Prijava

pobogu, gambi "ne bi to nazvao kulturom" khm... khm.. pravi se da ništa nije videla.

Recimo da svake godine u Srbiji umre 30 000 ljudi (lupam). Od toga, neka je polovina organa iskoristivo. Šta ti planiraš da radiš sa 15 000*2 bubrega godišnje? Ne misliš da ostaje malo preveliki prostor tu za raznorazne mahinacije, imajući u vidu kakvu državu i zdravstvo imamo?

Па, опште је позната ствар да су здравствене организације које се баве пресађивањем органа повезане на интернационалном нивоу. Уколико се установи да твој орган тренутно нико у Србији није у стању да прими, шаљу се информације о органу у све оближње земље до којих орган може да се транспортује, па можда тамо некоме хитно притреба. Тако сам бар чуо. Ти ионако можеш орган да искористиш свега неколико сати након смрти организма, те нема места малверзацијама након што се орган извади.
Малверзације се, ако уопште постоје, дешавају док је потенцијални давалац још увек жив и здрав, као што сам навео пример у једном од првих постова. То је оно што мене брине.

That's it, I'm out.

Dzimi, odstupi sa teme!

Зашто?

Ја сам за. Мада, исто имам трип око овог превременог убијања због компатибилности.

Зашто?

Kaže, sve si rek'o.
Sad je odustao, a baš mu se išlo. :)))

исто имам трип око овог превременог убијања због компатибилности.

Kompatibilnost nikad nije zagarantovana. Koliko ja znam, uvek može da se pobuni organizam protiv stranog tela.

Ne bih tako nešto nazvao "kulturom".

Zajebavaš me? U sociološkom žargonu ćak amazonska i gvinejska plemena se klasifikuju u određene kulturološke kategorije. I oni stvarno duboko veruju da je važno što pre uključiti "materiju" preminulog u prirodne tokove tj. vratiti je prirodi. Po meni, vrlo logično i praktično razmišljanje, ali sa moje kulturološke tačke neprihvatljivo.
E sad pitanje je da li mi je prihvatljivije da dam jetru ili bubrege grčkom brodovlasniku koji je sjebao jetru jebavajući moldavke zaražene hepatitisom C, ili izraelsom akademiku koji je potpisao peticiju da se Srbija bombarduje.

Ipak bih u nekom testamentu napravio listu nepoželjnih kategorija ljudi koji bi da se ovajde mojim mladim, lepim i zdravim organima.

те нема места малверзацијама након што се орган извади.

Gde sam to rekao? Malverzacije mislim jedino u tome što će ostati jedna velika rupa u zakonu izmedju toga što je moon predložio (da su svi zdravoumrli automatski donori), a da se u praksi organi ne vade svima već samo nekima (pretpostavljam da misli na kompatibilne). Po kom ključu će se vršiti ta selekcija?

rekao

Чекај, ти си мушко?

toga što je moon predložio (da su svi zdravoumrli automatski donori)

Па, то је рекао Мрмун, а ја мислим да је то лоше. :)

A svi smo zaboravili na prirodnu selekciju?

A svi smo zaboravili na prirodnu selekciju?

Тај рад, живи и пусти нека поцркају они што треба да испоцрцају.

Ja cu zavestam polni ud da JEBEM i na onom svetu,da se tako morbidno izrazim.

Па, то је рекао Мрмун, а ја мислим да је то лоше. :)

Ajd nek ti bude.

moram ponovo da postujem jer sajt guta postove ko young filipina trany

Ako mu treba, cenim da ne mož' se digne iz kreveta.

Nisam ni mislio da mi u sred bela dana dodje na vrata neko sa infuzijom kucajuci da me zamoli da mu dam jetru koji krug. Mislio sam na organizacije koje bi to trebalo da brine...skupljaju potpise i prodaju casopise po ulici za sve i svasta, ko da ne mogu i oni da stave jedan stand na kojem bi mogao da se upises.

nemam pojma...pazi, dajem krv redovno...i onda pre 5 godina mi ortak iz Prištine kaže da je kupio krv u Prištini, kese zavoda našeg, srbskog...50 evra kesa...a posle toga čujem da zavod prodaje krv...i domaćim bolnicama..znači ja sam human, da bi oni napravili profit...i dalje dajem krv...

i na primer divlji zapad zemlja, ja doniram organe, neka tamo klinika uzme 20 iljada evra za moj bubreg, doktor uzme 2 za mito i taj neko preživi..

ako ima da plati 22 iljade..kaki kurac humanost..biznis...

nemam pojma...pazi, dajem krv redovno...i onda pre 5 godina mi ortak iz Prištine kaže da je kupio krv u Prištini, kese zavoda našeg, srbskog...50 evra kesa...a posle toga čujem da zavod prodaje krv...i bolnicama..znači ja sam human, da bi oni napravili profit...i dalje dajem krv...

Зато у Америци добијеш паре кад даш крв. Не кажем да је хумано, ал' бар знаш на чему си.

@ Javio
i ja sam dosao do takvih nekih informacija za kamenicu...al nekako mi se to ne deli ovuda po sajtu.

Sad malo ozbiljno dakle nemate vi pojma kakvo je stanje u zdravstvu u Srbiji,mozete da predpostavite ali da zamislite nikako.
Ja iz pouzdanih izvora znam sta se desava na nefroloskim klinikama,pogotovo na hemodijalizi keva mi je doktorka na tom odeljenju i iz njenih prica cuo sam sve i svasta tako da bilo kakav pokusaj da to profunkcionise u Srbiji (uspesno) ce se pretvoriti u apsolutni neuspeh i malverzacije.

Nisam ni mislio da mi u sred bela dana dodje na vrata neko sa infuzijom kucajuci da me zamoli da mu dam jetru koji krug.

Izvini, sine, što misam stavila smajli! :))

Izvini, sine, što misam stavila smajli! :))

:) prvo sam mislio da si dvosmislena i lenja...HO HO

Sad malo ozbiljno dakle nemate vi pojma kakvo je stanje u zdravstvu u Srbiji,mozete da predpostavite ali da zamislite nikako.
Ja iz pouzdanih izvora znam sta se desava na nefroloskim klinikama,pogotovo na hemodijalizi keva mi je doktorka na tom odeljenju i iz njenih prica cuo sam sve i svasta tako da bilo kakav pokusaj da to profunkcionise u Srbiji (uspesno) ce se pretvoriti u apsolutni neuspeh i malverzacije.

Па, ако немамо појма, подели са нама своје знање. Ја и чекам да дође неко упућенији у проблематику од мене и да ми објасни неке ствари. Нисам лекар, јебига.