valjda. Kapiram da moram da se jebem po deset saltera i dvadeset saglasnosti i ispitivanja da bi ucinio isto, te se samim tim ne upustam u tu avanturu. To je nesto sto bi trebali da podjednostave i da stave ljudima pod nos kada popunjavaju formulare koji su obavezni. Tipa, vadis pasos ili licnu kartu ili na regrutaciji itd...mislim da bi gomila zudi vec u tom momentu napravila taj korak. Sa druge strane imam utisak da im nije potrebna tolika kolicina organa samim tim sto nisu bolje osposobili to i vise radili na edukaciji ljudi vezanom sa tim (mogu bar po domovima zdravlja da ostave flajere ili da okace edukacione postere gde se prijaviti, kako i zasto), niti suzbijaju pojacan trend negativnog misljenja o tome, tipa...jesi lud oces da posle uzme neko tu datoteku i da te ubije na ulici za organ.

dobro je, ipak nisam sama!

e da, neću bre da dajem jetru nekom notornom alkoholičaru. ko ga jebe što je sam sebe uništio...

džimi, s mojom jetrom neće daleko.. :D

ma.. ja živim u tom uverenju da je bit svih ljudi zapravo dobra ^.^

Мислио сам да се донесе закон да су, уколико си "умро здрав" (далеко било), твоји органи аутоматски завештани и да иду онима којима су потребни.

Prvo, imaš ljude kojima religiozna ubedjenja ne dozvoljavaju tako nešto. U islamu postoje velika sporenja oko toga, jer (oni kažu) bog je stvorio čoveka takvog kakvog ga je stvorio i ljudsko telo ne treba menjati na takav način. Neki liberalniji muslimani koji slobodnije tumače Kuran smatraju da je to ok. Ista sporenja imaš u pojedinim hriščanskim grupacijama.

Drugo, postoji etičko pitanje oko toga koliko država sme daleko da ode imajući u vidu da je jedini vlasnik svoga tela čovek sam, ne država. A primoravanje ljudi da ih seciraju posle smrti je odlika diktature, pre nego humanost. U redu je ponuditi tu opciju, ali napraviti zakon kojim se na to primoravaš?

Ono što može da se uradi je:snažna kampanja+obavezno izjašnjavanje po tom pitanju čim dobiješ ličnu (da ne bude posle "jao teo sam nisam stigo""evo, sledeće nedelje" "baba zorica mi nije dala")

Ja bi da se druzim sa njenim organima, da ih posedujem, ne odvajam se od njih, da ih ugradim u sebe ... a moje organe bih jo yakodje podario da zivi sa njima i uziva u njima
http://img29.imageshack.us/img29/4201/aishwaryarai01l.jpg

i 'vako živa bih 100% dala neki organ, koštanu srž..

pa siguran sam da ne samo u Srbiji nego u svim zemljama sveta postoji neko kome je trenutno sad potrebna transplatacija nekog organa, koštane srži...pređi sa reči na dela.

Christine

meni je pomoći nekom najbolji filing na svetu.
i 'vako živa bih 100% dala neki organ, koštanu srž.. šta god (ne, ne dajem krv, jer imam trip od igle. veeeeliki trip o.o)

Па како би дала срж онда, ако имаш фобију од игала? :)

Завјештао бих органе, зашто да не. Али у закон то не би требало да улази, треба прво едуковати људе, подићи им свијест, да својевољно потписују то. Никакви законски притисци не би требало да постоје, мислимд а би били контрапродуктивни.

Али далеко смо ми од тога. Претпостављам да ни у Србији није много боља ситуација, али у Црној Гори људи забрањују обдукције над члановима породице. Зато су медицински извјештају превише уопштени, нису конкретни, и не може се направити добра статистика која би показивала здравствено стање нације, која би указала на највеће здравствене проблеме, што би олакшало прављење ефикасне здравствене политике. Мислим, треба кренути од неких основа.

kris, u ispravnom uverenju živiš, samo što dobri ljudi često čine loše stvari....

čkamo, to se vadi o'kle, iz donjeg dela kičme? valjda.. o.0
pa, mogla bih, jer ne vidim.. :D

Christine

čkamo, to se vadi o'kle, iz donjeg dela kičme? valjda.. o.0
pa, mogla bih, jer ne vidim.. :D

Да, између 3. и 4. или 4. и 5. слабинског пршљена. :)
Али том логиком би могла и крв да даш, само окрени поглед на друугу страну. :)

Najjači su matori političari koji zaveštavaju ograne, a samo zbog marketinga. Javnost to naravno podrži, ali realno kome trebaju organi šezdesetogodišnjaka?

more, lako je tebi da kažeš "okreni pogled".. :D

Da, ali zbog nečega ovakvog

Знам да је ово мафијашка држава и није искључено да ће неко други сем одговорних служби да има приступ подацима о томе ко је завештао органе, које је органе завештао, као и целокупним медицинским досијеима људи који су завештали органе, што ме плаши. Шта на пример ако ја завештам рецимо срце и неком гузоњином сину притреба и на врху је на листи чекања, па добију информацију да би његово тело било компатибилно с мојим срцем, па ме рокну, јер му је хића за орган. Чуо сам за такве случајеве у свету.

ipak ne.
Dovoljno je što dajem krv bar jednom godišnje. Planiram da povećam na 3 puta godišnje kad prestanem sa faksom.

Мени је баш било до јаја кад сам давао крв, па док сам гледао како се пуни она кесица. А најјачи је моменат кад крене први млаз, па се оно цревце обоји у артеријско црвено. Не знам што је то људима страшно, мени баш био добар трип. Скоро оргазмично. :)

jao, džimi, jbte.. jedem o.o
ne, meni je sam osećaj igle u veni odvratan. ali odvratan.